www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

credeti ca merita o chitara grosmann


dani
 Share

Recommended Posts

vreau sa fac o comanda de la grosmann de o chitara.intrebarea era daca merita sa dau banii pe chitar asta.e un kelly sau explorer facut din mahon cu grifful din rosewood, cu sistemul de prindere fix(tune-o-matic)nevopsit(sa se vada culoarea mahonului) si cu o doza sd invader in bridge.pretzul este de 14 milioane.MERITA SAU NU?

Link to comment
Share on other sites

Iar imi veniti cu mitul conform caruia EMG-urile active au output mult mai mare decat orice in viata? Un EMG 81 are output cam cat un SD SH-4 JB (adica hi-gain, nimic dement).

 

Invader are obscen de mult output si este, din cate stiu, cea mai puternica doza pasiva de la SD (si probabil cea mai puternica doza pasiva 'de firma' - oricum acolo in top 3).

Link to comment
Share on other sites

Iar imi veniti cu mitul conform caruia EMG-urile active au output mult mai mare decat orice in viata? Un EMG 81 are output cam cat un SD SH-4 JB (adica hi-gain, nimic dement).

 

Invader are obscen de mult output si este, din cate stiu, cea mai puternica doza pasiva de la SD (si probabil cea mai puternica doza pasiva 'de firma' - oricum acolo in top 3).

semi-offtopic

Am impresia ca Dimarzio X2N e cea mai naravasa din dozele pasive de serie. Tensiunea de iesire e de 510mV (RMS). Pe wikipedia ar zica e exista si doze cu tensiune de iesire de 1V RMS . Foarte posibil. Oricum asta e doar un parametru si poate sa fie destul de irelevant pentru tonul general.

Link to comment
Share on other sites

COSU 10% warn :):)

doar 5%,ca e semi-offtopic :)

X2N are output mai mare dar suna mult mai prost decat invaderul,are niste medii-inalte zgariate,care,in opinia mea,nu folosesc la nimik,si iti trebuie un eq ca sa le scoti,dupa care s-ar putea outputul sa nici nu mai fie asa mare.Invader e mult mai potenta,din cate AM INCERCAT eu,ca din prospecte si reviewuri pe harmony central nu se pot cumpara scule,contrar tuturor aparentelor,e nevoie de urechi pentru a testa ceva.Prospectele si reviewurile sunt bune ca sa nu iti iei cumva P-90 in loc de Invader :( mai departe e "fine tuning",conteaza si gustul,etc.etc.

Link to comment
Share on other sites

doar 5%,ca e semi-offtopic :)

X2N are output mai mare dar suna mult mai prost decat invaderul,are niste medii-inalte zgariate,care,in opinia mea,nu folosesc la nimik,si iti trebuie un eq ca sa le scoti,dupa care s-ar putea outputul sa nici nu mai fie asa mare.Invader e mult mai potenta,din cate AM INCERCAT eu,ca din prospecte si reviewuri pe harmony central nu se pot cumpara scule,contrar tuturor aparentelor,e nevoie de urechi pentru a testa ceva.Prospectele si reviewurile sunt bune ca sa nu iti iei cumva P-90 in loc de Invader :) mai departe e "fine tuning",conteaza si gustul,etc.etc.

Am vazut destul de multe riguri unde aparea X2N dar si un EQ (de regula GE7 de la BOSS) pus dupa lantul de distorsionare (uneori chiar in FX loop!). Acum pricep ce cauta EQ-ul ala acolo :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.