www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Salut Prieteni!


JessePinkman
 Share

Recommended Posts

Hm... Eu as puncta mai mult entuziasmul decat interpretarea insa daca chiar te pasioneaza subiectul si ai si ceva timp pentru studiu, cu siguranta va iesi ceva. Personal m-as concentra un pic mai mult pe detalii, a cam iesit o zdranga-zdranga. E evident ca stii piesa, ca-ti place Nirvana, dar nu te mai grabi, fa-o sa sune bine/perfect. Intre galagie si muzica uneori e o granita foarte fina. Parerea mea...

 

Bravo una peste asta, la 14 ani, cred ca e ok... Nici nu prea mai am amintiri de atunci :))))

Edited by sam
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

felicitari pentru initiativa! Ti-as recomanda, insa, sa iti iei doua microfoane, unul pentru voce si unul de chitara. E dificil sa apreciezi inregistrarea din video tras cu o camera video/web/telefon etc.

 

Personal, vocea mi se pare acceptabila, mai trebuie lucrat evident, esti pe drumul bun, dar din chitara aud doar zdranganituri oarece violente amestecate cu acorduri.

 

Mult spor!

Edited by Cryptopsy
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Chitara ta este pentru stanga, daca o folosesti pe dreapta, cu corzile montate pentru dreapta, va falsa mult deoarece saddle-ul este inclinat invers. Se poate modifica sau o vinzi cuiva care canta pe stanga.

saddleul si pragusul(rectificat) au fost inversate de catre taicamiu dar corzile sunt cam vechi si prea subtiri pentru gustul\stilul meu.urmatoarele corzi vor fi de 013.tx pt comment

 

incearca si cu un metronom. :banana:

 

metronom?ce-i aia?haha,glumesc :)

Link to comment
Share on other sites

Nu e vorba ca pui saddle-ul cu capatul de sus in jos ci faptul ca santul in care acesta sta are un anumit unghi fata de axa chitarei, fata de corzi, astfel incat coarzile groase trebuie sa fie mai lungi decat cele subtiri, In cazul tau, coarda groasa este mai scurta decat cea subtire asta ducand la o modificare in sus a notei de la tasta 12 iar la coarda subtire la o modificare in jos. Asta inseamna o intonatie proasta care face chitara sa sune prost, dezacordat in permanenta. De asemenea, nervurile din interiorul chitarei sunt diferite pentru partea de joase si cea de inalte dar asta este poate mai putin deranjant.

Ar trebui ca santul din bridge sa fie astupat cu lemn si apoi frezat altul cu unghiul corect pentru partea pe care canti.

Sau, cel mai bine, o vinzi unui stangaci, si asa sunt rare chitarele pe stanga, si iti cumperi alta pe dreapta.

 

S-ar putea ca si corzile de 013 sa fie cam groase, tensiunea prea mare pentru chitara.

Edited by EugenRo2001
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.