www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Problema Amp


Recommended Posts

Am descoperit recent o problema la amplificatorul meu dar nu stiu care este cauza. Am un Bugera V55HD si distortionul se aude infundat rau, am dat bass-ul si middle-ul la 0 si treble-ul la maxim si tot se aude ca si cum as canta cu amp-ul in canal. La clean sunetul este mai decent dar cand pun o pedala de distorti-on sunet-ul are niste granulatii destul de nasoale. Ma gandesc ca problema ar fi de la lampile de preamp ca l-am folosit cam 6 ore pe zi timp de un an dar fiind neexperimentat in domeniul asta nu stiu ce sa zic. Ma poate ajuta si pe mine cineva?

Link to comment
Share on other sites

Am descoperit recent o problema la amplificatorul meu dar nu stiu care este cauza. Am un Bugera V55HD si distortionul se aude infundat rau, am dat bass-ul si middle-ul la 0 si treble-ul la maxim si tot se aude ca si cum as canta cu amp-ul in canal. La clean sunetul este mai decent dar cand pun o pedala de distorti-on sunet-ul are niste granulatii destul de nasoale. Ma gandesc ca problema ar fi de la lampile de preamp ca l-am folosit cam 6 ore pe zi timp de un an dar fiind neexperimentat in domeniul asta nu stiu ce sa zic. Ma poate ajuta si pe mine cineva?

Baga chitara in loop return,daca nu se mai aude infundat e ok etajul final ,problema poate este in preu,daca si in return se aude infundat,problema este in etajul final,e greu sa repari un amp pe net.

Incearca sa schimbi tuburile din preu,daca nici asa nu functioneaza normal......mergi cu ea la doctor

in ce "Space" locuiesti?? :vader1:

Edited by viobio
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Baga chitara in loop return,daca nu se mai aude infundat e ok etajul final ,problema poate este in preu,daca si in return se aude infundat,problema este in etajul final,e greu sa repari un amp pe net.

Incearca sa schimbi tuburile din preu,daca nici asa nu functioneaza normal......mergi cu ea la doctor

in ce "Space" locuiesti?? :vader1:

 

In spatiul orasului Barlad :lol:. Am incercat ce ai zis tu, s-a auzit ok, infundatura se aude predominant cand pun distortion-ul amplificatorului, pe clean e mai suportabil si cand pun pedala sunetul are granulatii. Amp-ul mai are un simptom, se aude "poc" din cand in cand, ca si cand mi-ar muri un cablu dar ele sunt noi si merg perfect. Aici habarn-am ce poate fi, ori amp-ul vrea sa scape de mine ori l-au omorat astia de la curent cu penele lor criminale.

Link to comment
Share on other sites

In spatiul orasului Barlad :lol:. Am incercat ce ai zis tu, s-a auzit ok, infundatura se aude predominant cand pun distortion-ul amplificatorului, pe clean e mai suportabil si cand pun pedala sunetul are granulatii. Amp-ul mai are un simptom, se aude "poc" din cand in cand, ca si cand mi-ar muri un cablu dar ele sunt noi si merg perfect. Aici habarn-am ce poate fi, ori amp-ul vrea sa scape de mine ori l-au omorat astia de la curent cu penele lor criminale.

Etajul final este ok.Daca se aud pocnituri ,mai mult ca sigur ai un tub defect in preamplificator,incearca sa faci rost de un tub sau doua (12ax7,ecc83),inlocuiesti tuburile pe rind pina gasesti tubul defect

Succes :rock:

Link to comment
Share on other sites

In spatiul orasului Barlad :lol:. Am incercat ce ai zis tu, s-a auzit ok, infundatura se aude predominant cand pun distortion-ul amplificatorului, pe clean e mai suportabil si cand pun pedala sunetul are granulatii. Amp-ul mai are un simptom, se aude "poc" din cand in cand, ca si cand mi-ar muri un cablu dar ele sunt noi si merg perfect. Aici habarn-am ce poate fi, ori amp-ul vrea sa scape de mine ori l-au omorat astia de la curent cu penele lor criminale.

 

cand iti mai pocneste uita-te si la lampiile finale, mie cand mi-a murit una pocnea ca si cand avea scurt in jack cablul de chitara , cand m-am uitat la lampi una facea o flama albastra in interior cand pusca, poate e aceasi problema si la tine

Link to comment
Share on other sites

Etajul final este ok.Daca se aud pocnituri ,mai mult ca sigur ai un tub defect in preamplificator,incearca sa faci rost de un tub sau doua (12ax7,ecc83),inlocuiesti tuburile pe rind pina gasesti tubul defect

Succes :rock:

 

Multumesc, mai am si eu o intrebare mai de noob cretin. Nu lampile de la preamp dau tonul? Ca mi-as lua trei lampi mai decente ca sa-mi imbunatatesc tonul, niciodata nu am fost prea multumit de distorionul din el

 

cand iti mai pocneste uita-te si la lampiile finale, mie cand mi-a murit una pocnea ca si cand avea scurt in jack cablul de chitara , cand m-am uitat la lampi una facea o flama albastra in interior cand pusca, poate e aceasi problema si la tine

 

Exact asa se auzea, ca un scurt de jack, am sa ma uit mai atent si acolo, mc de sfat. Edit: Yep, flacara purpurie si si-a schimbat culoarea vreo 5 secunde, what do?

Edited by srbnmircea
Link to comment
Share on other sites

schimb de finali + bias, ai el 34 din cate stiu, daca ai de unde sa masori bias-ul si sa-l reglezi (ceva potentiometru in interior pe placa) parca se regla la -41V pentru el 34 din cate tin minte, dar gasesti pe google o tona de informatii

 

Putin offtopic, e fain V55?? ma batea gandul si pe mine sa-mi iau, dar mi-am luat Windsor Head de la Peavey care nu e rau dar e cam mult 100w pt mine si n-am clean (momentan, dar am promisiuni de mai un canal de clean pt el de la un prieten, dar sa-l prind ca are ceva timp)

Link to comment
Share on other sites

schimb de finali + bias, ai el 34 din cate stiu, daca ai de unde sa masori bias-ul si sa-l reglezi (ceva potentiometru in interior pe placa) parca se regla la -41V pentru el 34 din cate tin minte, dar gasesti pe google o tona de informatii

 

Putin offtopic, e fain V55?? ma batea gandul si pe mine sa-mi iau, dar mi-am luat Windsor Head de la Peavey care nu e rau dar e cam mult 100w pt mine si n-am clean (momentan, dar am promisiuni de mai un canal de clean pt el de la un prieten, dar sa-l prind ca are ceva timp)

 

Wait what? N-am inteles partea de electronica, de loc. Head-ul e fain, am un halfstack si dat la maxim am zguduit termopanele. Nu sunt multumit de distortion, ca de, nu e prea mult, si mi-am luat un MXR Fullbore Metal dar acuma se aude si mai granulat de parca sunetu a fost tarat prin smirghel si dat prin tocator.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc, mai am si eu o intrebare mai de noob cretin. Nu lampile de la preamp dau tonul? Ca mi-as lua trei lampi mai decente ca sa-mi imbunatatesc tonul.

 

Nu, numai. Dar făcând abstracție de asta, îți imaginezi că există lămpi "mai bune" din care iese "ton mai bun"? Și dacă ar exista, de ce nu le-ar produce toată lumea?

Link to comment
Share on other sites

Nu, numai. Dar făcând abstracție de asta, îți imaginezi că există lămpi "mai bune" din care iese "ton mai bun"? Și dacă ar exista, de ce nu le-ar produce toată lumea?

 

Pai, tinand cont ca tot ce stiu sa fac cu amplificatorul e sa il inchid, deschid si sa umblu la egalizator... cam da. Nu cred ca exista lampi "mai bune", cred ca exista lampi mai bune decat ale mele care sunt de 9 euro pe thomann.

Link to comment
Share on other sites

Yep, flacara purpurie si si-a schimbat culoarea vreo 5 secunde, what do?

Fratioare !!! Dar ce ai acolo ? Furnal !??? Ce flacari ai in amplificator ???

 

In alta oridine de idei, intr-adevar tuburile din preamp sunt determinante pt ton . In functie de brand, unele tuburi au amplificari mai mari (Mullard si Tungsol) sau mai mici (6N2P,Sovtek sau alte chinezarii 12AX7B), distantele dintre electrozi difera si automat si capacitatile interne se modifica,...sunt mai multe diferente care-si aduc aportul la formarea tonului. Bineinteles ca nu este vorba de un ton mai bun sau mai prost decat celalalt , ci doar despre diferente de ton .

Edited by ggg
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Pai, tinand cont ca tot ce stiu sa fac cu amplificatorul e sa il inchid, deschid si sa umblu la egalizator... cam da. Nu cred ca exista lampi "mai bune", cred ca exista lampi mai bune decat ale mele care sunt de 9 euro pe thomann.

 

Diferenta de pret este justificata de obicei prin faima firmei ce ar garanta calitatea produsului .

Diferenta intre tuburi este in cat tine Katodul .Cele "militare" aveau viata mult mai lunga .

 

Restul sunt Bau Bau-uri mitologico-financiare .

 

Una din probleme ar fi capacitatile parazitare DAR odata ce un ECC85 nu suna mai bine in audio decat un ECC83 care ar fi poanta ....

ECC85 functioneaza excelent si in radiofrecvente deci are capacitati parazitare mai mici cu toate asatea nu se omoara nimeni sa. le foloseasca in preamp audio .

Alte diferente in afara de perioada de "viata" si capacitatile parazitare intre tuburi de acelasi tip nu prea exista.

 

Ptr amplifcare mai mare si zgomot mai mic se tot foloseau pentode ca si preamp de microfon .. sau tuburi in cascada ..doar ca nu este necesar ptr chitara .

 

Amplif de chitara electrica 70 -5500 Hz ar fi suficient , ptr chitara acustica poate ar fi necesara extinderea pana la 12KHz.

 

Ptr amplif de voce si orga ar fi necesara banda de frecvente ..40Hz--16KHz ..

 

Ptr Bas 50Hz -5500Hz

 

Ptr extinderea frecventei de trecere in joase creste marimea trafului de iesire cea ce costa multi bani .

Ptr redarea inaltelor cat mai fidel se folosesc trafuri de iesire ultraliniare ( ptr chitara nu este necesar )

 

Tuburile functoneaza la frecvente mult mai ridicate deci nu este problema in toata banda audio dar mai in "banda de chitara electrica ".

 

Tubul in preamp are treaba cu tonul deoarece este componenta activa din circuitul de preamplificare si +colorare al timbrului general sau/si reglaj de ton activ sau pasiv .

Daca in circuit se utilizeaza feedback ( filtru activ ) la filtrul de ton conteaza amplificarea tubului deoarece se schimba Q-ul ( factorul de calitate al filtrului ).deci se va schimba soundul .Adica in asemenea scheme "active" se poate sa se simta daca schimbi tubul cu unul la care amplificare diferita.

DAR nu este tonul tubului ci efectul amplificari mai mici sau mai mari .

 

Acest lucru se intampla si in cazul circuitelor integrate ,,din aceasta cauza la proiectare se "desensibilizeaza " schema circuitului ca sa accepte o ganma larga de piese de schimb cat sa se si poata fabrica aparate cu specifivcatii cat mai apropiate .

 

Din cauza acestor probleme eset "greu" sa faci un mixer la care fioecare canal are parametri perfect identici , mai greu se face un amplif stereo unde nu numai tonul si amplificarea conteaza ....etc etc

 

De obicei la tuburi nu se fac scheme cu filtre "active" ce sunt parte din circuitul de reactie asa ca nu au treba cu amplificarea tubului .

Daca exista diferente foarte mici in impedanta acestea nu influenteaza adaptarile la circuitele de filtrare asa ca nu prea conteaza .

 

Problema tuburilor este : cate ore functioneaza . Mai ales tuburile finale ce se consuma daca le forjezi zilnic dar oricum un an doi functioneaza bine.La statiile cu fortarea tuburilor ptr putere mai mare acestea se distrug/consuma mai rapid si deci trebuie schimbate mai des.(dar nu am mai vazut demult statii de 100W cu doar doua EL34 ect...)

 

Tuburile alese in perechi si cu serie "rosie" ( sau alta culoare de serii militare ) sunt mai scumpe dar tin de 6 ori mai mult ( unele ) .

 

Tuburile din preamp de obicei functioneaza in parametri multi ani de zile ....

Edited by karpi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Diferenta de pret este justificata de obicei prin faima firmei ce ar garanta calitatea produsului .

Diferenta intre tuburi este in cat tine Katodul .

ECC-urile sunt tuburi cu emisie directa ? Catodul emite electroni intr-un ECC83 ???

Te-ai uitat de curiozitate la , sa zicem, Tesla NOS ,Tungsram NOS , Mullard sau Tungsol ?

Doar te intreb daca ai avut curiozitatea sa te uiti la ele d.p.d.v. constructiv, nu sa faci si masuratori .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.