www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cu Ce Sa-Mi Curat Freturile?


Alex Gibson
 Share

Recommended Posts

Suna-i pe cei de la Dunlop si roaga-i sa se lase de meserie caci "freaca freaca" da rezultate in cazul unora.

 

:facepalm: ... si asa incepem... Nu care cumva sa raspundem la o simpla intrebare ce sa mai zic de on topic si alte aberatii... nu... Avem nevoie si de smintiti pe lumea asta...

 

 

Edit:

Stai umpic. Degeaba frec,e chestie de aia groasa. Un strat gros de jeg,deobicei dadeam jos stratul cu pana,dar se face la loc,si as vrea sa stiu daca este ceva solutie special pt freturi.

stiu frate ca e gros... chestiile speciale pentru curatat te scapa de un chin. Rezolvi treaba mult mai repede... dar merge si cu o carpa. NU mai curata cu pana!... evah!

Edited by Cognek
Link to comment
Share on other sites

Uleiul este pentru lemnul fretboardului (tastierei) in cazul in care acesta este din palisandru, abanos, sau alta varianta de lemn natur.

Tastele se curata cu o scobitoare (marginile) dupa care cu steel-wool (lana de otel sau vata de otel) dupa care se lustruiesc cu o bucata de piele bruta si eventual niste pasta de lustruit (merge si pasta de dinti). Protejezi lemnul cu banda adeziva de vopsitorie.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

daca vorbim de lemn, atunci exista ulei de lamaie (este un ulei mineral, nici o legatura cu lamaia, dar asa ii zice).

iar daca vorbim de freturi, adica sarmulitele din metal, exista diverse substante cu care se poate indeparta rugina sau alte mizerii de pe ele. insa inainte trebuie sa protejezi lemnul cu banda de izolare.

Link to comment
Share on other sites

Cel mai indicat ar fi, indiferent cu ce cureti, sa cureti periodic. Nu cred ca a apucat vreodata sa mi se faca stratu' de jeg pe tastiera vreodata.

De cate ori schimb corzile curat si tastiera, dau cu putin ulei de lamaie si ramane ca nou pana la urmatoarea schimbare de corzi. Cant pe chitara mult, transpir, dar tot nu apuca sa se faca munte de jeg.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

metoda mea:

 

servetele umede de bucatarie, luate de la LIDL, care curata si dezinfecteaza, mi se pare ca au si alcool. Se ia jegul imediat de pe tastatura si intre taste, eventual invelesti o pana in servetel, ca sa cureti mai bine.

 

Dupa ce se usuca bine (ramane aspectul de smirghel, deoarece se usuca in profunzime primul strat), lemnul trebuie tratat cu ulei de lamaie, dar mare grija sa nu folosesti prea mult, pui o picatura si intinzi cu degetul.

 

Pe vremuri aveam niste sticlute facute la comanda de un meserias in chimie, si erau excelente, turnam mult si nu se intampla nimic. Am trecut dupa la solutii dunlop care nu sunt asa calitative, am pus un pic cam mult ulei, de s-a denivelat tastatura, deci grija mare!

 

succes!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.