www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Propunere Pentru Campania " Nu Pune Corzi Metalice Pe Clasica"


TheZKD
 Share

Recommended Posts

Trebuia sa stiu ca pe RGC la un gest de buna intentie nu pot sa nu apara comentarii inutile

Pe un instrument care nu-i construit in bataie de joc (ca si cel al colegului ironside) poti pune orice fel de corzi vrei. Se regleaza tensiunea grifului si se canta pe el. Punct.

 

Cool story bro , sa ne arati si nou pe o chitara clasica unde se regleaza griful indeferent daca e de 250 de lei sau 2500 de euro.

 

Sau chiar , spunei domnului Jose Romanillos ca a construit toate chitarele sale si a uitat la fiecare ca nu avem de unde sa reglam actiunea ...

Dar daca tot am ajuns aici , defapt Antonio Torres a gresit de tot ar fi trebuit sa inventeze electrica din start .

 

Majoritatea voastra nici nu aveti nimic de a face cu chitara clasica de ce trebuie poluat un gest de buna intentie cu sfaturi si comentarii tipic romanesti ? Nu vrem sa spunem ce corzi sa iti pui , puneti linii de inalta tensiune pe orice tip de chitara daca vreti , noi doar vrem sa informam cativa care nu se pricep sa nu faca o greseala pe care sa o regrete .

Edited by TheZKD
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Trebuia sa stiu ca pe RGC la un gest de buna intentie nu pot sa nu apara comentarii inutile

 

 

Cool story bro , sa ne arati si nou pe o chitara clasica unde se regleaza griful indeferent daca e de 250 de lei sau 2500 de euro.

 

Sau chiar , spunei domnului Jose Romanillos ca a construit toate chitarele sale si a uitat la fiecare ca nu avem de unde sa reglam actiunea ...

Dar daca tot am ajuns aici , defapt Antonio Torres a gresit de tot ar fi trebuit sa inventeze electrica din start .

 

Majoritatea voastra nici nu aveti nimic de a face cu chitara clasica de ce trebuie poluat un gest de buna intentie cu sfaturi si comentarii tipic romanesti ? Nu vrem sa spunem ce corzi sa iti pui , puneti linii de inalta tensiune pe orice tip de chitara daca vreti , noi doar vrem sa informam cativa care nu se pricep sa nu faca o greseala pe care sa o regrete .

 

Draguta, spui niste prostii mai mari decat tine.

1. Am a face cu chitara clasica mult mai mult decat o sa ai parte tu vreodata (banuiesc ca in fata unei partituri miauni, de fapt sunt sigur de asta)

2. Aproape TOATE chitarele clasice contemporane au truss rod si se poate regla tensiunea corzilor (deci se pot pune ORICE corzi). Intamplator am una la 2 metri de mine, care - ce sa vezi - ARE truss rod - incredibil !

3. Cred ca habar n-ai sa canti la chitara, ca multi altii de pe forum ca de-aia aveti timp sa dechideti topicuri penibile.

4. Asta-i bonus pentru tine. Vezi ca la majoritatea chitarelor clasice truss rod-ul se acceseaza prin rozeta (asta ca sa pricepi si tu, este gaura aia mare din mijlocul chitarei) deci din capatul celalalt al grifului, nu dinspre headstock. La asta nu te-ai asteptat.

 

Si acum linge-ti ranile si mars la studiu !

Edited by finics
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Draguta, spui niste prostii mai mari decat tine.

1. Am a face cu chitara clasica mult mai mult decat o sa ai parte tu vreodata (banuiesc ca in fata unei partituri miauni, de fapt sunt sigur de asta)

2. Aproape TOATE chitarele clasice contemporane au truss rod si se poate regla tensiunea corzilor (deci se pot pune ORICE corzi). Intamplator am una la 2 metri de mine, care - ce sa vezi - ARE truss rod - incredibil !

3. Cred ca habar n-ai sa canti la chitara, ca multi altii de pe forum ca de-aia aveti timp sa dechideti topicuri penibile.

4. Asta-i bonus pentru tine. Vezi ca la majoritatea chitarelor clasice truss rod-ul se acceseaza prin rozeta (asta ca sa pricepi si tu, este gaura aia mare din mijlocul chitarei) deci din capatul celalalt al grifului, nu dinspre headstock. La asta nu te-ai asteptat.

 

Si acum linge-ti ranile si mars la studiu !

 

You are funny , sunt sigur ca stii foarte bine care useri ce fac si ce experienta au la chitara inclusiv eu cum "miaun" . Chitara clasica cu tross rod : exista cateva exceptii care nu inseamna nici pe departe ''aproape toate'' . Modul in care iti exprimi opinia ii extrem de taraneasca invata sa comunici frumos . Nu poti scrie ceva fara sa te compari cu un alt user a carui experienta nici nu o cunosti ? Si de ce e strict necesar ca sa induci argumentul acesta din gradinita "Am a face cu chitara clasica mult mai mult decat o sa ai parte tu vreodata" . Daca ai avut asa de mult de a face cu chitara clasica si aici ai ajuns prin vasta experienta la sfaturi atunci mai bine "miaun" la chitara .

Edited by TheZKD
Link to comment
Share on other sites

Draguta, spui niste prostii mai mari decat tine.

1. Am a face cu chitara clasica mult mai mult decat o sa ai parte tu vreodata (banuiesc ca in fata unei partituri miauni, de fapt sunt sigur de asta)

2. Aproape TOATE chitarele clasice contemporane au truss rod si se poate regla tensiunea corzilor (deci se pot pune ORICE corzi). Intamplator am una la 2 metri de mine, care - ce sa vezi - ARE truss rod - incredibil !

3. Cred ca habar n-ai sa canti la chitara, ca multi altii de pe forum ca de-aia aveti timp sa dechideti topicuri penibile.

4. Asta-i bonus pentru tine. Vezi ca la majoritatea chitarelor clasice truss rod-ul se acceseaza prin rozeta (asta ca sa pricepi si tu, este gaura aia mare din mijlocul chitarei) deci din capatul celalalt al grifului, nu dinspre headstock. La asta nu te-ai asteptat.

 

Si acum linge-ti ranile si mars la studiu !

 

 

Dupa ce ca esti ignorant si vorbesti prostii, mai esti si insistent. Cati ani ai, 12 ?

Link to comment
Share on other sites

1. Vrei corzi de nylon? Iti iei chitara clasica.

2. Vrei corzi de otel? Iti iei chitara acustica.

(Intr-o lume ideala alegerea chitarei s-ar face in functie de genul de muzica abordat, nu de materialele din care-s facute coardele, dar treaca de la noi).

 

Din partea mea, fiecare e liber sa-si puna ce corzi vrea unde vrea, poa' sa si le puna in jurul gitului, sa si le bage prin nas si sa le scoata prin ochi, poate sa ti le bage tie in ureche, practic poate sa faca orice cu ele atita timp cit nu umbla la chitarele mele.

Fiecare cu sculele lui, daca are grija de ele bine, daca nu ramine fara ele sau le strica, le repara cu banii lui si asta e.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Initiez campania "Amesteca zaharul in ceai cu lingurita, niciodata cu lingura sau, doamne fereste, cu cutitul".

 

Nu se pune zahar in ceai sau, doamne fereste, in cafea.

 

Sa-ti cumperi un, sa zicem, formosa oolong, apoi sa pui zahar in el, e ca si cum ti-ai lua un Suhr si ti-ai pune o pedala bergenbier in fata cu adaptor chinezesc, intr-o priza neimpamantata.

Edited by CiocanelBloodyCIocanel
Link to comment
Share on other sites

Nu se pune zahar in ceai sau, doamne fereste, in cafea.

 

Sa-ti cumperi un, sa zicem, formosa oolong, apoi sa pui zahar in el, e ca si cum ti-ai lua un Suhr si ti-ai pune o pedala bergenbier in fata cu adaptor chinezesc, intr-o priza neimpamantata.

 

Exact, campania "Nu se pune zahar in ceai".

Illustrates my point eloquently, thank you :)

In al doilea rand, pai sigur ca nu se pune singur, trebuie sa il pui tu, daca vrei, daca nu, nu. Remarca legata de behringer nu o mai comentez.

 

Mai exista o perspectiva: isi strica chitara folosind corzi metalice pe clasica, vine pe RGC sa cumpere una dintre chitarele voastre clasice de la mica publicitate, pune din nou corzi metalice pe ea and the circle of commerce continues. Laissez-faire, la propriu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mai exista o perspectiva: isi strica chitara folosind corzi metalice pe clasica, vine pe RGC sa cumpere una dintre chitarele voastre clasice de la mica publicitate, pune din nou corzi metalice pe ea and the circle of commerce continues. Laissez-faire, la propriu.

 

Stiu ca is eu mai ciudat asa si nu ii demn ce o sa scriu de mentalitatea generala de la noi , dar mai bine imi doresc sa nu o strice cineva din greseala si sa trebuie sa arunce bani pe geam chiar daca nu o cumpara pe a mea

Edited by TheZKD
Link to comment
Share on other sites

Da care e traba cu campania voastra?!? Sunteti in criza de idei sau poate plictiseala va impinge compulsiv spre tastatura ...

 

Am avut o clasica Reghin de prin 71 care suna excelent cu corzi metalice de electrica. Un regizor american la un festival de film a auzit-o si a venit sa ma intrebe cat vreau pe ea ... asa ca ...

 

Oricum eu pe toate chitarile am numai corzi de electrica. Credeti ca o sa imi schimbati voi parerea cu o campanie.

 

Poate aveti nevoie de un scop in viata. Ce ziceti de campania Nu puneti cola in vinul rosu de colectie . Suna bine nu ...

Edited by serby
Link to comment
Share on other sites

Eu nu am chitara clasica si nu pot sa imi dau cu parerea........ :((((((.

 

Eu imi aduc aminte ca acum vre-o doi ani?!? am cumparat o clasica de pr rgc si avea corzi de metal pe ea.

La primele trei taste se vedea cum s-a luat vopseaua de pe tastiera (da, era Reghin....), iar cand am fost pe teren, am mai gasit una cu corzi de metal si avea gatul ca o banana. (tot Reghin). Apoi, pacat de ele, unii nu au bani sa isi cumpere si alti oameni le strica.

Link to comment
Share on other sites

De ce ti-ai pune corzi de electrica pe clasica/chiar si acustica nu stiu. Trebuie sa fii surd. Surd sa nu auzi cat de frumos suna corzile de acustica si cat de sec suna alea de electrica pe acustica. E totusi o logica la mijloc, ce-i drept facuta dupa un algoritm identificat de cei cu o functie emotionala competenta si relevanta in societatea respectiva.

 

Ca pot exista exceptii, ca arta n-are legatura cu traditia - căcat. Exista cate un Fred Frith, da' cati dintre voi sunteti avangardisti ca sa aveti dreptul la astfel de raspunsuri? sa fim seriosi, cantati fade2black pe acustica si va dor degetele de la corzile de 0,12. bunch-a-fuckin-pussies.

 

Daca vreti ceva mai motivational si daca vreti sa ne luam in gura din cauza campaniei-

campania vrea sa convinga chitaristii (in special incepatorii) sa fie sinceri fata de ei insisi si fata de instrumentele lor. ...că isi imagineaza ei cum canta soloul de la Layla/fade2black/knocking on heaven's door pe clasica se cam mint, ca nu prea e acelasi lucru, mai ales cand se chinuie sa-si inghesuie mana dupa tasta nr. 12.

 

O fi frumos Layla, dar dacă nu-ţi iese bine nici din punct de vedere estetic-sonor, nici măcar corect tehnic, atunci de ce să nu-i cânţi fetei sau ţie, mai ales, ceva care se pretează pe asta: ai atâtea posibilităţi- de la comerciale cu tears in heaven şi „alte d-alea“ la bartok şi dante rosatti de-ţi clănţăne dinţii-n gură de-atâta disonanţă. (Evident tot ce scrie aici nu se ia in considerare daca acea chitara e tot ce iti permiti/ai gasit etc.)

 

nu pot explica asta decat prin frustrarea dorintei de a avea electrica, de a fi pe scena, sa ti se suga **** dupa concert de un (atentie - continuare in lb. engleza datorita specificului cultural) groupie with a low enough self-esteem to want to live vicariously by sucking your dick.

 

Va uitati prea mult pe VH1.

Edited by CiocanelBloodyCIocanel
Link to comment
Share on other sites

Va uitati prea mult pe VH1.

 

Păi atunci fă campanie împotriva uitatului la VH1! :lol:

 

 

Stiu ca is eu mai ciudat asa si nu ii demn ce o sa scriu de mentalitatea generala de la noi , dar mai bine imi doresc sa nu o strice cineva din greseala si sa trebuie sa arunce bani pe geam chiar daca nu o cumpara pe a mea

 

Tu eşti de-ăla care stinge lumina odată pe an fericit că a salvat planeta?

 

Acum, referitor la minunata voastră campanie, hai să vorbim şi pe cifre. Că paradoxal, că plâng chitarele, v-am înţeles punctul de vedere.

 

http://www.daddario.com/DADProductDetail.Page?ActiveID=3769&productid=235&productname=EJ30_Classics_Rectified_Trebles__Normal_Tension

http://www.daddario.com/DADProductDetail.Page?ActiveID=3769&productid=5&productname=EKXL120_Nickel_Wound__Super_Light__Reinforced__9_42

 

Uitaţi-vă în partea dreaptă, la tensiune. Vreţi voi să-mi spuneţi că dacă pun setul de metalice mi se duce naibii gâtul pe chitara clasică?

Edited by 'mnezãu
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

(...) (Evident tot ce scrie aici nu se ia in considerare daca acea chitara e tot ce iti permiti/ai gasit etc.)

 

nu pot explica asta decat prin frustrarea dorintei de a avea electrica, de a fi pe scena, (...)

 

 

Ciocanel, nu inteleg. Daca practica asta e condamnabila numai in cazul in care isi permit sa isi cumpere instrumentul corespunzator, atunci tu pe cine critici ? Frustrarea provenita din dorinta de a avea o chitara electrica ma duce cu gandul la scenariul "nu am bani de electrica, pun corzi de electrica pe clasica sau pe acustica si sunt Slash". Urmaresc rationamentul tau, nu spun ca asta fac ei cu adevarat.

 

Un lucru pe care stiu ca il fac ei cu adevarat este sa isi inlocuiasca corzile de nylon de pe clasica cu corzi de metal, in momentul in care simt ei ca au depasit gradul de incepator. Nu stiu daca exista un motiv concret pentru asta, sau doar s-a transmis din generatie in generatie, pe filiera folk-rock, in regim "asa se face, maica".

Link to comment
Share on other sites

Păi atunci fă campanie împotriva uitatului la VH1! :lol:

 

 

 

 

Tu eşti de-ăla care stinge lumina odată pe an fericit că a salvat planeta?

 

Acum, referitor la minunata voastră campanie, hai să vorbim şi pe cifre. Că paradoxal, că plâng chitarele, v-am înţeles punctul de vedere.

 

http://www.daddario...._Normal_Tension

http://www.daddario....einforced__9_42

 

Uitaţi-vă în partea dreaptă, la tensiune. Vreţi voi să-mi spuneţi că dacă pun setul de metalice mi se duce naibii gâtul pe chitara clasică?

 

Asa , tu ai pus de electrica , noi discutam de corzi de metal pentru acustice , cel mai light si in multe cazuri se nimereste unul sa puna de 11 sau 12 , compara si vezi cat mai mult streseaza gatul http://www.daddario....e_Tuning__10_27

Edited by TheZKD
Link to comment
Share on other sites

Ciocanel, nu inteleg. Daca practica asta e condamnabila numai in cazul in care isi permit sa isi cumpere instrumentul corespunzator, atunci tu pe cine critici ? Frustrarea provenita din dorinta de a avea o chitara electrica ma duce cu gandul la scenariul "nu am bani de electrica, pun corzi de electrica pe clasica sau pe acustica si sunt Slash". Urmaresc rationamentul tau, nu spun ca asta fac ei cu adevarat.

 

Un lucru pe care stiu ca il fac ei cu adevarat este sa isi inlocuiasca corzile de nylon de pe clasica cu corzi de metal, in momentul in care simt ei ca au depasit gradul de incepator. Nu stiu daca exista un motiv concret pentru asta, sau doar s-a transmis din generatie in generatie, pe filiera folk-rock, in regim "asa se face, maica".

 

Am si deviat p-acolo... (I hope nobody takes internet arguments seriously)

 

Cred ca fiecare isi gaseste motivele in functie de regiune/ce vede pe internet si nu intelege prea bine/ce idei ii vine.

 

Exemplare de pe la mine:

1. Un barman mi-a zis ca daca pui corzi de electrica pe acustica si o doza e acelasi lucru cu o electrica.

2. La folk se folsesc corzi de metal - cum multi folchisti au chitare diferite, inseamna ca toate sunt acustice - doar trebe corzi de metal - deci, corzi de metal it is.

3. Rationamente ca cele de mai sus 'Si eu am corzi de metal pe clasica, si n-are nimic'. Insa desigur, e putin diferit adevarul complet.

a) Corzile sunt de electrica/de 9 si solicita mai putin griful.

b )Sunt cu 1-2 tonuri mai jos (Asa am eu acum pe resonatorul facut dintr-o clasica, modificata, intarita, vezi hemmy) (Altfel, tensiunea ar fi prea mare, nu pentru grif sau pt corp, ci pentru un cantat lejer, care sa permita orice fel de tehnica)

(Domne' si io ipocrit, nu numai ca folosesc o clasica cu corzi de metal, dar e complet transformata in resonator). :banana5:

c) Persoana respectiva canta numai acorduri, se pricepe putin/intelege incomplet cele necesare tehnicii corecte a mainii stangi => executa incorect multe parti din cauza actiunii prea mari de la tasta 5 in sus.

Edited by CiocanelBloodyCIocanel
Link to comment
Share on other sites

Asa , tu ai pus de electrica , noi discutam de corzi de metal pentru acustice , cel mai light si in multe cazuri se nimereste unul sa puna de 11 sau 12 , compara si vezi cat mai mult streseaza gatul http://www.daddario....e_Tuning__10_27

 

Aşa există şi electrice sau acustice fără truss rod.

 

 

Spune-i ăstuia că-i fraier, a pus corzi greşite pe Strat.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Voi aţi generalizat. Corzile de metal sunt naşpa pentru clasice. Eu am demonstrat că nu sunt, cât timp sunt respectate nişte dimensiuni. Am adus în discuţie electricele şi acusticele fără truss rod, dorind să subliniez că şi pe alea le poţi deregla dacă pui corzi prea groase sau prea subţiri, indiferent de materialul din care sunt făcute. Aşa că ce rost îşi are exemplificarea (chitară clasică = nylon, chitară acustică = metal), în cazul în care nu ţine de forma şi scopul chitarei cât de modul în care e construită şi tipul corzilor (grosime, tensiune) şi nicidecum de materialul din care sunt fabricate corzile?

 

De ăsta ce ziceţi?

 

O punem de-o campanie? Ne punem semnături "nu folosiţi aţă dentară pe chitară"?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

De ce ti-ai pune corzi de electrica pe clasica/chiar si acustica nu stiu. Trebuie sa fii surd. Surd sa nu auzi cat de frumos suna corzile de acustica si cat de sec suna alea de electrica pe acustica. E totusi o logica la mijloc, ce-i drept facuta dupa un algoritm identificat de cei cu o functie emotionala competenta si relevanta in societatea respectiva.

 

Ca pot exista exceptii, ca arta n-are legatura cu traditia - căcat. Exista cate un Fred Frith, da' cati dintre voi sunteti avangardisti ca sa aveti dreptul la astfel de raspunsuri? sa fim seriosi, cantati fade2black pe acustica si va dor degetele de la corzile de 0,12. bunch-a-fuckin-pussies.

 

Daca vreti ceva mai motivational si daca vreti sa ne luam in gura din cauza campaniei-

campania vrea sa convinga chitaristii (in special incepatorii) sa fie sinceri fata de ei insisi si fata de instrumentele lor. ...că isi imagineaza ei cum canta soloul de la Layla/fade2black/knocking on heaven's door pe clasica se cam mint, ca nu prea e acelasi lucru, mai ales cand se chinuie sa-si inghesuie mana dupa tasta nr. 12.

 

O fi frumos Layla, dar dacă nu-ţi iese bine nici din punct de vedere estetic-sonor, nici măcar corect tehnic, atunci de ce să nu-i cânţi fetei sau ţie, mai ales, ceva care se pretează pe asta: ai atâtea posibilităţi- de la comerciale cu tears in heaven şi „alte d-alea“ la bartok şi dante rosatti de-ţi clănţăne dinţii-n gură de-atâta disonanţă. (Evident tot ce scrie aici nu se ia in considerare daca acea chitara e tot ce iti permiti/ai gasit etc.)

 

nu pot explica asta decat prin frustrarea dorintei de a avea electrica, de a fi pe scena, sa ti se suga **** dupa concert de un (atentie - continuare in lb. engleza datorita specificului cultural) groupie with a low enough self-esteem to want to live vicariously by sucking your dick.

 

Va uitati prea mult pe VH1.

 

Mi-am pus corzi de electrica pe acustica ca sa se mire aia ca tine ... care sunt si fuduli ... sau fudulii ca tot nu stiu cum e cu pluralul :o

Edited by serby
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.