www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Problema Toggle Switch Pe Un Vintage V100


Guest Leon
 Share

Recommended Posts

Guest Leon

Salut,

 

Mi-am luat ieri un Vintage V100, si observ ca are o problema la Toggle Switch. Pe Rhythm si pe pozitia din mijloc, scoate un sunet ciudat ( un fâºâit asemanator cu cel facut de radio cand incerci sa prinzi un post... alta comparatie nu gasesc smiley.gif ) pe corzile E si A. Pe Treble nu are nicio problema, totusi. Ar fi ceva de incercat inainte sa o duc inapoi in garantie?

 

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Guest Leon

Defineste "aici" te rog :) daca te referi la McMusic (ca de acolo am luat-o), as trece cu cea mai mare placere, doar ca programul meu de munca se suprapune perfect peste programul vostru de functionare ;) ieri am reusit sa ma invoiesc o ora sa vin sa iau chitara... doar in weekend as putea, dar de asta am postat... poate era vreo problema intalnita cu o solutie simpla. Daca nu, asta e... ne vedem in weekend :D

Link to comment
Share on other sites

Guest Leon

Ok... mersi pentru ajutor, dar daca e ceva o duc inapoi la McMusic :) daca e o problema minora, o rezolva pe loc (hopefully)... daca nu, am garantie.

Link to comment
Share on other sites

Guest Leon

Dupa parerea mea, majora e si necesitatea schimbarii unei piese... cand am spus minora, ma refeream la probleme de genul un fir dezlipit, fire inversate, sau mai stiu eu ce.

Link to comment
Share on other sites

Mi-am luat ieri un Vintage V100, si observ ca are o problema la Toggle Switch. Pe Rhythm si pe pozitia din mijloc, scoate un sunet ciudat ( un fâşâit asemanator cu cel facut de radio cand incerci sa prinzi un post... alta comparatie nu gasesc smiley.gif ) pe corzile E si A. Pe Treble nu are nicio problema, totusi. Ar fi ceva de incercat inainte sa o duc inapoi in garantie?

 

 

 

Switch .....ce face ? ..comuta dozele ....

zici ca face nasoale numai pe corzile E si A ??????????????

 

In cel mai rau caz logic din cea ce scrii daca este de la switch poate sa nu faca contact ferm sau sa fie oxidat si la unele frcvente joase de amplitudine mare date de corzile E si A ar putea exista o rezonanta a lamelelor de contact ..se trezolva cu spray de contact si prin indoirea contactoarelor ca sa aiba contact bun...

 

Daca-i switch din acela inchis ..nu prea se poate repara ..eu am cumparat unul de Gibson ...caci cel de la HOHNER LP nu mai statea numai pe mijloc .

 

Daca ai sound cum zici poate veni tot de la switch cu contact imperfect dar si de la intrarea preamplifului pe impedanta mare ..pe o intrare cu impedanta mai mica nu poate nu face figuri .

 

dar poate fi si problema tot de contact pe partea de Rhythm...adica la circuitul dozei rhythm ...

 

sau combinat toate fac figuri ..

 

Nu-i mare bai dar nu stiu cum e cu garantia ,,daca umbli tu in chitara si lipesti pe acolo iese din garantie ??

 

Oricum un swiitch de Gibson trebuie ca sa poti comuta in voie fara pericolul de zgomote sau ca nu comuta ..

merita investitia ce am vazut eu Vintage sunt foarte reusite .Daca lemnu-i OK merita orice upgrade .De fapt firmele ca sa tina cheltuielile jos monteaza componente cat mai ieftine ,daca insa lemnul este Ok merita schimbate piesele ce se uzeaza .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest Leon

Multumesc tuturor de sfaturi :) aparent, era de la una din doze (un contact prost cred), de aceea nu mergea pe pozitia sus+middle. Inainte sa ma apuc de desfacut, am miscat putin doza stanga-dreapta, sus-jos si am rezolvat problema.

Problema acum e alta... dupa nici 3-4 ore de utilizare, mi s-a rupt coarde High e :| A mai patit careva sa se rupa atat de repede o coarda, mai ales la o chitara noua?

Link to comment
Share on other sites

Chitara o fi nou cumparata dar are corzile montate de cine stie cand si cine stie ce corzi ieftine si nasoale ce se oxideaza ...sau ...mai sunt cateva cauze ...

 

Plus cine stie ce manevre ai facut ..incercand fente de acordare ..

 

Si calusul poate fi de vina ..acesta poate sa aiba "bavura" ce "taie " coarda ..din qaceasta cauza la Vintage-ul meu ( Strat ) a trebuit sa schimb toate piesel ede pe vibrator cu altele de Strat Tremolo caci "taiau " coarda , la fel a trebuit sa slefuiesc acei " fluturasi" ce asigura unghiul corzilor pe pragus caci si acolo taiau corzile subtiri .

 

Chitara ieftina trebuie bibilita ca sa fie OK ...apoi este bine ..

Link to comment
Share on other sites

Fiecare chitara de la o anumite firma, are plusuri si minusuri si asta exista si la chitarile de top de la firme celebre. Am si eu vintage peter green LP si confirm ca switchul e cam vai de el,insa al meu inca functioneaza fara probleme. Din punct de vedere al unui amator nu se justifica inlocuirea componentelor pe o chitara cu unele scumpe, asta nu te va ajuta la absolut nimic, va fi o investitie proasta, important e sa functioneze nu sa fie de top.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.