www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Punte Fixa - Ce-S Alea?


andrușcaiepuraș

Recommended Posts

Salut!

Am o chitara de tipul strings-trough-body (un fel de punte fixa) si in punte (bridge) sau mai degraba in calus sunt niste reglaje care habar nu am la ce se folosesc (alea pe care stau corzile)

sub calus mai sunt un fel de saibe care se invart- mi-am dat seama ca sunt pentru inaltimea calusului- dar vreau sastiu detalii si despre alea (am observat ca unul era reglat mai sus decat celelalt)

As vrea sa stiu detalii despre toate reglajele calusului (mai ales alea de deasupra)

 

poza e cu alte corzi mai groase (daca conteaza) acum am unele de 0,009

post-28763-0-85840400-1383077476_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Nu l-am urmarit cap-coada dar din ce-am trecut prin el in viteza pare ca stie ce vorbeste.

 

Cam vorbeşte prostii.

1) Steelwool, chiar şi 0000 va face nişte zgârieturi fine pe fretboard. Poţi sta liniştit şi fără zgârieturi.

2) Orice reglaj, intonaţie, acordaj, se face în poziţia de cântat. Aşa vei folosi chitara, nu aşezată pe masă. Se pot verifica diferenţele celor două poziţii cu un acordor.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ce e intonatia? acolo nu prea precizeaza

si nu prea am idee nici de ce fac fine-tunerele

 

http://www.dexonline.news20.ro/cuvant/intonatie.html

 

INTONÁŢIE, intonaţii, s.f.

1. (Muz.) Emitere (corectă) a înălţimii unui sunet.

[2.Variaţie de înălţime a vocii în timpul vorbirii, interpretării unui text etc.; inflexiune, ton, accent. (Var.: (rar) intonaţiúne s.f.] – Din fr. intonation.]

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.