www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Raspuns la Guitar Cable Labuga review


George
 Share

Recommended Posts

  • Replies 73
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ita un exemplu de sunet bun de Strat cu efecte cu tot si imitat sunetul Stratului '60 al lui Jimi Hendrix .

 

Cablul l-am cumparat la talcioc de la un batranel .( cablu normal ,ieftin dar bun )

 

piesa este un studiu de cantat HendrixMusic , nu este nici o piesa doar cantat in maniera .

 

Pe doua siteuri ( acidplanet.com si jamwave.com ) de un ana fost de mai multe ori pe #1 si incontinu este pe primele locuri si toti chitaristi ( plini de bani si scule si chitare "signature" studiouri proprii CD -uri de vanzare ) ma intraba ce am folosit si ce setari .Si sunetul este 50% din succesul piesei improvizate doar ptr studiu.

 

 

 

cred ca nu conteaza cablul

 

Si la aceasta inregistrare nu este nici o lampa e trasa direct din DSP in placa de sunet.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

sorry, baieti, m-a cam luat valul...

 

mai intai cu bbe-ul: mai, eu n-am auzit ca tipii enumerati de tine sa foloseasca asa ceva... pe bune! nu te lua dupa reclame din reviste vechi, ele nu inseamna mare lucru!

poate or fi folosit pe vreun disc, in studio, insa aceste oribile bbe-uri nu fac parte din echipamentul lor de cantare.

 

acum despre cable: de fapt, se pare ca voi ati deturnat discutia initiala, care era despre cablele Laboga!... ceea ce spuneam este ca aceste cable chiar "suna" foarte bine. iar asta o spun bazandu-ma pe ceea ce am simtit eu cand am probat cablul meu! pur si simplu n-am mai putut sa cant cu alte cable ce le aveam - cu celelalte mi se parea permanent ca "lipseste ceva" in tonul chitarei (o comparatie ar fi aia cu auzitul muzicii cand esti in camera fata de cand esti la buda, cu usa intredeschisa). nu e vorba de pierderea de inalte, ci de ceva mult mai complex (ziceam eu mai inainte de balansarea perfecta a tuturor frecventelor). in plus, dupa parerea mea, sunetul este mai rotund, mai cald oarecum.

dupa cum ai observat, eu nu incurajez prea tare demo-urile, din felurite motive. poate iti reamintesti posturile, de exemplu ale lui panda, cu demo-uri ale ampurilor lui. cum ziceam ca suna "subtire" aparea imediat chestia cu "pai inregistrarile nu sunt concludente, trebuie sa testezi ampul"... si asa si este. sigur, am auzit demo-uri foarte bune, dar parca poti sa stii daca, pus vreodata in fata lui "the real thing", ti-ar mai place??? de aia recomand tuturor (chiar si celor care au comandat cable la mine - insist asupra acestui aspect) sa incerce mai intai cablul! de altfel, acesta e un lucru pe care-l recomand in legatura cu orice scula de muzica.

si chiar nu inteleg care-i problema voastra - a astora din buc - de ce nu mergeti la raresh sa faceti ceva teste? de puturosi? sau va e frica ca n-o sa mai aveti subiecte de combatut? ;-)

 

arpi, draga, tu "calci cu bocancii corola de minuni a lumii"! n-o fi contand cablul, dar eu zic ca, dupa ce am cantat pe un cablu Laboga n-am mai putut sa cant pe alt cablu din cele pe care le posed! atata tot! si nici macar n-am dat cu nasul de celebrele Evidence... pentru mine, iata ca conteaza. se vede ca si pentru alti cativa! lasa-ne sa ne bucuram si noi...

cum ziceam, teoria e una, iar practica ne "omoara".

tu sari cu teoria la orice. pai n-ar fi mai logic sa testezi mai intai sculele in discutie (ai facut asta vizavi de multe scule high-end pe care le-am amintit) si dupa aia sa le faci una cu pamantul???

 

in concluzie, baieti, puneti mana si testati! numai asa se poate iesi din ignoranta!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Azi am primit si eu primul meu cablu Laboga, si nu pot sa spun... decat ca Mircea si Toni aveau perfecta dreptate.Exista o diferenta foarte mare, chiar si printr-un procesor (in cazul de fata gt8).Sunetul este mult mai "viu" si mai prezent, mai nuantat si mai rotund.Urmeaza sa-l testez mai pe seara si pe JCM800.

 

Am si inregistrat 2 sample-uri, fara nici un fel de tweaking din gt8, fara post-procesare, si intr-o placa audio slaba.Rezultatul, zic eu este evident.I'll let the samples do the talking:

 

PS: Am folosit doza de bridge a SG-ului, ton la maxim, volum la maxim.Iesirea de phones a GT8-ului direct in line-in.Cabluri folosite Proel, Laboga.Nu am modificat decat cablurile :)

Laboga_acord_1.mp3

Proel_acord_1.mp3

Link to comment
Share on other sites

mai terminati cu ineptiile Woodoo , este vorba doar de neadaptare

 

iata un experiment elocvent :

 

1 /-cablu coaxial ecranat cu tresa ,de legatura intre pedale de 25cm jack-uri de 6 mm ( deci capacitate paralele mica , rezistenta ohmica mica , inductanta foarte mica)Deci PRACTIC NU AVEM efecte asupra soundului :

 

2/ doua cabluri lungi de scena bune ( nu super woodoo scumpe) aici ar trebui sa avem capacitate paralela mai mare de cam 30 de ori mai mare la lungimea de aprox 10m.Se poate si masura dar acasa nu am scule de masura la servici am o tona de aparataj profi si credetima ca am si masurat caci sunt curios din fire .

 

 

 

=> Sunete date de doza bridge de la Strat ( alnico vintage ) fara distorsionat cu impedanta de intrare 500Kohmi ( nu am selectat 1M ohm ca sa am intrarea mai proasta si sa am efect mai elocvent !!)

 

320kbps de inalkta calitate , primul sunet este cu cablu scurt al doilea cu doua cabluri lungi in serie ( foarte bune dar nu din cele woodoo), am pus doua sa se mai schimbe ceva caci cu un cablu nu se prea putea semonstra diferenta

 

=> aceleasi conditii doar cu distorsionatror primul e cablu scurt al doilea cablu luuung diferenta nu prea se observa.

 

ATENTIE !! se va observa o foarte mica diferenta la inregistrarea CLEAN !!! la doza bridge de STRAT !!! DAR la Strat este chiar bine deoarece face soundul mai pe medii mai cu "corp".

 

AVETI RABDARE LA STREAMING CACI DIN CAUZA RATEI MARE DE ESANTIONARE DOWNLOADUL ESTE MAI LENT !!!

 

Am comprimat la calitatea MAXIMA inregistrarea sa facut cu 96KHz/24bit AC97

 

 

Am facut si analiza spectrala DAR nu prea se observa nimica , diferentele sunt enorm de mici si tine o groaza de timp sa identific formanti ce se modifica ,si ar trebui sa am acasa generatorul standard care a genereze perfect aceiasi secventa brust de zgomot alb ca sa fie si conditia de masurare identica.

 

in cazul unei doze Humbucker nu se mai simte nimic impedanta dozei fiind mult mai mare efectul integrator al cablului este muuult mai mic si in plus nu mai are inaltele NU MAI ARE CE SA TAIE CABLUL !!! nefiind inalte nu mai ai ce sa "strici"!!!!

 

IN CAZUL DISTORSIONATOARELOR !!! . depinde de impedanta distorsionatorului si de adaptare , in cazul unei neadaptari apare diferenta mai mare SI in mod interesant apar inalte ???? practic cablul se comporta ca un filtru si TAIE DIN MEDII asa APAR INALTE ,in evidenta sunet ce cateodata este bun de folosit la inregistrari ca si alternativa.Orice sunet este bun.

 

In legatura cu calitatea unui lant de amplificare de la chitara la difuzor astept explicatii cflare si pertinente.

 

In primul rand cine ce are nevoie de la un" lant de amplificare "

 

deci :

--CERINTE ...de ce avem nevoie ?ca sa putem canta cat mai bine pe o statie incepand de la doza si "cablu"

 

--PROBLEME ..care sunt problemele ce apar , deci identificare cauze efect

 

 

--REZOLVARI ..cum se poate remedia sau inbunatati

 

 

si fara bau- bau-uri gen "mai cald" , .."mai rece " ...

 

Problema este cu totul alta DAR ...

 

Iar daca este vorba de vandut calbluri sau statii , pai fa reclama cinstita si vindele , cat mai ieftin caci asa creste piata.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

arpi, singurul lucru ce lipseste este si testul cu cablul Laboga (sau un alt cablu din cele foarte bune)... tu ai comparat aici shit in si ai obtinut shit out...

 

...si aí uitat sa specifici in ce anume intri cu cablul tau. daca e intr-o pedala, este ea true-bypas? si cu ce cablu iesi din pedala?

Edited by mibu
Link to comment
Share on other sites

arpi, singurul lucru ce lipseste este si testul cu cablul Laboga (sau un alt cablu din cele foarte bune)... tu ai comparat aici shit in si ai obtinut shit out...

 

...si aí uitat sa specifici in ce anume intri cu cablul tau. daca e intr-o pedala, este ea true-bypas? si cu ce cablu iesi din pedala?

 

 

 

 

situatia 1: ...PRACTIC NU ESTE CABLU ..!!! ...Deci NICI MACAR UN CABLU SCUMP ...prctic NIMICA !!!!din punct de vedera de JOASA FREVCVENTA

 

situatia 2 : .....AVEM UN CABLU PROST

 

 

INTRAERE DIN CHITARA IN 500Kohm

 

ATAT ESTE NECESAR PTR A TESTA CABLUL

 

DOZA ...>POTMETRUL CHITAREI 250 Kohm .....> cablu de 30cm ( practic efect ZERO) ....>sau cablu de 10m ( capacitaea aprox 1 nF daca tin minte bine ca am tot masurat).....intrare de 500Kohm

 

altceva nu mai conteaza .

 

Neinteresant nici pedala nici true bypas nici altceva , nu testam pedala ci cablul .

 

 

semanlul este pe numai prin buffer intrare pe 500Kohm si pe 1Mohm , cum am scris diferenta intr cele doua cabluri ( 30cm si 10m ) enorm de mica se simte numai pe 500Kohm .

 

Am pus cablu de 30cm am inregistrat un shit

 

Am pus celalalt cablu 10m si am inregistrat acelasi shit

 

si diferenta este absolut nesemnificativa .

 

"Shit"-ul este doza Bridge AlNiCo magnets cu inductanta cea mai mica dinte dozele de chitara recunoscute ca si brand DECI cea mai sensibila la neadaptare doza cu cele mai multe "inalte" ce nici nu este cuplata la circuitul de "Tone" din Strat !!. Corzi DAdario ,..temperatura camerei ..nu am cantat nimic caci flagioletii pacalesc , asa ca am zdranganit una sa se auda tonul absolut DRY , apoi doar distorsionator pe o pozitie si nici o schimbare inter cele doua inregistrari.

 

Comprimat mp3 320kbps ca sa ramana ceva de observat la inalte , oricum nu este diferenta mare intre *wav si *mp3 320kbps la frecvente atat de joase .

 

 

 

nu am comutat nimica electronic ( cred ca stiu sa masor , asta fac toata ziua)

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Corect Mircea.Insa si eu am spus ca testele mele nu sunt prea elocvente, si ca ar trebui facute unele ca lumea (ma refer la suportul de inregistrare).Ma refer si la ce am folosit pentru a obtine sunetul... sa fim seriosi un procesor tot procesor ramane :)

 

Dragos, nu este asa necinstita comparatia cu niste proel-uri pentru ca nu sunt cele mai ieftine cabluri posibile, si sunt foarte foarte raspindite pe la noi.

Cert este ca se aude foarte diferit, si se si simte diferit.

Link to comment
Share on other sites

da cristi! cred ca asta-i esenta: se "simte" diferit - dincolo de orice teorie...

 

 

ps: nu stiu daca ati aflat de pe forumul meu, toata trupa Annihilator foloseste acum numai cable Laboga... oare de ce?

 

 

 

arpi, draga, ar trebui sa stii ca asemenea teste, ca sa fie clare si concludente trebuie sa contina in detaliu toate elementele. tu nu ne spui nimic despre unde anume intri cu cablul (sau ne-cablul)! ce buffer? cum e facut? orice buffer are un sunet propriu, nici unul nu este perfect transparent...

si, trebuie sa ma repet: ca sa fie concludent testul, trebuie sa testezi si un cablu foarte bun! atentie!!!! vorbesc de cablu foarte bun, nu neaparat de Laboga!

Edited by mibu
Link to comment
Share on other sites

da cristi! cred ca asta-i esenta: se "simte" diferit - dincolo de orice teorie...

ps: nu stiu daca ati aflat de pe forumul meu, toata trupa Annihilator foloseste acum numai cable Laboga... oare de ce?

arpi, draga, ar trebui sa stii ca asemenea teste, ca sa fie clare si concludente trebuie sa contina in detaliu toate elementele. tu nu ne spui nimic despre unde anume intri cu cablul (sau ne-cablul)! ce buffer? cum e facut? orice buffer are un sunet propriu, nici unul nu este perfect transparent...

si, trebuie sa ma repet: ca sa fie concludent testul, trebuie sa testezi si un cablu foarte bun! atentie!!!! vorbesc de cablu foarte bun, nu neaparat de Laboga!

Draga Mibu , am cabluri bune , am ma scris

 

RH186-777587000 cablu super profi , Am si " CORDIAL " si restul sunt bune numai mai lungi sau mai scurte de firme mai necunoscute dar cu cablu de calitate . Cu cablurile frum ose si proaste m-am trezit cu brum , culegea brumul prin tavan de la vecinul de jos hehe , si eu ma invarteam prin casa nu stiam de unde brum cand din greseala am mutata un cablu cu castile pe ureci si aud ca nu-i brum , haha .Dar inainte am pierdut cu Matzy bassistul o zi cu brumul si a venit din germania ,sa inregistram ptr un disc de al sau, cu un intreg home-studio pro. ( semiprofi) ce nu au studiourile de pe la noi nici in ziua de azi .

 

Eu folosec cablurile mai ieftine ( noname "Universal Adio Cable" scrie pe ele , caci sunt mai moi si nu ma deranjeaza cand trebuie sa ma misc , am si cablu spiralat unul normal , am avut si Schaller spiralat dar l-am facut cadou unui prieten nu se auzea diferenta intre cele doua spiralate dar uni vor sa aiba totul cu "brand" inscriptionat .Cea ce nu-i rau deoarece in zilele noastre sunt multe contrafaceri de foarte proasta calitate .daca sunt respectate normele nu ar fi problema dar atuncea unde-i castigul.Dar eu ma mai pricep si deosebesc un cablu bun de unul nasol , dar in cea ce priveste calitatea materialului izolant pot sa musc caci se observa doar in timp ,deci un cablu cu izolatie neadecvata ce va inbatrani ( crapa , se destrama , lasa umezeala sa treaca la cupru si te trezesti ca nu mai ai tresa de ecranaj !!! astea sunt problemele , nu tonul , Cu deteriorarea materialului izolant acesta se inbiba cu umezeala si cu oxid de cupru din miez si incepa sa conduca curent in toatae directiiel , acestea sunt pericolele unui cablu facut de o fdirma fantoma din material ieftin si nu ai cui sa te plangi , dar poti sa dai si de cablu bun.

 

Printre altele am vazut cabluri in magazine in timisoara , am umblat doua saptam,ani numai in magazine de specialitate electronice si acustice din interes de serviciu ( am primit niste bani ptr dotari laborator ) si am vazut foarte multe scule bune , si cabluri aratau exact ca si "Laboga" poate chiar sunt caci nu m-am uitat la firma , am vazut doar ca sunt transparente izolatiile si straluceste ecranajul si de mai multe culori ,si eu ca si femeile in magazinul de pantofi hehe, maine o sa ma uit .In orice caz se gasesc si la noi cabluri exceptionale ,

Chiar se pot face "acasa" , doar ca am cumparat cabluri profi mai mult pentru Jack-uri profi .Nu am gasit Jackuri bune numa imitatii .Nu ca ar afecta ceva la ton dar daca lipesc se poate topi !! plasticul izolator din centru nu este din teflon sau alt material rezistent la caldura si au cosele ptr lipit din tabla subtire care dupa doua trei miscari se rupe si pot i sa arunci jack-ul.sau chiar pana incerci sa lipest caci nu sunt zincate ci galvanizate cu ceva "stralucitor" ce nu se poate cositori si trebuie ( la unele) sa dau cu hartie abraziva si se poate rupe pana reusesc sa cositoresc .

 

Am folosit bufferul de banda larga cu mosfet , nimic interesant .Mai am si buffer ptr doza piezo si ala-i super are joasele taiate sub !00 Hz , cea ce nu ar conta la testul de mai sus.

 

Dar daca comparam doi " quadripoli " in aceleasi conditii vom avea un rezultat relativ DAR se va putea releva diferentele .

 

Tu le incerci pe instalatie muult mai inferioara calitativ , ai diful 100-4700 Hz , eu le am mai masurat si pana la 100KHz si am analizat spectrul pana la 40KHz cu zgomot alb deci din punct de vedere HI-FI ,Am la job si aparataj ce masoara spectru pana la 800MHz acolo se poate sa vezi diferentele dar la frecvente mai mari.

 

Am testat cabluri cand am avut discutii similare cu niste electronisti amatori de pe un Forum de electronica.

Alti inpatimiti , cu difuzoare electrostatice de 1,5 metru patrat , tensiuni enorme etc....statii cu triode de putere "single ended" acolo sa vezi "ton" hehe , boxe cat un dulap in casa ...alti ..."vitezomani"

 

Ati arat o lista de firme si cabluri profi cu specificatii , care are sunet transparent care nu ..etc ..cu particole orientate si cupru sarac in oxigen altelke si argintate , hehe , parca art fi 800MHz.Dar asa e , daca se poate vinde.

Nmai ca o statie ARC cea mai ieftina +boxe fara nimic altceva ajunge la 30000-40000& pai la astea nu mai conteaza daca dai 100 Eu pe numai unul din cabluri .

 

 

 

am incercat sa iau in conditii cat mai apropiate se vede cu galben efectul cabllului lung cum au scazut inaltele de data asta am masurat mp3 /320kbps se vede cum taie filtrul la 15kHz.

 

iata ce intreaba un chitarist organist etc american cu studio si scule de ramai traznit si totul a fost tras cu doua procesoare Korg .Si am mai multe reviewuri cu intrebarea ce folosesc caci suna bine , multi au zis ca-i pacalesc caci precis folosesc statie pe lampi la unele piese.

Eu cred ca Korg face unele din cele mai bune simulatoare de sunet nu deterioreaza sunetul caracteristic al chitarei .

 

 

 

 

cine arte rabdare aicieste piesa

 

http://www.acidplanet.com/artist.asp?PID=881694&t=7761

 

cred ca tonul de solo este "cald" la backguitars am folosit ton mai dur ca sa se distinga din spate.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

arpi. draga, eu cred ca nu are nici un rost sa polemizam pe acest subiect, pentru ca e clar ca pe tine nu te intereseaza (subiectul). tu esti multumit cu ce ai, ceea ce nu e rau... dar lasa-i macar pe altii sa caute mai departe, sa cerceteze dincolo de "Printre altele am vazut cabluri in magazine in timisoara , am umblat doua saptam,ani numai in magazine de specialitate electronice si acustice...". nu cred ca sunt singurul care sustine ca la noi se aduc aproape numai gioarse - asta probabil pentru ca sunt ieftine de adus si genereaza un castig mare pentru re-selleri (puternic sprijiniti de ignoranta si prostia cumparatorilor mioritici).

 

cateva corectii as avea, totusi de facut la ceea ce ai scris:

 

nu stiu ce cablu este acel RH186-777587000 super-profi de care zici, dar cordial-urile si celelalte cable no-name "dar de calitate" pe care le mentionezi chiar sunt din alta "liga" decat cablele cu adevarat bune. asta e parerea mea, si nu sunt un imbecil care vorbeste doar ca sa se afle in treaba...

 

cablul Laboga se fabrica doar la comanda si se vinde doar cu jack-urile montate si capsulate (sunt switchcraft de foarte buna calitate). este extrem de flexibil, si foarte rezistent, in acelasi timp. deci nu vei gasi asa ceva confectionat prin magazinele noastre!

 

calitatea materialului izolant al cablelor se rasfrange in primul rand asupra "tonului" cablului, datorita faptului ca aceasta calitate contribuie decisiv la formarea capacitantei parazite a cablului! nu de rezistenta in timp e vorba...

 

zici: "Am folosit bufferul de banda larga cu mosfet , nimic interesant." sunt total de acord, mai ales cu ultima parte... ;-) calitatea bufferului este foarte "interesanta" si importanta. sunt putine buffere in lume care se apropie de transparenta totala (care ar trebui sa fie calitatea principala a unui buffer)! cu siguranta cel facut de tine nu se incadreaza in aceasta categorie...

 

povestea cu testul hi-fi al cablelor nu este de nici o relevanta (asa cum am mai amintit de nenumarate ori) in ceea ce priveste cablurile de chitara! parametrii cablelor foarte bune pentru chitara au relevanta tocmai in banda restransa in care aceasta functioneaza - nici vorba de hi-fi!!!

mai spun o data: aceste cable trebuie testate pe viu. astfel iti poti da seama de "feel"-ul lor si, mai ales, de cat de mult se pierde din calitatea tonului de chitara folosind cable proaste.

 

am ascultat piesa link-ata de tine. ca sa fiu sincer, mie mi se pare ca suna "subtire" chitara, fara armonice, fara vlaga. dar poate este numai parerea mea...

Link to comment
Share on other sites

baieti, nu intelegeti gresit! eu sunt prieten cu arpi! doar ca el are (ca si mine) cateva idei fixe. norocul meu e ca am apucat sa pun mana (si urechea) pe destul de multe scule bune si chiar foarte bune pana acum, asa ca am un orizont ceva mai larg de apreciere...

 

si, ca sa fiu sincer, arpi, ma enervezi la culme cand sustii prostii :)

Edited by mibu
Link to comment
Share on other sites

baieti, nu intelegeti gresit! eu sunt prieten cu arpi! doar ca el are (ca si mine) cateva idei fixe. norocul meu e ca am apucat sa pun mana (si urechea) pe destul de multe scule bune si chiar foarte bune pana acum, asa ca am un orizont ceva mai larg de apreciere...

 

si, ca sa fiu sincer, arpi, ma enervezi la culme cand sustii prostii :)

Hehe , acum ce sa spun , " hop si eu " cum zicea prietenul nostru Nae Tarnozy , hehe

Link to comment
Share on other sites

Karpi si Mibu sunteti culmea!

Daca unu ar sta la Timisoara si altul la Constanta v-as intelege vehementa. Dar la naiba! Stati in acelasi oras! De ce nu faceti voi un test concludent ? Karpi cu cablurile lui si mibu cu Laboga. Asa s-ar mai face lumina!

Ehe , daca si-a bagat Mibu ceva in cap nu mai scoti , cand se convinge el poate o lasa mai moale ,dar ptr ceillalti colegi de pe forum e bine sa gandeasca si cu propriul cap , nu chiar tot ce zboara se mananca .

 

 

nu ptr Mibu el o sa vada cand incercam ,dar pentru ceilalti , asa arata un cablu din cele speciale , este cu jackurile sigilate "turnate" , aurite , cu brand si serie ca sa se poata identifica ca si original.

 

 

si nu este un cablu necunoscut in lume iata o reclama de FatStrat in care este specificat ca chitara se vinde cu bonus un hard- case si un cablu Roadhog RH186

 

Daca Mibu nu stie ce scule am si cate asta-i alta problema , de obicei nu dicut de scule nici nu stie cate statii am si ce fel de pedale ca numai despre rack-ul sau povesteste si inca nu l-am incercat si nici auzit .

 

Cu Hariga mai discutam de ditorsionatoare cred ca a incercat cu zecile daca nu a trecut de 100 (lol) ca tot i-am dat diode si tranzistoare de calitate ca sa-si construiasca niste pedale " reisue " si unele suna foarte bine .

Cea mai buna scula a altuia cu care am cantat a fost Gibson LP a lui Hariga pe VOX ,si cu distorsionator facut de el si Cornel bagat in Wah-ul sau Morley .Ca sa aiba diferite sounduri distors a construit diferite tipuri si le schimba dupa nevoie , altul inpatimit , haha mai sunt cativa ..si are o geanta diplomat mai mare decat a mea plina cu efecte , a mea e mica fata de a lui.....Altfel nu-mi place sa cant pe instalatia altora caci nu toate sunt bune de cantat .Pe langa ton mai sunt multe cerinte , tonul ar fi ultima problema. cand toate celalalte sunt rezolvate .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

ai cantat vreodata pe o instalatie wireless? ai comparat sunetul cu cel obtinut la cantatul printr-un cablu foarte bun? - de fapt, pardon, pentru tine "celebrul" Roadhog RH186 este cel mai bun cablu... ;-)

 

mai, arpi, daca n-am raspuns la scrierea ta anterioara, am facut-o pentru ca mi se parea evident pentru oricine ca-ti cam dai cu stangu'n dreptu... sicer sa fiu, eu n-am auzit in lumea asta larga de cineva care sa vanda o chitara si sa dea bonus la ea un cablu foarte bun! si tocmai tu esti cel ce vorbea de "mitologie" si alte alea... ha, ha, ha... parc-ai fi copil, zau asa...

Link to comment
Share on other sites

Da, se aude diferenta. Singurul comentariu pe care pot sa il fac este ca mi se pare totusi nedreapta comparatia cu un cablu proel. Ala se aude prost in comparatie cu orice :)

Eu folosesc proel de ceva vreme... si nu e deloc cel mai prost cablu :) , bine-nteles nici cel mai bun...

Link to comment
Share on other sites

crede-ma proel sunt proaste rau.si nu iti dai seama pana nu le compari cu altceva mai bun.nu numa ca suna mai incet ca volum da suna si mat si cah.dupa toate discutiile astea interminabile,am decis sa imi iau si eu 2 cabluri de 3 metrii laboga.dar tocma inainte de a merge mai departe si a concretiza ideea,am vb cu dass care mia zis de niste cabluri cordial,cu mufe neutrik capsulate.am zis hmm merita incercat mai ales ca se gasesc in romania si nu trebuie asteptat 2 sapt sa vina nu fir.diferenta intre proelu meu de 3 m si cordial e de la cer la pamant.defapt se aude cam la fel,ba chiar diferenta e mai mare decat in demourile trase de voi.se aude mai tare ca volum,si 50% mai clar decat inainte.in mod clar sunt niste cabluri foarte bune,si merita macar sa va interesati de ele.diferenta e ca exemplu,ca si cum mias fi pus corzi noi la chitara.exact asa suna.f f fain.a da,si ca pret de necrezut.un cablu de 3 m - 30 ron.sunt de origine nemtzeasca.i kinda dig them.numa bine,mihnea.

Link to comment
Share on other sites

ai cantat vreodata pe o instalatie wireless? ai comparat sunetul cu cel obtinut la cantatul printr-un cablu foarte bun? - de fapt, pardon, pentru tine "celebrul" Roadhog RH186 este cel mai bun cablu... ;-)

 

mai, arpi, daca n-am raspuns la scrierea ta anterioara, am facut-o pentru ca mi se parea evident pentru oricine ca-ti cam dai cu stangu'n dreptu... sicer sa fiu, eu n-am auzit in lumea asta larga de cineva care sa vanda o chitara si sa dea bonus la ea un cablu foarte bun! si tocmai tu esti cel ce vorbea de "mitologie" si alte alea... ha, ha, ha... parc-ai fi copil, zau asa...

+1 :)

Link to comment
Share on other sites

Am si o intrebare ... daca cablul e asa de bun de ce marea majoritate a granzilor folosesc pe scena sisteme wireless? (nu o luati ca pe un sarcasm ... ca nu e .. e doar o simpla intrebare ... )

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Intuiesc ca e greu sa te misti pe scena mare cu 20m de cablu dupa tine. Mai ales la o formatie gen Maiden. Si la asemenea lungimi... traiesc cu impresia ca pierzi cu lungimea tot ce ai castigat din calitatea cablului.

Link to comment
Share on other sites

crede-ma proel sunt proaste rau.si nu iti dai seama pana nu le compari cu altceva mai bun.nu numa ca suna mai incet ca volum da suna si mat si cah.dupa toate discutiile astea interminabile,am decis sa imi iau si eu 2 cabluri de 3 metrii laboga.dar tocma inainte de a merge mai departe si a concretiza ideea,am vb cu dass care mia zis de niste cabluri cordial,cu mufe neutrik capsulate.am zis hmm merita incercat mai ales ca se gasesc in romania si nu trebuie asteptat 2 sapt sa vina nu fir.diferenta intre proelu meu de 3 m si cordial e de la cer la pamant.defapt se aude cam la fel,ba chiar diferenta e mai mare decat in demourile trase de voi.se aude mai tare ca volum,si 50% mai clar decat inainte.in mod clar sunt niste cabluri foarte bune,si merita macar sa va interesati de ele.diferenta e ca exemplu,ca si cum mias fi pus corzi noi la chitara.exact asa suna.f f fain.a da,si ca pret de necrezut.un cablu de 3 m - 30 ron.sunt de origine nemtzeasca.i kinda dig them.numa bine,mihnea.

 

Ma bucur ca mi-ai urmat sfatul :)

 

Cordial sint niste cabluri decente, probabil medii ca si calitate. Sper ca acum intelege toata lumea de fapt care e calitatea cablurilor Proel, atit de raspindite din pacate pe la noi. De asta am zis ca mi se pare nedreapta comparatia facuta de Elethan.

Link to comment
Share on other sites

riffsjohn, diferenta intre laboga sau alte cable de foarte buna calitate este, in primul rand, calitatea sunetului obtinut - mai multe armonici, suna "mai legat", frecventele sunt uniform distribuite. in plus, shielding-ul este net superior. poate apuci un laboga si vei face comparatia cu cordial-ul...

Link to comment
Share on other sites

riffsjohn, diferenta intre laboga sau alte cable de foarte buna calitate este, in primul rand, calitatea sunetului obtinut - mai multe armonici, suna "mai legat", frecventele sunt uniform distribuite. in plus, shielding-ul este net superior. poate apuci un laboga si vei face comparatia cu cordial-ul...

Pentru ca n-am incercat laboga nu-mi ramane decat sa te cred. Printr-e randuri parca am citit ca e un cablu moale da' tu spui ca are un shield bun. Ptr. mine e importanta si chestia asta ca am bulit multe cabluri calcand pe ele... :) Poate-mi spui te rog pe unde se gaseste si cam cat costa...(scuze daca ai mai spus ca poate n-am apucat sa citesc tot).

Mersi!

Link to comment
Share on other sites

Deci pe scurt tot tamtamul asta cu cablurile e valabil doar in studio ... sau in cluburi mici(si nici in astea ca daca iti calca unul pe cablu s-a dus si la cat de mic si inghesuit e clubul sigur se va intampla) ... ca in rest wireless e mai bun.

Link to comment
Share on other sites

george, laboga sunt foarte rezistente (in ciuda flexibilitatii...)! le poti comanda la mine, iar preturile le gasesti aici (dupa ce, in prealabil, te inregistrezi):

http://mibu.16.forumer.com/viewtopic.php?t=267

 

ildest, nu ai dreptate - cablele sunt foarte rezistente, si "tin la tavaleala". eu cant cu ele de vreo jumate de an (si nu sunt chiar o statuie pe scena...). daca la mine tin, atunci la altii probabil ca vor tine cel putin de doua ori mai mult... ;-)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.