www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Va Rog Frumos O Parere Despre Voce :)


flo96
 Share

Recommended Posts

timbru comercial, du-te la romanii n-au talent sau pix factor sigur mergi mai departe. ATAT!

 

Alt talentat!!!!!!!!

Vad ca incepe sa devina sport ca nouveniti sa arunce cu vorba ,sa jigneasca in stanga si-n dreapta.

 

Mai sfrânciocilor prima data prezentati-va talentul si numai dupa acea exprimati-va parerea pe cat posibil intr-un ton civilizat!!!

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Salut Florin,

 

Ai o voce placuta, dovada sunt aprecierile colegilor, iar din moment ce ai ales aceasta piesa, inseamna ca ai si gusturi bune la muzica. Ce varsta ai, probabil 17 ani?

 

Ma gandesc ca n-ai studiat pana acum cu un profesor, dar ai stofa si daca doresti sa duci muzica pana mai sus de hobby, poti incepe cu niste lectii de canto.

Hai sa-ti spun ce parere am eu despre vocea ta. Nu sunt vocalist, dar daca ai fi solist in trupa mea, cam asta mi-ar placea sa aud de la tine; iti sugerez niste "puncte" la care, dupa parerea mea, ar trebui sa lucrezi:

 

- dictie, sa se auda si literele de la sfarsitul versului si, in general, sa se inteleaga ceea ce canti. Exemple pe care le-am auzit la tine si care nu sunt deloc in regula: <<for your only frien (d)>> (00:59), <<you ask your sel (f)>> (01:07);

 

- impreuna cu dictia merge bine sa fii atent la intensitatea cu care rostesti fiecare silaba/ litera; in principiu, daca partitura nu cere alta intensitate, canta peste tot cam la acelasi nivel. Nu te juca prea mult cu dinamica vocii. Este important sa poti canta atat in soapta, cat si tare, insa nu trebuie abuzat de acestea, nu intotdeauna este potrivit;

 

- emisia vocala, incearca sa proiectezi sunetul intr-o singura directie, nu e bine sa se auda imprastiat. Imagineaza-ti directia de proiectie a sunetului ca si cum ai privi la un obiect si ai vrea sa trimiti sunetul doar catre el, insa nu punctiform. Sunetul imprastiat este cel mai usor de observat atunci cand canti vocale;

 

- legat tot de emisia vocala, pentru un sunet bun, trebuie sa folosesti abdomenul si toracele pe post de cutie de rezonanta, cu alte cuvinte, sa canti din burta. Cantatul din gat nu este in regula, nici nu suna prea bine si iti mai si oboseste gatul dupa ceva vreme de cantat la intensitate mare (o ora - doua, un concert);

 

- in inregistrare ai cantat cam timid si destul de nesigur, de parca n-ai fi vrut sa te auda si cei din alta camera, nu e bine.

 

- atentie la intonatie, pe alocuri ai cantat fals. Nimic grav, insa trebuie imbunatatit;

 

Vocea ta merita studiata, succes!! :)

Edited by George M.
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest lucian LBC

Ai toate calitatile unei voci pline,jonglezi elegant. cu gravele. Aduna o formula restranssa de band..si pe scena repede.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 4 months later...

scuzati ma , o sa vorbesc in limba ingleza mai usor petru mine :)

 

well if you need a simple thaught , you voice can charme many girls around a little fire camp. its sounds good and can go far better than it is.

 

if you need a deeper critic (dont take it negativly) your voice need to be improved , timber well some say its classic and too much commercial i dont agree can fit with a better stuff around and an appropriate style.

 

1-listen to your mp3 again and focus on your last notes weather you go higher or not you still not in the good note you deviate a little bit from it , but as a beginner you are doing grate this can be fixed with more practice or juste concentrate on your notes always to get them as perfect as they can , belting can help in higher notes. lower ones you will have to get less lazy when you sing the end of your words. :P

 

2-your voice still shy it is normal and you have a lot of courage to get in here but to work better your voice remove this shitty reverbe melted with chorus (sounds like a hall reverb i guess) ..... just stay with at least a room reverb or better without anything , then you can see where are ALL your mistakes on notes etc...and where you can work.But it will specially help you to get in FRONT not hiding in a reverb let your voice be free of artifice.

 

3-Work more , be carful for your voice she is still young and pure , read books , listen to videos , learn breathing technics FIRST and more improved ones after dont do silly things without mastering basics or you will destroy forever your voice ,you will see your voice will become more beautiful than it is you will get more insurance , and you will find more tricks to play that instrument.

 

EDIT:

 

I did not see the last mp3 , ALL my critic before was about the FIRST sample (and i saw that George.M gaves you good advice too) , the second one (daca ploaia ar opri) .....i think (and i am always honest with people) you should remove it and rework it , you are from 0:0:32 TOTALY out of tune did you listen to it before posting? i doubt, dont make yourself or other be hurt by this rush :)

 

i just noticed your sample on the duelul vocalistilor (daca noi ne iubim) was what i expected from somone that works better just the good reverb , good intonation still shy not enough projection somtimes a very little lack of sustaining higher notes but in very good progress when you see the forst sample.

 

END OF EDIT.

 

i am confident that you are far away from a commercial voice only .... just needs work on it.

 

hope this can help.

 

Multe bafta !!!!

Edited by Ink
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

draga flo96, din moment ce ti-ai oferit vocea pe tava RGC-ului, trebuie sa te astepti si ca cineva sa-si infiga cutitul in ea :). Postul lui @martineden despre cum canti, este cel mai corect dintre toate. Chiar daca e taios. Uita rapid posturile de genu " canti fain, tine-o tot asa ". Dimpotriva. N-o tine deloc "tot asa". Falsezi, n-ai pic de vibrato in voce, canti din gat si ambitusul ( grav ) e foarte prost conturat. Fa niste meditatii de canto daca te pasioneaza atat de mult cantatul. Ia-o ca pe un sfat prietenesc.

 

P.S. dragi colegi forumisti carora v-a placut vocea lui flo96...scuzati-mi inflamarea: DAR CHIAR SUNTETI AFONI ?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Multumesc Ink pentru parere si pentru sfaturi. Tudorzzz, de asta am postat, sa stiu daca vocea mea este buna sau nu. Iti multumesc ca ai spus o parere sincera si nu conteaza ca a fost ""dura"". Am mai ascultat-o o data si intr-adevar am cantat prost rau. Nu incep sa spun acum ca " as fi putut mult mai mult" din moment ce mie la timpul respectiv imi placea, deci nu cred ca as fi putu mai mult :)) Va multumesc inca o data pentru pareri si sfaturi :)

Edited by flo96
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Flo, fara ore (multe) de canto nu vei face treaba. Timbru ai, dar ... cam atat. Adica ai materie prima, dar trebuie temeinic prelucrata. Ai nevoie sa te indrume un profi indeaproape. Ai de lucrat de la respiratie, ambitus, zona unde formezi sunetul, pana la expresivitate, nuantare, stabilitate, modul cum construiesti melodia si chiar "ear training". Sunt multe chichite care nu iti vin in mod natural ci trebuie sa le inveti de la cineva.

O sa ma numar printre carcotasi, dar astea nu-s ca sa te descurajez ci ca sa fii constient de cat ai de muncit. Succes.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Orele de canto sunt bune pentru tehnica, sunt un indreptar...insa acum sa nu crezi ca daca faci canto cu cel mai bun profesor o sa devi Freddie Mercury :). Smiley a facut canto la greu si canta...tot ca Smiley...:). La voce nu e ca si la chitara -unde cu foarte mult exercitiu poti sa devi mai tehnic ca Jimi Page sa zicem - ci aici tine mai mult de ce ti-a dat al' de sus.( in cazul lui Page, i-a dat inspiratia sa compuna ce altii n-or sa compuna in veci ). In orice caz, iti urez succces.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ore de canto nu cred ca o sa fac ca nu prea are rost. Dupa cum ai zis si tu (tudorzzz), daca nu ai de la " 'al de sus " poti sa faci toata viata canto ca tot ca o...cizma o sa sune :)) Imi place sa cant pentru mine si pentru apropiati.. Iti multumesc inca o data pentru sfaturi :)

Edited by flo96
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

La prima piesa ti-am dat un like dar ascultand-o pe a doua ma intreb care din ele a fost o intamplare pentru ca diferenta e de la cer la pamant. Clar potential in voce exista daca te tii de treaba, insa nu te mai grabi sa postezi piese pana nu iti place in primul rand tie cum au iesit. Insa daca la Cargo tu esti multumit de rezultat, e destul de nasol.

 

Orele de canto sunt bune pentru tehnica, sunt un indreptar...insa acum sa nu crezi ca daca faci canto cu cel mai bun profesor o sa devi Freddie Mercury :). Smiley a facut canto la greu si canta...tot ca Smiley... :). La voce nu e ca si la chitara -unde cu foarte mult exercitiu poti sa devi mai tehnic ca Jimi Page sa zicem - ci aici tine mai mult de ce ti-a dat al' de sus.( in cazul lui Page, i-a dat inspiratia sa compuna ce altii n-or sa compuna in veci ). In orice caz, iti urez succces.

 

Sunt partial de acord, desi eu nu cant cu vocea deci vorbesc mai mult din experienta altora si din carti.

Nu ma refer acum la flo96 ci in general. Daca nu esti afon si ai ureche buna, cu foarte multa munca si sub indrumarea unui profesor de canto bun, poti ajunge sa canti corect. Asta insa nu inseamna ca iti vei putea schimba vocea/timbrul. Ci pur si simplu ca nu vei mai falsa, vei respira corect, vei fi sigur pe interpretare, etc. Ceea ce clar nu te va face Freddie Mercury ci un interpret de duzina, cum sunt de altfel majoritatea de pe la noi de muzica comerciala.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ore de canto nu cred ca o sa fac ca nu prea are rost. Dupa cum ai zis si tu (tudorzzz), daca nu ai de la " 'al de sus " poti sa faci toata viata canto ca tot ca o...cizma o sa sune :)) Imi place sa cant pentru mine si pentru apropiati.. Iti multumesc inca o data pentru sfaturi :)

 

Neaparat fa niste ore de canto. Gaseste-ti un profesor decent(in Bucuresti mai mult ca sigur sunt destui) si mergi din doua in doua saptamani, nu e o investitie mare. Sacrifici cateva beri in oras, iti mai dau ai tai niste bani si asa strangi 60 de lei de doua sedinte, nu trebuie mai mult. O sa-ti multumesti singur daca te tii de treaba. Cum a spus si sam, vei realiza in cel mai rau caz atat: vei canta corect. Aproape oricat de cizma ai fi, poti realiza asta si se merita, chiar daca vrei sa canti numai pentru tine. Te-ar ajuta sa scapi de greselile din a 2-a piesa.

 

Cat despre prima, mie mi-a placut. Faptul ca tu canti "fara vlaga" nu e neaparat o greseala. Nu uita, faci canto doar ca sa nu-ti ranesti gatul, sa respiri corect, sa nu falsezi, sa aplici unele tehnici corect, nicidecum ca sa iti plafonezi vocea ca si majoritatea robotilor de la vocea romaniei/x-factor. Daca tu asa simti si asta crezi ca te caracterizeaza, go for it.

 

Cel mai important e sa ai feeling in voce, sa canti cu pasiune si sinceritate fata de tine, roboti is destui care pot interpreta orice perfect, dar timbrul tau il ai doar tu(si probabil inca cativa asiatici talentati).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ai o voce placuta, mie imi place cum suna. Asta cu voce comerciala nu prea o inteleg... cum vine asta? Vocea si muzica se impart in voci /cantece placute si voci/cantece neplacute, Ori place, ori nu. Comerciala e intentia, nu muzica! Nu imi place asocierea asta a cuvantului comercial cu ceva care nu merita 2 bani, ceva superficial... e o prejudecata de care sper sa scape cat mai multa lume!

 

Partea "proasta" sa zic asa e ca melodia e simpluta... nu imi pot da cu parerea la tehnica vocala, doar la timbrul vocal care e, cum ziceam, placut.

Edited by iulia_i
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.