www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Parere Despre Vocea Mea


Big G
 Share

Recommended Posts

Suna bine, bravo. Continua sa muncesti si o sa fii surprins sa vezi cat de mult poti evolua. Cum e vorba aia, 10% inspiratie - 90% transpiratie. Ideea e ca se pare ca ai ceea ce trebuie. Bine, mai sunt multe de lucrat la respiratie, intonatie, voce de piept-voce de cap, dar ai timp :) Se vede ca ai grabit piesa, neavand instrumental in spate, si ca ai avut ceva emotii. In general tonul a fost bun. Cum ziceam, da-i inainte :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

baga mare, ai mult de munca:

1. canti pe nas - lucreaza emisia sunetului, inregistreza si incearca sa "scoti" sunetul pe gura. Un exercitiu relativ eficient, dar nu profi, este sa te tii de nas si sa canti o fraza-doua, dupa care sa incerci sa iti pstrezi emisia fara sa iti acoperi nasul.

 

2. canta din piept - din diafragma mai precis (cauta pe youtube tutoriale) - acum canti din gat, ceea ce face, combinat cu cantatul pe nas, sa iti altereze timbrul si IMHO nu intr-un mod bun.

 

3. incearca sa exersezi emisiile - ca info de inceput: sunt trei tipuri de emisii vocale (1 - vocea ta naturala, fara cantatul pe nas, 2 - vocea pe aer, vocea normala, dar somehow soptita, expiri mai mult aer decat normal in timp ce emiti sunetul si 3 - aici intra asa numita "voce de copil": este pt sunetele inalte in mare masura, dar nu numai si practic se refera la o serie de emisii nu doar una. Sa zicem pasajele acute ale lui J BOn Jovi ar fi un exemplu de emisia 3, dar nu este cu siguranta singura maniera de a face emisia 3)

 

Emisiile te ajuta pe de o parte sa atingi note mai inalte, dar adevaratul lor scop ar fi sa dai mai multa expresivitate piesei.

 

Daca am dat info eronate, va rog veniti cu completari in maniera wikipedia, nu cu condescentele mult prea des intalnite pe rgc

 

4. pana si acapella trebuie tinut ritmul steady :)

 

Aprofundeaza pe net (youtube) si poate cu un prof de canto serios chestiile astea daca vrei cu adevarat sa canti.

 

Nu te descuraja, la macar 2 pct din cele 4 suntem multi care schiopatam si ne credem mari cantareti baladuci.

 

Keep in mind: no pain, no gain.

 

Spor

Edited by gabriel4
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

ce curu meu cu backin si bla bla... ba frate... e ceva de capu tau daca zici ca nu ai luat nici o lectie si ma rog... Eu zic ca era perfect ca prima idee sa fie cate de clean si curata... perfect sa fie asa cold turkey... fara nimic auxiliar sa auzim ... ca defapt nu esti afon... De exersat ai si ce si cum o sa-ti zica astia care au scoala... nu repetenti ca mine care balesc la orice dracenie... Eu zic ca e acolo potential da tre sa lucrezi... Multa bafta din partea mea frate!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Nu esti afon deloc. Desi mai ai tu niste scapari pe ici, pe colo (oricum, ti-a zis bine gabriel4 cam ce e de facut), poti sa stai linistit, canti infinit mai bine decat mine, serios :).

 

Ce pot sa zic... nu-mi place melodia, dar vocea suna chiar fain. Daca o mai lucrezi nitel, o sa fie si mai fain.

 

Keep up the good work! :yay:

Edited by mike KidLazy
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Este OK , ai stofa ,ai si voce interesanta ,,,nu te chinui sa imiti timbrul vocal canta cu timbrul tau este ok !

Doar ca aici tu doar "zumzai " in "surdina " nu canti nu-ti dai drumu la voce .

Cum au scris alti colegi de forum .trebuie din .diafragma si puternic din piept ca sa sune cam ca si la piesa originala ....

De fapt asa zumzait este dificil sa canti corect . la tine a reusit destul de bine destul de bine controlat cea ce inseamna ca vei putea sa canti bine si in "forta ".

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

1. cand pui un demo, canta peste un negativ ca o sa sune mai bine si o sa te aute sa tii ritmul (si gama).

2. pune un delay (cu bun simt) si un reverb (mai ales la o piesa ca asta) peste trackul de voce

3. nu canta asezat pe scaun ca nu poti pune diafragma aia la contributie. canti numai din gat si nu ai forta pe voce

4. lungeste vocalele alea de la sfarsit de vers ca acolo sta ,,dulceata" unei balade ca asta

5. alege piese mai usoare pentru inceput.

 

succesuri! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

1. cand pui un demo, canta peste un negativ ca o sa sune mai bine si o sa te aute sa tii ritmul (si gama).

2. pune un delay (cu bun simt) si un reverb (mai ales la o piesa ca asta) peste trackul de voce

3. nu canta asezat pe scaun ca nu poti pune diafragma aia la contributie. canti numai din gat si nu ai forta pe voce

4. lungeste vocalele alea de la sfarsit de vers ca acolo sta ,,dulceata" unei balade ca asta

5. alege piese mai usoare pentru inceput.

 

succesuri! :)

 

Dintre toate categoriile de indicatii procedurale din muzica, cele de canto par cel mai ridicole, mereu ca un discurs motivational inspirat din life-coaching pe care il intalnim la competitii televizate, jurizate de monstri sacri ai industriei muzicale autohtone, precum Cheloo. Astea din citat sunt cu atat mai ridicole cu cat sunt adresate cuiva care suna, deja, destul de bine. Auzi: delay, reverb, backing track, piese usoare... diafragma... si daca foloseste prezervativ ?

Link to comment
Share on other sites

baga mare, ai mult de munca:

1. canti pe nas - lucreaza emisia sunetului, inregistreza si incearca sa "scoti" sunetul pe gura. Un exercitiu relativ eficient, dar nu profi, este sa te tii de nas si sa canti o fraza-doua, dupa care sa incerci sa iti pstrezi emisia fara sa iti acoperi nasul.

 

2. canta din piept - din diafragma mai precis (cauta pe youtube tutoriale) - acum canti din gat, ceea ce face, combinat cu cantatul pe nas, sa iti altereze timbrul si IMHO nu intr-un mod bun.

 

3. incearca sa exersezi emisiile - ca info de inceput: sunt trei tipuri de emisii vocale (1 - vocea ta naturala, fara cantatul pe nas, 2 - vocea pe aer, vocea normala, dar somehow soptita, expiri mai mult aer decat normal in timp ce emiti sunetul si 3 - aici intra asa numita "voce de copil": este pt sunetele inalte in mare masura, dar nu numai si practic se refera la o serie de emisii nu doar una. Sa zicem pasajele acute ale lui J BOn Jovi ar fi un exemplu de emisia 3, dar nu este cu siguranta singura maniera de a face emisia 3)

 

Emisiile te ajuta pe de o parte sa atingi note mai inalte, dar adevaratul lor scop ar fi sa dai mai multa expresivitate piesei.

 

Daca am dat info eronate, va rog veniti cu completari in maniera wikipedia, nu cu condescentele mult prea des intalnite pe rgc

 

4. pana si acapella trebuie tinut ritmul steady :)

 

Aprofundeaza pe net (youtube) si poate cu un prof de canto serios chestiile astea daca vrei cu adevarat sa canti.

 

Nu te descuraja, la macar 2 pct din cele 4 suntem multi care schiopatam si ne credem mari cantareti baladuci.

 

Keep in mind: no pain, no gain.

 

Spor

 

Gresesti! N stiam ca diafragma se afla in piept.. Poate vroiai sa zici cutia abdominala! ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 5 months later...

buna ziua! am revenit :D... stiu ca a trecut ceva timp de cand nu am mai dat niciun semn in privinta cererilor voastre, dar am facut o alta inregistrare. fara instrumental, pentru ca vreau sa auziti vocea asa cum e ea, cand intervine instrumentalul acesta imi poate completa notele lipsa, si nu vreau asta. am inregistrat cu telefonul. tin sa precizez ca nu am inregistrat de mai multe ori, si sa aleg inregistrarea care imi convine mie. o singura data am inregistrat si am si pus fisierul. va rog, cei interesati sa-l deschideti cu vlc. :P ... si daca doreste cineva sa-mi spuna o melodie, care s-ar potrivi pentru timbrul meu, sa o inregistrez sa aveti si o alta parare. poate melodia aleasa de mine nu se potriveste. :)

 

nu stiu de ce nu s-a uploadat fisierul pe rgc :-?.. il aveti aici http://fisierulmeu.ro/21DL6WCEM6LC/Voice-Memo6-amr.html

Link to comment
Share on other sites

1. cand pui un demo, canta peste un negativ ca o sa sune mai bine si o sa te aute sa tii ritmul (si gama).

2. pune un delay (cu bun simt) si un reverb (mai ales la o piesa ca asta) peste trackul de voce

3. nu canta asezat pe scaun ca nu poti pune diafragma aia la contributie. canti numai din gat si nu ai forta pe voce

4. lungeste vocalele alea de la sfarsit de vers ca acolo sta ,,dulceata" unei balade ca asta

5. alege piese mai usoare pentru inceput.

 

succesuri! :)

 

La numarul 4, te contrazic. Stiu ca multi profesori de canto spun sa canti din picioare, dar depinde de persoane. Mi se pare o porcarie, sunt atatia cantareti care canta asezati pe scaun. Si chiar si daca ai o acuta si trebuie sa tragi mult aer, totul tine de dozaj, la o adica nu trebuie neaparat sa tragi in tine aer pana te spargi, apropii microfonul si sustii nota foarte bine si o sa se auda bine. Ca sa dau un exemplu, na, Michael Jackson era expert in dozaj si sustinut (la ce nu era?!), canta cu microfon d-ala la ureche si se auzea cu aceeasi intensitate... cam asta insemana sa fii tare de tot... ca o fi mai avut si sunetist prin spate, dar... macar si-asa!

Iar la 5: daca asta nu e piesa usurica, nu stiu care o fi. :P

 

Eu te sfatuiesc sa faci multe (si mai ales regulat) exercitii de respiratie pentru ca e clar ca pe notele de final ramai fara aer, si exercitii d-alea de sustinut, adica tragi aer si sâsâi, ideea e sa expiri cat mai regulat, sa nu scada intensitatea, si nici calitatea sunetului, si sa tii cat mai multe secunde. intensitatea pare ca scade poate si pentru ca nu te apropii de microfon la notele joase... Timbrul e placut, aduce a country. :)

Edited by iulia_i
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.