www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Esp Sau Ibanez ?


Guest Robi Andrei
 Share

Recommended Posts

Guest Robi Andrei

esp(iin cazu asta ltd)de departe... eu am avut experiente proaste cu ibanez... nu o sa ma mai intorc niciodata...

pe esp as merge si eu dar deranjeaza ca nu are decat 22 de tastiere , ibanezul are 24

este adevarat ca se poate urca si cu 22 de tastiere mai sus , si anume pana la 24 folosind tremolo sau bend , nu ?

in rest , mai astept comentarii. in curand cumpar chitara si ar fi de ajutor cateva raspunsuri la intrebarea mea...

 

mentionez ca o sa folosesc un amplificator peavey bandit 112 transtube .

Edited by Robi Andrei
Link to comment
Share on other sites

Ar fi bine daca le probezi. Acolo e decizia finala. Asa dupa pareri pe forum nu vei rezolva prea multe.

Nu as alege Ibanezul pentru ca are single coil in mijloc si ma deranjeaza la panat.

Nu as alege Ltd pentru ca nu imi plac grifurile de pe Esp si Ltd. Pe exact modelu asta nu am probat, dar am probat pe altele si nu imi plac grifurile lor.

 

Cel mai bine e sa le probezi :)

 

Daca nu ai magazin prin zona, merita un ban in plus pe tren/buss/masina ca sa ajungi in magazin si sa chiar testezi.

 

Daca ajuta la ceva, cred ca Prs-ul de aici http://forums.rgc.ro/topic/88671-prs-se-korina-one-model-2012/ e mai ok ca si Ibanez-ul si Ltd-ul.

 

Parerea mea :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Robi Andrei

Ar fi bine daca le probezi. Acolo e decizia finala. Asa dupa pareri pe forum nu vei rezolva prea multe.

Nu as alege Ibanezul pentru ca are single coil in mijloc si ma deranjeaza la panat.

Nu as alege Ltd pentru ca nu imi plac grifurile de pe Esp si Ltd. Pe exact modelu asta nu am probat, dar am probat pe altele si nu imi plac grifurile lor.

 

Cel mai bine e sa le probezi :)

 

Daca nu ai magazin prin zona, merita un ban in plus pe tren/buss/masina ca sa ajungi in magazin si sa chiar testezi.

 

Daca ajuta la ceva, cred ca Prs-ul de aici http://forums.rgc.ro...one-model-2012/ e mai ok ca si Ibanez-ul si Ltd-ul.

 

Parerea mea :)

 

la electrica sunt pe inceput deci nu o sa fie problema cu acomodarea , cred ca sti la ce ma refer. tu ai testat alte chitari si espu ti se pare mai incomod , dar eu nu am luat o chitara electrica in mana si o sa imi fie ok oricum ar fi. nu sunt chiar incepator , am pus o baza pe clasica , timp de 3 ani.

pe mine ma intereseaza sunetul . si nu prea pot sa probez , deoarece in primul rand nu pot sa cant nimic sa fac diferenta intre cele 2 chitare.

Link to comment
Share on other sites

Daca ajuta la ceva, cred ca Prs-ul de aici http://forums.rgc.ro...one-model-2012/ e mai ok ca si Ibanez-ul si Ltd-ul.

 

Măcar îi recomandai şi tu una decupată pe ambele laturi ale gâtului... :lol:

Nu ţi-au sărit în ochi chitarele sucite din link-uri?

 

Aşa că e mai delicată problema.

 

De ESP nu mă pronunţ, n-am avut niciodată. Preţul Ibanezului mi se pare uriaş. Chiar dacă e de stânga, tot mi se pare nejustificat.

 

Dacă aş fi în locul tău, ceva de genul ăsta aş alege:

http://magazinuldemuzica.ro/Yamaha-Pacifica-112-L-YNS-_-57215.html

http://forums.rgc.ro/topic/88511-epiphone-les-paul-standard-plus-top-lh/page__hl__lefthand__fromsearch__1

http://www.mcmusic.ro/chitare/electrice/vintage-v100-lhand-chit-electrica-lv100.html

 

Mai mult ca sigur, îţi faci treaba fără probleme şi cu cele alese de tine, dar, cel puţin la Ibanez, mi se pare mult prea mare preţul.

Link to comment
Share on other sites

Guest Robi Andrei

Măcar îi recomandai şi tu una decupată pe ambele laturi ale gâtului... :lol:

Nu ţi-au sărit în ochi chitarele sucite din link-uri?

 

Aşa că e mai delicată problema.

 

De ESP nu mă pronunţ, n-am avut niciodată. Preţul Ibanezului mi se pare uriaş. Chiar dacă e de stânga, tot mi se pare nejustificat.

 

Dacă aş fi în locul tău, ceva de genul ăsta aş alege:

http://magazinuldemu...NS-_-57215.html

http://forums.rgc.ro...__fromsearch__1

http://www.mcmusic.r...rica-lv100.html

 

Mai mult ca sigur, îţi faci treaba fără probleme şi cu cele alese de tine, dar, cel puţin la Ibanez, mi se pare mult prea mare preţul.

 

doresc sa aleg doar dintre esp si ibanez. mi s-a mai recomandat yamaha dar cica esp-ul este mai bun de metal , si in plus mie sincer sa fiu nu imi prea place yamaha. de vintage nu stiu ce sa zic , nu imi plac modelele les paul. stiu ca nu modelul conteaza ci sunetul , dar esp-ul pe langa faptul ca arata bine are si un sunet bun pentru ce gen de rock vreau sa cant eu.

problema mea este ca nu ma pot decide intre ibanez si esp , chiar sunt fix 50 % convins pentru ambele chitare.

vreau sa aleg doar dintre astea doua , vreau sa stiu ce chitara dintre aceste doua sa aleg si de ce.

 

in varianta pentru stangaci nu cred ca pot sa gasesc chitare mai ieftine si bune , chitarele de stangaci sunt artefacte , la mine in oras nu este nici urma de asa ceva , trebuie sa merg in alt oras ca sa gasesc macar o chitara de stanga...si pe langa asta pana si pe net sunt putine chitare de stangaci care intradevar sa isi merite banii.

 

precizez ca vreau ceva cu tremolo

Edited by Robi Andrei
Link to comment
Share on other sites

Hai să-ţi explic. În preconcepţiile cu "marca X mai bună pentru genul Y" n-o să mă bag niciodată. În plus, "ESP-ul" despre care vorbim aici nu are legătură cu ESP-ul lui Hetfield, de exemplu. Atât LTD-ul ăla, cât şi Ibanezul, cel mai probabil sunt făcute tot de Samick, poate chiar în aceeaşi fabrică.

Ideea este următoarea. Componentele de pe ele sunt proaste. Dacă te pui şi cauţi pe ebay.com "tuning pegs", "tremolo", "guitar pots", "guitar switch" o să vezi nişte rezultate de prin Hong Kong, foarte ieftine. Ei, exact alea sunt puse pe chitarele respective. Cum ziceam, îţi faci treaba cu ele, nu-i problemă. Exemplele pe care ţi le-am arătat sar puţin de calitatea asta. Vintage are hardware Wilkinson, Epiphone-ul are cheiţe Grover. Nu plăteşti aşa mult firma precum plăteşti la Ibanez.

 

Dar înţeleg dacă nu-ţi place forma LP, nici mie nu-mi place.

 

Considerentele sunt personale. Dacă aş avea de ales doar din cele două chitare, aş alege Ibanezul, pur şi simplu pentru că m-am obişnuit cu neck-urile lor. Dar nu aş da banii ăia. Dacă aş lua-o din considerente estetice, îmi place mai mult cum arată LTD-ul.

 

Dacă tot eşti 50-50%, ia-o pur şi simplu pe aia care-ţi place mai mult cum arată. Că are Ibanezul 24 de taste, sincer, eu unul nu-l văd ca un criteriu decisiv. Totuşi, dacă eşti convins că vei avea nevoie de alea două taste în plus, ia Ibanezul.

Edited by 'mnezãu
Link to comment
Share on other sites

Guest Robi Andrei

Hai să-ţi explic. În preconcepţiile cu "marca X mai bună pentru genul Y" n-o să mă bag niciodată. În plus, "ESP-ul" despre care vorbim aici nu are legătură cu ESP-ul lui Hetfield, de exemplu. Atât LTD-ul ăla, cât şi Ibanezul, cel mai probabil sunt făcute tot de Samick, poate chiar în aceeaşi fabrică.

Ideea este următoarea. Componentele de pe ele sunt proaste. Dacă te pui şi cauţi pe ebay.com "tuning pegs", "tremolo", "guitar pots", "guitar switch" o să vezi nişte rezultate de prin Hong Kong, foarte ieftine. Ei, exact alea sunt puse pe chitarele respective. Cum ziceam, îţi faci treaba cu ele, nu-i problemă. Exemplele pe care ţi le-am arătat sar puţin de calitatea asta. Vintage are hardware Wilkinson, Epiphone-ul are cheiţe Grover. Nu plăteşti aşa mult firma precum plăteşti la Ibanez.

 

Dar înţeleg dacă nu-ţi place forma LP, nici mie nu-mi place.

 

Considerentele sunt personale. Dacă aş avea de ales doar din cele două chitare, aş alege Ibanezul, pur şi simplu pentru că m-am obişnuit cu neck-urile lor. Dar nu aş da banii ăia. Dacă aş lua-o din considerente estetice, îmi place mai mult cum arată LTD-ul.

 

Dacă tot eşti 50-50%, ia-o pur şi simplu pe aia care-ţi place mai mult cum arată. Că are Ibanezul 24 de taste, sincer, eu unul nu-l văd ca un criteriu decisiv. Totuşi, dacă eşti convins că vei avea nevoie de alea două taste în plus, ia Ibanezul.

 

deci sa inteleg ca ambele chitare sunt niste " chinezarii " . e ok , pai pentru inceput eu sincer sa fiu nu cred ca ar merita sa iau o chitara mai buna de atat , mai ales ca intr-un timp destul de scurt o sa o schimb si o sa iau una cu adevarat buna .

raman la esp , nu cred ca cineva are vreun lucru bun de zis despre ibanez . despre esp vad ca da, multi zic ca cei de la esp fac chitare de calitate destul de buna .

daca cineva mai are ceva de spus sunt curios , orice parere e bine-venita.

 

eventual daca cineva are o optiune mai buna la un pret incadrat undeva la maxim 1300 de lei sa imi dea un link cu chitara respectiva , nu vreau model les paul si vreau cevacu tremolo. dar daca nu astept pareri strict legate despre cele 2 chitare pe care le-am mentionat eu.

 

PS : valeriu , buna gluma :lol:

Link to comment
Share on other sites

deci sa inteleg ca ambele chitare sunt niste " chinezarii " . e ok , pai pentru inceput eu sincer sa fiu nu cred ca ar merita sa iau o chitara mai buna de atat , mai ales ca intr-un timp destul de scurt o sa o schimb si o sa iau una cu adevarat buna .

raman la esp , nu cred ca cineva are vreun lucru bun de zis despre ibanez . despre esp vad ca da, multi zic ca cei de la esp fac chitare de calitate destul de buna .

daca cineva mai are ceva de spus sunt curios , orice parere e bine-venita.

 

Hai ca adaug eu :)

 

1. Cam toate chitarile sunt mai mult sau mai putin niste chinezarii. Ceea ce nu e neaparat rau, scade pretul. Depinde insa ce fel de chinezarii sunt. Pe birourile de vizavi vad cateva smartphone-uri, toate made in china. Printre ele un iphone scump si-o dracie no-name ieftina. Evident, sunt niste deosebiri intre ele. La fel si cu chitarile.

Daca vrei doar lemn crescut vis-a-vis de Casa Alba si metal minat si prelucrat la nemti, platesti. Mii de oiro.

 

2. Exista diferente semnificative intre brandurile ieftine si cele scumpe ale aceleiasi companii. LTD NU este ESP, Squier NU e Fender, Epiphone NU e Gibson. Economia se face peste tot, la componente, la lemn, la fabricatie, la controlul de calitate, la branding. Cumperi varianta care-ti convine. Nu inseamna ca cele ieftine sunt MUSAI proaste, am vazut scule ieftine stock care sunau beton. Insa e mai de noroc. De aia e bine sa probezi.

 

3. La Thomann te-ai uitat? Scade cam un milion transportul din bugetul tau si vezi ce s-ar mai incadra. http://www.thomann.d...stangaci&oa=pra

 

4. Daca e prima chitara electrica si ai de gand sa canti metal (presupun ca tot prima data) s-ar putea sa fie eficient sa ti-o iei pentru mana dreapta, nu pentru stanga. Situatie care-ti deschide mult orizontul de alegere la acelasi buget. Depinde cat de mult/putin te-ai obisnuit cu cealalta mana.

 

5. Nu stau sa sap in specificatii acum, insa PROBABIL ca gaturile celor 2 chitari pe care le-ai specificat sunt FOARTE FOARTE diferite. Incearca si vezi ce si cum. N-am reusit sa ma acomodez cu un anumit gat, nu conteaza care, e alegerea ta :)

 

6. Cu tastele superioare e cu dus si cu intors. Studiaza nitel ce-o sa canti si in ce acordaj si vezi daca ai nevoie de ultimele 2 taste. Poti bendui un ton in sus acolo, ma indoiesc ca poti sa ridici din tremolo un ton daca n-ai floyd rose.

 

LE.

Na, c-am uitat, si era cel mai important. Pierzi o gramada de bani la revanzarea unei chitari noi. Presupun ca pierderea e si mai accentuata la chitara de mana stanga. Nu stiu daca e o idee buna sa iei o chitara ca s-o schimbi peste 6 luni. Probabil ca n-o s-o vinzi nici la jumatate de pret.

Edited by leopold
Link to comment
Share on other sites

Guest Robi Andrei

sunt obisnuit cu gatul de pe clasica , cel putin in cazul meu chitara mea are un gat mai subtire fata de alte clasice , un timp am cantat pe chitara profesorului si m-am acomodat cu un gat mult mai gros in doar 2 zile , nu cred ca o sa am probleme cu acomodarea cu gatul chitarii electrice ( care daca nu ma insel e mai subtire )

m-am uitat si pe thomann , am analizat aproape toate site-urile posibile. nu am gasit altceva mai bun fata de acele doua chtiare , asta desigur , pentru bugetul meu. esp-ul m-50 l-am gasit prima data pe thomann dar transportul costa 120 de lei , deci am cautat si pe un site romanesc si am gasit aceeasi chitara in varianta pentru stangaci .

 

bune indicatii , sunt pana la urma convins ca o sa merg pe esp , imi place mai mult cum arata si suna mai agresiv la metal decat ibanezul , m-am uitat la mostrele de sunet de pe thomann.

Link to comment
Share on other sites

sunt obisnuit cu gatul de pe clasica , cel putin in cazul meu chitara mea are un gat mai subtire fata de alte clasice , un timp am cantat pe chitara profesorului si m-am acomodat cu un gat mult mai gros in doar 2 zile , nu cred ca o sa am probleme cu acomodarea cu gatul chitarii electrice ( care daca nu ma insel e mai subtire )

m-am uitat si pe thomann , am analizat aproape toate site-urile posibile. nu am gasit altceva mai bun fata de acele doua chtiare , asta desigur , pentru bugetul meu. esp-ul m-50 l-am gasit prima data pe thomann dar transportul costa 120 de lei , deci am cautat si pe un site romanesc si am gasit aceeasi chitara in varianta pentru stangaci .

 

bune indicatii , sunt pana la urma convins ca o sa merg pe esp , imi place mai mult cum arata si suna mai agresiv la metal decat ibanezul , m-am uitat la mostrele de sunet de pe thomann.

Mostrele de sunet de pe Thomann sunt toate la fel , nu reflecta sunetul adevarat. Personal eu nu stiu ce as alege deoarece am avut un Ibanez RGA42 cu doze active despre care am doar cuvinte de lauda , avea sustain , gatul foarte comod iar forma imi permitea sa ating usor tastele 23-24 .

Acum am un LTD KH-202 , dar este din seria veche si are floyd rose licentiat si are dozele schimbate cu EMG 81 85 si la fel este la fel de comoda ca si Ibanezul.

Eu ti-as recomanda Ibanezul deoarece am cantat pe modelul respectiv si il are si un prieten care este de asemenea stangaci si credema ca , cu un procesor bun si amplificator poti face sa sune foarte bine mai ales pe metal. Si inca un motiv pentru care ti-l recomand este doza single coil chiar daca la unii nu le place eu ti-o recomand deoarece nu vei canta la infinit doar metal si cu ajutorul acelei doze poti scoate niste tonuri de clean frumoase.

Sper sa te ajute ce ti-am spus:)

Link to comment
Share on other sites

eu in locul tau m-as uita la ofertele de la mica publicitate, sunt chitari excelente SH la preturi foarte bune. mai ales ca esti la inceput cu electrica, alege una de acolo si faci o afacere mai buna. dupa ce vei acumula experienta, vei vrea sa upgradezi chitara si pretul de vanzare a ambelor chitari mentionate mai sus va fi undeva pe la 50%.

 

cat despre marca, sunt posesor de Ibanez si sunt foarte incantat de ea. este un model Prestige, deci alta categorie decat cele de mai sus, dar sunt chitari in regula, desi pe aces forum sunt hulite in ultimul hal.

 

pentru ce vrei tu sa cant o componenta importanat este amplificatorul, pana la urma la metale conteaza doza (cu output cat mai mare - deci doze active sunt recomandate) si amp cu gain cat mai mare.

 

daca tot esti la inceput pe electrica, recomandarea mea este (pentru a nu invenstii sume mari): cumpara o chitara SH de la mica publicitate, si un procesor. sunt cateva Zoom-uri acolo, am avut un Zoom G1N si am fost foarte incantat de el, ai o groaza de preset-uri si poti sa canti si pe casti, deci zero griji fata de vecini sau membrii familiei dpdv "zgomot".

 

bafta

Link to comment
Share on other sites

Guest Robi Andrei

peavey-ul bandit este versiunea veche , nu cea noua...mi s-a spus ca versiunea veche e mai buna si suna mai bine. dar daca tot ziceti ca amplificatorul nu e bun cam ce as putea sa iau ? cu un buget de maxim 500 de lei , de pe forum .

Link to comment
Share on other sites

Guest Robi Andrei

Prietene, ca să cânți metal, pe lângă abilitățile personale la cântat (palm muting, riffuri, shredding etc. etc.), pe lângă cântatul corect în general (căci tehnicile sunt în mare aceleași), ai nevoie de câteva elemente. De pildă, de doze cu output mare. Nici una dintre chitarele la care te-ai orientat nu are așa ceva, pe lângă faptul că niște membri vechi și respectați ai RGC ți-au spus deja că au doze ieftine, făcute în masă în China. Îți mai trebuie și un amplificator cu high gain: ampurile pe tranzistori sunt bune pentru metal, în general, dar cu condiția asta. Peavey-ul tău e, iartă-mă, modest și nu are high gain. Ai putea, desigur, suplini aceste absențe cu o pedală bună, un Metal Distortion de la Boss sau mai știu eu de unde (am probat recent una bună de la HardWire). Boss-ul e ceva mai ieftin, dar HardWire (și orice pedală bună) costă cât bugetul tău de amp.

De aceea, sugestia multor prieteni de aici, de pe RGC, e să încerci second hand-ul. De pildă, cu banii pe LTD (care nu e ESP) și pe Ibanez-ul GRG (nu-l confunda cu Ibanez-urile adevărate), poți încerca să iei o chitară second hand chiar bună. O Vintage V 100, chiar dacă nu-ți place Les Paul-ul (nici mie), dă clasă LTD-ului și Ibanez-ului alese de tine, și ca sunet, și ca stabilitate a acordajului, iar dacă o alegi cum trebuie, și ca finisaj. Poți găsi, la 1100 de lei, și Jackson, și Ibanez (nu din seria GIO). Iar în locul ampului prost, ia-ți tot la mâna a doua un procesor. De la clasicul Boss ME 50 și până la Zoom-uri, cam toate sună considerabil mai bine decât Peavey-ul Bandit. Pentru început, îl bagi prin calculator sau prin 5+1. Până îți faci mâna, mai strângi bani, apoi îți iei ceva mai bun.

Căci întrebarea e simplă: dacă îți iei de pe net LTD-ul și ampul, fără să le probezi împreună, iar apoi constați că nu-ți plac și nu sună, ce faci? Ai idee cât de prost se revând instrumentele entry level? Câți bani pierzi și cât stai până ți le ia cineva?

 

bine , acum sunt total confuz. nu ma pricep ,nu stiu ce sa aleg si am inteles ca nu trebuie sa ma uit doard upa marca. ce chitara si ce amp as putea sa iau cu un buget undeva la maxim 400 de euro ( sa nu fie model les paul si sa aiba tremolo ) .

in varianta pentru stanga nu am gasit ceva care sa imi convina mai mult. si nici aici pe forum. pana la urma e prima chitara , nu cred ca am nevoie de cine stie ce componente de mii de euro. pentru inceput o sa am tot ce imi trebuie.

daca cineva poate sa imi arate o varianta cam ce chitara si ce amplificator as putea sa cumpar pana in 400 de euro , chitara sa fie mai buna decat esp-ul iar amplificatorul mau bun decat peavey bandit 112 ? ( amplificator la mana a 2-a )

Edited by Robi Andrei
Link to comment
Share on other sites

au doze ieftine, făcute în masă în China.

 

doze cu output mare

 

Ştiu că am avut un Ibanez cu doze Powersound. Din punctul meu de vedere sunt doze excelente. Cea de bridge mi s-a părut mult mai ok decât SH-4 sau SH-6 pe care le-am încercat în perioada respectivă.

Acum, output-ul mare al dozei nu are nici un fel de legătură. Ba chiar aş îndrăzni să spun că, în general, dozele de genul PAF sunt mai potrivite pentru majoritatea tipurilor de metale grele. În orice caz, cel mai important tot amplificatorul rămâne şi, desigur, tehnica chitaristului.

Dacă ai un amplificator bun, poţi înfige în el şi un papuc cablat, cu o coardă şi o doză single coil şi va suna foarte brutal.

Îmi pare rău că am pierdut nişte înregistrări pe care le făcusem cu un Classic Vibe, cu dozele stock. Mie îmi plăceau mai mult cum sună pentru metale decât humbuckerele high output. Armonicele se auzeau mai bine, mi se păreau mai clare. O să mai fac un asemenea exerciţiu când o să-mi iau un Strat, pe care plănuiesc să pun doze low output.

Link to comment
Share on other sites

El e sucit, nenea Vintage. Nu-i normal, ca noi, cântă, precum Felix, de-andoaselea. :lol:

După 3 ani de zdrăngănit la clasică pe stânga, n-o să reuşească să cânte pe o chitară de mâna dreaptă. Aşa normal, avea balta peşte. PRS-ul arătat mai sus de un coleg, nişte RG-uri, poate un Charvel sau Jackson dacă vroia nouă. Dar cum e sucit, nu prea are de unde alege.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Există şi pe stânga:

http://www.gak.co.uk...eft-handed/7296

 

Acum poate o fi posibil să vorbească cu cei de la Mcmusic să-i comande una de la distribuitor. În orice caz, presupun că nu-i place, că şi-a exprimat aversiunea şi faţă de LP.

Ar fi groaznic să suceşti un SG. La Stratocaster să zicem că ar mai merge. Cu toate că, dacă te uiţi la Hendrix, avea o poziţie destul de ciudată a mâinii stângi. La LP si SG, ai butoanele destul de răsfirate, pe o suprafaţă măricică, exact în zona în care ţi-ai ţine antebraţul. Sigur ar fi destul de chinuitor să găseşti o poziţie cât de cât comodă şi nici să nu le prea atingi.

Edited by 'mnezãu
Link to comment
Share on other sites

Guest Robi Andrei

VS6 nu are tremolo...

altceva care sa imi convina mai mult fata de acel esp nu am gasit...pe niciun site.

yamaha ar fi o alta optiune , dar e mai buna yamaha decat esp ?

Edited by Robi Andrei
Link to comment
Share on other sites

Guest Robi Andrei

iau peavey bandit pentru ca am gasit o ofera buna la 450 de lei. dar o sa il folosesc doar vreo 6 luni , ca o sa imi cumpar un amp de vreo 500-600 de euro mai tarziu. dar pentru inceput sa ma obisnuiesc eu zic ca-i bine.

se poate inchide. multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Putem sa ne racim gura 3 zile si 3 nopti, sa aducem argumente de ce asta si nu aia. Poa sa vina cei mai experimentate useri sa-si bata gura dejeaba, dejeaba ii zici la om ca tot cum vrea el face, intial cand am citit postul lui Vektor cu patania cu chitara mi s-a parut exagerat povestit, insa acum tind sa-i dau dreptate.

 

cumpara ce doresti, in fond sunt banii tai, ai tot dreptul sa-i dai pe prostii.

Link to comment
Share on other sites

Guest Robi Andrei

Putem sa ne racim gura 3 zile si 3 nopti, sa aducem argumente de ce asta si nu aia. Poa sa vina cei mai experimentate useri sa-si bata gura dejeaba, dejeaba ii zici la om ca tot cum vrea el face, intial cand am citit postul lui Vektor cu patania cu chitara mi s-a parut exagerat povestit, insa acum tind sa-i dau dreptate.

 

cumpara ce doresti, in fond sunt banii tai, ai tot dreptul sa-i dai pe prostii.

 

problema e ca la bugetul meu nu prea am din ce alege , pentru ca sunt stangaci. nu mi s-a oferit un model care sa imi placa , dar as merge pe yamaha pacifica deoarece mi-a recomandat un user. am pus intrebarea daca yamaha ar fi mai bun decat esp.

peavey bandit cica nu-i bun , dar mi s-a spus ca versiunea veche ( scrie jos sheffield ) e buna.

pana la urma ar fi mai bun un roland cube 40w decat peaveyu bandit ? sau un peavey vypyr 15w ?

Edited by Robi Andrei
Link to comment
Share on other sites

problema e ca la bugetul meu nu prea am din ce alege , pentru ca sunt stangaci. nu mi s-a oferit un model care sa imi placa , dar as merge pe yamaha pacifica deoarece mi-a recomandat un user. am pus intrebarea daca yamaha ar fi mai bun decat esp?.

peavey bandit cica nu-i bun , dar mi s-a spus ca versiunea veche ( scrie jos sheffield ) e buna.

pana la urma ar fi mai bun un roland cube 40w decat peaveyu bandit ? sau un peavey vypyr 15w ?

yamaha ar fi mai bun decat esp?

 

 

Yamaha Pacifica este o chitara ...tip Power Strat

 

ESP este o firma de chitare ...

The ESP Guitar Company

 

roland cube 40w pare mai interesant decat orice altceva de 15W

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest Robi Andrei

roland cube 40xl pare mai interesant decat restu de 15w , dar peavey benditu are 80.

m-am uitat putin si m-am pus pe ganduri. mi s-a recomandat un epiphone les paul pentru stangaci , la mana a 2-a. am vorbit cu cel care vinde chitara si cica dozele sun schimbate si chitara are un ton bun si pentru metal. in curand o sa primesc cateva inregistrari sa imi dau cu parerea . tremoloul nu e neaparat , eu zic ca pana la urma ar fi doar un moft pentru inceput.

uitandu-ma la clipuri pe net cu comparatii intre epiphone si esp am realizat ca epiponhone-ul are cu adevarat un ton mai placut pentru blues , jazz si asa mai departe si un ton mai bun de metal fata de esp , sau cel putin asta e parerea mea. cu toate ca nu prea imi plac modelele les paul , culoarea modelului care mi-a fost recomandat imi place , si cred ca fac o exceptie si ma indrept mai mult spre sunet decat spre estetic deoarece nu vreau sa ratez oferta cu chitara epiphone , care este o oportunitate , avand in vedere faptul ca chitarele pentru stangaci bune sunt raritati.

 

problema mea mai ramane cea legata de amplificator , mi s-a spus ca in combinatie cu epiphone , bandit 112 este o alegere chiar buna.

spuneati sa imi cumpar un procesor de chitara in loc de peavey bandit , dar ce face acest procesor si de ce ar fi mai bun decat un amplificator in sine ?

Edited by Robi Andrei
Link to comment
Share on other sites

roland cube 40xl pare mai interesant decat restu de 15w , dar peavey benditu are 80.

problema mea mai ramane cea legata de amplificator , mi s-a spus ca in combinatie cu epiphone , bandit 112 este o alegere chiar buna.

spuneati sa imi cumpar un procesor de chitara in loc de peavey bandit , dar ce face acest procesor si de ce ar fi mai bun decat un amplificator in sine ?

 

Ce-ai de gand sa faci cu draciile? Variantele ar fi: repetat singur, repetat cu gasca - mai ales cu baterie, cantat pe scena. Atentie, nu ce-o sa faci peste 5 ani, ce-o sa faci anul asta.

 

Pentru dormitor iti ajung cativa wati, pentru cantat cu tobe trebuie ceva mai multi. Pentru a complica si mai mult situatia, nu e musai o legatura directa intre puterea unui combo si cat de tare se aude. Difuzoarele conteaza al naibii.

 

In principiu, as zice ca 40xl-ul ala ar trebui sa fie suficient pentru cantat cu tobe.Daca e sau nu prea mult pentru tine, e alta discutie.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.