www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Interfata Usb Si Os


Adi M
 Share

Recommended Posts

Salutare!

 

Mi-am cumparat recent un laptop nou (acesta http://www.asus.com/Notebooks/Superior_Mobility/S56CA/#specifications) cu 8GB RAM si as vrea sa-l folosesc (si) pentru inregistrare, mixaj, masterizare etc. Chestiile de baza, de chitarist de dormitor, fara cerinte sofisiticate (deocamdata, nici nu stiu prea multe).

 

Asadar, la obiect, problemele sint:

 

1. Vreau sa imi cumpar o interfata USB (placa de sunet sau mixer) pentru inregistrari de calitate. Dar vreau si un sistem audio 5.1 pentru ascultat muzica sau concerte etc. Exista o interfata buna de inregistrari, cu iesiri pentru 5.1? Bugetul ar fi in jur de 5-600 RON, cu mici plusuri, daca e cazul.

 

2. Ce sistem de operare recomandati? Windows nu-mi mai place deloc de la XP incoace, dar stiu ca mai toate softurile de care am nevoie se impaca cel mai bine cu el (Cubase, Guitar Pro, Amplitube, Guitar Rig...). Ma gindeam la Mac OS, dar de citeva zile ma chinui sa-l instalez, fara succes si aproape am renuntat la idee. Legat de Linux, ce distributii recomandati, pentru maxima compatibilitate cu programele mentionate (sau alternative cit mai apropiate)? De asemenea, am un iPhone, deci as vrea si iTunes, alta problema pentru Linux, din cite am inteles...

 

Prefer sa pastrez lucrurile simple, nu vreau sa ma complic cu 2 sisteme.

 

Inca ceva: placa mea de sunet are o singura "gaurica", combo ii zic ei, care detecteaza automat daca ai bagat casti sau microfon si se adapteaza corespunzator. Exista vreun fel de splitter, sa pot introduce chitara in "microfon" si castile dincolo, de exemplu? Stiu ca n-am nevoie de asa ceva daca iau o placa externa, totusi va rog sa raspundeti.

 

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

1. Vreau sa imi cumpar o interfata USB (placa de sunet sau mixer) pentru inregistrari de calitate. Dar vreau si un sistem audio 5.1 pentru ascultat muzica sau concerte etc. Exista o interfata buna de inregistrari, cu iesiri pentru 5.1? Bugetul ar fi in jur de 5-600 RON, cu mici plusuri, daca e cazul.

 

Nu-ti trebuie 5.1 pentru ascultat muzica sau vizionat concerte. O pereche de monitoare e de-ajuns.

Link to comment
Share on other sites

Nu-ti trebuie 5.1 pentru ascultat muzica sau vizionat concerte. O pereche de monitoare e de-ajuns.

 

Dar vreau! :D Experienta de surround imi place :)

 

In alta ordine de idei, citeam acum topicul lui @Ramurel, despre posibila lui trecere la Mac. Din ce citesc acolo, cred ca merg spre Linux, Ubuntu Studio recomandat de @red arata bine. Am probat Ubuntu 12.04 recent si mi-a placut. Sau cel putin n-am avut socul a ceva complet nou (n-am mai folosit niciodata altceva decit Windows pina acum).

Link to comment
Share on other sites

Vizavi de SO. Mergi pe Windows 7 linistit. Chiar mi se pare mult mai stabil si rapid decat XP. Cu Linux, as zice sa stai linistit. E aiurea sa-ti pui Linux pentru ceea ce vrei tu sa faci. Da, stiu, o sa-mi sara unii in cap, ca ai DAW-uri si VST-uri si in Linux. Doar ca nu le ai pe alea care trebuie.

In orice caz, poti sa faci dual boot, Linux cu Windows 7.

 

Ca si distributie. Mereu m-am impacat cel mai bine cu cele bazate pe Debian. Ubuntu, Kubuntu, dupa preferinte.

Edited by 'mnezãu
Link to comment
Share on other sites

In sfarsit ti-a venit mintea la cap. Ai probat ht-5u sau de ce te-ai orientat in sfarsit spre cea mai utila solutie?

 

 

Apropo eu am iesit cam ieftin :

 

 

70 ron - Behringer UCG 102

200 ron - Monitoare 40W - M-audio AV40

 

Comparativ cu fostul sistem 5.1 care nu e nu stiu ce calitate - Logitech X-530 pot zice ca monitoarele astea doua se aud mai bine.

Edited by Jig
Link to comment
Share on other sites

Decebal, am probat Ubuntu 12.04, cum am zis, si mi s-a parut mult mai rapid si chiar mai placut la interfata decit Windows. Singurul motiv pentru care nu l-am pastrat a fost iTunes (pentru backup si restore iPhone). Bine, si ca-l facusem instabil din cauze lipsei de experienta cu terminalul :) De aceea mi s-a recomandat Mint.

 

Nu mai vreau dual boot, cind am avut Ubuntu, am avut si Win7 si e tare obositor si complicat cu amindoua.

 

De ce zici ca e aiurea cu Linux pt ce vreau eu? DAW-uri am vazut ca sint multe (Reaper, exemplul de frunte), Guitar Pro este...

 

Daca ar rezolva si problema cu iTunes, nu mai aveam nicio dilema. De-aia am zis ca MacOS e solutia :)

 

@Jig: Lasa HT-5-ul :) Aia e alta discutie. Aici vorbim despre integistrari etc. Nu, nu renunt la amp pt calculator.

Link to comment
Share on other sites

Comparativ cu fostul sistem 5.1 care nu e nu stiu ce calitate - Logitech X-530 pot zice ca monitoarele astea doua se aud mai bine.

 

Mai bine in ce sens? Realizeaza impresia de surround mai bine? Nu vad de ce am compara doua sisteme destinate altor scopuri...

 

Decebal, am probat Ubuntu 12.04, cum am zis, si mi s-a parut mult mai rapid si chiar mai placut la interfata decit Windows. Singurul motiv pentru care nu l-am pastrat a fost iTunes (pentru backup si restore iPhone). Bine, si ca-l facusem instabil din cauze lipsei de experienta cu terminalul :) De aceea mi s-a recomandat Mint.

 

Nu mai vreau dual boot, cind am avut Ubuntu, am avut si Win7 si e tare obositor si complicat cu amindoua.

 

De ce zici ca e aiurea cu Linux pt ce vreau eu? DAW-uri am vazut ca sint multe (Reaper, exemplul de frunte), Guitar Pro este...

 

Daca ar rezolva si problema cu iTunes, nu mai aveam nicio dilema. De-aia am zis ca MacOS e solutia :)

 

@Jig: Lasa HT-5-ul :) Aia e alta discutie. Aici vorbim despre integistrari etc. Nu, nu renunt la amp pt calculator.

 

Uite cam ce folosesc eu:

- Reaper;

- Lecab si restul VST-urilor de la Poulin;

- Guitar Rig;

- Amplitube;

- Addictive Drums;

- EZ Drummer.

 

Astea mi se par cam etalon pentru inregistrat si procesat chitara, eventual sa faci o linie de tobe. Dintre astea, nici unul nu are varianta nativa pe Linux. Da, poate ca as putea sa le rulez cu Wine. Dar am intalnit erori destule folosindu-le si variantele native (Windows 7). Daca le-as emula ca sa-mi ruleze in Linux, sunt sigur ca nu vor disparea erorile respective, ba din contra, vor aparea multe altele.

 

Cu ce te incurca dual boot-ul? Faci partitii separate, doar trebuie sa alegi la inceput ce SO sa-ti ruleze. Ca si functionalitate, nu se schimba nimic.

Edited by 'mnezãu
Link to comment
Share on other sites

De acord ca acelea sint "standardele" sau, cel putin, cele mai utilizate. Acum, asa cum se zicea si in topicul lui Ramurel (Switch me to the Mac), trebuie sa iti cunosti scula, nu neaparat sa te rezumi la ce te-ai obisnuit. Sint convins ca utilizatorii de Linux o sa spuna ca n-au intimpinat dificultati semnificative sau nu s-au simtit constrinsi de Linux. Citeam cu admiratie ce scrisese @red in acest sens, tot pe topicul lui Ramurel.

 

Ideea este, desigur, ca nu vreau sa emulez ce se poate face pe Windows. Adica vreau sa folosesc programele asa cum le-a gindit dezvoltatorul, nu sa fac nu stiu cite manevre in terminal sa conving sa ruleze Safari sau alte programe care nu au versiune oficiala pentru Linux. As accepta asa ceva doar pentru iTunes, pentru backup si restore iPhone, ca oricum nu-l folosesc pentru altceva.

 

De acord ca nu se schimba nimic dpdv functional cu dual boot-ul. Am avut, cum ziceam, dar mi se pare o solutie sofisticata pentru o problema simpla. De ce sa impuscam mustele cu tunul? - cam in spiritul acesta. Imi doresc un sistem si bun.

 

In alta ordine de idei, despre interfata USB cu iesiri pentru 5.1 nu zice nimeni nimic?

Link to comment
Share on other sites

Am văzut nişte stick-uri USB care, din ce-am citit... Na , uite de-astea. :

http://www.altshop.ro/placi-sunet/placa-de-sunet-usb--36229?utm_source=shopmania&utm_medium=cpc&utm_campaign=direct_link

 

Şi ia pt muzici o placă clasică, stereo. Vorba ta :

 

De ce sa impuscam mustele cu tunul?

Link to comment
Share on other sites

@DoctorX: multumesc, a doua varianta arata bine. Si prima, numai ca nu-i vad intrarea :) Adica nu stiu unde as putea baga chitara/cablul de la amp/pedala etc :) Dar e un inceput, mersi.

 

@Ramurel: inteleg ca stick-ul sugerat de tine este in loc de splitter-ul de care vorbeam. Are doar doua "gauri" deci nu satisface cerinta de compatibilitate cu 5.1. Are, intr-adevar, din cite vad in specificatii, o simulare de surround, dar ce ne facem cu mufele?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.