www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Gibson J-45 Rosewood Custom


xtremer
 Share

Recommended Posts

Salutare! Am deschis topicul acesta pt ca tocmai am pus 1000e depozit pe aceasta chitara si vroiam sa va intreb si pe voi daca ati cantat-o , ce pareri aveti despre ea, daca isi face banii and so on.

De mentionat e ca am cantat vreo ora astazi pe doua din acelasi model pana sa ma decid si mie cel putin mi se pare ca fiecare din ele are un ton distinct.

Voi ce parere aveti?

Link to comment
Share on other sites

Mie imi place tare mult J-45ul , si intr-adevar e bine sa incerci mai multe s-ar putea sa dai de diferente mari ( pentru tine personal ) . Daca isi face banii ? Depinde numai de tine . Unii nu pot sa inteleaga o buturuga cu 6 sarme de ce costa mai mult de 500-600 de Ron , numai noi putem aprecia care chitara ne face pe noi fericiti si cu ce pret .

Edited by TheZKD
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Stati ca m-ati inteles gresit. Da, am dat magazinului 1000 de euro ca sa mi-o puna deoparte, am la dispozitie 90 de zile de la acea data sa o achit pe toata, daca nu, pierd banii. Of course, sper sa o achit in cel mult 3 saptamani.

Nu am deschis topicul pt ca vreau sa ma laud ci pentru ca e pentru prima oara cand dau 2300 de euro pe un instrument si speram sa dau de oameni care detin sau au cantat pe chitari acustice high end. Am observat ca pt toate(cred) chitarile la pret mai mare de 2500 fie platesti inlay-urile fie sunt editii limitate din KOA si alte specii mai deosebite de lemn.

Va spun cu cea mai mare sinceritate ca am o stare putin ciudata stiind ca e pt prima oara cand bag atat de multi bani intr-un singur obiect.

 

Apoi, da, intr-adevar, am cantat-o si am ascultat-o cu atentie insa nu mai mult de o ora si intr-o camera acustica a shop-ului de unde fac achizitia, Habar nu am cum suna in aer liber, intr-o camera mai mare s. a. Habar nu am care ii este proiectia in spatiu dat fiind faptul ca n-am avut chef sa le toc nervii alora, care si-asa erau destul de irascibili, punand cap la cap J45-urile cu alte chitari pe la aceleasi preturi dar facute de taylor, martin s.a.

 

Apoi, ma intreb daca sunt si altii pe forum care detin chitare Gibson acustice. Si daca sunt, sunt curios cum vi s-a parut manopera lutierului, daca ati avut experiente neplacute cu ei sau alte chestii. Despre a mea stiu doar ca e facuta de Gibson Montana, de unul din 30 de lutieri ai fabricii.

 

Imi cer scuze daca par copil la faza asta, insa senzatia asta ciudata pe care inca o mai am va continua pana in momentul cand chitara va veni cu mine acasa si abia atunci voi avea ocazie sa analizez mai exact pe ce am dat banii.

 

Sper sa fi facut alegerea cea mai buna!

Edited by xtremer
Link to comment
Share on other sites

Da, am dat magazinului 1000 de euro ca sa mi-o puna deoparte, am la dispozitie 90 de zile de la acea data sa o achit pe toata, daca nu, pierd banii

 

poftim? Cum sa-ti pierzi banii? Ai facut cumva un custom order sau e off-the-shelf?

 

Pare ai fi mai mult afacere cu vreo banca, decat cu un magazin de instrumente, numai la ei pierzi bani in astfel de conditii.

Edited by Cryptopsy
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pai cretinul care se ocupa cu mine, unul din vreo 5-6, mi-a zis asta abia DUPA ce am platit. Ei justifica asta prin faptul ca imi pun deoparte chitara timp de 90 de zile, si nu o pot vinde altui client pt ca nu mai e pe shelf. Sunt de acord cu o compensatie pt chestia asta. Dar ei nu iau un procent din valoarea chitarii, ci tot depozitul colectat de la mine.

 

Ma intreb si acum, ce se intampla daca ipotetic raman restant cu doar 50 de euro din valoarea chitarii si imi expira cele 90 de zile? Imi iau banii si-mi spun sorry? Nu am semnat absolut nimic. Doar mi-au deschis un account pe care mi-au pus 1000e. Au voie sa faca asa ceva? Am bon pt fiecare tranzactie. Sunt doar curios daca dpdv legal e totul curat...

Link to comment
Share on other sites

Este o chitara foarte reusita. Lucrata corect, si cu un sunet puternic. Nu are taieturi pentru montarea preampului si asta e un lucru foarte bun din punctul meu de vedere. O singura remarca am, si anume la pret. Tu dai 2300 de euro pe ea, dar aceeasi chitara este de exemplu in romania 1578 de euro si cu tot cu shipmentul pana la tine in Dublin, cred ca ai fi iesit mai bine. In rest bafta mare, e o acustica pe cinste.

Link to comment
Share on other sites

Tu dai 2300 de euro pe ea, dar aceeasi chitara este de exemplu in romania 1578 de euro si cu tot cu shipmentul pana la tine in Dublin, cred ca ai fi iesit mai bine. In rest bafta mare, e o acustica pe cinste.

 

Unde ai vazut-o la pretul asta? Pana si pe thomann e 2399e. http://www.thomann.de/ie/gibson_j45_rosewood_custom_vs.htm

 

Trimite-mi si mie te rog un link...

Link to comment
Share on other sites

De unde ti-ai facut ideea ca ma cred moderator ? Colegul cumpara o chitara , ne-a cerut parerea , lumea s-a blocat la modalitatea de plata . Mie mi se pare o chitara foarte buna si mi-am facut si comentariul referitor la pret . Faptul ca au cerut un avans pentru o chitara , avans pe care risca sa il piarda in anumite conditii nu este o practica neobisnuita . Eu in strainatate am mai luat chitari in acest mod , nu des dar stiu ca exista metoda si are si o explicatie dar te las sa ghicesti de ce se practica . Nu am vrut sa fac acest comentariu nici anterior ca sa nu pun paie pe foc si nici nu intru in certuri inutile .

 

Singurul lucru bizar e ca l-au anuntat dupa ce a platit...Poate patronii/vanzatorii sunt din Romania :w00t: !

 

O zi buna tuturor si felicitari colegului pentru alegerea buna .

Edited by TheZKD
Link to comment
Share on other sites

Daca n-ai semnat nimic trebuie sa-ti returneze banii pana la ultima centima, in caz ca te razgandesti.

La Gibson se mai practica din astea pui un depozit ca sa arati ca ai bani altfel de la o valoare in sus nu te lasa sa probezi.

Banii insa sunt returnabili.

Si dupa ce ai luat obiectul sunt returnabili daca nu-ti convine ceva (oriunde in Europa, si probabil si in USA) ca asa e legea.

Link to comment
Share on other sites

Daca n-ai semnat nimic trebuie sa-ti returneze banii pana la ultima centima, in caz ca te razgandesti.

La Gibson se mai practica din astea pui un depozit ca sa arati ca ai bani altfel de la o valoare in sus nu te lasa sa probezi.

Banii insa sunt returnabili.

Si dupa ce ai luat obiectul sunt returnabili daca nu-ti convine ceva (oriunde in Europa, si probabil si in USA) ca asa e legea.

 

Pai eu am bon cu stampila pe spate pe care scrie clar: NON REFUNDABLE. Si doar in momentul in care a pus stampila aia mi-a zis cum sta treaba. Si eu cred ca e ilegal sa faca o chestie de genul. Anyway, in principiu ma deranjeaza , in practica nu se va ajunge la asta.

Azi am mai pus 150, deci am 1150, 1130 to go. Abia astept ziua in care va veni cu mine acasa :rolleyes:

Edited by xtremer
Link to comment
Share on other sites

Felicitari!

Nice headstock.

Multam!

Vreti sa trag niste sample-uri? Si eu sunt super curios cum suna trasa prin microfon, in schimb ma tot joc cu ea acum prin amp. Aer Compact 60 scoate tot ce-i mai bun din chitara asta. Loopingul este foarte clar chiar daca pun 3-4 chitari deasupra. Ma gandesc totusi sa-mi cumpar o pedala de preamp + notch filter. Chitara e echipata cu doza LR Baggs care are semnalul destul de slabut si trebuie sa dau din gain-ul ampului => feedback...Asta-i singurul downer...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.