www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Help! Problema Fender Frontman 212R


 Share

Recommended Posts

Salutare!

 

Am un Fender Frontman 212r si mergea foarte bine pana acum cateva saptamani - scoate un sunet ciudat (cârâit, pe romaneste) de fiecare daca cand dau o nota lunga sau un acord.

A mai facut asa acum aproximativ un an, dar de atunci nu am mai avut probleme cu el.

Am crezut ca de la reverb face asa - am scos reverbul, nimic. L-am desfacut tot sa ma uit inauntru, totul parea ok, nimic dezlipit. apoi am crezut ca de la pedale face asa - am baga chitara direct in input si tot asa facea.

 

O sa incerc sa inregistrez o mostra audio pe maine.

 

Aveti idee ce poate fi? Vi s-a intamplat si voua asta ?

 

 

Sami

Link to comment
Share on other sites

Asa a patit proful meu de chitara,are un Fender la fel si cand dadea odata un acord se schimba singura pe canalul 2 de drive si de aia caraia . Uitate la ea cand dai un acord si vezi daca se aprinde un bec galben catre portocaliu sau rosu . Daca se aprinde vreun beculet aia e ;) .

Edited by Claudiu Ibanez
Link to comment
Share on other sites

Asa a patit proful meu de chitara,are un Fender la fel si cand dadea odata un acord se schimba singura pe canalul 2 de drive si de aia caraia . Uitate la ea cand dai un acord si vezi daca se aprinde un bec galben catre portocaliu sau rosu . Daca se aprinde vreun beculet aia e ;) .

 

 

nu sare de pe clean channel. doar face zgomotul ala.

 

Please do.

Zgomotul e influentat de volum sau saturatie? De controalele de ton?

 

nu. indiferent de volum, tot asa face

Link to comment
Share on other sites

Am si eu problema asta pe un 65R... cararie si paraie cand il doare pe el :)) L-am desfacut si cum ai zis si tu n-are nimic vizibil. Nu e nici de la reverb. De mentionat ca la mine face paraitul ala si cand nu cant nimic, insa nu il face cand e deconectata chitara.

Link to comment
Share on other sites

Am si eu problema asta pe un 65R... cararie si paraie cand il doare pe el :)) L-am desfacut si cum ai zis si tu n-are nimic vizibil. Nu e nici de la reverb. De mentionat ca la mine face paraitul ala si cand nu cant nimic, insa nu il face cand e deconectata chitara.

 

exact!! si la mine mai face si cand nu cant, dar chitara e conectata.

Link to comment
Share on other sites

Poate este o problema din preamp. Daca ai posibilitatea incearca sa bagi chitara intr-un input de dupa preamp. Nu stiu daca ai un loop efect sa intri pe return , sau line in. Modele mai mici cred ca au o intrare de aux pe jack mic. Incearca asa si daca dispare atunci problema este din preamp. Daca nu se poate sa fie diful sau powerampul

Link to comment
Share on other sites

Poate este o problema din preamp. Daca ai posibilitatea incearca sa bagi chitara intr-un input de dupa preamp. Nu stiu daca ai un loop efect sa intri pe return , sau line in. Modele mai mici cred ca au o intrare de aux pe jack mic. Incearca asa si daca dispare atunci problema este din preamp. Daca nu se poate sa fie diful sau powerampul

 

am incercat. am bagat chitara direct in power amp si tot asa face

Link to comment
Share on other sites

Atunci ramane de vazut difuzorul si powerampul. Ma indoiesc ca diful ar putea sa faca asa ceva. daca te pricepi cat de cat la lipituri si ai un aparat de masura ai putea sa incerci sa vezi in ce stare sunt condensatorii . Eu am avut o problema asemanatoare la un fbt vechi la care schimbarea condensatorilor a rezolvat problema.

Edited by Velicu Radu
Link to comment
Share on other sites

Poate fi si de la input. Am avut probleme asemanatoare cu un alt amp, care s-au rezolvat dupa ce am schimbat priza de input. La 212R ai doua input-uri si un PWR IN. Incearca-le pe toate si daca difera rezultatele, inseamna ca input-ul e de vina.

 

Edit: scuze, vad ca ai incercat deja.

Edited by Winston
Link to comment
Share on other sites

Atunci ramane de vazut difuzorul si powerampul. Ma indoiesc ca diful ar putea sa faca asa ceva. daca te pricepi cat de cat la lipituri si ai un aparat de masura ai putea sa incerci sa vezi in ce stare sunt condensatorii . Eu am avut o problema asemanatoare la un fbt vechi la care schimbarea condensatorilor a rezolvat problema.

Mie imi suna a conexiune proasta / lipitura desprinsa / cablu prost.

Poate fi si de la input. Am avut probleme asemanatoare cu un alt amp, care s-au rezolvat dupa ce am schimbat priza de input. La 212R ai doua input-uri si un PWR IN. Incearca-le pe toate si daca difera rezultatele, inseamna ca input-ul e de vina.

 

Edit: scuze, vad ca ai incercat deja.

 

 

merci guys. am incercat tot. o sa verific si lipiturile si conexiunile sa vad care-i treaba..

Link to comment
Share on other sites

tin minte ca in trecut am patit ceva asemanator si de fapt se misca jackul in mufa ampului de la vibratiile mai puternice.

asta doar cand dadeam volumu mai sus sau dadeam mai tare pe corzi.

la modele astea ai mufa lipita direct pe pcb [jenant dar se intalneste foarte des la fender din pacate],poate fi ceva contact dezlipit sau intrerupt care de la vibratiile cabului sa produca zgomotele in cauza.

Link to comment
Share on other sites

Asa a patit proful meu de chitara,are un Fender la fel si cand dadea odata un acord se schimba singura pe canalul 2 de drive si de aia caraia . Uitate la ea cand dai un acord si vezi daca se aprinde un bec galben catre portocaliu sau rosu . Daca se aprinde vreun beculet aia e ;) .

Please do.

Zgomotul e influentat de volum sau saturatie? De controalele de ton?

Am si eu problema asta pe un 65R... cararie si paraie cand il doare pe el :)) L-am desfacut si cum ai zis si tu n-are nimic vizibil. Nu e nici de la reverb. De mentionat ca la mine face paraitul ala si cand nu cant nimic, insa nu il face cand e deconectata chitara.

Poate este o problema din preamp. Daca ai posibilitatea incearca sa bagi chitara intr-un input de dupa preamp. Nu stiu daca ai un loop efect sa intri pe return , sau line in. Modele mai mici cred ca au o intrare de aux pe jack mic. Incearca asa si daca dispare atunci problema este din preamp. Daca nu se poate sa fie diful sau powerampul

Atunci ramane de vazut difuzorul si powerampul. Ma indoiesc ca diful ar putea sa faca asa ceva. daca te pricepi cat de cat la lipituri si ai un aparat de masura ai putea sa incerci sa vezi in ce stare sunt condensatorii . Eu am avut o problema asemanatoare la un fbt vechi la care schimbarea condensatorilor a rezolvat problema.

Mie imi suna a conexiune proasta / lipitura desprinsa / cablu prost.

Poate fi si de la input. Am avut probleme asemanatoare cu un alt amp, care s-au rezolvat dupa ce am schimbat priza de input. La 212R ai doua input-uri si un PWR IN. Incearca-le pe toate si daca difera rezultatele, inseamna ca input-ul e de vina.

 

Edit: scuze, vad ca ai incercat deja.

E posibil sa fie de la fluctuatii de tensiune , zic si eu ...

Eu am avut probleme grave cu chestia asta , in final am ars un mixer ....

tin minte ca in trecut am patit ceva asemanator si de fapt se misca jackul in mufa ampului de la vibratiile mai puternice.

asta doar cand dadeam volumu mai sus sau dadeam mai tare pe corzi.

la modele astea ai mufa lipita direct pe pcb [jenant dar se intalneste foarte des la fender din pacate],poate fi ceva contact dezlipit sau intrerupt care de la vibratiile cabului sa produca zgomotele in cauza.

"Preteni" ampurile nu se repara pe net sau daca ne uitam in el,componentele pot fi frumoase si colorate,noi nu vedem ce este in interiorul lor.

Daca umblati in ele riscati sa defectati si mai rau ampul. Cautati un depanator radio-tv,acolo se repara ampurile.

 

Multe SUCCESURI ! :w00t:

 

 

 

 

 

 

 

link la mostra audio ->

 

https://www.dropbox.com/s/2p595pl35ugh9gj/demo%20amp.mp3

 

https://www.dropbox.com/s/2p595pl35ugh9gj/demo%20amp.mp3

 

https://www.dropbox.com/s/yrrmcw58o078i4g/demo%202.mp3'>https://www.dropbox.com/s/yrrmcw58o078i4g/demo%202.mp3

 

https://www.dropbox.com/s/yrrmcw58o078i4g/demo%202. mp3

 

nu stiu dece nu merge playerul aici. introduceti link-ul fara spatiu intre . si mp3

Link to comment
Share on other sites

"Preteni" ampurile nu se repara pe net sau daca ne uitam in el,componentele pot fi frumoase si colorate,noi nu vedem ce este in interiorul lor.

Daca umblati in ele riscati sa defectati si mai rau ampul. Cautati un depanator radio-tv,acolo se repara ampurile.

 

Multe SUCCESURI ! :w00t:

omu o pus o intrebare: care ar putea fi cauza/ati mai intalnit asa ceva?-hopa depanatoru' tv ...

Link to comment
Share on other sites

omu o pus o intrebare: care ar putea fi cauza/ati mai intalnit asa ceva?-hopa depanatoru' tv ...

 

Nu asta era ideea. Dar daca habar n-ai care e deosebirea dintre un tranzistor si un rezistor, daca faci confuzie intre letcon si surubelnita sau daca fludorul iti suna a denumire de cocktail exotic, mai bine nu te bagi. Discutia e la modul general, nu ma refer la cineva anume de aici.

Majoritatea componentelor electronice defecte nu explodeaza, nu se innegresc si nu miros urat. Stiu, o sa-mi sara 'super-electronistii' in cap ca au vazut ei condesatori bubuiti, rezistente fumurii si transformatoare care miroseau a ebonita incinsa. Evident ca se intampla si asta, dar in genral atunci cand te apuci de reparat ceva, e bine sa stii ce faci, nu sa-l desfaci ca 'poate i-a sarit un fir si-l pui tu la loc'.

 

Cat despre depanatoru' tv, e adevarat ca sunt o gramada de electonisti 'wanna be', dar cu toate astea macar stiu care-i diferenta intre curent continuu si alternativ, stiu ca o dioda e polarizata si eventual poate au si-un osciloscop prin curte...

 

Vorba lu' Liviu Mihaiu: "fie vesel, fie trist / tot romanu-i analist", in cazul nostru electronist; si evident putem completa pe linia punctata orice...

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Nu asta era ideea. Dar daca habar n-ai care e deosebirea dintre un tranzistor si un rezistor, daca faci confuzie intre letcon si surubelnita sau daca fludorul iti suna a denumire de cocktail exotic, mai bine nu te bagi. Discutia e la modul general, nu ma refer la cineva anume de aici.

Majoritatea componentelor electronice defecte nu explodeaza, nu se innegresc si nu miros urat. Stiu, o sa-mi sara 'super-electronistii' in cap ca au vazut ei condesatori bubuiti, rezistente fumurii si transformatoare care miroseau a ebonita incinsa. Evident ca se intampla si asta, dar in genral atunci cand te apuci de reparat ceva, e bine sa stii ce faci, nu sa-l desfaci ca 'poate i-a sarit un fir si-l pui tu la loc'.

 

Cat despre depanatoru' tv, e adevarat ca sunt o gramada de electonisti 'wanna be', dar cu toate astea macar stiu care-i diferenta intre curent continuu si alternativ, stiu ca o dioda e polarizata si eventual poate au si-un osciloscop prin curte...

 

Vorba lu' Liviu Mihaiu: "fie vesel, fie trist / tot romanu-i analist", in cazul nostru electronist; si evident putem completa pe linia punctata orice...

commentul meu a venit in urma experientelor cu combouri fender-si am vazut aceeasi problema nu doar la fm212 si frontman,chiar si la hotrod deluxe mexican caruia dupa ceva folosinta i s-a dus una din intrari,tocmai din cauza ca mufa era prinsa direct pe pcb,iar dupa putin timp s-a desprins un contact care din cauza vibratiilor se inchidea / deschidea,generand exact acelasi gen de ''pocnituri''.

poate e ceva care poate fi remediat de un prieten cu niste cunostinte minime de electronica[de fapt e de refacut o lipitura].

crede-ma ca experientele cu depanatorii radio-tv [ca si cu mecanicii auto] la noi pot fi traumatizante,inclusiv pentru buzunar nu doar pentru amplif.

:respect: la toti.

Link to comment
Share on other sites

@subliminal: Postul meu de mai sus nu se referea la tine ci la cei care au in casa o singura surubelnita si un patent ruginit si care pe langa faptul ca sunt afoni mai sunt si anti-talent si anti-tehnica dar se baga sa desfaca si sa 'repare' orice. Sunt convins ca fiecare din voi are cel putin macar o cunostinta de genul asta.

Cat despre experientele cu depanatorii si mai ales mecanicii auto, sunt perfect de acord.

Link to comment
Share on other sites

Ai reținut că zgomotul nu e afectat de controalele preamp-ului? Ai ascultat sample-ul? Îți dai seama de ce nu poate fi problema descrisă de tine?

daca te uiti atent treaba cu piesele frumos colorate si depanatorii [i agree] a aparut inainte de postull cu samples.

nu despre asta era vorba.

iar problemele pot fi vreo doua sute la numar.

eu am enumerat problemele intalnite de catre MINE .citez:''ati patit si voi asta,aveti idee ce poate fi''?

rezulta ca pana la un moment dat raspunsurile au fost pertinente si la obiect.

daca cineva intreaba ceva trebuie sa dai un raspuns la obiect .

Link to comment
Share on other sites

daca cineva intreaba ceva trebuie sa dai un raspuns la obiect .

În afara cazului în care are nevoie de șurubelniță și întreabă de ciocan. Iar cazul e extrem de des întâlnit în cadrul acestei comunități, ai căror membri par să fi fost complet scutiți de educație tehnologică și gândire critică.

 

Hai să presupunem pentru un moment că putem analiza logic situația. Ce finalitate poate avea acest thread?

  1. Dacă prin minune simptomul e atât de specific și evident încât se poate identifica precis cauza, i-am putea spune ceva de genul "e o lipitură intermitentă la R21". Ce poate face Samuel cu această informație? Are uneltele necesare pentru a remedia problema? Nu știm.
  2. Dacă e suficient de specific pentru a identifica măcar modulul relevant, am putea spune cel mult "e de la putere" (ceea ce pare a fi cazul aici). Din păcate circuitul acestui poweramp nu e monolitic ci discret și destul de complex, iar cauzele disfuncționalității pot fi multiple. Are Samuel capacitatea de a diagnostica și remedia situația? Are uneltele necesare? Devreme ce ne întreabă pe noi, presupun că nu. Deci observația lui Viorel rămâne singura pertinentă.

Așa că mai departe de o estimare grosieră a "pagubelor" nu înțeleg ce folos are întrebarea "Aveti idee ce poate fi?".

Edited by FiveseveN
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

În afara cazului în care are nevoie de șurubelniță și întreabă de ciocan. Iar cazul e extrem de des întâlnit în cadrul acestei comunități, ai căror membri par să fi fost complet scutiți de educație tehnologică și gândire critică.

 

Hai să presupunem pentru un moment că putem analiza logic situația. Ce finalitate poate avea acest thread?

  1. Dacă prin minune simptomul e atât de specific și evident încât se poate identifica precis cauza, i-am putea spune ceva de genul "e o lipitură intermitentă la R21". Ce poate face Samuel cu această informație? Are uneltele necesare pentru a remedia problema? Nu știm.
  2. Dacă e suficient de specific pentru a identifica măcar modulul relevant, am putea spune cel mult "e de la putere" (ceea ce pare a fi cazul aici). Din păcate circuitul acestui poweramp nu e monolitic ci discret și destul de complex, iar cauzele disfuncționalității pot fi multiple. Are Samuel capacitatea de a diagnostica și remedia situația? Are uneltele necesare? Devreme ce ne întreabă pe noi, presupun că nu. Deci observația lui Viorel rămâne singura pertinentă.

Așa că mai departe de o estimare grosieră a "pagubelor" nu înțeleg ce folos are întrebarea "Aveti idee ce poate fi?".

 

 

eu am intrebat aici pentru ca am auzit ca mai multe amp-uri de la fender fac asa. si am vrut sa vad daca a mai patit cineva la fel ca mine, sa stiu cum i-a dat de capat :)

Edited by Samuel Biro
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.