www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Html Help


Concordis
 Share

Recommended Posts

Salut,

 

Lucrez la constructia unui site de negative si m-am lovit de o problema pe care nu o stiu rezolva. As vrea sa fac o casuta de search care sa caute prin lista de orchestratii. Mai exact: as vrea sa atribui fiecarui nume de piesa niste keywords (ex: "Smiley - Love is for free" cu niste keywords "smiley, love, is, for, free, smily, smile :P") si mi-as dori cautarea sa fie facuta dupa acestea (si deci nu dupa numele actual).

 

Este posibil sa fac asta astfel incat sa fie si eficienta treaba? Daca da, imi da cineva o idee cum?

 

Thanks

Link to comment
Share on other sites

daca ai baza de date se poate face foarte usor.

 

protip: fa-ti o procedura stocata pentru search, si sa-ti returneze rezultatele.

 

LE: daca nu dispui de un DB traditional, poti "improviza" cu o pseudodb XML si functia de search o poti face in JS. Oricum ar fi bine sa ai db cum trebuie.. sql ma refer. Daca ai nevoie de ceva mai sigur, poti folosi xquery dar pentru un simplu search e cam overkill.

 

LLE: bine, nu e chiar pseudo db... dar in general, in industrie nu prea l-am vazut folosit.

Edited by Cryptopsy
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

In esenta search engine-ul e foarte simplu.

 

Iti trebuie asa:

1. O lista cu toate piesele.

2. O casuta in care sa bagi textul.

3. Un script care sa compare ce ai bagat tu in casuta respectiva cu fiecare piesa din lista si, in caz ca gaseste ceva, sa iti arate ce a gasit.

 

Cred ca se poate pacali treaba asta fara PHP/SQL, doar din Javascript. N-am timp acum, ca-s la serviciu, da' o sa vad diseara cum si-ti zic.

Edited by Ironside
Link to comment
Share on other sites

Guest serby

In esenta search engine-ul e foarte simplu.

 

Iti trebuie asa:

1. O lista cu toate piesele.

2. O casuta in care sa bagi textul.

3. Un script care sa compare ce ai bagat tu in casuta respectiva cu fiecare piesa din lista si, in caz ca gaseste ceva, sa iti arate ce a gasit.

 

Cred ca se poate pacali treaba asta fara PHP/SQL, doar din Javascript. N-am timp acum, ca-s la serviciu, da' o sa vad diseara cum si-ti zic.

Se poate pacali dar pe termen lung nu este o solutie tocmai buna in cazul in care se aduna mai multe negative.

Link to comment
Share on other sites

Esența e că-ți trebuie un limbaj de scripting, indiferent că e server-side sau client-side. Pentru o listă relativ scurtă/proof of concept probabil cel mai simplu ar fi un script prefabricat de filtrare live precum ăstea: http://www.jquery4u.com/plugins/5-jquery-live-filter-plugins/

Totuși nu înțeleg de ce nu ai căuta după numele actual. Și dacă tot suntem la prefabricate, de ce nu ai folosi o platformă (CMS) care include search și tot ce-ți trebuie?

Link to comment
Share on other sites

asta, si de fiecare data cand faci "searchul prin JS", browserul iti descarca tot "db-ul" Pe langa ca e ineficient, e si o bresa de securitate. In functie cum ai facut "schema" db-ului, si ai pathul la fisiere, orice iti poate face un crawler sa iti descarce toate negativele a.i. iti face un trafic imens.

 

 

fii barbat, si foloseste un db traditional(sql/tsql/oracle w/e). Daca tot te-ai apucat sa-ti faci site, macar fa-l cum trebuie de la inceput. (si foloseste proceduri stocate, nu trimite direct query-ul la db, ca nu tre sa afle toti cum ai tu asezate lucrurile pe-acolo).

 

Securitatea, perfomanta si eficienta inainte de toate.

 

Succes.

Edited by Cryptopsy
Link to comment
Share on other sites

Guest serby

Totuși nu înțeleg de ce nu ai căuta după numele actual. Și dacă tot suntem la prefabricate, de ce nu ai folosi o platformă (CMS) care include search și tot ce-ți trebuie?

 

Adevarat. Arunca un ochi pe aici:

https://en.wikipedia.org/wiki/Content_management_system

http://en.wikipedia.org/wiki/Joomla

http://en.wikipedia.org/wiki/Drupal

https://en.wikipedia.org/wiki/Umbraco

Link to comment
Share on other sites

asta, si de fiecare data cand faci "searchul prin JS", browserul iti descarca tot "db-ul" Pe langa ca e ineficient, e si o bresa de securitate. In functie cum ai facut "schema" db-ului, si ai pathul la fisiere, orice iti poate face un crawler sa iti descarce toate negativele a.i. iti face un trafic imens.

 

 

fii barbat, si foloseste un db traditional(sql/tsql/oracle w/e). Daca tot te-ai apucat sa-ti faci site, macar fa-l cum trebuie de la inceput. (si foloseste proceduri stocate, nu trimite direct query-ul la db, ca nu tre sa afle toti cum ai tu asezate lucrurile pe-acolo).

 

Securitatea, perfomanta si eficienta inainte de toate.

 

Succes.

 

Frate, tu n-auzi ca omul face HTML de 3 zile? Ce p**a mea tot bagi aici cu securitate, path la plm si nu'sh ce db??? Eventual pune-l sa foloseasca si niste design patternuri, ca sa fie treaba treaba.

 

Cica "fa-l cum trebuie de la inceput". Hai ca esti simpatic. Spune-mi ca primul sait facut de tine a iesit "asa cum trebuie"...

Link to comment
Share on other sites

parerea mea e ca te complici aiurea, mai bine sa bage omul titlul sau macar artistul.

 

daca nu stie cum se numeste melodia sau macar artistul, sa fie sanatos.

 

si in al doilea rand, oamenii vor rezultate cat mai precise la cautari, nu cat mai asemanatoare cu ce cauta el.

 

pentru cautari aproximative stiam ca se foloseste cuvantul cheie "like" si caracterul '%' ... ceva gen "select titlu, artisti from melodii where melodie like '%ala bala prostocala%' ;"

 

ceva de genu asta, nu mai stiu exact, deci e posibil sa bat campii.

Link to comment
Share on other sites

Frate, tu n-auzi ca omul face HTML de 3 zile? Ce p**a mea tot bagi aici cu securitate, path la plm si nu'sh ce db??? Eventual pune-l sa foloseasca si niste design patternuri, ca sa fie treaba treaba.

 

Cica "fa-l cum trebuie de la inceput". Hai ca esti simpatic. Spune-mi ca primul sait facut de tine a iesit "asa cum trebuie"...

 

Are timp sa invete. Tu, pe de alta parte, ai o atitudine de cacao. Primul meu site a fost facut in stagiu de internship la locul de munca ca testare, si da, l-am facut cum trebuie. Inainte de asta, nu am inchis in viata mea un <div>.

 

Bafta

Edited by Cryptopsy
Link to comment
Share on other sites

Intrebarea era daca as putea sa fac o treaba eficienta cu un search box dupa niste tag-uri.. si cum majoritatea inclina ca nu e ok asa trebuie sa ma orientez catre altceva. Dar catre ce? Nu prea stiu de unde sa incep, ce sa invat. Mentionez ca lista de negative are sa fie mare, de ordinul sutelor.Ms mult

 

nu m-am gandit ca is asa multi care se pricep pe aici :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Salut,

 

Am reusit sa fac baza de date. Apoi am format doua casute, una cu interogare artist si una cu interogare piesa prin functia like si treaba a fost gata :D

 

Se pune acuma problema ce hosting sa aleg. Cunoasteti voi firme de care ar trebui sa ma feresc? sau dimpotriva, altele care sunt de incredere? MS

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.