www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cristi Grosu lutier sau farseur?


Guest jack
 Share

Recommended Posts

Guest leishman

Phiii, dupa ce rivalitatea intre firme a devenit evidenta cred ca vom beneficia cu totii de o imbunatatire a serviciilor, preturilor si produselor, MIAM !!! E concurenta !

 

 

CONCURÉNÞÃ s. 1. întrecere, luptã, rivalitate.

 

Steaua nu a baut Madrid-ul, Autovaz nu concureaza cu Mercedes, Carpati nu e rivalul direct lui Marlboro.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 90
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Guest cri050871

Am tot zis ca nu mai postez pe forum dar cum cineva nu are loc de mine si s-au spus deja multe ,ca sa clarific exact cum sta treaba, pentru ca unii au inteles gresit iar altii nu au inteles deloc cum sta situatia.

 

Balaurul de la Trooper are un telecaster facut pe comanda si cumparat de la Grosmann. Tot el are si contract de endorsment cu Grosmann pentru o alta chitara facuta dupa gustul si dorinta sa .

Boro de la Iris are un bass facut pe comanda dupa dorinta sa si platit, acum ii facem unul cu 5 corzi care va fi si el platit.

Manuel Savu este acum endorser Grosmann. Nu cred ca ar fi apelat la Grosmann daca nu ar fi fost convins de calitatea chitarii pe care a comandat-o.

Cristi Gram este in discutii pentru asi face o chitara cu 7 corzi la Grosmann.De asemeni mai are una facuta la noi platita.

 

Nu cred ca cineva are dubii asupra lui Manuel Savu si asupra chitarilor pe care canta ( numai chitari de top), si nu cred ca ar fi cantat pe un Grosmann platit sau neplatit daca nu ar fi sunat bine. Modelul Grosmann M.S 1 signature va costa 1800 euro pentru cei care vor dorii aceasta chitara.A durat 6 luni sa o facem din materialele dorite de manu si la specificatiile dorite de el. Diferenta dintre Grosmann si Mcmusic este ca noi suntem producatori si daca vrem endorseri o putem face iar Mcmusic este doar un dealer care nu isi permite sa dea gratuit o chitara de 1800 euro ca endorsment.

 

Pretul cu care au fost achizitionate de fiecare si contractele de endorsment sunt confidentiale si privesc doar Grosmann si pe fiecare client in parte.

 

Preturile care s-au vehiculat aici sunt preturile de vanzare pentru bassul facut pentru Boro si pretul pentru chitara Grosmann M.S 1 signature. Cand va fi gata si cea a lui Balaurul vom pune si pretul ei de vanzare la fel si pentru cea cu 7 corzi a lui Cristi Gram cand va fi gata.

 

Chitara Grosmann M.S 1 Manu Savu signature este complet endorser iar costurile sunt suportatae de noi in intregime, lucru cu care ne mandrim.

Edited by cri050871
Link to comment
Share on other sites

CONCURÉNÞÃ s. 1. întrecere, luptã, rivalitate.

 

Steaua nu a baut Madrid-ul, Autovaz nu concureaza cu Mercedes, Carpati nu e rivalul direct lui Marlboro.

 

Totusi intre cele 2 firme se pot face comparatii, nu ? :) Si daca Grosmann face reduceri bune de sarbatori, iar MC Music nu face, as paria pe vanzari mai mari pt mica firma, cel putin pe moment :)

Link to comment
Share on other sites

Guest leishman

Gicacontra, mai mult nu vreau sa intru in polemica, am citit tot thread-ul, sincer jenant, pe bune. Din pacate calitatea multor forumisti lasa de dorit. Sa speram insa ca vor trece de adolescenta cat mai repede.

 

Sunt convins ca situatia se va aclara cat de curand, ¨Pirati¨ gasesti la fiecare colt, timpul si-a spus cuvantul si asa va fi si in continuare.

Edited by leishman
Link to comment
Share on other sites

cred ca ar fi cazu sa nu se mai discute despre acest subiect...

s-a discutat de atatea ori incat fiecare si-a format parerea proprie despre Grosu...

mi se pare un topic complet fara sens

deja au inceput sa ma irite discutiile astea :)

Link to comment
Share on other sites

Pai daca Cearny e dealer de ce nu e mentionat si el?

Maine sun pe Savu si pe Boro si o sa postez raspunsul lor! Toti clientii nostrii, fie ca a fost Tino Furtuna sau Mugurel, sau Walter au achitat contravaloarea instrumentelor!

 

Scuze ca intervin da' imi permit sa atrag atentia ca atunci cand vorbesti cu cineva cu intentia de a publica raspunsul lor pe un forum public pot exista probleme dupa aceea fara un acord prealabil intre parti. La fel ca atunci cand se publica un email adresat unui Office Center. Informatiile despre clienti trebuia sa fie confidentiale. Multe oganizatii sunt din ce in ce mai preocupate de privacy.

Link to comment
Share on other sites

Guest Sangree

:) In loc sa va mandriti ca aveti un Roman care face asta la noi in tara ( faptul ca e lutier si e chiar bun ) , o dati cu Mc Music in sus si in jos...Mc Music sucks God Damn'it!!!

 

:) Mergi la Mc Music si vezi cum esti tratat de super c_a_c_a_t pentru ca asa sunt si vanzatorii.Apropos , nu s-a gasit vre-un client sa ofere vanzatorilor niste hartie igienica sa se stearga la gurita??

 

:( Nu numai detinator de Grosmann, dar si multumit.....

 

jet barfitoarelor de barfe :)

Edited by Sangree
Link to comment
Share on other sites

:) dupa ce mi-am "clatit" si io ocheanele cu acest "topic" am ajuns la o intrebare si nu un raspuns:

 

;) OARE CHITARA AIA VECHE DE LA TATA, MODEL REGHIN DIN 68' O FI DIN LEMN DE CIRESH SAU VISHIN?

 

Ii dau in judecata !!! Este lemn de BAOBAB !!! :)

 

Lasand gluma :( , nu am inteles din acest topic decat ca e bine sa nu imi fac firma de asa ceva ;):) , ca m-ar FooTE toti fara sa stiu pe un forum , chiar daca poate (am zis poate) nu e atat de "groasa" (gros groasa etc) pe cat pare. B)

Link to comment
Share on other sites

Nu pot sa ma gandesc, prin analogie, la uni dintre cei mai mari fabricanti de motociclete custom si de masini(hotrod) custom din Statele Unite - Orange County Choppers si Boyd Coddington care daca te uiti peste 50% din piese sunt produse de alte firme si nu le mai zice nimeni ca nu-s "constructori" si nu-s originali.

Dupa mine nu se poate compara MC Music cu Grosmann, fiecare ii altceva. Exact cum de la Grosman nu pot sa-mi iau un Marshall sau un Ibanez(desi nu cred ca-r fi imposibil) asa nu pot lua de la MC Music un, de ex., Ibanez JS cu corp de RG sau un Marshall cu butoane metalice argintii sau mai stiu eu ce alta combinatie.

Asa ca domnilor de la MC Music, faceti-va curat la voi in ograda prima data, dupa aia uitati-va la altii in curte :)

Domnule Grosu, cat poate costa un contract cu RGC(nu cred ca mult) ca sa nu mai fie discutii de genul publicitate gratis si alte "balarii", nu-i pacat?

Link to comment
Share on other sites

Nu pot sa ma gandesc, prin analogie, la uni dintre cei mai mari fabricanti de motociclete custom si de masini(hotrod) custom din Statele Unite - Orange County Choppers si Boyd Coddington care daca te uiti peste 50% din piese sunt produse de alte firme si nu le mai zice nimeni ca nu-s "constructori" si nu-s originali.

Dupa mine nu se poate compara MC Music cu Grosmann, fiecare ii altceva. Exact cum de la Grosman nu pot sa-mi iau un Marshall sau un Ibanez(desi nu cred ca-r fi imposibil) asa nu pot lua de la MC Music un, de ex., Ibanez JS cu corp de RG sau un Marshall cu butoane metalice argintii sau mai stiu eu ce alta combinatie.

Asa ca domnilor de la MC Music, faceti-va curat la voi in ograda prima data, dupa aia uitati-va la altii in curte :(

Domnule Grosu, cat poate costa un contract cu RGC(nu cred ca mult) ca sa nu mai fie discutii de genul publicitate gratis si alte "balarii", nu-i pacat?

 

good point cu OCC man, gooooood point. :)

Iar analogia magazin-asamblare si magazin-distribuitor chiar nu isi are rostul, de aia am facut si mishtoul de mai sus ...

 

Comparatia intre un magazin care monteaza si unul care vinde? :)

Pai ala recunoaste ca aduce unele din piese si cu ce mai face el , gata chitara ... ... o vrei sau nu?

... iar celelat "bah asta e chitara adusa din cecenia, asta e pretul, o vrei sau nu?

 

 

SI GATA COMPARATIA. B)

 

P.S.

Pe banii mei iau ce vreau si de unde vreau dar asta nu inseamna sa nu il respect pe cel care vinde. :)

Link to comment
Share on other sites

Am zis 1800 euro. Dupa cum se vede in poza ... numai acel FLOYD ROSE ORIGINAL e 500$. Apoi vopseaua custom ..., dozele DiMarzio care vor veni pe ea, cheitzele gotoh care vor veni pe grif, tastele jumbo, ultimele 4 taste scalopate si vopseaua izolanta care se aplica in cavitati.

 

 

Bai, schimbati desenul de pe ea acum cat se mai poate :) E naspa rau, parca ar fi carpeta bunicii mele de pe perete :))

Link to comment
Share on other sites

si eu care de obicei ma plictiseam pe aici :) super tare :)

 

din pct meu de vedere Grosmann face o treaba excelenta.. nu am apucat sa-l cunosc personal pe om ..dar am auzit numai lucruri bune de la diferite persoane..iar in opiniile lor am incredere.. .. un om care munceste mult pt a face un lucru bun ...iar altzii kre nu ofera nici produse nici servici cat de cat rezonabile il tot mananca de c .. k le strica afacerea . indiferent k le face el ..sau le aduce de nus unde.. face un lucru bun ...cu mult bun simt .. si e treaba lui de unde si cum ..atata timp cat produsul are o anumita calitate ..una buna dupa mine .. la un pretz kre ajuta multe lume sa se bucure de un instrument decent ...daca nu chiar de o calitate superioara ..

 

jack un sfat incearca sa faci concurenta prin calitate si pretz .. la fel si serviciile magazinului tau si angajatilor tai invatzai sa se poarte cu clientul . dupa cum vezi toata mai toata lumea are cam aceeasi parere despre mcmusic ..asa k nu rezolvi nimik "incercand " sa-l bagi in *** pe Grosmann..

 

toate cele bune .si domnu Grosu .. good job.. faci o treaba excelenta

Edited by Eugen D
Link to comment
Share on other sites

Am lasat threadul deschis pentru ca speram ca cineva o sa aiba atata minte incat sa posteze ontopic dar vad ca e mai palpiant sa strangeti posturi. Am sa las threadul deschis inca putin poate ii vine cuiva mintea la cap.

Urmatorul care posteaza ca sa se afle in treaba se trezeste cu warn sau cu mai rau.

Link to comment
Share on other sites

ok..deci sa fiu la subiect: atata timp cat ma minte cu nesimtire...cred k este farseur...daca imi zice k vinde doze emg neshtantzate....iar fabrica neaga k ar fii doze emg cred k avem de-a face cu un farseur

 

apoi...daca omu zice k face chitari ( hand made) si le da la 3 mil si ceva...nu prea cred k e hand made...

 

sigur k face omu chitari...dar nu pe toate...e imposibil sa renteze o chitara lucrata manual la 3 mil si ceva...

 

mai departe...cred k jack cauta sa faca scandal..intre firma la care lucreaza si grosmann...urat din partea lui...

 

apoi: fratilor, cosule, cearny, ninjo, etc etc...ba BAGATI THREADU BA LA DESHERT..SA MA DESFASHOR SI EU CUM TRABA!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest cri050871

Hai sa va dau un cadou! :)

 

Aici daca se punea tot postul si nu doar o bucatica se vedea ca era vorba doar despre chitarile acustice care sunt facute in china si pe care scrie " Grosmann Made in China"

Link to comment
Share on other sites

Guest leo2pop

Avind in vedere intrebarile initiale:

"Cristi Grosu lutier sau farseur?", "Poate fi considerat Grosu lutier?"

Din cite am citit pe forum si in paginile firmei sale...

...pot raspunde : DA!

 

Pentru ca lutier, [prin extindere a temenului] este acea persoana care construieste sau repara instrumente cu coarde.

Termenul de lutier deriva de la francezul "luth" [lauta!], care la rindul sau deriva din cuvintul din limba araba "al oud" [lemn de aloe!]

 

Cit despre aducerea de componente din China si asamblarea lor "declarand sus si tare ca sunt handmade!"...

...asta-i alta problema.

Probabil ca daca ar scrie pe ele : "Ansamblat in Romania", cum de altfel scrie pe o groaza de alte produse [din internationalia] - si nu-i o rusine - totul ar fi OK!

 

Cred ca daca spui despre un produs ca este "hand made by:" ... atunci acesta ar cam trebui sa fie 100% facut "cu mina" de respectiva firma sau persoana.

_____________________

M-am distrat de minune si eu, la rindu-mi cu topicul asta........

....

Linia asta, intre adevar si minciuna ... e asa de subtire!!!

:)

Link to comment
Share on other sites

Timid, imi spun si eu parerea...

 

 

Urmarind cu curiozitate desfasurarerea de fortze, Acest topic "Cristi Grosu lutier sau farseur?", "Poate fi considerat Grosu lutier?" imi aduce aminte de chinezul ala cu chitarile lui Gibson...de el nu s-a luat nimeni, si scrie cu marsavie mare si frumos pe chitarile lui "Gibson", "Made in USA" sau mai stiu eu...Direct n-am avut nici un contact cu dl. Grosu in schimb am auzit in general de bine despre el, si nu neaparat pe forum...

 

 

In mod evedint chiar si la chitarile low-end de la Grosmann putintica munca este implicata si chiar daca este in mare parte doar asamblare totusi cred ca o face bine...Nu e chiar asa sa usor sa faci chitari si e de apreciat acest lucru...

 

 

Nu tin cu nici una din "tabere" dar purtarea lui jack mi s-a parut complet lipsita de respect fata de toti si chiar fata de el...

 

 

:):):)

Link to comment
Share on other sites

morala: alea ieftine vin de afara, alea scumpe sunt facute pe plaiuri mioritice, end of story

 

 

Si eu stiu un lutier (nu in Romania si cica este unul foarte bun) care are magazinul plin cu chitare de cateva sute de dolari si made in China. Chitarele respective includ in pret setarile pe care le face lutierul plusun certificat oferit de lutier care certifica faptul ca respectiva chitara a fost examinata de el si este OK. Daca te duci cu chitara ta pentru un setup mai intai o examineaza, apoi iti spune ce trebuie sa-i faca si cat te costa. De regula setup-ul (care nu cere parts replacement) este 40$ + taxes si dureaza doua ore (minimul de time impus de lutier). Ulterior, tariful este de 27$ pe ora.

Nu-si permite sa te minta ca sa obtina cativa dolari in plus pentru ca si clientii sunt in aceasi breasla (chiar daca sunt avansati, incepatori, profesionisti sau amatori) si se afla imediat. Un singur client nemultumit automat inseamna mult mai multi clienti pierduti.

Nu tot ce se face in China e automat si prost facut. Aproape peste tot in lume sunt muncitori chinezi (inclusiv in Romania). Conteaza mult mai mult cine spune ca un instrument e bine facut sau nu. Foarte multi chitaristi (tineri) isi cumpara o chitara made in China pe care a vazut-o lutierul decat alte chitari cu nume si made somewhere else. Toate chitarele hand made sunt scumpe (unele chiar foarte scumpe) si din cate am auzit face 2 sau 3 asemenea chitare pe an in afara de comenzi. Exista asa ceva in Bucuresti acum? Chiar si la piata din Romania nu cred ca nu ar fi o afacere proasta.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.