www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Tensiune Prea Mare In Mi


SlashMaiden2204
 Share

Recommended Posts

Deci am niste corzi care se comporta bine in drop-uri (cel mai jos am ajuns cu ele in drop B, cred ca sunt 11-49) dar cand acordez chitara in Mi(Standard) chiar si cu un semiton mai jos (Eb) coarda Sol este prea tensionata adica pun forta de two steps bend si abia daca ajunge la whole step...am bridge tune-o-matic si strings through body pe un superstrat ESP.

Am mers la magazin si cel de acolo a spus ca daca schimb corzile dau peste cap toata chitara...

Vreun sfat?

Link to comment
Share on other sites

De obicei seturile de la 11 in sus sunt pentru cordaje joase. Nu e o regula asta, daca te tin degetele si gatul chitarei, poti sa canti si pe 13 in standard. E normal sa simti tensiune mare. Daca nu iti place, treci pe corzi mai subtiri!

 

Edit: in mod normal se schimba intonatia, trebuie umblat la thruss rod si actiune daca s-a modificat curbura, dar n-o sa fie o reducere semnificativa a tensiunii din corzi. Tot o sa te chinuie.

Edited by lefmir
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Deci am niste corzi care se comporta bine in drop-uri (cel mai jos am ajuns cu ele in drop B, cred ca sunt 11-49) dar cand acordez chitara in Mi(Standard) chiar si cu un semiton mai jos (Eb) coarda Sol este prea tensionata adica pun forta de two steps bend si abia daca ajunge la whole step...am bridge tune-o-matic si strings through body pe un superstrat ESP.

Am mers la magazin si cel de acolo a spus ca daca schimb corzile dau peste cap toata chitara...

Vreun sfat?

"...cel de acolo a spus ca daca schimb corzile dau peste cap toata chitara..."

 

Poate da poate nu ..In orice caz daca ti-e tensiunea prea mere trebuie sa schimbi tipul garniturii de corzi pe unele mai subtiri ca sa poti canta cea ce vrei ...

 

O eventuala setare a gatului o sa vezi daca este necesar sau nu , poate este suficient sa ridici usor din calus ( bridge) daca nu indoaie gatul suficient ..

 

Doar dupa cateva zile daca vezi ca ai fretbuzz ici -colo cu la o actiune joasa trebuie sa setezi si din bara de otel ( se slabeste 1/4 tura si lasi iarasi o zi doua .)..ca sa se indoaie gatul ca apoi sa vezi daca mai ai buzz ...etc ..

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

se lasa de cantat sau se apuca de tras de fiare ca petrucci :))) desi petrucci a trecut iar pe 9-42 asa fortos cum e :))

vektor: ce chitara si ce stil de muzica? :) la bend-uri ma gandesc ca tre ceva brand :))

 

Schimba corzile.
E adevarat, va trebui sa compensezi putin din truss rod. Se cheama setup si dureaza maxim 30 de minute.

Semi-off topic, daca iti dau chitara mea cu 13/58 in E standard, ce faci?

Edited by Vladympv
Link to comment
Share on other sites

tensiunea e afectata si daca pui corzile astfel:

2009_Gibson_Les_Paul_Billy_Gibbons_Signe

 

daca ai asa bridge. va scadea putin tensiunea in corzi.

dar oricum cred ca e mai bine sa pui corzi mai subtiri, pentru ca pot aparea si probleme cu muschii si tendoanele, daca fortezi nota.

Rugam otzara seriozitate !

 

Altu-i motivul !

post-902-0-44361600-1396902006_thumb.jpg

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

@airhead: se spune ca ar castiga in sustain inclusiv pt motivul ca ar putea fi coborat tail piece-ul pana jos, datorita unghiului mai mare al corzii fata de bridge, facand contact cu corpul. E si mai mica presiunea corzilor pe bridge, scszand sansa ca bridge-ul sa se prabuseasca, cum se mai intampla la chitari cu abr1 mai vechi/vintage

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.