www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Head Pe Lampi Diy


darkskater96
 Share

Recommended Posts

Buna, ma poate ajuta cineva cu un site bun, pentru un proiect de la care sa incep sa contruiesc un amp pe lampi?Cat mai simplu, nu foarte complicat si daca se poate sa fie explicatiile facute pas cu pas si fara scheme complicate pe care sa nu le inteleg.Am mai incercat sa construiesc inainte niste pedale de chitara ,am reusit sa fac pana la urma un lpb 1 si un fuzz din mai multe incercari dar tot greseam la legat 3pdtul sau nu stiu ce, deoarece rezultatul era acelasi mergea pe off iar pe on aparea un hum de ala naspa si reuseam sa disting diferentele de intensitate a bazaitului la lovirea corzilor dar nimic mai mult.Vreau sa incerc ceva nou asa ca sper sa ma puteti ajuta.

Link to comment
Share on other sites

Buna, ma poate ajuta cineva cu un site bun, pentru un proiect de la care sa incep sa contruiesc un amp pe lampi?Cat mai simplu, nu foarte complicat si daca se poate sa fie explicatiile facute pas cu pas si fara scheme complicate pe care sa nu le inteleg.Am mai incercat sa construiesc inainte niste pedale de chitara ,am reusit sa fac pana la urma un lpb 1 si un fuzz din mai multe incercari dar tot greseam la legat 3pdtul sau nu stiu ce, deoarece rezultatul era acelasi mergea pe off iar pe on aparea un hum de ala naspa si reuseam sa disting diferentele de intensitate a bazaitului la lovirea corzilor dar nimic mai mult.Vreau sa incerc ceva nou asa ca sper sa ma puteti ajuta.

Fara supãrare.

Dacã nu ai reusit sã conectezi corect un comutator nu vad cum o sã reușești sa duci la bun sfîrșit construcția unui amp pe tuburi.Ai mare grijã cu tensiunea de alimentare,tuburile se alimenteazã la tensiuni de 250...500V,mortale in cazul unor electrocutari.

 

 

 

O sugestie,nu mai folosi acel "buna",nu e site de gay,folosește : va salut,buna ziua.

Nu sunt homofob dar acel "buna" nu e barbatesc

Edited by viobio
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites


http://www.turretboa...mb_tweakers.pdf
http://www.keepandsh...out-23-59k?da=y

Totusi, daca nu stii exact ce vrei de la acel amp si ce trebuie sa faci ca sa obtii ceea ce vrei, va fi destul de dificil, iar rezultatul final s-ar putea sa nu fie cel asteptat de tine. Informatii clare si la obiect despre ceea ce vrei tu vei obtine extrem de greu, sau (in majoritatea cazurilor) deloc, de cele mai multe ori stricand o buna parte din componente.
Pe langa asta mai ai nevoie si de componente de (foarte) buna calitate, in special un traf de iesire foarte bun. Una peste alta, cand tragi linie pe dedesubt, vei constata ca banii pe care-i bagi in construirea unui astfel de amp sunt mai multi decat daca ai fi cumparat unul gata facut, pe care poti sa-l (si) probezi inainte de a-l cumpara. Mai mult, timpul care iti ramane il poti folosi pentru cantat ... de fapt asta e scopul final nu? Edited by vaxe
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Mie imi place de Cristi,e foarte tanar nu stiu daca are 18 ani si deja a inteles mult mai multe detalii despre scule si despre sound-ul de chitara decat altii de doua ori mai batrani decat el :)

Cu siguranta pana nu demult saluta cu saru'mana :)data fiind varsta lui si educatia buna de acasa ,asa ca "buna" e considerat un pas inainte :)

 

Bafta Cristi cu ampul si asteptam demo cand e gata :)

Link to comment
Share on other sites

Mersi de sfaturi, am facut 18 ani de curand:)) Pe mine nu ma intereseaza partea baneasca in momentul de fata deoarece am un head si un combo(il folosesc ca si cabinet) care suna chiar ok iar inaintea lui folosesc un zoom g9.2tt care are deja 2 lampi.Pe mine ma intereseaza ca hobby si vreau sa studiez niste electronica prin acest lucru acum cat am destul timp liber.Va rog sa ma scuzati daca am greseli de gramatica pe aici dar am trimis de pe telefon si nu prea vad ce scriu.

Link to comment
Share on other sites

Buna, ma poate ajuta cineva cu un site bun, pentru un proiect de la care sa incep sa contruiesc un amp pe lampi?Cat mai simplu, nu foarte complicat si daca se poate sa fie explicatiile facute pas cu pas si fara scheme complicate pe care sa nu le inteleg.Am mai incercat sa construiesc inainte niste pedale de chitara ,am reusit sa fac pana la urma un lpb 1 si un fuzz din mai multe incercari dar tot greseam la legat 3pdtul sau nu stiu ce, deoarece rezultatul era acelasi mergea pe off iar pe on aparea un hum de ala naspa si reuseam sa disting diferentele de intensitate a bazaitului la lovirea corzilor dar nimic mai mult.Vreau sa incerc ceva nou asa ca sper sa ma puteti ajuta.

 

Cum a zis si Viobio, cam nasol cu tensiunile de pe jucariile cu lampi, plus ca daca cumperi trafo-urile si lampile (+ carcasa + alte piese) te costa destul de mult investitia intr-un posibil esec.

Sfatul meu ii sa faci intai pedalele sa mearga corect, te ajuta pe partea de experienta, dupa care sa-ti faci un amplif pt. casti sau pt. cabinet, solid state. Apropos, pedalele au functionat "pe direct", adica conectat la chitara si combo (fara 3pdt)?

Link to comment
Share on other sites

reuseam sa disting diferentele de intensitate a bazaitului la lovirea corzilor dar nimic mai mult

Bucle de masa...

 

Ca sa experimentezi cu lampi ia de pe elforum ceva trafuri de pe radiouri rusesti sau romanesti si le gasesti ieftin...pentru 100-200 ron eu zic ca merita, plus ca inveti multe pe parcurs.

Daca esti "on a budget" o sa te coste maximum 500 ron toata experienta.

Go for it!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.