www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitara Electrica Conectata La Home Cinema


roby2070
 Share

Recommended Posts

Nu pot sa nu ma minunez de gradul de ... (puneti voi ce doriti acolo ca eu stiu ce am pus). Draga domnilor in cazul in care nu va aduceti aminte de unde s-a plecat, incerc eu sa va aduc aminte:

 

Q: "Imi puteti spune va rog daca se poate conecta o chitara electrica,Squier de exemplu,la o combina,DVD home theatre sau home cinema,adica in loc de amplificator?"

 

Posibile raspunsuri:

- Da, impreuna cu un procesor sau preamp

- Da, daca sistemul tau are intrare de impedanta inalta (unele sisteme de karaoke au - poate are asa ceva acasa)

- Nu dorim sa iti raspundem aici, foloseste functia de cautare a forumului pentru ca s-au mai discutat aceste probleme/nelamuriri

 

Ce credeti? Credeti ca, puteti avea bunul simt si taria de caracter sa reusiti sa stati ontopic macar o singura data in viata voastra, fara sa faceti referiri generale si fara nici un fel de legatura cu subiectul de discutie?

 

 

Cu respect,

Gabriel Tudoran

Analog Sound

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Daca tot suntem la capitolul asta, am si eu o intrebare...Momentan detin un fender frontman 25r si un procesor cu simulare de cabinet.As vrea sa imi cumpar un sistem 5.1 Genius SW-HF 5.1 5050 V2 pentru a asculta muzica, dar ma intreb cum s-ar auzi daca as conecta si procesorul in acest sistem si sa scap de amplificator.Locuiesc la bloc si la amplificator ma deranjeaza ca mereu cand vreau sa cant trebuie sa tin volumul intre 1 si 2 si nu am chiar sunetul dorit la acest volum.Daca as intra cu procesorul in sistem as avea rezultate mai satisfacatoare decat cu amplificatorul?

Link to comment
Share on other sites

Daca tot suntem la capitolul asta, am si eu o intrebare...Momentan detin un fender frontman 25r si un procesor cu simulare de cabinet.As vrea sa imi cumpar un sistem 5.1 Genius SW-HF 5.1 5050 V2 pentru a asculta muzica, dar ma intreb cum s-ar auzi daca as conecta si procesorul in acest sistem si sa scap de amplificator.Locuiesc la bloc si la amplificator ma deranjeaza ca mereu cand vreau sa cant trebuie sa tin volumul intre 1 si 2 si nu am chiar sunetul dorit la acest volum.Daca as intra cu procesorul in sistem as avea rezultate mai satisfacatoare decat cu amplificatorul?

 

in mod curios chiar pe acel model de Genius am probat procesorul meu cand am zis ca m-a dat gata mai rau decat 2x12-le meu. Din punctul meu de vedere la volum mic, procesorul in Genius bate sunetul amp-ului tinut din scurt cu mult peste. Incearca si apoi spune-ne parerea.

 

:death::trosc: :trosc: :trosc::facepalm:

 

da ca dai bine..

 

Nu pot sa nu ma minunez de gradul de ... (puneti voi ce doriti acolo ca eu stiu ce am pus). Draga domnilor in cazul in care nu va aduceti aminte de unde s-a plecat, incerc eu sa va aduc aminte:

 

Q: "Imi puteti spune va rog daca se poate conecta o chitara electrica,Squier de exemplu,la o combina,DVD home theatre sau home cinema,adica in loc de amplificator?"

 

Posibile raspunsuri:

- Da, impreuna cu un procesor sau preamp

- Da, daca sistemul tau are intrare de impedanta inalta (unele sisteme de karaoke au - poate are asa ceva acasa)

- Nu dorim sa iti raspundem aici, foloseste functia de cautare a forumului pentru ca s-au mai discutat aceste probleme/nelamuriri

 

Ce credeti? Credeti ca, puteti avea bunul simt si taria de caracter sa reusiti sa stati ontopic macar o singura data in viata voastra, fara sa faceti referiri generale si fara nici un fel de legatura cu subiectul de discutie?

 

 

Cu respect,

Gabriel Tudoran

Analog Sound

 

mi-ar placea si mie daca ar fi atat de simple lucrurile. Eu am raspuns initial foarte simplu: da, se aude foarte bine. Insa mereu trebuie cineva sa zica daaa, dar har si mar, nu foarte, depinde de urechile lui X si cum canta, etc. etc. de unde se vor isca mereu discutii pe 50 de pagini. Macar sa zica din start ca se aude ca o palnie si e ok, nici nu-mi mai bat capu'. Sunt de acord ca factorii de care depinde un astfel de raspuns sunt 1000, dar daca tot bagam mereu chestii gen "depinde de incapere, cum sunt captusite fotoliile, cat de veche e tencuiala, cum rezoneaza mobila, cat de lungi are unghile, etc." apai de unde fara off-topic ...

Link to comment
Share on other sites

Se vede ca nu prea stai pe "acasa" . Cauta in forum si vei gasi .

 

nu trebuie sa caut, ca nu e interesul meu, voi ar trebui sa va postati creatiile, si pt a va sustine afirmatiile, si pt actul in sine de a te asculta si altii (ca doar d'aia canti, nu doar sa fii un sociofob(nu sociopat, deci nu sariti) artistic). Deci te rog, astept(am) un link.

 

Si da, nu prea stau pe "acasa", cat nici pe acasa, pentru ca fie ma ocup de ceea ce discutati voi aici pe forum, fie cant, fie repet, fie am auditii, fie mai proiectez una alta, fie mai am inca ceva ore din zi de viata inca pe atat de interesanta si in alte domenii.

Link to comment
Share on other sites

Am sa leg totusi maine o chitara direct la un sistem 5.1 sa vedem. Sunt sigur ca functioneaza, nu despre asta e vorba, vreau sa vad insa si cum (cat de prost).

 

Desi a trecut ceva timp, am facut totusi experientul din pura curiozitate si pentru ca am promis c-o fac. Nu vreau oricum sa dezgrop subiectul pentru ca e inutil.

 

In primul rand am folosit un cablu jack 6.3 - rca deci implicit vorbim doar de un singur canal. Ma rog, ca-si emuleaza el pe mai multe boxe, e treaba lui, dar tot un canal e. Nu am home cinema ci un Logitech 5.1 insa dupa parerea mea e cam tot aia din punct de vedere al rezultatelor obtinute.

Desi sistemul audio are putere destul de mare (nu cred ca am sarit vreodata cu volumul de 50% in conditii normale) cand am legat chitara a trecuit sa-l dau la 90%. Si toate astea pentru a auzi chitara suficient, dar totusi incetisor. Daca as fi legat ambele canale (nu mi s-a parut necesar sa fac un cablu special pentru asta) as fi dublat puterea, respectiv as fi putut merge cu volumul mai jos.

 

De auzit nu se aude prost, dar nici bine. Se aude exact cu ma asteptam sa se auda. Fara joase, fara inalte, fara medii. Un sunet complet flat.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Tot timpul rămân perplex când spun chitariștii asta.

Încearcă și cu procesorul.

 

Pai de ce ramai asa perplex? :) Exact asa suna: flat.

Cu procesorul am mai incercat. E acceptabil sa zicem, desi MULT mai bine se auzeau Genius-urile asta (un model mai vechi). Ma refer chiar la modelul din poza pentru ca de-a lungul timpului au existat mai multe variatii pe tema. De la Genius eu foloseam doar woofer-ul si 2 sateliti (cei mari). Ultimele modele de Genius pe care le-am vazut recent intr-un hyper-market aveau difuzoarele satelitilor foarte mici in diametru, ca si cele de la Logitech de altfel. Probabil ca asta si e unul din motivele pentru care Genius-urile pe chitara sunau mult mai 'natural'. Dar prin procesor, repet, nu direct.

 

Oricum, pentru un sunet acceptabil vorbim doar de 2.1. Deja daca-l pun sa emuleze 5.1 s-a terminat. Aia nu mai e chitara, e un fel de sintetizator. Genius-urile la capitolul asta sunau mult mai 'analog'.

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Asa, ca un sidenote, boxele si satelitii Logitech sunt penibili/e [cu exceptia unor modele de whoofer].

Si da, dimensiunea difuzoarelor conteaza - in special cand vordim de un instrument "singur" si nu de un mix masterizat pe tot spectrul audio.

 

E vorba de Logitech z906, un model destul de bun de la ei. In principiu pe multimedia n-am ce sa-i reprosez. Pe muzica mai putin pentru ca se simte rau lipsa tweeter-elor. Iar pe chitara, cum am mai spus, Genius-ul asta ii dadea clase desi e la sfert de pret si mult mai vechi. Imi pare bine ca nu l-am dat. Daca voi fi vreodata nevoit sa-mi construiesc un setup ieftin de chitara (pentru acasa), prefer Genius-ul ala in locul multor combo-uri. Ca drept dovada ca mai mult prin el cantam intr-o vreme desi aveam si alte variante.

 

Oricum discutia nu era despre boxe, sper ca-l ajuta totusi in vreun fel concluzia mea pe cel care a initiat topicul. Over and out!

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Pai de ce ramai asa perplex? :) Exact asa suna: flat.

"Flat" înseamnă că are la fel de multe (sau puține) joase, medii și înalte. Fără toate trei înseamnă fără sunet.

 

MULT mai bine se auzeau Genius-urile asta (un model mai vechi)

Yup, un model popular și pe bună dreptate.

 

Deja daca-l pun sa emuleze 5.1 s-a terminat. Aia nu mai e chitara, e un fel de sintetizator. Genius-urile la capitolul asta sunau mult mai 'analog'.

Nu știu cum e algoritmul de la Logitech, eu pt. surround virtual folosesc "speaker fill" de la placa audio VIA (sau Windows 7, care-o fi "autorul").

Link to comment
Share on other sites

nu trebuie sa caut, ca nu e interesul meu, voi ar trebui sa va postati creatiile,

Vorbesti in totala necunostinta de cauza . Inainte sa ne spui ce sa facem , informeaza-te si fi in tema .

Poate mai potrivit ar fi sa ne indici ce ai creat tu. Am cautat peste tot si nu am gasit absolut nimic .

Edited by ggg
Link to comment
Share on other sites

In pretul unui z906 intra un Bose Lifestyle [sau mai tragi un pic si iei un acoustimass], un Harman Kardon HTKS, un JBL SCS si diverse altele.

But yeah, whatever.

 

Concluzia ramane : procesor plus boxe normale > minicombo

 

Nu le-am luat noi din magazin, a fost o ocazie, insa erau nefolosite si cu garantie la un pret mult mai bun ceea ce m-a tentat. Nu exceleaza oricum, dar bat orice home cimena din cate am asculat la valori relativ apropiate. Cel putin pe partea de bass. Sunt destul de multumit de ele pentru filme in special (pentru asta le-am si luat). Si din ce-am auzit, si pentru jocuri sunt excelente, doar ca nu sunt gamer :)

 

"Flat" înseamnă că are la fel de multe (sau puține) joase, medii și înalte. Fără toate trei înseamnă fără sunet.

 

Asa o fi, nu te contrazic. Pentru mine 'flat' inseamna plat, neted, uniform sau asa:

tumblr_l76n86qrxs1qb7wr3.jpg

3bandEQ.jpg

Ashly-MQX2310-Stereo-EQ-Front-Panel-Photo.jpg

0403365305115_500X500.jpg

takamine-eg630s-vv-3-630-80.jpg

Edited by sam
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Vorbesti in totala necunostinta de cauza . Inainte sa ne spui ce sa facem , informeaza-te si fi in tema .

Poate mai potrivit ar fi sa ne indici ce ai creat tu. Am cautat peste tot si nu am gasit absolut nimic .

 

din ce am spus mai sus am lasat clar sa se inteleaga ca eu sunt un incepator, cu urechi de tabla si maini de tinichea, care nu doar ca nu face diferenta dintre tub/tranzistor/digital, ci nici macar nu stie sa-si faca setarile pe amp. Sunt un neica nimeni. Voi in schimb le dramuiti pe toate, stiti si ce si cum si de ce, de aceea am rugat sa vina din partea voastra, daca tot vorbiti de chestii care exista (cica) si noi nu le auzim. Asa ca va rog ... sa aud, sa vad, sa masor. Dati-ne. Sa ne (i)luminam si noi.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

din ce am spus mai sus am lasat clar sa se inteleaga ca eu sunt un incepator, cu urechi de tabla si maini de tinichea, care nu doar ca nu face diferenta dintre tub/tranzistor/digital, ci nici macar nu stie sa-si faca setarile pe amp. Sunt un neica nimeni. Voi in schimb le dramuiti pe toate, stiti si ce si cum si de ce, de aceea am rugat sa vina din partea voastra, daca tot vorbiti de chestii care exista (cica) si noi nu le auzim. Asa ca va rog ... sa aud, sa vad, sa masor. Dati-ne. Sa ne (i)luminam si noi.

imi place :wee:

iti amintesc ca ai scapat ceva de genu : ''cu un procesor prin 5.1/whateva', o sa sune mai bine ca orice marshall /amplif pe lampa''.

nu sunt ala care sa injure procesorul de mama,in anumite situatii [cand sunt nevoit] il folosesc pentru a-mi usura viata...

in detrimentul sunetului din pacate si in situatii in care nu pot sau nu am chef sa car 100 kg de scule cu mine.

asta e, ai scapat perla,ai primit nota!!

singur ai spus: ''parca vad ca o sa imi sara lumea in cap''...

nu a zis nimeni ca nu se poate folosi set-upul respectiv,dar sa spui ca bate tot e cam aiurea.

Link to comment
Share on other sites

speram sa se simta totusi doza de ironie din ce-am zis :) (in postul de mai sus, nu cel original cu sistemul care bate amp-ul, aia o mentin fara pic de ironie). Bine, nu ironie de persiflat/dat peste nas, da na ... oricum, perle nu dau, cand spun ceva nu ma scapa, imi sustin si acum afirmatia (si pt inca mult timp). Chiar si cand am impresia ca mi-e a 2-a natura ca si cunostinta/intelegere, tot mai caut/rasfoiesc documentatia/cursurile/etc. inainte sa spun ceva, tocmai ca sa fie cat mai spre zero situatiile cand voi fi nevoit sa-mi retrag cuvintele (si nu din orgoliu, ci nu vreau sa ajung eu genul de persoana care sa zica 1000 de lucruri, ca apoi sa-si ceara scuze pentru 900 din ele :)). Deci de sustinut parerea, mi-o sustin, insa na, vreau si eu sa vad diferentele alea super mega clare intr-un context muzical, ca prea disecam fizica de parca am discuta despre poduri si cladiri. Iar vis-a-vis de generalizare, nu bate "orice" in toate conditiile, ci am spus in contextul de acasa. Raman de parere ca pana undeva in 50 (hai si 100, dar cam rar) W, un procesor iesit prin 5.1 bate in casa orice amp cu cabinet sau na, combo de pe piata, FACUT in scopul asta. Ca asa chestii modate, custom made etc. nu se mai pun, ca acolo poti foarte usor compensa multe neajunsuri. In fine, ideea mea era ca la volum de camera, pana intr-unul mediu, procesor+5.1 bate orice amp, desigur ambele scenarii fiind presupuse la acelasi volum. Asadar ca sfat personal: daca aveti 1000 ron, luati-va un procesor gen BOSS ME-25, Zoom G2, Digitech RP255, etc. si un sistem 5.1 (recomand cu cea mai mare caldura Genius, indiferent cate rasete vor izbucni). Clar o sa rupa un combo echivalent ca pret (sau na, amp cu cab, dar cam slabe sanse la banii astia sa gasesti head separat si cab separat).

Edited by otringal
Link to comment
Share on other sites

clar ca pretul e esential, doar nu comparam un Digitech RP55 + Serioux sistem 5.1 cu un Marshall 4x12 stack :) Desi revin, daca volumul e mic (de dormitor) ... stack-ul ala tot cam p'acolo da, dar in fine, sa zicem ca-i peste oricum.

 

Problema cu comparatia estetica oricum e fundatura. Nu poti sa compari senzorialul tau cu al altuia. Singurul criteriu cat de cat obiectiv ce-mi vine in minte, si pe care eu mereu il folosesc, este cel de redare cat mai apropiata de album. Daca eu cu un stack pe lampi in dormitor nu pot sa reproduc sunetul formatiei X de pe albumul Y, piesa Z, dar cu un sistem 5.1 si un procesor decent pot, aleg varianta a 2-a. PENTRU DORMITOR. Doar nu pot generaliza pt situatii live.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu poti sa compari senzorialul tau cu al altuia.

M-ati omorat cu senzorialul asta .Asta inseamna ca scolile care se ocupa de ingineria sunetului ar trebui sa dispara. "Senzorii se calibreaza".Sau voi credeti in Mr America ?post-11706-0-36418200-1389741921_thumb.jpg

Io zic asa ...daca ai 1000 RON , mai pui inca 1000 si-ti cumperi Boss GT100 sau Digitech GSP 1xxx . Sau senzorialul nu reactioneaza la diferentele dintre ME25 sau orice RP cu ce am scris mai sus ??? Sau daca nu trebuiesc efecte de overdrive , merge si un Digitech RP1000 . In rest, putem discuta despre tot felul de jucarii care nu sufera nici un fel de comparatie cu orice Orange Tiny Terror folosit la minim ,...de exemplu.

Edited by ggg
Link to comment
Share on other sites

M-ati omorat cu senzorialul asta .Asta inseamna ca scolile care se ocupa de ingineria sunetului ar trebui sa dispara.

198fecd6-picard-double-facepalm-gif-5917.gif

 

Ai studiat curriculumul unei școli de genul ăsta? Ai găsit chestii precum "cum să faci un sunet bun"? Nu, pentru că numai la grădiniță și pe RGC se vorbește așa.

Problema e că încurcați categoriile estetice cu categorii din alte ontologii: da, percepția umană are multe aspecte comune între indivizi. Altfel n-am putea comunica. Aceste aspecte comune reprezintă domeniul de studiu al fiziologiei, psihologiei, psihiatriei, ergonomicii ș.a.m.d.

Explorând aceste aspecte am descoperit și congruențe estetice, lucruri care sunt în general universal plăcute pentru că țin de modul în care funcționează percepția: în muzică avem consonanță, ritm etc.

Dar faptul că sunt sau nu plăcute de un anumit individ într-un anumit moment depinde de context. Suntem programați să ne placă lucrurile dulci din cauza unui avantaj evolutiv, dar vrem mereu să mâncăm dulciuri? De ce nu sunt toate mâncărurile dulci? Din același motiv pentru care nu toată muzica (sau tonurile) e la fel.

Contextul e un sistem vast de circumstanțe: genetice, fiziologice, comportamentale, sociale, dar în primul rând culturale. De ce alegem să ascultăm o piesă azi și alta mâine? De ce se "asculta" Visual kei în Japonia și Grunge în Seattle?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@ggg: wow, chill dude, cand am spus "senzorial" ma refeream in principal la natura subiectiva a "gustului". Nu doar la senzatii obiective auditive. Ca FiveSeveN asta lasase sa se inteleaga, drept urmare in contextul asta am zis-o. Scuza alegerea termenului daca n-a fost tocmai buna, dar nescos din context zic eu ca s-a inteles ce-am vrut sa spun. Oricum: scoli de inginerie a sunetului? Sunt curios, ca acum nu inteleg eu tenta cu care o spui :) sunt bune/stiintifice/au o baza temeinica cu care esti de acord si pe care nu o contesti la o adica, sau invers? Scuze, dar chiar n-am inteles eu acum modul in care ai spus-o.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.