www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Problema Fret


sam
 Share

Recommended Posts

Salutare,

 

Am urmatoarea problema la unul din fret-uri: uneori agata MI-ul subtire. Cel mai bine se poate observa in poze. Are cineva vreo solutie in afara de inlocuirea fretului? In poze pare ca fret-ul ar fi usor ridicat, distantat fata de grif, pare ca n-ar fi batut bine. In realitate insa problema este doar la acel ciot care agata coarda. Exista ce-i drept acolo un mic spatiu care-i permite corzii sa intre daca e bend-uita in jos, dar nu atat de mare cat pare in poze. Daca nu ma insel corzile de pe ea sunt 09-42 deci cam atat e fanta/distanta respectiva (09).

Freturile sunt cele originale, nu a fost refretuita.

post-9969-0-69423600-1365250162_thumb.jpg

post-9969-0-62570900-1365250178_thumb.jpg

post-9969-0-09036900-1365250184_thumb.jpg

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Guest AndrewKnifer

Pai si la chitara mea pot agata prima coarda de marginea fret-ului, exact ca in imagini. Nu cred ca asta e o problema importanta. Dar nu inteleg exact: iti agata coarda in timp ce canti? Incearca sa apesi coarda cu presiunea degetelor exercitata in sus pentru a nu risca sa iti coboare coarda pana la nivelul marginii fret-ului...

Edited by AndrewKnifer
Link to comment
Share on other sites

Guest AndrewKnifer

Eu mai patesc asta daca nu sunt atent cum apas coarda. Ma trezesc cu ea la fel ca in imagine, agatata de un fret, deoarece mi se mai intampla sa o apas in jos (si fac, implicit, un mic bend, ceea ce ar explica problema, in cazul meu...).

Link to comment
Share on other sites

Desi sunt destul de minitehnicus din fire, parca nu m-as baga sa-l scot eu pentru ca n-am mai facut. Sunt convins ca nu-i chiar o mare filozofie, dar parca l-as duce la cineva care are mana facuta. In caz ca asta e singura solutie (scoaterea si montarea la loc), se ofera cineva s-o faca? Preferabil in Ploiesti, sau daca nu se poate, in Bucuresti.

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Din ce se vede e o chitara foarte urat tastata. Asa cum e, daca problema mai exista si la alte freturi, acolo pierzi si din sustain. Freturile trebuie sa stea lipite perfect de lemn. Daca depasesc latimea grifului, trebuie ajustate corespunzator... cu o pila sau cu scule speciale

 

Nu, e singurul fret.

Link to comment
Share on other sites

Desi sunt destul de minitehnicus din fire, parca nu m-as baga sa-l scot eu pentru ca n-am mai facut. Sunt convins ca nu-i chiar o mare filozofie, dar parca l-as duce la cineva care are mana facuta. In caz ca asta e singura solutie (scoaterea si montarea la loc), se ofera cineva s-o faca? Preferabil in Ploiesti, sau daca nu se poate, in Bucuresti.

 

Daca esti minitehnicus ai atu! ;) Ia si te ocupa singur ca nu e mare lucru.

Daca as fi in locul tau as proceda asa: daca nu bazaie coarda, fara sa scot tasta afara, as lua putina rasina epoxidica pe un varf de ac sau scobitoare si as obtura golul existent (plomba transparenta care nu va fi vizibila).

 

Mergi in Bricostore sau un magazin similar, cumpara un ciocan cu plastic sau cauciuc dur, si bate usurel, dar ferm, capatul tastei in lemn. Asaza in prealabil griful in asa fel incat sa stea fix si bine sprijinit de ceva care sa il sustina, fara sa lase semne in finish, in spatele tastei respective. Ar trebui sa functioneze.

 

dual-face-plastic-hammer.jpg

 

Nu! Daca bate tasta cu ciocanul o va cobora sub nivelul celorlalte taste si coarda (corzile) va bazai. Este vorba de 0.2 mm pe care tasta trebuie sa-i parcurga pana sa se aseze pe tastiera, sigur va bazai.

Edited by George M.
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ideea fiind ca acum tastele sunt nivelate corect (mai ales aia)? :facepalm:

 

Nu exista fret buzz si tastele par nivelate corect. Atat din punct de vedere auditiv cat si vizual totul pare in regula, nu cred ca trebuie batut in fret-ul respectiv. Insa nici n-am pus nivela pe freturi cu corzile scoase ca sa fiu sigur.

 

Daca esti minitehnicus ai atu! ;) Ia si te ocupa singur ca nu e mare lucru.

Daca as fi in locul tau as proceda asa: daca nu bazaie coarda, fara sa scot tasta afara, as lua putina rasina epoxidica pe un varf de ac sau scobitoare si as obtura golul existent (plomba transparenta care nu va fi vizibila).

 

Nu! Daca bate tasta cu ciocanul o va cobora sub nivelul celorlalte taste si coarda (corzile) va bazai. Este vorba de 0.2 mm pe care tasta trebuie sa-i parcurga pana sa se aseze pe tastiera, sigur va bazai.

 

Avand in vedere ca asa cum am mai spus, nu exista fret buzz iar chitara suna corect, solutia ta cu rasina pare destul de buna. Acum ce-i drept nu stiu daca e o practica uzuala sau e o carpeala. M-am gandit si eu inainte sa creez topicul la solutia asta, adica sa umplu golul respectiv cu ceva, insa vreau sa fiu sigur ca solutia aleasa e cea corecta. Inainte sa vii si tu cu aceeasi solutie, asta mi-a sunat a "ascuns gunoiul sub pres". Insa ce-i drept, parca nici n-as da fret-ul afara daca nu-i cazul.

 

In concluzie cred ca voi astepta pana cand trebuie inlocuite corzile (ca sa nu le scot acum degeaba) am sa pun o nivela sa vad daca fret-ul respectiv e mai sus decat trebuie si in functie de asta ma voi decide daca-l scot sau astup golul respectiv cu rasina epoxidica.

 

Va multumesc pentru sfaturi.

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Nu e carpeala, eu consider ca e fezabila. Sa ai grija sa cureti bine zona de mizerie, pentru a spori aderenta, utilizand acetona sau alcool izopropilic.

 

Vad o prejudecata generala a chitaristilor din intreaga lumea cand vine vorba de reparatii.

Fiecare reparatie este unica, deoarece fiecare defectiune este unica. Asadar, nu intotdeauna gasesti pe internet discutii care sa faca referire la problema ta in particular. De asemenea, fiecare meserias aplica metodele sale in functie de priceperea, experienta si orizonturile sale de cunoastere. Deci, nu trebuie sa avem suspiciuni cu privire la ideile noi, caci, atentie, o metoda nu isi castiga calitatea de a fi buna doar prin faptul ca a fost discutata de mai multi oameni, eventual pe forumuri straine (unde cred ca tarie ca meseriasii de acolo sunt mai slabi decat romanii). Vorba lui Murphy: Chiar daca un milion de oameni cred intr-o prostie, tot o prostie ramane.

 

Alta idee, scoate tasta, bate-o la loc, vei constata ca este sub nivelul celorlalte, va trebui sa le nivelezi pe toate. Care idee e mai buna acum? :) Ia si fa asa cum ai intuit si tu inainte de a scrie aici. ;)

Link to comment
Share on other sites

Chitara e una de 3 lei, mai exact un Squier, tocmai d-asta nu merita prea mare efort sau investitie. E foarte posibil sa ai dreptate, si anume tastele sa nu fie nivelate corect chiar din fabrica sau sa fi lucrat lemnul in timp. Cu atat mai mult cu cat vorbim de o chitara foarte ieftina.

 

Cum spuneam, cand ii voi da jos corzile, am sa verfic daca tastele sunt la acelasi nivel. Nu i s-a facut niciodata un setup, e exact cum a iesit din fabrica, dar avand in vedere valoarea ei si faptul ca nu e singura chitara, chiar n-are rost sa ma complic cu un setup. Cred ca solutia lui George cu rasina e cea mai buna in conditiile date. E simpla, probabil eficienta avand in vedere ca se intampla totusi rar sa agate si cu siguranta si cea mai ieftina.

Link to comment
Share on other sites

Eu zic ca rezolvai mult mai usor problema daca inca era iarna si aveai nevoie de lemn pentru foc ;)

 

Deocamdata vine vara, dar ciclul anotimpurilor se reia, deci nu-i timpul trecut :wee:

 

Asa cum am spus, valoarea instrumentului e zero, deci implicit nu se pune problema unei investitii considerabile in refretuire, setup, etc. Dar uneori o mai folosesc si ma scoate din sarite problema asta. In urma discutiilor, concluzia e rasina, sau mai nou superglue (la sugestia lui Eugen). Personal, bazandu-ma mai mult pe intuitie decat pe practica, parca as opta totusi pentru rasina. De refret oricum nu se pune problema pentru ca asa cum am stabilit cu Cezar urmeaza o iarna grea si trebuie sa ne mai si incalzim :)

Edited by sam
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.