www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Stuf Stock


marduk
 Share

Recommended Posts

Revenim cu detalii.

 

Cum spuneam, organizare dupa parerea mea foarte buna. Excelenta ideea cu mutatul scenei principale la Marina. Astfel Vama nu a mai fost aglomerata, puteai sa iti petreci un weekend normal la mare si daca vroiai sa vezi si concertele. Chestia cu intrarea mi se pare si ea o idee buna, a fost mai putina lume, dar doar cei care chiar aveau chef de muzica, nu doar sa se imbete pe plaja.

Au fost 2 scene, astfel incit nu au existat timpi morti, in timp ce se cinta pe o scena pe cealalta se aranjau sculele.

Jos palaria pentru cele 2 firme de sonorizare, Constantin film si Sincron. Desi nu s-au facut probe toate trupele au sunat de la foarte bine la excelent de la inceput. Oamenii din echipele tehnice au fost super prompti, totul a mers cum nu ma asteptam sa vad la un festival in Romania

Noi am avut ghinionul sa cintam f tirziu (pa le 4 dimineata) pe un frig crunt, publicul fiind f putin in aceste conditii. Cei care au fost zic eu ca ne-au apreciat, cunoscutii cel putin nu se mai opreau din laude :)

Ii multumesc lui Geiger ca a rezistat pe frigul ala special pt noi :) Astept si de la el si de la alti forumisti prezenti pareri despre festival.

 

In prima seara nu prea am vazut mare lucru, am fost mai mult in backstage. De unde am stat eu, Urma mi s-au parut ok, Alternosfera au cintat f bine, OCS...ii las pe altii sa comenteze :(

 

In a doua seara am fost in public. Am vazut asa:

Grimus: nu gust muzica lor, dar s-au prezentat f bine, vocalul f bun.

Travka: super misto, baietii astia o sa ajunga departe, un vocal cum nu sint multi, care cinta cu multa pasiune si sensibilitate.

Magica: o prezenta complet neinspirata, au trezit multa agresivitate in public, mai ales ca au facut niste remarci nepotrivite despre rock-ul "actual", care de fapt adusese acolo atitia oameni. Nu imi place deloc stilul (gen Nightwish), ei au cintat ok.

Altar: EXCEPTIONAL!!!! S-au prezentat, au sunat, au cintat si s-au comportat exact ca o trupa de afara. Andy Ghost are aceeasi energie pe care o avea si acum 10-12 ani, cind facea sa explodeze sala polivalenta cu Prison of Death sau Mom.

Phoenix: prefer sa nu comentez, nu imi place deloc Phoenix-ul "modern". Oricum, oricit de bine sau prost cinta, au adunat cel mai mult public, si deja marea majoritate nu cred ca pun pret pe cum cinta B)

Nu am vazut restul trupelor din pacate, deja eram cam rupt.

Rog ca acest pseudo review sa fie adnotat si completat de altii care au fost pe-acolo :)

Link to comment
Share on other sites

Eu n-amm reusit sa ajung nici anul asta :) Dar am urmarit pe TVR2. Cred ca toti colegii forumisti isi amintesc de ardoarea cu care apar in general sunetistii romani. Dar cel de la emisie de la TVR ar trebui impuscat. Niste greseli de neiertat, care sunt sesizate si de incepatori, repetate cu consecventa :)

Link to comment
Share on other sites

Eu n-amm reusit sa ajung nici anul asta :) Dar am urmarit pe TVR2. Cred ca toti colegii forumisti isi amintesc de ardoarea cu care apar in general sunetistii romani. Dar cel de la emisie de la TVR ar trebui impuscat. Niste greseli de neiertat, care sunt sesizate si de incepatori, repetate cu consecventa :)

Si in plus sonorizarea la tv a fost sub orice critica. La mine cel putin nu s-a auzit basul DELOC. Si am scos prin boxele mele, nu prin alea de la tv, deci n-au scuza.

Link to comment
Share on other sites

Mi s-a parut mie sau Subscribe au avut muuulte cuvinte de lauda la adresa sunetistilor? Atat de multe incat n-au mai vrut sa-si continue prestatia. :)

 

Eu sunt mare fan Subscribe, mi se par o trupa mai mult decat excelenta :) Dar au falsat vocalii la greu. Acum, ori erau raciti, ori nu se auzeau neam... :) Mentionez ca am mai vazut de 3 ori Subcribe live si nu au falsat deloc...

Link to comment
Share on other sites

Tin sa fac o mica precizare la ce s-a spus despre Subscribe.

Adevarul este ca nu au cantat excelent, dar ei si-au terminat mai devreme decat ar fi trebui recitatul deoarece organizatorii i-au dat jos de pe scena, motivul fiind neseriozitatea trupelor care au cantat inaintea lor si nu si-au respectat timpul acordat.

Va las pe voi sa apreciati mai departe lucrurile.

 

Altar oricum au fost cei mai tari la Stuf, o spun cu mana pe inima.

Edited by sheriff_dodiez
Link to comment
Share on other sites

Eh, inseamna ca am inteles eu gresit. Inainte sa coboare de pe scena, unul dintre vocali a spus ceva de genul: "ne pare rau, dar nu mai putem continua, nu din cauza voastra - sunteti un public beton - ci din cauza lui..." si a aratat undeva spre culise. Asta dupa ce, in timpul concertului, au rugat sunetistul sa dea basul mai in fata. De-asta ma asteptam sa fie sunetistul de vina. Daca a fost organizarea, cu atat mai rau.

Edited by Geologu
Link to comment
Share on other sites

Eu n-amm reusit sa ajung nici anul asta B) Dar am urmarit pe TVR2. Cred ca toti colegii forumisti isi amintesc de ardoarea cu care apar in general sunetistii romani. Dar cel de la emisie de la TVR ar trebui impuscat. Niste greseli de neiertat, care sunt sesizate si de incepatori, repetate cu consecventa :)

 

TVR-ul are si a avut dintodeauna un "sunet" de *** de cand ma stiu eu si nu cred ca n-au cu ce(scule). Imi aduc aminte de "Intalnirea de la miezul noptii" a lui Magdin - suna groaznic.

 

Eu sunt mare fan Subscribe, mi se par o trupa mai mult decat excelenta ;) Dar au falsat vocalii la greu. Acum, ori erau raciti, ori nu se auzeau neam... :) Mentionez ca am mai vazut de 3 ori Subcribe live si nu au falsat deloc...

 

Eu nu sunt fan Subscribe, dar i-am vazut live la fanfest au "prestat" profi, au sunat cel mai bine dintre toti. Daca ii vedeam la tv pentru prima data imi ziceam "cei cu astia? si astia canta?" :)

Nu stiu cum a sunat acolo(stuffstock) dar la tv a fost sub orice critica(tot, nu numai subscribe)

 

Asa ca, nu va mai uitati la tv si mergeti sa-i vedeti live :(

Link to comment
Share on other sites

A fost super!

Buricul Pamantului: mi-au placut mai mult in Utopia.. ("BECULETEEEE..")

n0civ: trupa de 2 acorduri :) Dupa prima piesa m-am tirat pe plaja..

ZOB: s-au facut foarte placuti :)

EMIL: atitudine pozitiva :(

Subscribe: sunt nevoit sa-l citez pe Cearny: "Imi place de ei ca sunt suparati si nu se sfiesc sa recunoasca asta, dar pe de alta parte, supararea lor dureaza prea mult" B) Mult prea mult.. un groh si ghaj-ghaj nesfarsit..

Altenosfera: mi-au placut mult ;)

OCS: au cantat ca un c00r.. in sila..scarba.. ce vreti voi.. mi-au displacut la culme si m-am mutat la scena unde se instalau VooDoo ;)

VooDoo: mare pacat ca nu au fost in program, au cantat foarte bine chiar daca pentru numai maxim 60 de persoane care mai ramasesera pe acolo la ora 4 dimineata, pe un frig cumplit.. eu eram intepenit.

Timpuri Noi: EXCEPTIONALI !!

URMA: salveaza turma :o cantara bine.. auzisem niste zvonuri cum ca ar fi ultimul lor concert.. acum nu stiu..

KUMM: incercau ei ceva acolo, sunt simpatici, dar nu ii prea agreez.. cam deranjanta intrarea aia in solo la 1000 de chipuri.. nu ca nu ar fi buna.. dar este another brick in the wall.. cred ca pot sa faca mai mult ;)

Phoenix: mi-au placut! mi-au placut! mi-au placut!! ;)

Cred ca observati faptul ca mi-au placut numai trupele cu atitudine pozitiva :)

Edited by Geiger
Link to comment
Share on other sites

Subscribe: sunt nevoit sa-l citez pe Cearny: "Imi place de ei ca sunt suparati si nu se sfiesc sa recunoasca asta, dar pe de alta parte, supararea lor dureaza prea mult" :) Mult prea mult.. un groh si ghaj-ghaj nesfarsit..

 

Pacat ca nu au placut, mai ales cu atatia oameni in public... Sunt super trupa...

 

Timpuri Noi: EXCEPTIONALI !!

 

Mai buni decat in Keoke in 97 ? :)

Link to comment
Share on other sites

frate mie mi-a placut asa: Voodoo frate in primu rand, deoarece chit ca au fost ultimii neanuntzati si cu public considerabil mai putin decat au avut alte trupe, au reusit sa cante la fel de infipt ca deobicei si sa sune ff bine...apoi, mi-a mai placut Pheonix, astia mi-au placut tot timpu indiferent d cantare, Negru Voda a fost demential, si asta auzit d afara (iesisem oleaca ca ma durea capu)...ALTAR au fost cei mai coiosi si mai meseriasi de acolo, aia da oameni hotarati...subscribe cam noizy pt mine da crizati nu gluma si capabili sa faca o atmosfera (basistu lor ff tare also)...si-acu chestiile serioase nene: IORDACHE, Al JAWALA si trupa p care am uitat cum o chema cu negrul ala baban la saxofon, toate astea trei au fost RUPEREEE!!!!!! pacat ca statea scarba de mircea toma backstage si le tot facea semne sa incheie ca mai sunt trupe si dupa ei...mare ***....asta si inca una cand a avut o replica gen "am incercat noi sa salvam vama cu celelalte stufuri si daca nu s-a putut asta e, macar ramanem aici cu muzica"...tu-l in gura

Link to comment
Share on other sites

Thx Tudor pt apreciere. Eu chiar asa am reactionat. Am vazut care era treaba si cita lume ramasese, asa ca am vrut sa le "dam in cap" si am dat drumul la adrenalina :) Ma bucur ca s-a vazut si auzit asta. Am auzit si niste inregistrari si chiar am fost impresionat de cit de bine am cintat :)

O sa anunt mai intii aici, ne vedem miercuri 13 in Underworld, cintam impreuna cu cei de la Evo.

Link to comment
Share on other sites

Din cea de-a treia seara cateva inregistrari cu Vali Racila si Teamsters Blues Band

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Foarte tare Teamsters! Se aud surprinzator de bine ca sound inregistrarile! si pesele suna brici! ... Racila suna fain ca de obicei!

Congrax bro'!

Edited by acis
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.