www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Despre Blues Si Alti Demoni


tudorzzz
 Share

Recommended Posts

inspirat de topicul " cum trebuie sa se cante un blues! "m-am gandit ca ar fi o idee faina sa-l inrudim cu un topic ceva mai " textual " in care sa postam diferite informatii, eseuri, disertatii, etc. pe tema asta. Asadar, daca aveti vreun pdf/carte/ bibliografie/o tema originala pe care vreti sa o impartasiti spre a fi dezbatuta, o dilema sau vreun secret " albastru " :)...cred ca asta ar fi un loc potrivit.

 

sar io cu primul pdf : mapping the blues genes.pdf

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Scorsese ăsta e muzicolog? La ce Universitate lucrează?

 

La experienta lui poate face film despre orice de la nasterea prin cezariana pana la infiletarea surubului pas rusesc.

O intrebare buna ar fi fost cine a scris scenariul si care au fost sursele de documentare. Bluesul n-a fost si nu va fi niciodata doar muzica. Asa ca nu e nevoie neaparat de muzicolog. E nevoie sa te pricepi sa scrii chestii de istorie a culturii si sa ai acces la informatii date de martori in viata (de preferinta).

In concluzie Scorsese raspunde doar de cat de bine e ecranizat filmul. Scenaristul de cat de placuta e povestea, dialoguri, monolguri, etc. Cat despre adevarul istoric nu cred ca intereseaza pe prea multa lume atata timp cat filmul e super. Evident, exista criticii....

Daca nu il regiza Scorsese il facea altcineva. Mai bun, mai prost....

 

Aici sunt mai multe informatii:

http://en.wikipedia.org/wiki/Film_crew

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu ce? N-am scris cărți sau filmat documentare despre Blues. N-am scris nici măcar un paragraf declarativ, am pus doar întrebări.

 

 

Așa mai merge. Dar faptul că e un documentar entertaining nu înseamnă că e și informativ.

 

oricum, chiar daca ar fi informativ, pentru tine nu prea conteaza... :lol:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Scorsese ăsta e muzicolog? La ce Universitate lucrează?

 

No offence, but if you touch Scorsese, you'll find a horse head, in the morning, in your bed... Capisci ?! :)

 

Îi place blues-ul, asta e tot... Eu, dac-aş avea, să zicem, puterea lui financiară, aş face cel puţin un film documentar artistic despre viaţa muzicala a celor de la AC/DC. Asta nu m-ar face expert în hard-rock, dar ar fi un tribut, aşa cum a vrut şi Scorsese dealtfel să ofere...

 

Probabil are legătură cu felul cum vedem noi industria cinematografică... Scorsese ar putea să n-aiba habar de toate aspectele despre blues prezentate în documentar, dar o fi având o echipă în spate... Numa' la noi era faza cu Sergiu Nicolaescu, care făcea şi regie şi producţie si scenariu si scenografie şi mai juca şi rolu' principal ... :)

 

Who care ? DVD-ul "Snine a light", de exemplu, stă la loc de cinste în raft...

 

.

Link to comment
Share on other sites

Ciudat sonorizator /mixerist /sunetist /trbuie sa fie cineva care se tot "mira" la genul muzical care sta la baza muzici rock .

 

Scorsese este un vanzator de ziare la un colt de strada ....ce in weekend mai trage cate un documentar . Ca o fi entertaining ptr unii sau informativ ptr alti depinde cat cuprinde cel care vizioneaza.

 

Odata ce toate documentarele ( nu numai despe blues ) sunt bazate pe marturii/interviu cu muzicieni ptr. prezentarea /informarea asupra fenomenului , ptr unii sunt barfe ptr alti informatii.

 

Spectatorul invata cate ceva se distreaza sau amandoua .. d'asta-i vestit ca si regizor .

 

 

Exista GOOGLE ...Wiki si ....>asa ca dupa ce te-a facut curios The Blues , Eric Clapton: Nothing But the Blues: An 'In the Spotlight Special' si alte documentare si filme despre muzica/vedete , poate urma aprofundarea cu

 

Martin_Scorsese

 

http://ro.wikipedia.org/wiki/Martin_Scorsese

 

http://www.imdb.com/name/nm0000217/

 

 

Blues

http://en.wikipedia.org/wiki/Blues

 

Aticol suficient de complet plus are zeci si zeci de link-uri la alte articole plus lista bibliogrfica cu "cateva" titluri .......

 

Apoi poate urma ..serialul de Tony Palmer

All You Need Is Love: The Story of Popular Music

http://en.wikipedia.org/wiki/All_You_Need_Is_Love:_The_Story_of_Popular_Music

 

si tot asa ....

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Art Vandalay ! '57 nu intelege . El functioneza cu o logica inversa care motiveaza si justifica nivelul lui de maturitate .

Adica, el considera CA CHItaristul face parte dintr-o tagma a neintelegatorilor care habar nu au de nimic,se exprima prin semne si zgomote, nu sunt in stare sa gandeasca sau sa aiba capacitati analitice. De ce reactioneaza asa ? Raspunsul este simplu . Avand incredere in cunostintele sale acumulate pe NET ,el este determinat sa gandeasca despre altii ca sunt prostii in loc sa-si asume propria ignoranta despre un domeniu care nu-l pricepe,...si anume,care este , pe persoana fizica,...muzica.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.