www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Despre Oamenii Prosti Si Mentalitatile Lor.


Radu Burcea
 Share

Recommended Posts

Eh...mie imi place ca uneori zvonurile sunt atat de de "credibile" incat ajung sa se discute si prin cancelarie anumite chestii.Ca atare...inafara de caterinca ce putem face?:))

E minunat sentimentu' sa stii ca cineva te crede nebun si sa folosesti asta in favoarea ta.

Apropo..citez din noul regulament de ordine interioara al liceului "Elevii nu au voie sa vina la scoala purtand stiluri vestimentare apartinand gruparilor rock,sataniste,etc." :)).

 

Crețule, mă-ta-i acasă?

 

MAXIMGeorge-Marius.jpg

 

 

Sper că știi să râzi. ^_^

Tu satanistule,pleaca cu spurcaciunea de aici ca vine Craciunu'.

Apropo de par si Craciun,uite inca un concetatean:

http://www.youtube.com/watch?v=8njcfY01wS0

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

citez din noul regulament de ordine interioara al liceului "Elevii nu au voie sa vina la scoala purtand stiluri vestimentare apartinand gruparilor rock,sataniste,etc." :))

 

Hai că nu cred ! :) ... Fă un scan să vedem !... Eşti sigur că e virgula aia acolo, cea dintre "rock" şi "sataniste" ?

Sau, mai ştii ? La cum se echipează unele vedete... Adevărul e că şoul e şou, real-life-ul e real life... Nu cred că Gene Simmons mergea la supermarket îmbrăcat ca pe scenă... Însa e foarte probabil să fi fost o mână de fani adolescenţi pe vremea aia, care s-or fi dus la şcoală "camuflaţi"...

Eu, în perioada liceului am prins new wave-ul în floare... Boy George, Kajagoogoo, etc... Mai vedeai la disco "tovarăşi" în trend... Îţi dai seama, să fi aparut vreunu' la şcoală în ţinuta de la disco... Pfoai, ce şedinţe cu dirigintele şi directoru' se faceau, instant... Ce plenare lărgite ieşeau... :)

Când bagi un concert, o cântare, te-nşiri cu brăţările şi inelele pă tine, da-n timpu' zilei... La asta cred ca se referă regulamentul ăla... Nu cred ca te tunde nimeni...Dar, na...Tu te-ai duce la şcoală cu jobenu' lu' Slash în cap şi-nşirat cu brăţări până-n cot ?

 

Unless you're Keith Richards... :) But that's another story...

 

.

Link to comment
Share on other sites

Hai cã nu cred ! :) ... Fã un scan sã vedem !... Eºti sigur cã e virgula aia acolo, cea dintre "rock" ºi "sataniste" ?

Sau, mai ºtii ? La cum se echipeazã unele vedete... Adevãrul e cã ºoul e ºou, real-life-ul e real life... Nu cred cã Gene Simmons mergea la supermarket îmbrãcat ca pe scenã... Însa e foarte probabil sã fi fost o mânã de fani adolescenți pe vremea aia, care s-or fi dus la ºcoalã "camuflați"...

Eu, în perioada liceului am prins new wave-ul în floare... Boy George, Kajagoogoo, etc... Mai vedeai la disco "tovarãºi" în trend... Îți dai seama, sã fi aparut vreunu' la ºcoalã în ținuta de la disco... Pfoai, ce ºedințe cu dirigintele ºi directoru' se faceau, instant... Ce plenare lãrgite ieºeau... :)

Când bagi un concert, o cântare, te-nºiri cu brãțãrile ºi inelele pã tine, da-n timpu' zilei... La asta cred ca se referã regulamentul ãla... Nu cred ca te tunde nimeni...Dar, na...Tu te-ai duce la ºcoalã cu jobenu' lu' Slash în cap ºi-nºirat cu brãțãri pânã-n cot ?

 

Unless you're Keith Richards... :) But that's another story...

 

.

Nu,nici pe departe.Adica..inafara de parul mai lung decat majoritatea colegilor nu cred ca ma deosebesc fizic prin altceva.Nici macar nu port ca tot roacherasu' tricouri cu trupe sau alte chestii.Doar ca...na :)).Am inteles ca nu vor sa se spuna despre liceu cum se spunea acum ceva ani cand directiunea e mai permisiva cu rockerii ca "e liceu de drogati" desi este cel mai bun liceu din oras.

 

Si acum sincer,uite..poza comparativa cu un coleg de clasa :)).Ce e asa mare diferenta?Intre un "satanist" si unu' normal? *i-am acoperit fata sa nu zica ca il postez fara acordul lui*

post-11684-0-41864000-1354391883_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

eu zic mai bine sa nu te mai duci la scoala... ce atata chin...

 

tottaly agree.. ca si asa ce-am invatat anu' trecut am uitat .. Si tot asa an de an pana cand ajung de 21 de ani si termin facultatea ( daca ajung acolo ) si tot ce tin minte sunt chestiile de baza clasele 1-4.. Dar nah , eu as zice sa mergem la scoala dar scoala sa se schimbe.. nu sa ne faca roboti..

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mda... Îmi amintesc ºi eu, în perioada liceului, îmi puneam uneori întebãri de genul "La ce dracu-mi foloseºte ecuația difernțialã de ordinul x ?...ce naiba o sa fac eu cu integralele nedefinite peste câțiva ani ?"... Nomenclatorul de meserii, dacã te uiți un pic peste el, conține mii ºi mii de meserii si de funcții ºi...tot felul..

 

Pânã la urmã rolul ºcolii, cred eu, este ( sau ar trebui sa fie ) de a dezvolta anumite aptitudini de organizare intelectualã, de a-ți însuºi anumite metode de a face anumite lucruri, oricare ar fi ele, astfel încât, în viitor, orice pregãtire vei avea sã poți face treburile, oricare ar fi ºi oricât de diferite ar fi fațã de ceea ce ai citit/învãțat în primele 12 clase...

Nu sã ții minte forma clopotului lui Gauss sau chestii dintr-astea...

La un moment dat probabil se vor lipi de tine unele din lucrurile învãțate în perioada ºcolare, practicându-le sau continuându-ți studiile pe o anumitã ramurã ( ramurã, adicã diviziune, sector... :) ) ...

Poate viața te va-mpinge, la un moment dat spre punctul meteorologic din Alaska, mai ºtii ?... ªi tre sa o iei de la capãt ºi sã-nveți despre pinguini :P... ªi tre' s-o iei de la zero dpdv al cunoºtiințelor dobândite, nu ?

 

Dar, ceea ce vroiam eu sa subliniez e cã fãrã un sistem ºcolar tare pe poziție, slabe ºanse... În general am început sã-mi formez convingerea cã specia umanã, lãsatã sã-ºi facã singurã drumul, se duce pe pantã-n jos 100%... ªi în mod special la copii mã refer, dpdv al educației ºi învãțãturii... Nu prea cred în chestia cu ºcoala vieții... Genetic, un procent fooaaaarte mic are ºanse sã evolueze de capu' lui... Majoritatea va fi în stare, cel mult, sa sape o groapã sau sã-nvâtã cu douã chei fixe un mecanism ºurub-piulițã.

 

Cam aºa vãd eu rolul genului ãsta de circulare interne în anumite ºcoli... Au existat ºi pe vremea mea ºi probabil vor mai fi... Asta pâna se saturã ºi profesorii , cã, între noi fie vorba, nici lor nu le mai stã capul la educarea copiilor altora... Au ºi ei problemele lor...

 

Dar, na, hai sa nu fim aºa prãpãstioºi ºi sã "ne mai râdem" un pic... Uite câteva exemple de meserii din nomenclatorul mai sus menționat :

 

-aburitor plutã

-moaºã

-mitropolit ( habar n-aveam ca apare în nomenclator... ºi nici nu plãtesc taxe...)

-regulator țevi ( huh ?... cam pervers...:) )

-vãcar ( aka cowboy )

-cazangiu țevar ( de bazã, dacã faci țuicã...:) )

-etc

Link to comment
Share on other sites

Eu nu am contestat niciodata (si nici in acest topic) rolul educatiei si al scolii in viata noastra.E normal ca in scoala ne formam cultura generala si toate cele.Mai rau e cand incearca sa te indobitoceasca si sa te faca si pe tine sa crezi ca daca nu esti ca aia pe care injuri nu faci nimic.Depinde pana la urma de fiecare individ cum e dispus sa reactioneze la rautatile oamenilor din jur.

Eu am mers mereu pe principiul ala "Cainii latra,caravana trece" si am reusit sa iau premiul 1 din clasa intai pana intr-a 9a si sper sa continui la fel,sau daca nu macar pe acolo.Cateodata mai e nevoie si de disimulare si indulgenta ca sa poti trai intr-un colectiv,asa e si cu colegii cocalari :)).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eh...mie imi place ca uneori zvonurile sunt atat de de "credibile" incat ajung sa se discute si prin cancelarie anumite chestii.Ca atare...inafara de caterinca ce putem face? :))

E minunat sentimentu' sa stii ca cineva te crede nebun si sa folosesti asta in favoarea ta.

Apropo..citez din noul regulament de ordine interioara al liceului "Elevii nu au voie sa vina la scoala purtand stiluri vestimentare apartinand gruparilor rock,sataniste,etc." :)).

 

 

Tu satanistule,pleaca cu spurcaciunea de aici ca vine Craciunu'.

Apropo de par si Craciun,uite inca un concetatean:

http://www.youtube.com/watch?v=8njcfY01wS0

 

L-ai cunoscut personal pe domnu`, ca vad ca sunteti din acelasi municipiu? :w00t:

Roaga-l sa ti-l prezinte pe frizerul personal. :lol:

 

 

 

Nu,nici pe departe.Adica..inafara de parul mai lung decat majoritatea colegilor nu cred ca ma deosebesc fizic prin altceva.Nici macar nu port ca tot roacherasu' tricouri cu trupe sau alte chestii.Doar ca...na :)).Am inteles ca nu vor sa se spuna despre liceu cum se spunea acum ceva ani cand directiunea e mai permisiva cu rockerii ca "e liceu de drogati" desi este cel mai bun liceu din oras.

 

Si acum sincer,uite..poza comparativa cu un coleg de clasa :)).Ce e asa mare diferenta?Intre un "satanist" si unu' normal? *i-am acoperit fata sa nu zica ca il postez fara acordul lui*

 

Eu cred ca el e satanistul.. tu porti culori mai deschise, el nu, si e si mai negru la ten. Stropeste-l cu aghiazma sa vezi daca am dreptate.

Edited by George M.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mda... Îmi amintesc şi eu, în perioada liceului, îmi puneam uneori întebări de genul "La ce dracu-mi foloseşte ecuaţia difernţială de ordinul x ?...ce naiba o sa fac eu cu integralele nedefinite peste câţiva ani ?"... Nomenclatorul de meserii, dacă te uiţi un pic peste el, conţine mii şi mii de meserii si de funcţii şi...tot felul..

 

Până la urmă rolul şcolii, cred eu, este ( sau ar trebui sa fie ) de a dezvolta anumite aptitudini de organizare intelectuală, de a-ţi însuşi anumite metode de a face anumite lucruri, oricare ar fi ele, astfel încât, în viitor, orice pregătire vei avea să poţi face treburile, oricare ar fi şi oricât de diferite ar fi faţă de ceea ce ai citit/învăţat în primele 12 clase...

Nu să ţii minte forma clopotului lui Gauss sau chestii dintr-astea...

La un moment dat probabil se vor lipi de tine unele din lucrurile învăţate în perioada şcolare, practicându-le sau continuându-ţi studiile pe o anumită ramură ( ramură, adică diviziune, sector... :) ) ...

Poate viaţa te va-mpinge, la un moment dat spre punctul meteorologic din Alaska, mai ştii ?... Şi tre sa o iei de la capăt şi să-nveţi despre pinguini :P... Şi tre' s-o iei de la zero dpdv al cunoştiinţelor dobândite, nu ?

 

Dar, ceea ce vroiam eu sa subliniez e că fără un sistem şcolar tare pe poziţie, slabe şanse... În general am început să-mi formez convingerea că specia umană, lăsată să-şi facă singură drumul, se duce pe pantă-n jos 100%... Şi în mod special la copii mă refer, dpdv al educaţiei şi învăţăturii... Nu prea cred în chestia cu şcoala vieţii... Genetic, un procent fooaaaarte mic are şanse să evolueze de capu' lui... Majoritatea va fi în stare, cel mult, sa sape o groapă sau să-nvâtă cu două chei fixe un mecanism şurub-piuliţă.

 

Cam aşa văd eu rolul genului ăsta de circulare interne în anumite şcoli... Au existat şi pe vremea mea şi probabil vor mai fi... Asta pâna se satură şi profesorii , că, între noi fie vorba, nici lor nu le mai stă capul la educarea copiilor altora... Au şi ei problemele lor...

 

Dar, na, hai sa nu fim aşa prăpăstioşi şi să "ne mai râdem" un pic... Uite câteva exemple de meserii din nomenclatorul mai sus menţionat :

 

-aburitor plută

-moaşă

-mitropolit ( habar n-aveam ca apare în nomenclator... şi nici nu plătesc taxe...)

-regulator ţevi ( huh ?... cam pervers... :) )

-văcar ( aka cowboy )

-cazangiu ţevar ( de bază, dacă faci ţuică... :) )

-etc

 

"...Genetic, un procent fooaaaarte mic are şanse să evolueze de capu' lui....'

 

De evoluat evolueaza doar ca o ia de la inceputuri incet incet reinventeaza "roata" .

 

A nu se confunda educatia cu instruirea !

 

completare la nomenclator de "meserii"...

-aburitor plută la fabrica de impachetat fum

--cazangiu ţevar la fabrica de nichelat mere si pere

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.