www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Are Cineva Vreo Idee, Solutie?


baltazar181
 Share

Recommended Posts

Problema e urmatoarea. Sala noastra de repetitii e cam mica in jur de 16mp, si problema e ca tobele sunt prea tari, si daca dam toti amplificatoarele sa acopere tobele va iesi un fel de zgomot in loc de muzica.

Intrebarea mea este daca se poate cumpara ceva, sau daca se poate face ceva sa reducem din puterea tobelor.

 

VA multumesc!!

Link to comment
Share on other sites

un PA, suficient de puternic, care, pe langa voci sau clape, sa preia chitarele si bass-ul si sa le mixeze pe boxele de fatza (folosite, inclusiv, ca monitoare) la nivelul necesar pt. ca fiecare sa poata auzi ceea ce este necesar. este solutia pe care am folosit-o in toate salile de repetitii din ultimii ani, inclusiv intr-una care avea doar 10 mp ( in cazul nostru, foloseam un power mixer studiomaster cu 16 canale, 2x350w, cu boxe studiomaster 2x350w, 1x15"+1driverX1").

Link to comment
Share on other sites

Problema nu e ca nu avem destula putere in PA sau ca n-as putea da pana la jumate ampliful de chitara. Problema e ca e prea tare. Sunt vecini pe care nu vrem sa le deranjam. E vorba de casa nu de bloc dar totusi se aude pana la a doua strada..

vad ca ai schimbat datele initiale, asa ca singura solutie este: MUTATI-VA INTR-O SALA IN CARE AVETI CONDITII ADECVATE SA VA PUTETI AUZI ATUNCI CAND REPETATI SAU CUMPARATI-VA TOBE ELECTRONICE, CARE SA POATA FI AMPLIFICATE ATAT CAT DORITI!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Daca antifonezi sala sa nu mai ai reflexii o sa pui si microfoane la tobe ..in acei 16m2

 

"......In afara de cativa useri seriosi restu santeti niste handicapati care se baga in seama daca trebe , daca nu trebe, niste Nimeni care se cred mari si tari pe forum...."

 

Atitudinea ta pe forum nu prea este demna de un artist ,.... mai ales unul care vine si cere "ajutor " la colegii de forum ...fiecare i-si spune ce stie ce a auzit ce a experimentat ,tu te mai documentezi si alegi ce vrei ..

Nu ai cum sa alegi din sfaturi care este cel mai OK odata ce nu stii desore ce este vorba ,dar te mai documentezi apoi faci cum vrei si don experimentare in experimentare ajung la rezolvare dupa un timp ...

 

 

 

Asa ca toata faza este in antifonare .Reverberatia este de vina ptr "zgomotul infernal " etc + si alte fenomene ce daca vrei le studiezi pe net ...

 

.... se vede sala minuscula unde am repetat de cateva ori si am si inregistrat ,,,,

Sala unde este trasa aceasta piesa nu stiu daca are 12m2

Tobele pe mixaj se aud mai tare decat ce se auzea in sala , 50W la chitara puteam sa dau la maxim ...si nu deranja .

Odata ce nu ai reflexii sau sunt amortizate puternic ...presiunea sonora nu deranjeaza pana pe la 50 W pe cate o scula .Tobele le auzi chiar destul de slab ...

Vocea in aceasta sala a fost monitorizata pe un amplif de 2 x 300W ce se auzea normal dar doamne fereste sa te fi pus pe axa difului .

Bineinteles sunetul din video este tras din mixer si mixat in Cubase ...aveam si inregistrari cu ZoomH4 din sala direct ce suna perfect ..dar nu sunt pe youtube si nu stiu unde le-am salvat ..dar suna curat si bine ...trase direct cu cele doua microfoane de pe Zoom H4

Edited by karpi
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

am gasit ceva de la o repetitie ..in sala respectiva din videoul postat ...trass cu Zoom H4 , nu am gasit piesele mai hard cu chitara si orga bas tobe si voce .,..dar si acelea suna la fel de clar ,,

rept3.mp3

 

Perete din plexiglas .. tobarul nu mai aude nimic in afara de tobe ce se reflecta din pereti de plexi si peretele din spatele sau ... suna extrem de tare in "cusca " ..deoarece practic faci o "sala" mai mica ptr tobar

Plexi transparent pe scene se foloseste ca sa nu ai sunetul direct ce ar fi tare daca intra in microfoanele de la o orchestra de corzi ,suflatori ,cor etc ...doar ca sa se vada tobarul este folosit perete transprent .

 

In sala de repetitii sau studio...se pot utiliza panouri acoperite cu burete de aprox 1,20 m inalte ce se si pot muta de colo colo dupa cum se doreste in functie de cum se posteaza trupa ...se pun in jurul tobelor si se pot pune si sa limiteze directioneze amplifurile de la instrumente , in acest fel se poate "regla" si nivelul reverberatiei respectiv a definitiei ,,,

Edited by karpi
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.