www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Fel De Procesor Sa Iau Pentru Chitara?


Dread
 Share

Recommended Posts

Salutare dragi prieteni imi poate spune si mie cineva ce fel de procesoare pot suna asa www.youtube.com/watch?v=ZYQhj2zvby4 ? Sunt interesat de un procesor ca asta si nu stiu care suna asta sau asemanator . Eu nu cant cu chitara tatal meu canta cu chitara si doresc sa ii achizionez un procesor cu multi efect

Edited by Dread
Link to comment
Share on other sites

http://www.magazinul...WH-_-51430.html de procesorul asta ce parere aveti?

 

Sa ne facem o idee, e bine sa stim cum va fi folosit procesorul respectiv. Restrangem aria cautarilor si vei avea sanse mult mai mari sa gasesti ceva care sa-i foloseasca tatalui tau cat mai bine.

1) Cum va fi folosit? Printr-un amplificator, in computer, pentru inregistrare, live?

2) Va folosi si alte pedale alaturi de procesor?

3) De cati bani dispui?

Link to comment
Share on other sites

http://www.magazinul...WH-_-51430.html de procesorul asta ce parere aveti?

 

Korg Pandora Este foarte bun ptr transportat consuma putin ,,cu acumulatoare bune funcrtioneaza 10 ore !

Are sounduri foarte bune calitate sufiucienta ptr scena .Ptr cantat live este super .O problema ar fi schimbarea efectelor pe scena,

dar cu 3 -4 preseturi puse alaturat te descurci schimband doar cate o pozitie up si down .Asemenea procesoare mici am vazut cum unii le au montate pe stativul de microfon ca sa aiba acces vizual si sa poate manevra butoanele cu mana ,,

 

 

 

Dar vad /aud tu in link ai pus o piesa cu chitara semiacustica cu doza piezo si sound de acustica

la asta ai nevoie de ex de un efect ptr chit acustica ...Digitech sau Zoom sau de care o mai fi ...

 

 

Ai nevoie de o chitara electroacustica si de efecte din gama din link .

 

http://www.google.ro...iw=1024&bih=542

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Glumesti ?

Bergenbier vs, Korg ?????//

 

Pai da dar este si mai ieftin....si suna destul de ok pentru pretul lui :)

 

Prietenii stiu de ce ;)

 

P.S. Eu am auzit multe chestii despre Korg-urile astea mici, chestii nasoale. In afara de PX4D care pare foarte bun, dar e cam scump.

 

On topic: Daca vrei ceva mic, iti recomand Line 6 Pocket POD. Dar cred ca Behringer-ul acela isi face treaba foarte bine pentru banii lui. Urmareste demo-ul si vezi ce crezi si tu...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Merita si daca functioneaza doar cat e in garantie. Daca Behringer fac chitare proaste nu inseamna ca tot ce fac ei e de calitate josnica. Cum suna se poate observa in demo. Hai ca nu-i chiar asa de rau. Normal ca nu se compara cu procesoare high-end, dar sa fim constienti ca si preturile difera considerabil. Eu am avut 2 Digitech-uri pana acum si n-am fost prea multumit de ele. Comparandu-le cu un POD X3 Live. Parca nu prea merge comparatia.

 

Sa-i recomandam un Axe FX? Just in case...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Behringer sunt scule slabe, chiar dacă, aparent, "îşi fac treaba". Preţul mic nu are ca explicaţie doar faptul că sunt făcute în China: aproape toţi lucrează în China. În realitate, Behringer copiază scheme de prestigiu (Boss, Ibanez, Line 6), dar cu cele mai ieftine componente disponibile. Nici nu sună cum trebuie şi te mai şi lasă când te aştepţi mai puţin.În jurul a 6-700 de lei se pot găsi şi Korg-uri, şi Digitech-uri mici, care sunt mult peste - vorba maestrului karpi - Bergenbier. Mie nu îmi place Pandora din motivul pe care l-a semnalat karpi: te descurci mai greu să schimbi setările în timp ce cânţi. Dar, în fine, eu sunt moş, am rămas la epoca pedalelor...

 

Serios? REALLY REALLY? :lol:

 

Ma nu stiu, eu am de rack dsp2024 si e FOARTE ok... neasteptat de ok

Link to comment
Share on other sites

desi nu sunt chitarist, pot sa va recomand doua multiefecte de chitara de la firma DIGITECH, pe care am lucrat cu succes pt. muzicuta...

 

DIGITECH RP7(cu lampa) :

ftp://ftp.digitech.com/pub/pdfs/discontinued/manuals/rp7.pdf

 

http://www.ebay.com/sch/i.html?_nkw=digitech+rp7 - sa va faceti o idee despre pretul lui actual... nu se mai fabrica din cate stiu eu...

 

Eu am avut unul facut in USA !!! toata carcasa era din metal... lucrat zdravan ! m-am folosit de el fara probleme mai mult de 3 ani !

 

si RP250(fara lampa) :

 

http://www.digitech.com/system/documents/61/original/RP250_%20Manual18-0432V-B.pdf?1289424702

 

http://www.ebay.com/sch/i.html?_nkw=digitech+rp250

 

am avut un model facut in USA !

 

amandoua au niste dotari foarte bune... e adevarat ca trebuie lucrate sunetele si adaptate de fiecare instrumentist in functie de maniera de a canta, de genul abordat si mai ales de ce va avea in capat acest efect(amplificator pe lampi sau tranzistori, direct in PA si monitorizat intr-un monitor de scena... etc...)...

 

posibilitatile de combinare a sunetelor sunt mari la fiecare model...

 

in orice caz... va recomand sa cumparati modele PE CARE SCRIE CLAR "MADE IN USA" !!! alea sunt cu adevarat RELIABLE !!!

 

bafta. sper sa fie de folos ce am scris.

 

P.S. din cate imi aduc aminte, ambele modele aveau efectele de tip REVERB si DELAY sub licenta LEXICON(una dintre firmele de renume in domeniu)... si se simtea asta !

Link to comment
Share on other sites

Ceea ce nu e cazul la Behringer

 

Serios?

 

Nu stiu cat faci tu efecte sau modifici, dar eu iti spun dpdv al calitatii lipiturilor si tot, ca sunt de un standard Class 1 majoritatea, chiar RoHS fiind.

Am lucrat in bransa o perioada si crede-ma ca am avut chestii prin mana de Class 1 mult mai proaste decat Behringer, care costau si 15000 dolari bucata.

 

Mai intereseaza-te, ai fi uimit ca ceea ce spui n-are nici o legatura cu realitatea, ACTUALA!

 

 

Eu am încercat, într-o bună zi, absolut toate pedalele de la Senia, într-o vreme când îmi făceam şi eu iluzia că, dacă respectă schema lui Tube Screamer, sună ca Tube Screamer. N-am reuşit să găsesc nici una care să sune corect. Sau care să respecte impedanţele de intrare/ieşire anunţate pe propriul prospect.

 

Daca vrei Tube Screamer, ti-l faci. End of story.

 

Nici Tube Screamer nu e Tube Screamer, mai ales clonele. Am avut TS9 facut pe circuit in Multiefectul analog Ibanez UE300 si nu suna deloc ca alte TS-uri, desi ar trebui sa fie identic.

 

Un TS se face dupa o reteta anume evident, ori iei unu vechi, ori faci. Nu clone sau copii care exista in magazin de alte firme.

 

Exista si alte chestii peste TS u know... iar trebuie sa fie asta luat ca Holy Grail doar pt ca folosesc altii?

 

 

Numai că suntem milioane care am prins zilele proaste ale lui Behringer.

 

Stop living in the past.

Link to comment
Share on other sites

Oameni buni !

 

 

voi a-ti ascultat piesa de pe iutub cu soundul cerut ???

 

Este chitara .ACUSTICA ....!!!

 

...ELECTROACUSTICA poate are si corzi de NYLON !!!

 

ce tot o dati pe Lampa si Lumanare ..Lampion ...hahaha ????

 

 

Cat despre Bergenbier ?

 

am o pedala de volum stereo ...e un fel de generator de zgomot "brown"..

 

iar compresorul ce nu ar fi rau dar chiar controlul de compensarea pe inalte "enchansed" ce ar fi foarte util /super devine un fel de sarpe care sasaie ...

 

Am auzit adica am citit doar ca mai nou folosesc componente de calitate ...???

Ce am auzit eu erau scule foarte mediocre in cea ce priveste raportul semnal /zgomot ,dar poate si-au reorientat target-ul spre profi ??

 

Un Zoom G1 costa 350 Ron nu stiu care Begringer sau chiar Boss la aceiasi categorie de pret poate intra in concurenta cu acesta in ce priveste calitatea .

 

Zoom G2 este ceva mai scump dar are cateva reglaje special ptr chitare electroacustice .sau simultat chitara acustica

Nu am incercat un procesor Zoom ptr chit acustica ...dar precis are reglaje mult mai complexe si mai in detaliu..

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Un Zoom G1 costa 350 Ron nu stiu care Begringer sau chiar Boss la aceiasi categorie de pret poate intra in concurenta cu acesta in ce priveste calitatea .

 

Am comparat cap la cap G1 si Behringer V-amp 2. Din punctul meu de vedere, Behringer face pipi pe Zoom din toate punctele de vedere. Si nu, nu sunt genul care sa ia un procesor, sa se plimbe prin preset-urile date de producator si sa-si faca o parere...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu am Behringer X V-amp , si pentru cat am platit , se merita :) 250 RON si am o gramada de efecte.. Da , unele mai bune , altele mai rele ... De exemplu efectul wah wah nu e foarte stralucit dar e bun si ala... Dar per total isi merita banii... Si are si un mod in care nu foloseste nici un efect , e pur si simplu chitara acustica , semi-acustica , electrica sau ce o fi.. Am si un amp behringer care merge super bine... Are tot ce ii trebe'... Nu e foarte sofisticat , are 90w , si nu a fost foarte scump ... Nu stiu ce aveti voi cu behringer dar eu cred ca fac scule destul de bune..

Edited by Sympthom
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.