www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Squier - Intrebari, Raspunsuri Si Upgrades


lefmir
 Share

Recommended Posts

Salutare!

Am decis sa fac un topic legat de chitarele Squier (orice model). Un fel de club Squier in care lumea sa-si gaseasca raspunsurile la intrebari si sa-si "laude" upgraderile pentru a inspira pe altii.

 

 

Ridic eu prima problema:

Am un Squier Affinity Stratocaster(fab 2005 parca, scrie in serial, dar n-am chitara cu mine) facut HH....nu asta e problema. Problema este ca are piscina sau "full-route" in cavitatea dozelor. Daca umplu cavitatea si o fac pt HH, pot imbunatati ceva?

 

E prima mea electrica(si prima chitara in general) si probabil va imbatrani odata cu mine...vreau sa fie cat de buna poate fi. :)

La vara il paste un refret.

 

Multumesc!

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

Eu am un peavey exp raptor HSS (dupa forma cred ca s-ar putea incadra in acest topic ) , prima mea chitara , e vai de capul ei momentan dar am in plan sa-i fac un refret , schimb dozele , un body paint , mai pe scurt sa o reconstruiesc.

Ar fi pacat ca niste chitari cu valoare sentimentala sa ramana intr-un colt al camerei / intr-o cutie in pod necantate :)

Foarte buna initiativa cu topicul :1st:

Edited by Flav'
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ba eu am o chitara ieftina ... da sa-mi f... caramizi in gura daca pe zi ce trece nu devine din ce in ce mai bestiala... cu toate tocelile... cu toate ca retastarea va deveni necesara... si o s-o fac ... Eu sunt satisfacut de chitara mea si vreau sa zic ca am prins mai degraba un gibson decat epiphone pe mana da nu am stiut eu sa-mi dau zeama... nu frate... mana intai mana... pe urma chitara... Eu abia acu incep sa-mi cunosc chitara... Asta-i un subiect foarte shallow daca nu ai mai mult de 3-4 ani de cantat la chitara... Low end?... low end hand? ... mai bine bagam ceva bani in amplificare zic eu...

 

Ca si valoare sentimentala... daca vine Bill Gates la mine sa-mi cumpere chitara cu 100k dolari eu o sa-mi dau drumu pe ochelarii lui iar in acelasi timp o sa-l chis fix in freza... si-i mai arat si degetu ala din mijloc...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

vreau sa zic ca am prins mai degraba un gibson decat epiphone pe mana da nu am stiut eu sa-mi dau zeama... nu frate... mana intai mana... pe urma chitara... Eu abia acu incep sa-mi cunosc chitara...

 

oricat de greu sunt posturile tale de citit si de inteles, tot nu pot sa nu iti dau dreptate in privinta asta: daca nu ai mana, degeaba ai chitara de mii de euro. o mana buna face sa straluceasca si o chitara proasta.

Edited by Airhead
Link to comment
Share on other sites

Detin un Squier Affinity Telecaster fabricat in 2007, legat de upgrade-uri, singurele lucruri originale sunt corpul, gatul, cheitele si placuta pentru switch respectiv potentiometre.

 

Configuratie HH, strap locks, nut din os, bridge hardtail, electrosocket, pot push/pull, revopsire, ecranare.

 

CAM00144.jpg

 

 

Cat despre intrebarea cu piscina, arunca un ochi in acest topic.Poate te ajuta cu ceva.

Edited by Septi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Coniace, la amplificare nu-i problema, check my profile.

 

o mana buna face sa straluceasca si o chitara proasta.

Zise omul care are un prestige. :lol:

 

Acuma lasand off-topicul la o parte...Mie imi place foarte mult sa mesteresc. Asa e si cu chitara...vreau s-o fac cat de buna poate fi...pentru moment imi place, dar de ce sa nu incerc s-o fac mai buna? ce am de pierdut?

 

Revenind. poate cineva sa-mi raspunda la intrebare? Rogu-va?

Link to comment
Share on other sites

mda,cum o zis si colegu deasupra te chinui degeaba ,nu va fi nici o diferenta .

mai important ar fi sa ecranezi cavitatile,daca vrei sa mai reduci din zgomot.

totusi,de ce strat cu humbuckeri??? neeeeeeeeeeah...

daca vrei ton de strat autentic fara zgomot aiurea mergi pe single coil noiseless sau lace sensors.

ce-i drept,numa un set de doze lace sensors calumea face dublu cat affinity,dar diferenta va fi notabila.

Edited by subliminal
Link to comment
Share on other sites

Nu am o poza mai de aproape in laptop si nu sunt in oras ca sa ii pot face, dar fie:

 

Squier Classic Vibe 50's cu urmatoarele imbunatatiri aduse :

  • Tremolo Wilkinson
  • Strap Locks
  • Telecaster Wiring Mod
  • Bridge Pickup Tone Control

O chitara mai mult decat decenta la banii ei, am zis ca nu o dau veci, eventual iau altele pe langa ea dar nu vreau sa plece de la mine.

Are nevoie de putin aranjament al freturilor ca sunt cam duse, poate chiar retastata.

post-10300-0-59539900-1386239352_thumb.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Oare cum de n-au auzit si cei de la Fender parerea ta? Eu zic sa le scrii, poate vor tine cont de asta pe viitor

 

Repet, ton autentic.

Ce treaba au noiseless-urile cu asta? Tu realizezi ce spui?

 

Mai usor, nu te ataca.

Vorbim de ton autentic, nu ceva ce si structural e facut diferit, deci din start, e altceva.

Link to comment
Share on other sites

Ce ti se pare asa de lipsit de autenticitate? Asta-i doar in capul unora care tot schimba chitari si doze si tot nu-s multumiti ca nu le suna chitara ca lu` chitaristu` lu` peste. Dar de cantat nu pun problema, oare ei chiar stiu sa cante si sa-si foloseasca sculele?

 

 

Eu nu sunt fan ,,ton autentic''(doar de asta m-am legat), dar sunt destui carora le-am schimbat doze, care s-au plans ca ,,n-au ceva dozele astea''.

Personal, I don't care for either :lol: si mi-e totuna.

 

Chestia cu nu stiu sa-si foloseasca sculele e alta poveste hehe

Link to comment
Share on other sites

sa zicem ca nu e chiar tonul de 50's strat,dar totusi noiseless e o doza clasica pe straturi,e folosita cu precadere pe modelele deluxe sau artist signature .

 

Am avut eu noiseless , mai exact varianta hot noiseless, sunt de ***** in ceea ce priveste ton clasic. Leaga bine notele si au un output imens 13k daca nu ma inseamna memoria, magnet ceramic, sunt wierd. Mie imi plac dozele single coil cu alnico oricand, astea de pe fender standard suna divin.

Link to comment
Share on other sites

Am avut eu noiseless , mai exact varianta hot noiseless, sunt de ***** in ceea ce priveste ton clasic. Leaga bine notele si au un output imens 13k daca nu ma inseamna memoria, magnet ceramic, sunt wierd. Mie imi plac dozele single coil cu alnico oricand, astea de pe fender standard suna divin.

 

Inseamna ca nu ai prin un set bun de doze daca spui ca cele de pe standard suna divin, iti dau 2 exemple, tot de la Fender, Cs Fat 50 si Texas Special

Link to comment
Share on other sites

Inseamna ca nu ai prin un set bun de doze daca spui ca cele de pe standard suna divin, iti dau 2 exemple, tot de la Fender, Cs Fat 50 si Texas Special

 

strict intre hot noiseless si cele de pe standard, cele de pe standard sunt pe gustul meu, detasat! nu as da bani niciodata pe dozele noiseless. Probabil urmatoarea mea chitara va fi un strat cu dozele propuse de tine.

 

 

Marius, daca tot ai probat atatea modele, spune-mi si mie te rog, diferentele notabile intre dozele alnico de pe american standard si dozele de pe squier CV.

Edited by Deenman
Link to comment
Share on other sites

Singurele doze din cate noiseless pe care le-am probat si care au sunat foarte autentic au fost DiMarzio Area 58 si 61. Nu am probat Kinman. dar am probat cam tot ce inseamna doze noiseless Fender, tentative de noiseless de la Seymour Duncan, DiMarzio si no name.

 

Astea-s pareri personale, poate daca aduceai la tine unii chitaristi sa le probeze pe toate ce le-ai avut, le placea exact ce tie nu-ti place. Eu cel putin de multe ori am ramas mirat de gusturile oamenilor... Nu parerea domnului Marius @blackthorn de pe RGC-ul romanaesc conteaza, ci a lui Clapton, Sambora si altii care le-au utilizat

Fender Hot Noiseless e cu totul altceva, ton apropiat de humbucker

Edited by alinu_tau
Link to comment
Share on other sites

Nu schimbi cu nimic situatia daca lipesti 2 bucati de lemn pentru a separa dozele.

 

despre ce separatie vorbesti alin??? lefmir se refera la faptul ca e prea putin lemn in corpul chitarei. si asa afinity e mai subtirica. uitate la frankenstratul lui evh. a scos si pickguardul si a umplut cu pasiune si ciocan cat a putut in jurul dozelor. pana la urma corpul chitarei electrice trebuie sa fie din lemn, nu din aer.... bine, acum sa nu pomenesti de chitara archtop, pt ca acolo e altceva ;)

post-19049-0-44253700-1386281347_thumb.jpg

Edited by sorin65
Link to comment
Share on other sites

Problema este ca are piscina sau "full-route" in cavitatea dozelor. Daca umplu cavitatea si o fac pt HH, pot imbunatati ceva?

 

 

Banuiesc ca nu se apuca de umplut cavitatile unde-s pot-urile sau swich-ul si dupa aia da peste tot cu spray conductiv pentru ecranare peste tot, inclusiv pe swich, pot-uri wiring, tot, cum a mai facut cineva :rcain:

Edited by alinu_tau
Link to comment
Share on other sites

Initial a fost un Squier facut in Mexic in 1993, pe care l-am primit in 94. Habar nu am ce model era.

Acum vreo doi ani mi s-a pus pata pe el si am zis sa-l upgradez/modific. Pentru ca griful trebuia retastat m-am gandit sa execut eu operatiunea. Gresit! Am reusit sa-l distrug. Am luat alt grif de pe eBay. Nu mi-a placut si l-am dat mai departe. Cum stateam eu si reflectam ce-o sa fac in continuare, mi-au cazut ochii pe posterul cu Hendrix de la mine din camera si gata, asta a fost: cu siguranta imi trebuie un grif pentru stangaci! Iar eBay, alt grif, de data asta de Fender. Nu avea insa chei. Am luat de la Guitarshop, locking tuners.

Numai ca mie imi place foarte mult si Vaughan si, in consecinta mi-ar trebui niste doze Texas Special. eBay = doze (cam la jumatate de pret fata de Romania). Acum daca schimbi dozele, n-ar trebui umblat si la potentiometre? Ba da! eBay = potentiometre plus switch + folie de cupru pentru ecranare. Da' parca e hardware-ul cam ruginit, nu? eBay = tremolo + bridge + suruburi.

Si uite asa la cati bani am bagat, cu siguranta imi luam alta chitara noua.

Numai ca asta e chitara mea de suflet si daca ar fi s-o iau de la capat nu as ezita nicio clipa. Ceea ce nu stiu, insa, este ce chitara sa zic ca am. Squier? Fender?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Astea-s pareri personale, poate daca aduceai la tine unii chitaristi sa le probeze pe toate ce le-ai avut, le placea exact ce tie nu-ti place. Eu cel putin de multe ori am ramas mirat de gusturile oamenilor... Nu parerea domnului Marius @blackthorn de pe RGC-ul romanaesc conteaza, ci a lui Clapton, Sambora si altii care le-au utilizat

Fender Hot Noiseless e cu totul altceva, ton apropiat de humbucker

 

Eu am spus de la inceput ca este experienta mea, am dreptul la o opinie la fel ca si Clapton. Ca de parerea mea sunt mult mai putini interesati decat de a lui Clapton asta e cu totul alta poveste. Comparatia si opinia mea a plecat de la ideea de ton vintage de strat, pe baza acesteia mi-am formulat-o si pentru afirmatia vizavi de dozele stoc de pe American Standard.

 

Dozele de pe Squier CV mie personal imi plac foarte mult, sunt mai pe gustul meu decat cele de pe AS. Cele de pe CV 50 suna foarte glassy, cumva in stilul CS Fat 50. Cele de pe CV60 parca au ceva mai multa medie, am avut chitarile astea cum cativa ani, asta e ce imi mai aduc aminte. Acum am un American Standard stoc si nu e rea deloc chitara, dar dozele nu ma dau pe spate.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.