www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Problema Cu Dozele Sau...nu Stiu Ce Ii!?


99benjamin
 Share

Recommended Posts

Am o mica problema si nelamurire... am pus pe un strat in configuratia SSS un lace sensor gold, o doza de pe un fender si in bridge o doza de pe un squier. cand selectez fiecare doza individual, suna bine, frumos...asa cum trebuie sa sune doza respectiva. Insa cand le pun cate doua, suna foarte "pe nas" si numai cu frecvente inalte, asa subtire...dece oare? am mai cantat eu pe chitari si mi-am mai facut eu instalatia electrica pe alte chitari dar nu suna niciuna asa de 'pe nas si subtire' in pozitile N+M si M+B ca acuma. Sa fie oare vorba de 'incompatibilitate' intre doze..? altadata, tot cu jumatate de doza lace sensor plus inca una (nu mai stiu care ea), suna foarte fain, ca sunetul vintage de fender stratocaster. acuma ii un pitzigaiat de sunet..parca ar fi legata doza invers..

 

 

PS: la o alta doza de pe un fender vechi care inainte suna bine, acuma ma trezesc ca unele 'corzi' nu suna deloc si altele foarte incet, iar vreo doua suna normal, sau 'tare' fata de celelalte. din ce cauza..?

 

Multumesc muult pentru cei care veti avea intentia sa ma ajutati!

Link to comment
Share on other sites

Asa-i cum zici, nu sunt compatibile. Sunt bobinate cu fir de diferite dimensiuni. Sunetul rezultat seamana a "out of phaze" adica slab si cu multe medii si inalte. Daca B+M nu potrivesc si M+N la fel, s-ar putea ca B+N sa potriveasca deci combina-le cumva pe astea impreuna si mai fa rost de o doza care sa potriveasca cu astea 2

Sau si mai simplu, schimba numai doza din mijloc cu una care potriveste cu celelalte 2

Edited by alinu_tau
Link to comment
Share on other sites

Aș fi și eu interesat să aflu mai multe despre această "compatibilitate" a dozelor.

 

Probabil se refera la impedanta identica si sensibilitate identica .

La Strat reglez din distanta dozelor fata de corzi ca sa am sunetul out of phase dorit .

 

Daca o doza are semnalul mult mai puternic se poate sa nu ai tonul dorit cand le folosesti impreuna , ar trebui un potmetru de volum separat la fiecare doza ca sa mixezi soundul dorit .

Link to comment
Share on other sites

deci inainte sa pun dozele in forma asta, lace sensorul era in mijloc si in bridge doza de squier. cand le selectam pe amandoua, aveam sunetul acela vintage placut si inconfundabil, specific dozelor fender. acum, cand am schimbat pozitia lor in pickguard, daca le selectez cate doua suna aiurea, out of phase daca asa se zice... anyway le-am pus la vanzare si voi cumpara alte doze de pe un squier, sper ca acelea sa se impace cu lace sensorul...

Edited by 99benjamin
Link to comment
Share on other sites

nu mai pricep la Fender, dar la dozele DiMarzio exista unele compatibilitati intre doze, mai ales cand splitezi humbucker- ul in single coil. Poate sa faci o intrebare catre Fender si sigur te lamuresc mai exact, poate iti dau o ideie mai buna de combinatie.

http://www.fender.com/support/articles/contact-consumer-relations

Link to comment
Share on other sites

Eu am schimbat la cineva dozele B si N pe un squier, in B a mi-a dat sa-i pun un dimarzio chopper si la N un fast track. Chopper-ul nu se potrivea cu doza M de squier, dar fast track da... nici daca am inversat firele nu s-a rezolvat nimic. Asa-i cum zice si Karpi era si diferenta mare de output intre ele. Problema asta am intalnit-o si la un SD li`l screamin care nu se potrivea nicicum langa un true single coil. Pana la urma persoanele respective au vandut dozele respective si m-au pus sa le montez inapoi dozele originale, tocmai din cauza asta.

Edited by alinu_tau
Link to comment
Share on other sites

Hai ca le-am trimis la fenderari un mail, sa vad ce spun si ei despre problema...probabil ca nu or fi compatibine dozele (Fender cu Fender!?). O sa desfac si pickguadrul zilele astea si voi inversa firele dozei din mijloc...desi acum am un ton placut si perfect cu ea.

Multumesc frumos tuturor, mai astept pareri si sfaturi de la voi/dvs!

 

cu stima,

Oti

Link to comment
Share on other sites

Schimba frate firele alea odata. Si mai lasa parerile de bagatori de seama de genul "eu cred ca nu stiu, intreaba si tu la Fender".

 

Am auzit-o si pe-asta cu doze incompatibile. Pai or avea grupa de sange diferita. Ai grija sa nu se demagnetizeze din cauza asta ca atunci nu te mai ajuta nici aia de la Fender.

 

Si-acum sunt curios: ti-au raspuns "aia de la Fender"?

Link to comment
Share on other sites

Fratilor? fara "politica!"

 

Suntem profesionsiti, ce naiba!.. vorba lu' nentu' Dinica in Filantropica

 

Doza de mijloc, in configuratia clasica, dar moderna, este RWRP...adica este SI reverse winding (bobinarea) dar SI reverse polarity (data de orientarea magnetilor), in acelasi timp

 

 

 

Bobinarea poate inversata prin inversarea firelor (se schimba DIRECTIA bobinarii), dar asta NU este suficient. Tre sa si "sucesti magnetii" (). La humbucker este foarte usor de facut (been there, done that)

 

Succes si mana sigura!

Link to comment
Share on other sites

Schimba frate firele alea odata. Si mai lasa parerile de bagatori de seama de genul "eu cred ca nu stiu, intreaba si tu la Fender".

 

Am auzit-o si pe-asta cu doze incompatibile. Pai or avea grupa de sange diferita. Ai grija sa nu se demagnetizeze din cauza asta ca atunci nu te mai ajuta nici aia de la Fender.

 

Si-acum sunt curios: ti-au raspuns "aia de la Fender"?

 

Cum se poate demagnetiza o doza...? Nici nu stiam ca se poate si in ce consta fenomenul!

Inca nu mi-au raspuns pt ca abia le-am scris mail..

 

 

Bobinarea poate inversata prin inversarea firelor (se schimba DIRECTIA bobinarii), dar asta NU este suficient. Tre sa si "sucesti magnetii" (). La humbucker este foarte usor de facut (been there, done that)

 

Cum 'sucesti magnetii', daca esti amabil sa-mi spui? Inca nu sunt familiar cu termenul acesta.. Mersi!

Link to comment
Share on other sites

Cand ai o doza cu output considerabil mai mare decat cealalta, va domina doza mai puternica.

 

Aici te contrazic pentru ca am experimentat. Doza cu output mic o cam "strange de gat" pe cea cu output mare. Nu sunt expert in electronica, dar logic, daca pui in paralel 13 Kohm cu 6 Kohm, ghici pe unde va trece semnalul (curentul)?

Link to comment
Share on other sites

Cum 'sucesti magnetii', daca esti amabil sa-mi spui? Inca nu sunt familiar cu termenul acesta.. Mersi!

 

Pui nordul in locul sudului.

 

Uite ceva de citit - la pag. 31-32 arata constructia unei doze de Strat, la pag. 75-76 vorbeste despre "phase" si "out-of-phase". Si asta pentru schema clasica de wiring pentru Strat.

Link to comment
Share on other sites

In momente din astea apare dilema: ori 1. nu mai raspund si unii (printre care oameni care nu au nici o vina doar ca n-au experienta) cred ca ai dreptate, sau 2. raspund, si imi pierd timpul aiurea, in situatia ridicola de a incerca sa ajut pe cineva in timp ce scoate limba la mine. Astazi aleg, totusi, varianta 1.

...fi bun si spune-mi tot ce crezi ca ma ajuta in legatura cu problema mea si lasa-i pe altii sa spuna si ce nu convine...oricum nu e cazul cu doze low si high output pt ca sunt cam tot pe acolo...

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.