www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitaristi cu Signature Tone


karpi
 Share

Recommended Posts

  • Replies 91
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Care sunt chitaristi care au "introdus " cate un sound specific? nu maniera de cantat sau sonoritatea trupei

 

stiu eu ...ton Duane Eddy ?de ex..

 

incep si eu cu cine-mi place

 

Hank Marvin , Jimi Hendrix ,Knopfler ,...

 

la categoria oldies but goldies :) -knopfler intr-adevar genial..n-a folosit niciodata pana(cred)..brian may,frank gambale(printre cei mai tari chitaristi dupa mine)sincer n-am mai auzit pe nimeni sa aiba ton-ul lui dimebag darrell sau al lui ron jarzombek(iar printre cei mai tari)..

Link to comment
Share on other sites

Guest domnul Rig

The EDGE :)

Era o poanta... ceva de genu ca The Edge baga pedala de delay si canta 3 note, dupa care le lasa sa se repete la nesfarsit - el se duce si mananca, se culca... :)

 

Eu votez Hetfield. Tanarul Hetfield.

Link to comment
Share on other sites

Era o poanta... ceva de genu ca The Edge baga pedala de delay si canta 3 note, dupa care le lasa sa se repete la nesfarsit - el se duce si mananca, se culca... :)

 

Eu votez Hetfield. Tanarul Hetfield.

 

Angus Young - AC/DC

E o discutie mai lunga, tot ce au facut ei ca trupa este deosebit - ii recunosti imediat (de aia pe la City fm cand face concursuri gen "cine canta" nu prea baga ac/dc ca se prinde oricine imediat :) )

Link to comment
Share on other sites

Guest Raskolnikov

Eu cred ca totul vine din "degete", mai bine zis din felul de a canta.

Asta este ceea ce recunoastem de fapt cand vorbim de "sound"-ul unui chitarist.

Ted Nudget, intrigat odata de sound-ul lui Eddie Van Halen a incercat gear-ul lui.

Ceea ce a iesit a fost tot Ted Nudget.

Hai sa facem urmatorul exercitiu: luam gear-ul unui chitarist din cei care

s-au amintit pe aici si cantam o nota. Va recunoaste oare cineva "tonul", implicit chitaristul?

Angus Young baga chitara direct in amplificator, fara nici un efect, de exemplu.

Spunea odata intr-un interviu ca singurul booster intre chitara si amplificator este el.

Hai sa-l luam pe Santana, care foloseste efecte.

O nota pe gear-ul lui Santana.

Ar recunoaste cineva despre cine e vorba daca nu ar sti dinainte?

Pana nu canta Santana ceva in maniera lui, nu vad cum am putea recunoaste sound-ul?

Pe urma, daca ar canta Santana pe gear-ul lui Steve Vai nu ar suna tot a Santana?

Think about it!

Ca sa nu mai zic de Mark Knopfler, care canta cu toate chitarile posibile, Fender Strato, Fender Tele, Gibson Les Paul si altele. Tonuri diferite nu? Cum l-am putea recunoaste daca nu dupa maniera de a canta?

Edited by Raskolnikov
Link to comment
Share on other sites

@Raskolnikov&rynn-va contrazic un pic: daca ascultati inregistrarile lui Santana de prin 1968, veti constata ca suna ca Peter Green! incepand de pe la Woodstock din '69, Santana incepe sa sune ca Santana.

mai mult, pe Blues for Greeny, Gary Moore canta piesele lui Peter Green cu tonul lui Peter Green! in rest, asa e, omul sinteste...TONUL! :)

 

din punctul meu de vedere, venind in sprijinul ideii lansate de karpi, sunt foarte putini chitaristi care au, intr-adevar, un sunet original, devenit legendar si aici nu-i pot numi decat pe Duane Eddy, Hank Marvin, Jimi Hendrix, Peter Green, Carlos Santana, Brian May si Mark Knopfler si poate Eric Clapton in perioada Cream si Leslie West in prima perioada Mountain.

 

la restul celor enumerati, pe grupe, se pot gasi foarte multe asemanari in ceea ce priveste tonul. daca analizati cu atentie, veti observa foarte mari asemanari intre tonul lui Steve Lukather si cel al lui Neal Schon si chiar al lui Edward Van Halen si Steve Vai ( acel ton "prafos" cu "scoop" la medii, ca sa "lege boabele", datand din perioada anilor '80). la fel, veti constata ca tonul lui Stevie Ray Vaugham seamana de foarte multe ori cu cel al lui hendrix si se poate continua cu exemplele.

Edited by StratMan
Link to comment
Share on other sites

@StratMan - trebuie sa aud si eu inregistrarea aia, iti dai seama :)

 

Oricum, cred ca se poate spune ca si canta in maniera Peter Green, nu?

iti stau la dispozitie cu mare placere, dar, la cine te referi, cu exactitate, pentru ca daca este vorba de Gary Moore raspunsul este afirmativ, in schimb, daca te referi la Santana iti pot spune ca, intr-adevar, canta blues cu tonul lui Peter Green, dar in maniera proprie.

Link to comment
Share on other sites

corect ,,,StratMan

 

Da ,am specificat e vorba de "signature tone" ceva ce a intrat in constiinta publica si se identifica cu artistul care a facut cunoscut acest "ton" .

 

 

Intr-adevar cateodata modul de picking si tehnica de cantat este in stransa legatura cu cate un ton.deoarece tonul este rezultatul produceri sunetului in diferite moduri.

 

mi-am mai amintit o piatra de hotar in ale "tonului"

 

Andy Summers ( Police )

 

apoi cam in aceiasiperioada Tom Sholtz ...de la Boston

 

 

( inceputurile nebuniei cu chorus in randul chitaristilor)

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.