www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Hora Iris Solo Lux


Guest McGeabot_Robert
 Share

Recommended Posts

Scopul acestui topic (avand in vedere ca este o poza de pe okazii.ro) este de a ne face pe noi sa exclamam "ooooh, ce frumusete" si mai apoi sa o cumparam. Adica reclama.

Mai bine foloseste cu incredere mica publicitate.

Asta in cazul in care nu esti chiar tu cumparatorul.

 

Ce parere sa avem despre o chitara ultracunoscuta la care nu dai nici un indiciu. Ce parere sa avem despre ce?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu am vãzut-o doar în finisaje foarte cheesy, deși presupun cã sunt și alea bune la ceva (e.g. dacã ești fan Hair Metal).

Dacã existã și varianta neagrã din fabricã atunci zãu nu vãd sensul thread-ului :D Am presupus cã e refinisatã.

Ahhh....ce mi-ai picat pe dreapta ! :lol: :lol: :lol: i can understand the meaning of cheesy...but wtf ?...cum recunosc ca finisajul est brãnzit ? I don't see anything which seems like cheesy or Mikey Mouse !

Lasand gluma la o parte , te intreb foarte serios pt ca vreau sa stiu .

La ce sa fiu atent ? La luciu ? La culoare ? Ce-ti inspira termenul de cheesy ?

Mersi :)

Link to comment
Share on other sites

Am intuit eu ceva .Dar ma gandeam daca sa-l agat de urechi pe '57 ,langa mine, la panoul bigotilor :D , cu explicatii d'astea psiho-motrice-terapeutice-radicalizante-intro-controversate-retroversate si retrocedate. Chitara se aude "fat" iar negru-luciuos este "cheesy" . Beton :D

Nah ! Ce poti sa doresti mai mult de atat ????...ratiuni clare si obiective de apreciere si transpunere a valorilor estetice.

This was the real point ;)

Edited by ggg
Link to comment
Share on other sites

din fabrica au venit si modele vopsite negru,eu am avut modelul marmura gri,as fi ales una neagra in magazin dar asta era singura cu gatul mai drept

cand am desfacut o acasa am vazut ca avea niste fire lipite aiurea pe la doza de neck dar am lasat o asa pt ca nu foloseam decat doza bridge

dozele bunicele dealtfel

griful mai moale decat m as fi asteptat la un reghin, de la fabrica mi au spus ca grifurile erau aduse din corea si doar corpul era facut la reghin

 

floydul nu avea cavitatea sapata adanc sub el cum ar fi trebuit din fabrica era reglat doar sa coboare

 

mai multe vezidupa ce iei chitara si o surubaresti si tu,bafta

Link to comment
Share on other sites

stiu ca este vorba despre o hora...

dar sunt curios sa vad ce parere aveti..

http://images2.okr.r...839-700_700.jpg

Mai arata-ne si altceva apoi ne spunem parere ala pachet ,,,LOL

 

Este URATA .. arata ca un "dric "

 

Deci parerea

 

sau poza nu este OK sau chitara este urata ,,

Fundalul de magazin universal sau holul unui magazin de copiat acte XeroX este nasol ,,,

Lumina de pe corpul cahitarei da impresia de parca ar fi o vaza ,,vaza neagra din care in loc de floare a crescut un gat de chitara ,,cu un headstock nasol ,,,tot negru.

 

Era sa cumpar una si i-mi pare raiu ca nu am cumparat ..era MINUNATA !!!

 

Lemnul corpului era ceva cu nervuri frumoase care se vedeau sub /prin stratul de vopsea albastru deschis mat ce avea o tenta de alb laptos ..., nervurile ieseau in usor relief ..ceva minunat ..!!

 

............dar ca prostu am cumparat alta chitara ...urata ..ce suna bine dar cu nimic nu este mai buna decat Iris-ul acela pe care l-am si incercat la magazin vre-o ora ....asta e . cand am mai fost la magazin era deja vanduta apoi nu au mai adus alta la fel ....apoi sa si desfiintat magazinul ...

Edited by karpi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest McGeabot_Robert

multumesc pentru pareri

motivul acestui topic a fost ca urmeaza sa achizitionez una(nu pe cea din poza) si nu este o chitara asa cunoscuta sa gasesto review-uri peste tot

am vrut sa vad ca parere aveau niste cunoscatori nu neaparat de finish-ul "branzos" ci de chitara ca si intreg

multumesc

Link to comment
Share on other sites

Guest McGeabot_Robert

Robert, poti sa imi enumeri cateva motive pentru care vrei o chitara de-asta? Nu de alta, dar cred ca vrea cineva sa te imbarlige sa ii dai banii pe ceva ce nu merita mai mult de 50 de lei.

o iau pe 300 de lei..cu husa cablu si strap...mie imi place...e understated...si o sa lucrez un pic la ea...am un humbucker dimarzio...si o sa ii schimb toate dozele treptat treptat Edited by McGeabot_Robert
Link to comment
Share on other sites

Vezi ca are multe joase, ai grija ce doze ii pui. Eu am schimbat pea cel putin 8 seturi de doze, inclusiv DiMarzio (e doza buna dp100, dar nu pe chitara asta), active, ibz, duncan designed etc pana cand m-am oprit la un setup H+S+sustainer. Dozele stock, daca sunt DaeWon, le poti lasa, eu spun ca sun ok. Daca as stii ce humbucker de bridge am, ti-as spune. Nu stiu ce e, dar e mai pe gustul meu decat orice am avut inainte. Hardware-ul de pe chitara e de calitate, chitara are cativa ani buni si cutiele de la foyd sunt intacte, cheitele la fel. Am mai avut alte chitare intre timp (straturi, jackson wr etc). Jacksonul cel putin sta pe dulap, cu tot cu dozele DMT. E mai slab la toate capitolele decat Hora pe care o am, nici nu imi sa cant pe chitara aia. Fii atent insa ca eu vorbesc de un Iris Lux in care s-a investit timp, bani si munca, nu de varianta de magazin. Chiar aseara vorbeam cu cineva in legatura cu posibila intentie de a mai lua inca un Iris Lux.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.