www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Speaker Wiring In Cabinet 2X12


man1ak
 Share

Recommended Posts

Salut,

 

Am un cabinet 2x12 Orange si am decis sa-i schimb difuzoarele. In acest moment difuzoarele sunt legate in serie (Celestion Vintage 30), iar impedanta este 16ohm. Difuzoarele noi sunt tot de 8 ohm si sunt diferite (Eminence Maverick si Reignmaker). Cabinetul are deja doua intrari si ma gandesc sa le leg pe fiecare la cate un difuzor. Amplificatorul este un Orange OR15 si are trei iesiri de difuzoare: una de 16 ohm si doua de 8 ohm.

 

Am doua intrebari:

1. Exista vreun beneficiu in legarea difuzoarelor in serie?

2. E vreo problema daca leg difuzoarele separat si le conectez la iesirile de 8 ohm?

 

Mulumesc pentru raspunsuri.

Link to comment
Share on other sites

in manual la OR15 scrie ca poti pune un cab de 16 pe iesirea de 16, ori unul de 8 pe cea de 8, sau doua cabinete de 16 cand folosesti cele doua iesiri de 8 (sunt puse in paralel).

deci nu le poti monta asa (doua de 8 in paralel) pt ca e posibil sa distrugi ampul.

daca ai fi cumparat difuri de 16 ohmi ar fi existat posibilitatea de care vorbesti - cate un dif de 16 in fiecare iesire de 8.

ps: cand ai posibilitatea de a folosi impedante diferite la iesire, se aude mai bine cand alegi calea cu impedanta mai mica.

de ex. - doua difuri de 16 in paralel pe iesirea de 8 se aud mai bine decat doua de 8 in serie pe cea de 16.

Edited by sorin65
Link to comment
Share on other sites

nu numai eu, dar si altii au observat acest lucru.

in circuitul complex de iesire, imprdanta difuzorului Z intervine cu o valoare mai mica in filtrul trece banda creat de acesta. secundarul trafului are si el o inductanta mai mica.

chiar o sa calculez...

mihai tacoi - squier are un amp si un cab 4x12 care pot si setate pe 4, 8 sau 16 ohmi. poate sa confirme si el ca nu se aude la fel.

Edited by sorin65
Link to comment
Share on other sites

...what ?

 

Asa, ca idee, diferenta intre 8+8 si 16/16 e ca la aceeasi putere debitata, avem fie acelasi curent si V/2 peste fiecare difuzor, fie I/2 si acelasi V peste fiecare difuzor.

 

Acum, nu cred ca vrei sa "degeneram" discutia in electromagnetism teoretic, su cum raspund bobinele low-z la diferentele intre V si I la frecvente mici.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Diferenta intre serie si paralel este data de impedantele care sint variable cu frecventa. Asta conteaza numai la ampurile pe lampi, cu impedanta mare de iesire.

Daca difuzoarele ar fi identice, ceea ce este fizic imposibil, nu ar conta, altfel, curba de impedanta rezultanta este diferita intre serie si paralel. Nu exista mai bine, evident. Am facut la un mom dat un experiment, eu am preferat clar wiring-ul paralel.

Suspectez ca si in cazul mentionat de Sorin ce a auzit el ca "mai bine" era dat de fapt de wiring, nu de impedanta mai mica.

Link to comment
Share on other sites

Nu exista mai bine, evident. Am facut la un mom dat un experiment, eu am preferat clar wiring-ul paralel.

Suspectez ca si in cazul mentionat de Sorin ce a auzit el ca "mai bine" era dat de fapt de wiring, nu de impedanta mai mica.

 

dragos, cand spui ca ai preferat CLAR wiringul in paralel, este o neconcordanta cu "nu este mai bine, evident"

:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sondul ampului se mai schimba si din alt motiv,depinde pe ce infasurare a trafului de iesire este legata reactia etajului final,in general reactia este legata pe una din iesiri ,4/8 sau 16 ohmi,de ex daca reactia este legata pe 4 ohmi si avem difuzoare pe iesirea de 16 ohmi ,o sa avem un sound diferit ,sunt putine ampuri la care se poate comuta reactia in functie de impedanta difuzoarelor.

Link to comment
Share on other sites

Diferenta intre serie si paralel este data de impedantele care sint variable cu frecventa.

Impedantele variaza odata cu frecventa, intr-adevar. Dar totusi....

Presupunem prin absurd ca avem doua difuzoare de 10 W / 4Ohm care au diagramele de raspuns in frecventa identice cu alte doua difuzoare de 10 W / 16 Ohm .Asta insemna ca cele doua difuzoare inseriate de 10W /4Ohm , se vor auzi la fel cu cele montate in paralel 10 W/16 Ohm ?

Nu intreb aiurea ci pt ca nu imi este foarte clar la ce te referi. Multam :)

Edited by ggg
Link to comment
Share on other sites

dragos... n-a zis nimeni ca trebuie sa fie difuzoare de acelsi tip. eu nici nu-s fan al folosirii al aceluiasi model de difuzor intr-un cab 2x12. tu incerci sa dai o explicatie pt cazul tau, cand ai foslosit acelasi model de dif, mergand pe ideea ca raspunsul total e diferit datorita wiringului, si nu impedantei mai mici rezultate. aici gresesti, pt ca difuzoarele raspund la fel,fiecare model in parte, indiferent daca sunt serie sau paralel.

si daca ai un singur difuzor este acelasi efect - parca se aude mai "bine" daca folosesti un dif de 8 ohmi pe iesirea de 8, decat unul de 16, acelasi model, pe iesirea de 16.

si asta vine de la inductanta diferita a secundarului si / sau a unei atenuari diferite din reactia negativa.

Link to comment
Share on other sites

si asta vine de la inductanta diferita a secundarului si / sau a unei atenuari diferite din reactia negativa.

Așa mai vii de-acasă! Trebuie notat totuși că

  1. Faptul că are șanse să se audă diferit nu înseamnă că o variantă e mai bună, cum a notat și Dragoș. De gustibum...
  2. Diferența dintre proprietățile parazite ale secundarelor nu implică necesar o diferență perceptibilă în toate situațiile.
  3. Unele amplificatoare nu au genul de reacție negativă despre care vorbim.

Link to comment
Share on other sites

Nu am testat cu un singur difuzor, daca se aude diferit in functie de ce secundar folosesti, deci nu te pot contrazice. In cazul serie vs paralel la 2 difuzoare diferenta e cu atit mai mare cu cit difuzoarele au caracteristici mai diferite, spre ex frecventa de rezonanta diferita. E explicat in linkul de mai sus cum pot aparea 2 rezonante diferite la legarea in serie, fata de cea in paralel unde virfurile de impedanta la frecv de rezonanta scad.

Nu mi-e f clar cum afecteaza reactia negativa, daca ea e tot timpul legata la acelasi secundar ce conteaza la ce secundar e legat difuzorul? Imi dau seama ca dpv electric este alt circuit in momentul in care pe linga reactie apare si sarcina RLC pe acelasi secundar dar nu imi dau seama de fapt cum influenteaza.

Edited by dass101
Link to comment
Share on other sites

Sondul ampului se mai schimba si din alt motiv,depinde pe ce infasurare a trafului de iesire este legata reactia etajului final,in general reactia este legata pe una din iesiri ,4/8 sau 16 ohmi,de ex daca reactia este legata pe 4 ohmi si avem difuzoare pe iesirea de 16 ohmi ,o sa avem un sound diferit ,sunt putine ampuri la care se poate comuta reactia in functie de impedanta difuzoarelor.

 

tocmai de aceea e bine ca pe langa reglajul de "presence" sa existe si unul de "depth", care iti permite sa te invarti in jurul unei atenuari 1/1o pt reactia negativa, in functie si de difuzoarele folosite. faza e ca majoritatea isi schimba ampul cu totul in cautarea uni ton mai bun si nu incearca sa scoata tot ce e mai bun din ampul pe care deja il are.

Edited by sorin65
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

inductanta nu e o propietate parazita.

Este când compari ce avem în lumea reală cu un transformator ideal. În ecuația IP X VP = IS X VS nu se pomenește nimic de inductanță, rezistență sau capacitate; descrie un adaptor de impedanță liniar. În acest sens am folosit adjectivul.

 

ideea e ca suna diferit - nu e vorba neaparat de mai bine sau mai rau.

Tu ai spus "mai bine", nu noi.

 

În rest sunt de acord că particularitățile amplificatoarelor de putere pe lămpi nu doar permit ci necesită un control mai complex și atenție sporită din partea utilizatorului. Iar ca să închei într-o notă caracteristică, în loc să obligi chitaristul să învețe numere complexe pentru a-și putea folosi eficient amplificatorul, îi poți da unul fără dezavantajele discutate, care e și mai eficient, mai ușor, mai compact, cu protecție la scurtcircuit și temperaturi excesive și căruia care nu trebuie să-i schimbi elementele active după 1000 de ore :D

Link to comment
Share on other sites

57, aceea e doar ecuatia transferului de putere.

de ce n-o scrii asa? VpxVp/Zp=VsxVs/Zs, unde Z=R+jX sau Z=R+j*omega*L

daca nu conteaza infuctanta, hai sa folosim, un transformator de 1 microH, nu?

http://www.magneques..._voltsecond.htm

asta la primul link cautat pe google, pt primar - in ce fel conteaza.

Edited by sorin65
Link to comment
Share on other sites

ps: intre timp ia si alta cauza in considerare, daca tii cont de felul in care este construit un traf de iesire, cu straturi intretesute primar.secundar/primar/secundar samd

pt priza de impedanta joasa (8 ohmi), ai mult mai multe straturi de infasurari in secundar (x4), intretesute cu cele din primar, decat pt priza de 18 ohmi. si de aici rezulta un raspuns in frecventa diferit, raspuns armonic, saturatie traf , distorsiuni, etc

daca ai un traf cu prize de 4, 8, 16 ohmi, pe priza de 4 diferenta e si mai crunta raporata la cea de 16.

Edited by sorin65
Link to comment
Share on other sites

Parerea mea este ca daca tot s-a ajuns la formule sa o luati cu inceputul (Z=SQRT(XL-XC)) ca sa se inteleaga de ce poate fi +JX sau -JX .

In privinta transformatoarelor de iesire ale amplificatoarelor de chitara , eu zic ca este chiar contraindicata imbunatatirea K prin "tone" de intreteseri .

 

Dar revin la idea topicului , de ce impedanta depinde de reactanta si de ce raspunsul in frecventa depinde de impedanta ....etc.

http://lenardaudio.com/education/05_speakers_3.html

Problema difuzoarelor serie sau paralele se pune pt orice tip de amplificator , nu numai pt cele cu tuburi .

Si pt ca tot s-a ezitat a spune cum este mai bine cu conectarea difuzoarelor, ma incumet eu si spun ca , conectarea in paralel este cea mai buna treaba din toate punctele de vedere .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.