www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Chitara ?


mike56
 Share

Recommended Posts

am mai intrbat pe threadul de cumparare chitari....dar nimeni nu a raspuns nimic...si a fost acoperit cu alte postari....asa ca postez si aici poate ma ajuta careva

doresc sa'mi iau o chitara in jurul sumei de 2000 ron (cu doze active)

 

as vrea sa raspundeti strict la ce intreb...fara sa bateti campii si sa luati la misto(cum de altfel se mai obisnuieste pe aici) :D....caci vreau sa'mi iau o chtiara de care sa ma bucur 2-3 ani..caci ultima care am tinut'o vreun an jumate am luat'o fara sa ma informez inainte...am luat'o pe fuga...eram entuziasmat....si nu vreau sa se repete greseala.

 

ca si genuri muzicale...cant solouri asemanatoare acestora:

(scuzati partea vocala pentru cei ce nu asculta genul acesta)

nu cred ca are vreo importantada tuningul....totusi il precizez ...poate o avea :)) ...este Drop B.

 

astept cat mai multe propuneri si sper sa ma ajutati sa'mi achizitionez o chitara cat mai buna.

multumesc anticipat ^^

Link to comment
Share on other sites

Cand ai intrebat de chitara nu te-a luat nimeni la misto. Cel putin, nu eu.

 

De ce spui ca vrei sa te bucuri de chitara "2-3 ani"??? Adica, de ce doar 2-3 ani? Sa te plictisesti si de asta la un moment dat?

 

Daca ceea ce te nemultumeste la actuala chitara e legat de playability (mai ales avand in vedere solourile de care vorbesti), atunci asta cel mai probabil tine de setup - poate ai chitara setata incorect si asta te deranjeaza.

 

Ti-am zis si de faza cu tuningul, iti mai zic o data: poti sa canti in Drop B pe orice chitara vrei. Daca (,) chitara are scale normal sau mai mic (25.5" sau mai mic), pentru Drop B iti vor trebui niste corzi mai groase. Daca e chitara cu scale mai mare (de la 25.5" in sus), poti sa canti in Drop B folosind corzi de grosime normala.

 

P.S.: Vorba lui Cognek, daca nu-ti mai place chitara pe care o ai, da-o-ncoace, ca avem noi grija de ea :).

Edited by mike KidLazy
Link to comment
Share on other sites

pai poti sa faci asta pe orice chitara :))) singurele mentiuni pe care le am eu sunt urmatorele:

 

daca vrei full-float tremolo...ia-ti floyd original! sistemele floyd ale unora si altora sunt instabile si devin enervante dupa o vreme... sau poti mult mai simplu sa optezi pt un tremolo classic...sau un string through.

 

personal...daca ar fi sa aleg eu asa ceva as lua in considerare urmatoarele... string through pt sustain si ton, neck-through daca se poate...e foarte confortabil de cantat...si din nou sustain... plus ca find string-through e usor de acordat in orice tunning vrei...

 

ca doze...nah...nu sunt fan active...desi din cate am ascultat blackouts sau livewire-urile lui mustaine suna mai bine decat emg-urile...dar nah....preferinte...

 

http://www.thomann.de/ro/bc_rich_asm_zoltan_2_maple.htm scurt asa! :P

Link to comment
Share on other sites

Scuze ca ma bag si eu in discutie, am numai 2 intrebari: despre DS2 ati putea sa-mi spuneti ceva? Cum sunt chitarele Charvel din aceasta categorie de pret in general? Intreb deoarece pana acum ma gandeam la un upgrade catre un tn1_hp-sign-ex_big.jpg

Peavey HP™ Signature Series EX si tocmai cred ca m-am razgandit.

Link to comment
Share on other sites

eu zic un LTD EC-401 second daca ai rabdare aici pe forum sau posibilitati pe ebay.de/uk etc.

 

http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=711

 

CHARVEL-urile astea noi nu stiu ce sa zic de ele, nu am prea vazut pe nimeni sa cante modelul asta, par cam low-end...China like...dar poate ma insel, chiar daca a probait cineva ar fi interesanta o parere...

Link to comment
Share on other sites

mda :))

pai ce nu-mi place la chitara actuala....faptul ca de la fretul 14 se depunde mult efort (si nu mi se pare am cantat pe chitarile mai multor prieteni si nu mi se pare mie, partea care leaga neckul de corp este mult prea "iesita")

dozele...care sunt no name :)) nu sunt prea geniale...daca faci un pinch harmonic nici nu se aude...daca pe primele 3-4 corzi se aude asa foarte putin...pe primele doua se aude doar un bend obisnuit

poate m'am eprimat gresit cu 2-3 ani...am vrut sa zic ca vreau sa o pastrez mai multi ani...am zis asa aproximativ

de tuning nu am probleme, folosesc set de 13'

set up este facut ca la carte pana la cel mai mic detaliu

 

ideea este ca vreau un sunet mai bun, un neck mai comod...de asta doresc sa achizitionez o noua chitara

Link to comment
Share on other sites

mda :))

pai ce nu-mi place la chitara actuala....faptul ca de la fretul 14 se depunde mult efort (si nu mi se pare am cantat pe chitarile mai multor prieteni si nu mi se pare mie, partea care leaga neckul de corp este mult prea "iesita")

dozele...care sunt no name :)) nu sunt prea geniale...daca faci un pinch harmonic nici nu se aude...daca pe primele 3-4 corzi se aude asa foarte putin...pe primele doua se aude doar un bend obisnuit

poate m'am eprimat gresit cu 2-3 ani...am vrut sa zic ca vreau sa o pastrez mai multi ani...am zis asa aproximativ

de tuning nu am probleme, folosesc set de 13'

set up este facut ca la carte pana la cel mai mic detaliu

 

ideea este ca vreau un sunet mai bun, un neck mai comod...de asta doresc sa achizitionez o noua chitara

 

Pai atunci cred ca singurul care poate hotari ce si cum esti chiar tu - poate ca (scuze de cacofonie) ceea ce ni se pare noua ca fiind un neck comod este incomod pentru tine, poate ca noua ne place X si tie iti place Y...

 

La fel si faza cu sunetul, tu stii ce vrei sa obtii, ce sunet cauti...

 

Sa fiu in locul tau, as proceda in felul urmator: m-as duce in magazin, i-as spune vanzatorului ca dispun de suma de X RON si ca vreau o chitara (eventual cu doze active, in cazul de fata). Si l-as ruga frumos sa-mi arate ce chitare are la pretul asta (sau in jurul sumei asteia) si sa ma lase sa le probez, si asa sa-mi dau seama daca imi place o anume chitara si daca este sau nu ceea ce caut. Ia chitare, fa pinch-uri la greu cu ele, canta-le (si) pe freturile de la 14 in sus si vezi daca e ok sau nu... testeaza. Numai ca iti trebuie putina rabdare.

Edited by mike KidLazy
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Având în vedere că omul se plânge de accesul la tastele superioare, poate o chitară single-cut (gen LP) nu e cea mai bună variantă. Un superstrat cu bridge fix e.

Beast e în această direcție dar are alte probleme de ergonomie. Sunt altele mai practice de la BC Rich, though.

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

Dar cine a zis de LP? Seria Desolation are si double cut. LP-ul pica fara discutie, din cauza asta vrea alta chitara.

 

Ah, uitasem de asta:

http://guitarshop.ro/produs.php?pid=2033

 

Ai si EMG-uri, compound radius, neck-through. Mi se pare o alegere foarte desteapta. Si eu tot spre Desolation inclinam intr-o perioada, insa am dat banii pe altceva. Acum imi pare cam rau ca nu mi-am luat una. Ideea e ca nu prea am vazut pe cineva sa scrie de rau despre astea. Doar cei care n-au si stramba din nas la "Made in China". Totusi nu inseamna facuta pe vapor. E facuta intr-o fabrica, muncitori chinezi, cu control al calitatii, toate cele. Merita incercate.

 

Da, Beast-ul pare cam alungita. Dar fiind din Bucuresti, nu vad de ce n-ai incerca mai multe forme, vezi care ti se potriveste. Nu te speria de Flying V-uri sau forme mai ciudate, nu stii care iti place cel mai mult. De exemplu, ma impac mult mai bine cu forma de warlock decat cu cea de strat pe scaun. In picioare strat-ul mi se pare mult mai ok din cauza modului in care se prinde strap-ul. Sunt multe modele, fiecare gandite diferit. Iar, tine de pozitia in care te-ai obisnuit tu sa canti.

 

Alt test important pe care sa-l faci, pui chitara in pozitia de cantat in picioare, normal, cu strap si o lasi libera. Vezi cum se balanseaza. Ideal e sa stea ea singura intr-o pozitie in care iti vine usor sa canti fara sa ridici gatul.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

eu zic un LTD EC-401 second daca ai rabdare aici pe forum sau posibilitati pe ebay.de/uk etc.

 

http://www.guitarsho...dus.php?pid=711

 

CHARVEL-urile astea noi nu stiu ce sa zic de ele, nu am prea vazut pe nimeni sa cante modelul asta, par cam low-end...China like...dar poate ma insel, chiar daca a probait cineva ar fi interesanta o parere...

Asculta pe omu asta, are experienta destula, iar din ce s-a enumerat chitara asta e foarte ok merita asteptarea :), forma les paul e comoda , dozelem si lemnul sanatoase... pune niste corzi de 12 - 13 si rupi izmeana .

Link to comment
Share on other sites

am mai intrbat pe threadul de cumparare chitari....dar nimeni nu a raspuns nimic...si a fost acoperit cu alte postari....asa ca postez si aici poate ma ajuta careva

doresc sa'mi iau o chitara in jurul sumei de 2000 ron (cu doze active)

 

as vrea sa raspundeti strict la ce intreb...fara sa bateti campii si sa luati la misto(cum de altfel se mai obisnuieste pe aici) :D....caci vreau sa'mi iau o chtiara de care sa ma bucur 2-3 ani..caci ultima care am tinut'o vreun an jumate am luat'o fara sa ma informez inainte...am luat'o pe fuga...eram entuziasmat....si nu vreau sa se repete greseala.

 

ca si genuri muzicale...cant solouri asemanatoare acestora:

(scuzati partea vocala pentru cei ce nu asculta genul acesta)

nu cred ca are vreo importantada tuningul....totusi il precizez ...poate o avea :)) ...este Drop B.

 

astept cat mai multe propuneri si sper sa ma ajutati sa'mi achizitionez o chitara cat mai buna.

multumesc anticipat ^^

 

Spune-ne exact si precuis ce pregatire ai , in ce deomeniu cati ani de vechime ce experienta .

 

Ca sa stim ce sa-ti raspundem ceva care sa fie pe placul tau .

 

Daca esti un pic atent si dai cu GOAGAL o tumba ....vei vedea ca:

parerile EXACTE despre chitare sunt cam de ordinul milioanelor .

 

Nu luam in calcul reclama agresiva din partea firme;lor producatoare .

 

Am fost in Bucuresti am gasit deschis intr-o sambata douya magazine MUZICA ( veche ) si vizavi un alt magazin ( MC MUsic dupa colt era deja inchis la ora cand am ajuns )

 

Este arhi lplin de chitare ...am vazut un Squier supe bun .....singurul lucru care trebuie urmarit este sa aiba gatul debitat "quarter" adica planul fibrelor sa fie perpendicular pe tastiera. In rest sunt mofturi.

 

La cele cu floyd este sub semnul intrebarii daca o chitara ieftina are floyd din otel sio nu din fier moale .Loz in Plic .

 

Dar daca lemnul este bun nu folosesti ( blochezi floydu) pana cand ai baniu sa cumper unul din otel ca lumea ( daca ai nevoie)

 

Ptr doua fluieraturi nu are rost un floyd asta poti face si cu PitchShift dintr-un multiefect la 350 Ron .

 

daca o sa canti ca si Jeff Beck sau Leslie West ( peste vre-o 10 ani ..cumperi un "floyd" Steinberger ...la 700$ si esti OK.

 

Chitara cea mai comoda ar fi Gibson SG ( originala sau "copie fidela!" )

La chitarele ieftine din cauza lemnului ieftin folosit la gat se monteaza gatul " mai scurt " in afara corpului ..Adica are o parte mare in corp ..la SG tastele incep exact din punctul unde incepe corpul , la copii inexacte ieftine tastele sunt "adanc in corp ".

Deci nu ai avantajul accesului liber l;a tastele superioare ca sa poti si canta lejer la cele 2 octave de taste.

 

 

Aceasta din poza nu are doua octave de taste (24)r

http://upload.wikime..._SG_Special.JPG

Iata o poza cu un Epi SG care firma totusi este mai apropape de Gibson , la alte firme gatul ( partea cu taste )este si mai adanc in corp cea ce inseamna lemn mai prost al gatului , ca sa nu se indoaie etc ..mai bine pun gat mai scurt si muta caluzul catre capatul chitarei .

 

Asta este una din treburi ce trebuie sa URMARITI cand cumparati o chitara .

 

 

post-902-0-06725600-1338535881_thumb.jpg

Edited by karpi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Hai ca sunteti culmea. Omul zice ca vrea acordaje joase, acces pe fret-urile superioare si comoditate pentru solo-uri specifice metal si voi ii recomandati scara de 24.75, o constructie cam incomoda. si radius mic. In plus, sunt recunoscute astea pentru probleme cu balansul.

 

Ca repere, eu pe astea le-as avea:

- scara cel putin 25.5

- radius de la 14 in sus

- neck-through - nu stiu cat de multe chitare gasesti la categoria asta de pret, dar daca gasesti ar fi bine sa te uiti si la asa ceva, in primul rand pentru accesul pe care ti-l ofera la tastele superioare constructia asta

- sa-ti fie cat mai comoda din toate punctele de vedere

 

Restul e can-can, dozele, lemnul si alte nebunii. La astea te intereseaza sa fie output cat mai mare. Ca sunt active sau pasive, eu zic sa mergi pe criteriile de mai sus si sa iei ce gasesti si-ti place. Este usor de obtinut tonuri de genul celor prezentate de tine cam cu orice chitara.

Link to comment
Share on other sites

ba esti prost... ?!?! .. e bucuresti in pasti pe masa si tu astepti mura in gura...

 

Eu mi-am luat chitara fara a sti macar ce inseamna LP... doar am intrebat... "Ba e bun de blues?"... restu a venit pe parcurs... in prima zi zici ca era acordeon in loc de chitara... cu timpu daca te ti de chitara o sa vezi ca poate o gramada de chestii... nu subestima chitara...

 

Eu sunt varza frate pentru chitara care o am iar cand o sa fiu ca si SRV tot o sa zic ca ma dovedeste chitara ca o iubesc mult prea mult ... Las-o in pasti cu perfectionismul si descopera lucrurile de care habar nu ai... mai canta... sfatu meu!

 

Iar daca esti prea maestru incat sa zici ca aici o simt mai asa si acolo o simt mai altfel si d-asta ma simt incomod pai canta drace la romanii au talent sau ceva de genu...

 

Sunt sigur ca o pana acum ai ce ai cu mama mea dar totusi... s-ar putea ca o mai mare doza de interes in esenta muzicii pe care vrei sa o canti sa ajute mai mult decat o alta chitara... zic si eu... mai bine ai lucra pe amp si efecte... just sayin ya know... nu te limita la o chestie care ascunde alte 1000 posibilitati... poate chitara pe care o ai sa aiba ceva unic... mai sti?... poate daca o descoperi cu adevarat o sa ajungi sa canti in fata unui public in care 100 o sa faca stage divin cu succes... mai sti?

Link to comment
Share on other sites

Pe de-o parte ai si tu dreptate. Dar na, daca el a zis ca vrea sa dea 2000 de lei pe chitara, eu zic ca e foarte bine sa isi ia cat mai ok. Nu-ti ia tie din buzunar si de-asta exista chitare de diferite valori, pentru ca le cumpara lumea. A zis ca vrea pentru scena, nu pentru cantat acasa. Ei bine, acolo nu prea e ok daca iti caraie pot-urile daca ti se dezacordeza dupa fiecare piesa. De asemenea, comoditatea e importanta in asemenea situatii. Nu compara situatia ta cu situatia lui pentru ca sunt diferite.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Restul e can-can, dozele, lemnul si alte nebunii. La astea te intereseaza sa fie output cat mai mare.

Asta e o prejudecată des întâlnită. Se face că proprietățile care duc la un "output mare" într-o doză pasivă sunt și "dăunătoare" tonului "de metal": inductanță, capacitate și rezistență mai mare => frecvență de rezonanță și Q mai mici.

Amplificatoarele moderne au suficientă saturație pentru a permite alegerea unei doze după răspunsul în frecvență și nu după "gălăgie". Și mai e desigur cazul oarecum special al dozelor active.

 

 

Eu mi-am luat chitara fara a sti macar ce inseamna LP... doar am intrebat... "Ba e bun de blues?"

Din nou, n-ar trebui să-ți promovezi propria ignoranță ca metodologie utilă. De fapt e un contraexemplu destul de bun.

 

s-ar putea ca o mai mare doza de interes in esenta muzicii pe care vrei sa o canti sa ajute mai mult decat o alta chitara

Asta în schimb poate fi adevărat.

Link to comment
Share on other sites

Am patit si eu o chestie apropos de accesul la tastele superioare...dupa ce m-am jucat pe Fender si Jackson (bolt-on-uri) am pus laba pe un Ibanez cu AANJ (all access neck joint), care desi e tot bolt on iti ofer acces super bun la taste...deci ar merge si varianta asta...

 

Acum am un neck-through...si sincer nu as putea spune ca e super mare diferenta intre AANJ si neck-through. A 2a varianta poate e ceva mai comoda, dar evident si ceva mai costisitoare... din ce gasesti pe la noi asa nu stiu ce s-ar incadra in pretul tau daca o vrei neck-through... Exista parca niste LTD-uri la guitarshop...si se pare ca si Charvel au cateva modele... Am mai vazut la ei si Jackson SLX-ceva (varianta hard-tail) care mi s-a parut super faina (mai ales ca e verde fosforescent! http://guitarshop.ro/poza-zoom.php?poza=poze/produse/1824_1319549126_zoom.png) doar ca nu are doze active...si are corp de tei...

 

Deci...da...DX1 ST mi se pare o optiune interesanta...tre sa ajung si eu pe la guitarshop sa pun laba pe una d-aia! :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.