www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Proiect Telecaster


sam
 Share

Recommended Posts

Multumesc pentru feedback, dar mare lucru chiar n-am facut. In principiu doar am strans niste suruburi. Mai mult timp am pierdut facand plate-ul si conexiunile pentru ca neavand switch de telecaster am folosit unul de strat si s-au schimbat un pic legaturile.

 

 

- urmareste de la min 10.20, iar apoi incearca varianta si la proiectul tau.

 

Nu e vorba de asta. Le telecaster, pickguard-ul intra putin sub grif. Doza este foarte aproape si din cauza asta trebuie apasata cand scoti/bagi pickguard-ul. Altfel nu-l poti misca de pe pozitie pentru ca-l tine doza fix.

 

Insa la mine, chiar si fara doza, pickguard-ul nu incape intre bridge si grif. Daca ma ambitionez totusi sa il bag, sta in tensiune si face o burta, ceea ce evident nu e ok.

 

Daca ai sa te uiti la o poza cu un telecaster, vei vedea ca exista o distanta de 2-3-5mm intre pickguard si bridge (depinde de model). La mine din contra, se incaleca. Si asta pentru ca probabil, nu asta e modelul de bridge original. Mai mult decat atat, sunt limiat de gaurile deja date in corp, nu il pot pune pe ce pozitie doresc.

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Sexy rau de tot. Felicitari si spor in continuare. Dar mie mi se pare ca arata mai frumos fara pickguard decat cu :o pacat ca sunt gaurile date deja.

 

Si eu as fi lasat-o fara pickguard daca n-ar fi avut gauri. Arata intr-adevar foarte bine. Si inca in poze nu e culoarea ei si nici nu se vede bine textura. In realitate da mult mai bine. Sunt foarte curios cum ar fi iesit slefuita si lacuita.

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Cat am stat azi pe ea n-am reusit sa o reglez cum trebuie. Bridge-ul parca se vrea intr-adevar mutat un pic iar reglajul din saddle-uri nu ma ajuta prea mult, oricat le-as jongla. N-am avut prea mult timp, dar asta e prima impresie. Mi-ul mi-l cam duce spre Fa la tasta 12. Oricum, totul se leaga, pentru ca ochiometric vorbim de aceeasi distanta care lipsea ca // corzile sa-mi iasa prin corp.

 

Mai cercetam...

 

Edit: Oricum am bagat-o acum iar in prinza. Suna doza aia de neck de Tele Custom Vibe de-mi vine sa dorm cu ea in pat :)

Edited by sam
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ca o idee daca ai vrea sa faci chitara speciala, exista sau ai putea face la comanda pickguard din lemn (diferite esente,culori) culoare natur. La fel si cu bucata ce acopera cavitatea pot-urilor si a comutatorului.

 

O alta idee ar fi urmatoarea: sa dai jos tot finisajul, inclusiv la gat, ca tot n-are decal- asta poti faci fie inchiriezi de la dedeman/praktiker ustensile (15-20ron) fie apelezi la un tamplar care are ustensile, altfel de mana o sa tampesti, sa-l dai cu un ulei de in sau tung oil, se gaseste foarte usor, daca ai rabdare sa aplici destule straturi iese ceva fenomenal! mai ales daca spui ca si corpul este din lemn solid.

 

Succes.

Edited by Deenman
Link to comment
Share on other sites

@Deenman: Am mai vazut ce spui (plate, pickguard de lemn) si intr-adevar arata deosebit.

 

Cat despre restul ai sa razi, dar in principiu as cam avea ustensilele necesare pentru asta. Si nici skill-urile de minitehnicus nu-mi lipsesc. Singura ustensila lipsa e timpul. Si oricum de 'banii' aia, parca as paria mai bine pe studiu decat pe tamplarie. Desi satisfactiile in ambele cazuri sunt priceless.

Link to comment
Share on other sites

Cat am stat azi pe ea n-am reusit sa o reglez cum trebuie. Bridge-ul parca se vrea intr-adevar mutat un pic iar reglajul din saddle-uri nu ma ajuta prea mult, oricat le-as jongla. N-am avut prea mult timp, dar asta e prima impresie. Mi-ul mi-l cam duce spre Fa la tasta 12. Oricum, totul se leaga, pentru ca ochiometric vorbim de aceeasi distanta care lipsea ca // corzile sa-mi iasa prin corp.

 

Mai cercetam...

 

Edit: Oricum am bagat-o acum iar in prinza. Suna doza aia de neck de Tele Custom Vibe de-mi vine sa dorm cu ea in pat :)

asta inseamna ca gaurile pt corzi din corp sant de fapt in pozitia corecta,cele date pt bridge nu,de-aia nu iti vine pickuardul corect.

nu stiu ce sa zic despre routingul la doza de bridge in schimb...

se cam vede cu ochiul liber ca bridgeul e prea in fata ,de-aia ziceam...

dai alte gauri ,muti tot bridgeul mai in spate [te iei dupa gaurile de corzi] si esti cum trebuie .

trebuie sa faci miscarea ,altfel vei avea intonatia sharp ,cel putin la corzile groase...

Edited by subliminal
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

cat despre infrumusetari ,ce sa zic...eu unu as chitui putin muscatura aia si as da cu un spray de vopsea pe corp [ceva de calitate] FARA a mai da jos vopseaua actuala ,care mi se pare mai degraba un grund ceva...doar as slefui usor pe deasupra cu hartie de 2000.

minima investitie ...

as face asta pt ca arata urat asa cum se vad cele trei bucati din corp,fiecare cu alta directie la fibra.

asta ar fi undeva la un maxim 50 de lei totul si cam o zi de lucru .

si da,as lasa pickguardul asta alb.

Link to comment
Share on other sites

asta inseamna ca gaurile pt corzi din corp sant de fapt in pozitia corecta,cele date pt bridge nu,de-aia nu iti vine pickuardul corect.

nu stiu ce sa zic despre routingul la doza de bridge in schimb...

se cam vede cu ochiul liber ca bridgeul e prea in fata ,de-aia ziceam...

dai alte gauri ,muti tot bridgeul mai in spate [te iei dupa gaurile de corzi] si esti cum trebuie .

trebuie sa faci miscarea ,altfel vei avea intonatia sharp ,cel putin la corzile groase...

 

E corect, cel putin la concluzia asta am ajuns si eu. Voi mai face oricum niste tatonari pana sa ma apuc de gaurit dar n-am avut timp deocamdata.

 

Cat despre cosmetizare, vom vedea, deocamdata ramane asa.

Link to comment
Share on other sites

Man, daca ai montat bridge-ul cu aprox 1 cm mai in fata, cum naiba mai reglezi intonatia, ar insemna sa tragi saddles-urile in spate de tot, sau e bine intonata asa cum e?

 

Bridge-ul e montat exact pe gaurile vechi (originale). Insa da, este prea in fata.

Acum intonatia nu e corecta. Cum am spus si mai sus, la tasta 12 MI-ul gros se duce spre FA. Nu am cum sa mai trag de saddle-uri in spate, am comprimat arcul aproape la maxim si tot degeaba. Oricum nu am avut timp sa stau de ea, astea sunt niste constatari dupa 5 minute de reglaje. Dar se pare ca nu voi scapa fara sa mut bridge-ul mai in spate.

 

As fi evitat ce-i drept sa dau alte gauri, dar daca asta se va dovedi singura solutie, asta e... Nu stiu in ce masura alt model de bridge de telecaster ar putea rezolva problema dar in principiu tot nu scap de alte gauri. Voi studia oricum si asta inainte.

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

 

 

As fi evitat ce-i drept sa dau alte gauri, dar daca asta se va dovedi singura solutie, asta e... Nu stiu in ce masura alt model de bridge de telecaster ar putea rezolva problema dar in principiu tot nu scap de alte gauri. Voi studia oricum si asta inainte.

 

de curiozitate... ce distanta ai intre nut si fretul 12?

Link to comment
Share on other sites

O posibila solutie ar fi sa muti griful mai in spate, dar pentru asta trebuie sa faci... rumegus :)

 

Stiu, de asta ma si chinui, sa gasesc alta solutie ca sa nu dau alte gauri. Nu-mi plac operatiunile distructive / ireversibile :)

 

Solutia gasita a fost urmatoarea: Am luat bridge-ul celalalt de tip 'strings through body' si i-am majorat gaurile pentru ca nu se suprapuneau peste cele ale body-ului.

Aici am facut o mica greseala de calcul pentru ca ar fi fost mai bine sa mai dau un rand de gauri mai sus in loc sa le majorez pe cele existente. Asta e, nu mai am ce face. Gaurile in continuare nu se suprapun 100% si am avut mici emotii ca nu cumva coarda sa se opreasca in bridge si nu in saddle. Insa din fericire abia cu saddle-ul slabit la maxim atinge un pic, ceea ce la mine nu va fi cazul pentru ca eu am nevoie sa-l aduc cat mai in spate iar coarda nu atinge nicaieri.

 

Schimband bridge-ul am mai castigat cativa milimetri pentru ca saddle-urile noi sunt un pic altfel si 'musca' din coarda mai din spate iar arcurile sunt mai scurte si pot trage de saddle mai mult. Nu se vede foarte bine in poza, dar castigul este evident chiar daca suruburile sunt stranse inegal.

 

In caz ca nu se intelege din poza, bridge-ul din dreapta este cel montat pe chitara, cel din stanga e cel vechi pus langa doar pentru a face o comparatie. Am trasat cu galben, linia corzilor (veche - stanga si noua - dreapta).

 

Cu putin noroc, acei milimetri castigati imi vor trage coarda suficient de mult in spate ca sa-i pot regla corect intonatia. Ii pun corzile acum si revin.

 

Sper sa ma fi exprimat suficient de clar...

 

post-9969-0-29362700-1387299739_thumb.jpg

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Da, e bine asa, oricum, la bridge-ul vechi poti sa tragi saddle-urile ceva mai mult in spate, chiar pana la capat, din cate stiu, daca trebuie, la coarda Mi gros scoate arcul de tot, sau taie din el, si asa nu au nu stiu ce rol arculetele alea

Edited by alinu_tau
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.