www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Duel 51 - Backingtrack si inscrieri


Cosu
 Share

Recommended Posts

  • 3 weeks later...

Clar s-a dus duelul. Oricum aveam o melodie varza. Spuneti si voi daca e bine pentru cineva care face chitara de 1 an?? Please be mercifull. O zic ca neuro merita premiul. Io mai am de invatat.

Link to comment
Share on other sites

Neuro e in frunte , ceilalti promitator . aceasta piesa este foarte greu de cantat ,

 

si , Neuro a ramas in "aer" de cateva ori si unele fraze nesigure , daca a constientizat se va corecta cu timpul .

 

la Malmsteen e cam dubioasa gama in care canta

 

un om :iesiri din gama si usor sub ton ,(atentie la pitch , la bend , ritmica , timing , frazare ).

incearca sa canti , nu insera "lick"-uri , creaza altele "lick"-uri din cele vechi si adapteaza-le la balansul piesei.

balansul t-il da chitara rythm , piesa este "sufle " (sincopata) trebuie sa "gandesti" in 6/8 , trebuie sa raspunzi la fraza proprie creata cam dupa modelul bassului , cand face treceri la capat de fraza in cateva locuri sau dupa modelul breack-urilor de toba.

 

AddRien - chiar foarte promitator ptr doar un an de studiat .

Link to comment
Share on other sites

hai ca am facut un model ptr backtrac-ul 51 ca si ilustratie la ce am spus despre cantat

 

cam asa vad eu o posibila piesa , se pot face variatiuni nesvarsite si linii melodice sau teme de care vrei , nici eu nu am asvut rabdare sa urmaresc intr-u totul structura dar ca si i dee ca sa ilustrez ce am spus

 

 

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

hai ca am facut un model ptr backtrac-ul 51 ca si ilustratie la ce am spus despre cantat

 

cam asa vad eu o posibila piesa , se pot face variatiuni nesvarsite si linii melodice sau teme de care vrei , nici eu nu am asvut rabdare sa urmaresc intr-u totul structura dar ca si i dee ca sa ilustrez ce am spus

 

 

 

nu cant de un an numai, si cred ca poti sa-ti dai si tu seama - oricum nici neuro n-are numai un an in spate...e prima data cand am postat, atata tot...daca am incalcat regulile, adica daca trebuia sa am experienta numai de un an, nu ramane decat sa fiu descalificat. Cat priveste inregistrarea mea, precizez ca am tras-o o singura data pt ca eu crezusem ca deja sunt in intarziere, plus ca am zis ca se poate modifica pe urma...dar, de, nu se poate...am sa fiu mai atent data viitoare si sa citesc in primul rand regulamentul inainte sa fac vreo miscare - dac-o mai fi concurs! in ceea ce te priveste pe tine, karpi, am senzatia ca nu "dai drumul" la chitara cum trebuie...mana este, sunetul e excelent, dar...sa nu mi-o iei in nume de rau...keep on rockin :)

 

aa...si da, varianta lui neuro e cea mai reusita, cel putin cea mai coerenta...

Edited by AddRien
Link to comment
Share on other sites

Guest claxonn

nu cant de un an numai, si cred ca poti sa-ti dai si tu seama - oricum nici neuro n-are numai un an in spate...e prima data cand am postat, atata tot...daca am incalcat regulile, adica daca trebuia sa am experienta numai de un an, nu ramane decat sa fiu descalificat. Cat priveste inregistrarea mea, precizez ca am tras-o o singura data pt ca eu crezusem ca deja sunt in intarziere, plus ca am zis ca se poate modifica pe urma...dar, de, nu se poate...am sa fiu mai atent data viitoare si sa citesc in primul rand regulamentul inainte sa fac vreo miscare - dac-o mai fi concurs! in ceea ce te priveste pe tine, karpi, am senzatia ca nu "dai drumul" la chitara cum trebuie...mana este, sunetul e excelent, dar...sa nu mi-o iei in nume de rau...keep on rockin :)

aa...si da, varianta lui neuro e cea mai reusita, cel putin cea mai coerenta...

 

Bai nea Vai, stai chill ca omu tzi-a zis cu cele mai bune intentii. Asa e la duel, te bagi ca sa afli ce gresesti si la ce trebuie sa studiezi, nu sa fi laudat de toata lumea... vai ce bun eshti si din alea..

 

 

 

N-ai gresit cu nimic in ceea ce priveste inscrierea ta la duel, oricine poate sa participe. Cat despre "nu dai drumu la chitara", amice.. karpi canta la chitara de pe vremea cand trei sferturi din forumul asta nici nu exista pe lumea asta asa ca... stai linistit.

Link to comment
Share on other sites

nu cant de un an numai, si cred ca poti sa-ti dai si tu seama - oricum nici neuro n-are numai un an in spate...e prima data cand am postat, atata tot...daca am incalcat regulile, adica daca trebuia sa am experienta numai de un an, nu ramane decat sa fiu descalificat. Cat priveste inregistrarea mea, precizez ca am tras-o o singura data pt ca eu crezusem ca deja sunt in intarziere, plus ca am zis ca se poate modifica pe urma...dar, de, nu se poate...am sa fiu mai atent data viitoare si sa citesc in primul rand regulamentul inainte sa fac vreo miscare - dac-o mai fi concurs! in ceea ce te priveste pe tine, karpi, am senzatia ca nu "dai drumul" la chitara cum trebuie...mana este, sunetul e excelent, dar...sa nu mi-o iei in nume de rau...keep on rockin :)

 

aa...si da, varianta lui neuro e cea mai reusita, cel putin cea mai coerenta...

keep on rockin

modedelul ne este de shreding este un model de frazare doar ca sa complectez cea ce am spus , sa fiti atenti ca backtrackul are o structura .

eu am ascultat doar de trei ori ,cu voi si odata doar backtrackul si am tras cea ce auzi se si aude cum o lalai la un breack de introducere ca l-am uitat ca urmeaza la 1:30 , backtrackul are o progresie armonica ce ai da o directie pe aceasta poti sa construiesti temele ,de obicei cand compun si construiesc o piesa o cant zile la rand si inregistrez, sterg si reiau pana ajung la ce vreau. Si voi trebuie sa faceti in acelasi fel , cantati ce stiti , faceti modulati cu curaj si inregistrati , apoi ascultati si cantati din nou , pana iese ceva mai original sau personal asa cate un pic de fiecare data dezvolti cate un lick personal si incet vei avea rutina sa improvizezi .

 

In legatura cu nu dau drumul la chitara , pai aici e smecheria , incerca sa canti asa lent si apasat , si sa ai si frazare , este cel mai greu lucru foarte putini pot sa cante asa ceva.

 

http://www.acidplanet.com/artist.asp?songs=386149&T=6445

 

Uite aicea cateva din schitele mele ( poti sa asculti cate vrei de cate ori ca nu conteaza la pozitia mea in lista de TOP conteaza numai daca ami lasa cineva review ,asta ca sa nu crezi ca am nevoie de ascultari oricum nu prea mai am unde sa mai urc )

, asculte cele de la "blues" ca sa observi frazarea , dupa ce poti canta

fraze lent si bine nu mai ai problema la shreding si vei avea frazare si la shred , cauta sa nu sune cantatul a exercitiu , cea ce stii foloseste constructiv , fa combinatii , rasturnari , legaturi intre farazele principale < Contrar a cea ce cred incepatori , cantatul in ritm rar si tonuri lungi combinat cu fraze largi , este cel mai greu lucru.Se observa fiecare greseala , mai ales la benduri.

 

Nu stiu daca ai fost atent la backtrack-ul 51 , sa fi atent cum efectiv trage in spate ritmul cu chitara ca sa fie cat mai greu totul , eu nici nu am urmarit intr-u totul caci trebuia sa cant de 20 de ori pana intram in balansul sau. .

 

La viteza mare nu mai ai probleme cu expressivitatea acolo sunt alte metode de interpretare pe care le dobandesti dupa cativa ani de cantat , pana atuncea sunt necesare exercitiile , si in paralel trebuie sa te pregatesti sa nu sune ,cea ce canti, a exercitiu.Lucru destul de dificil , si adevarul ca de multe ori in conditii de stres in concert salvarea este sa tragi niste exercitii bine inradacinate pana te incalzesti.Dar crede-ma ca publicul simte daca "interpretezi" ceva invatat pe de rost .

 

Alta problema ar fi ca pe scena cu o trupa trebuie sa acompaniezi sa fii background la vocalist , sau sa canti piese instrumentale diferite cu teme , melodie etc . si numai din cand in cand ai "ocazia" sa bagi niste carnati .Publicul nu sesizeaza carnati ei aud trupa !! Intr-un concert tragi max doua solouri mai lungi ca sa nu plictisesti lumea si e destul .

 

 

Faceti foarte bine cea ce faceti !!! este de laudat,si intr-adevar pentru timpul scurt cantati foarte bine , inca nu stiti singuri ce sa exersati pe ce cale s-o luati ca sa cantati cu stil .In orice caz nu va luati dupa moda ci trebuiue sa cantati la chitara cat mai multe genuri cat mai bine, moda se schimba si te trezesti ca nu stii sa canti nimic in urmatorul val .Cunosc multi chitaristi ce au patit-o cu moda.Inscrietiva pe www.guitarbt.com , cred ca mai functioneaza ultima data se plangeau de banii datorati volumului mare de transfer , si poti downloada backtrackuri de toate felurile si de la piese cunoscute , si canti peste ca si exercitiu.Dar sa incerci si ce nu-ti place ca sa te perfectionezi in mai multe stiluri.

 

 

succes rabdare si tutun ( tutunul dauneaza grav sanatati )

Link to comment
Share on other sites

Bai nea Vai, stai chill ca omu tzi-a zis cu cele mai bune intentii. Asa e la duel, te bagi ca sa afli ce gresesti si la ce trebuie sa studiezi, nu sa fi laudat de toata lumea... vai ce bun eshti si din alea..

 

 

 

N-ai gresit cu nimic in ceea ce priveste inscrierea ta la duel, oricine poate sa participe. Cat despre "nu dai drumu la chitara", amice.. karpi canta la chitara de pe vremea cand trei sferturi din forumul asta nici nu exista pe lumea asta asa ca... stai linistit.

 

 

Stiu ca o sa spuneti ca la critica nu se poate baga oricine si ca putini sunt avizati sa faca hermeneutica unei melodii, insa, si unul cu "simturile" si "aptitudinile" nu foarte dezvoltate poate sesiza si, in orice caz, simti cand ceva nu este in regula. Standardele fiecaruia se raporteaza la dramul de cultura muzicala pe care il are fiecare, la ce a ascultat, la ce i-a placut si la ce i-au spus altii ca ar fi bun. Sigur, ca sa poti intelege mai bine o melodie trebuie sa incerci sa treci prin aceleasi stadii prin care a trecut si compozitorul ei, insa trebuie sa ai si genialitatea sa. Referitor la karpi, omul si-a facut temele, a trecut prin mai multe etape pana sa ajunga aici. Am ascultat multe din melodiile puse in linkul de mai sus si, dac-ar fi sa-mi permit sa spun ceva, adica sa comentez negativ prestatia sa per anasmblu, ar fi un act de incostienta si incultura din partea mea. Totusi este vorba in mare masura si de gusturi, iar mie , sincer, nu mi se pare interesanta varianta lui karpi la duel 51 - sfaturile pe care le da, sunt ale unui adevarat profesor, dar parca tocmai tu, karpi, nu le respecti in duelul 51. Sunt constient ca nici nu ti-ai prea dat osteneala, insa se poate mai bine. Eu cel putin constat o poticnire in fluenta melodica, desi stilul tau mai molcom pare inselator de fluent.

Claxon, am retinut mesajul de bun augur...ce nu inteleg este soarta acestui topic, adica a concursului in sine...Aaa, si era sa uit, karpi ce gear folosesti ca ma innebuneste soundul chitarei tale!!!

Link to comment
Share on other sites

Thnx de sinceritate , nu am avut intentia sa supralicitez ceva sau -pe cineva.Din contra sa temperez unele tendinta ale celor mai tineri in a canta repede si numai chestii "grele" , Eu cant de foarte multa vreme si am cantat de toate , si eu am inceput cu viteze si tehnici "noi" care acuma au revenit in moda .Si eu am crezut ca daca cant mult si repede este destul.

Sa canti putine note , bine plasate rar cu o frazare cat mai corecta este foarte greu si ai foarte mult de exersat pana dobandesti dexteritate si experienta .Cu buna stiinta ocolesc cliseele chitaristilor de azi Vai,Sariani ,Malmsteen , caci si au creat cate un stil de interpretare si de progresii inconfundabile deci suna a copiat muzica lor .Cu toate ca ami plac multe din ele.

 

Dupa un timp mai toti chitaristi aleg bluesul ca si mod de exprimare , ai cea mai mare libertate si este cea mai mare provocare sa canti in stilul tau si care sa atraga atentia , mijloacele par limitate prin structura dar chiar aceasta ati da posibilitatea sa te remarci cu o frazare si un tuch personal .Sa faci ceva foarte simplu sa sune foarte bine.

In modelul de constructie a trackului 51 am insistat pe fraza , raspuns la fraza , si folosirea progresiei armonice in partea finala ca si tema de solo , normal ca se pute asi mai bine dar nu mi-am propus sa stau o zi sa studiez trackul foarte inselator peste care care nu este deloc usor de cantat .

 

acuma folosesc doua procesoare KORG ..pandora FX 2 si AX1G legate in serie si combin partile bune ale fiecaruia , de fapt acuma experimentez .Am vazut AX1G la Dixi Krauser , cand am cantat cu el la festival si mi-a placut. Pun disturs din Pandora si AX1G setez timbru general , expresion pedal pe Flanger si cu pedala caut tonul cel mai potrivit , si ecoul sau din PAndora sau din AX1G , si dupa urmraza reverb Alesis .

Aceasta a fost reglajul in BT51 si chitara cu humbucker Hohner LX 250G .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

ok hai ca intru si io la primu duel......pls pls nu radeti de mine :(

Stiu ca e slaba piesa, dar deh, vreau sa-mi zica si cineva bun ce defecte fatale am . B)

 

Orice pareri sunt bine-venite, mai ales cele critice.

:):):)

insista mai mult pe un mic studiu al BT-ului ,inainte de a canta ceva

 

in ce gama e , ce structura are , ce progresie de acorduri exista, cam in ce gen se incadreaza.

 

scoti , armonia cu rabdare , adica si structura , o notezi , si in ritm lent sa incerci sa reproduci,

 

cand stii deja acest lucru macar aprioiat incerci un solo .

 

pentru inceput sa respecti strict ritmica BT-ului sa urmaresti "mana" autorului.

 

Apoi nu te avanti la inceput la prea multe , nu iese la intamplare.Canti in acest caz in gama pentatonala F#m si faci arpegiul acordului pe ritmul dat de rythmguitar.Apoi cand ai intrat in balans incepi sa prinzi acordul cu modulatii ,F#6 ,F#7 ,F# 4/6/9 , arpegiat dupa un timp se va lega ceva ce se potriveste la BT

.La capat de se termina "verse"-ul cu cate un Emajor

 

La partea cu progresia de intro si inainte de outro estew F#/F#7 / B7 /D , el prinde alteratii.Dar cam asa merge baza din progresia de intro.

 

important este sa identifici structura , asa chiar daca numai canti gama pentatonale cate ceva se "nimereste" apoi dupa un timp poti sa incepi sa faci fraze in aceasta gama.Sa faci trioleti , sa alternezi note intregi,optimi , patrimi , trioleti , construind diferite scheme ritmice , dar toate sa fie in balansul backtrackuliui.

 

Cand te opresti pe cate o nota ( adica o tii mai lunga sau termini fraza )trebuie sa fie in cea mai mare parte a cantatului , tonica, cvinta , cvarta . terta mica , septima ,

Dupa un timp auzi si singur cum e bine.

 

curaj si keep on rockin Nu te lasa , fiecare din noi am inceput asa

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

M-a amuzat putin discutia dintre karpi si AddRien ,care a inceput asa:

 

Spuneti si voi daca e bine pentru cineva care face chitara de 1 an?? Please be mercifull. O zic ca neuro merita premiul. Io mai am de invatat.

karpi dorind sa-i raspunda incurca putin numele si i se adreaseaza lui AddRien.Lui AddRien i se pare ca

virgula karpi e putin ironic si ca il considera un amator care nu canta de mai mult de un an. Si in continuare AddRien raspunde mai intepat. De atatea ori in viata ,certuri si chiar razboaie incep de la aceste mici incurcaturi.

Link to comment
Share on other sites

M-a amuzat putin discutia dintre karpi si AddRien ,care a inceput asa:

karpi dorind sa-i raspunda incurca putin numele si i se adreaseaza lui AddRien.Lui AddRien i se pare ca

virgula karpi e putin ironic si ca il considera un amator care nu canta de mai mult de un an. Si in continuare AddRien raspunde mai intepat. De atatea ori in viata ,certuri si chiar razboaie incep de la aceste mici incurcaturi.

 

hai ca nu am fost arici cu "virgula" karpi, mi-a permis sa fac si eu o remarca la adresa melodiei sale...dar mi-a placut comentariul tau, am ras pe burta 10 minute...a fost foarte la obiect :)

Link to comment
Share on other sites

ce pana mea :)

 

cam asa ceva se potriveste

ai prins balansul piesei , constructie buna a soloului ( putin owerpowered si se pierde backgroundul si eu am tendinte din acestea cand ma ia valul ) , se mai poate slefui, poate sa incerci sa mai "reduci" din solo sa traiasca si backgroundul , mai aerisit ar fi si mai bine , dar e OK.Temele construite sunt OK , acum nu mai ramane decat sa gasesti o tema ce rupe tot , practic structura BT-ului e cam nasoala dar chiar de acea este o provocare ..

Link to comment
Share on other sites

Mi-am luat procesor:D

 

foarte bine .... aglomerati cam mare pe parcurs nu prea asculti ce face omul in BT , breack-uri , progresie..timing.

 

cel mai mult ami place finalul de la 1:36 , cam asa trebuia sa canti 70% si cu ceva shred sa "ridici" groovul .

 

Suna bine pedala .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.