www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Este Rezistent Griful La Les Paul ?


Borsec
 Share

Recommended Posts

Salut,

Spuneti-mi va rog daca ati vazut cazuri de grif rupt/dezlipit de corp la Les-Paul-uri.

Ma bate gandul sa iau unu, si nu imi inspira incredere lipitura aia dintre corp si grif.

Initial avusesem inpresia ca griful se prelungeste prin corp ... fiind taiate din aceeasi bucata de lemn ...

 

Cat de rezistenta este lipitura aia de la imbinarea corp-grif ?

Stiu ca lipitura de la headstock e cam varza ...

 

 

Multumesc .

Link to comment
Share on other sites

ie mai bun squier :death: acuma sincer, e pe bune intrebarea? are you for real? 60 de ani nu sunt de ajuns ca sa gasesti raspunsul? da, am vazut lp care avea probleme la imbinare, orice este posibil. 1 la 1000000...nu se rupe din senin nici la headstock, nici la joint. are si truss rod...la headstock e mai vulnerabila, e un design flaw, dar daca nu o lovesti nu ai nicio problema. vorbesc de gibson. despre altele gen vintage si alte balarii poate o fi altfel

Edited by barbarossa
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Salut,

Spuneti-mi va rog daca ati vazut cazuri de grif rupt/dezlipit de corp la Les-Paul-uri.

Ma bate gandul sa iau unu, si nu imi inspira incredere lipitura aia dintre corp si grif.

Initial avusesem inpresia ca griful se prelungeste prin corp ... fiind taiate din aceeasi bucata de lemn ...

 

Cat de rezistenta este lipitura aia de la imbinarea corp-grif ?

Stiu ca lipitura de la headstock e cam varza ...

 

 

Multumesc .

 

 

baga un ochi si aici

http://www.edroman.com/rants/les_paul_necks.htm

Link to comment
Share on other sites

ed roman este sau a fost un personaj foarte controversat, un gica-contra, un grosmanliutieradventures al s.u.a... este de notorietate ce cocozauri scotea pe gura si ce politica de "inlaturare" a concurentei avea tipul, precum si ce rezultate si preturi avea in munca lui... nu am rabdare sa citesc articolul, probabil l-am citit mai demult. doar in treacat mi-a sarit in ochi o fraza de genul tokai, greco sau whatever fac singlecut-uri mult mai bune. pai copiile lp au toate acelasi flaw, deci vizavi de acest aspect = fail...

un pic offtopic...am un prieten tamplar care imi povestea ca exista un mit ca daca intr-o gaura in perete bagi un chibrit si rupi parte din ceea ce ramane afara, va putea servi drept suport pt un obiect de o greutate considerabila...interesant...

mai nou vad ca pleznesc headstockurile la gibsonuri sau epi-uri intr-o veselie, de s-a ajuns la asa o intrebare...sunt sute de mii de epifoane sau gibsonuri pe lumea asta, care au rezistat din anii 50 pana in prezent, inclusiv serii din asia din anii 70 incoace, si acuma ne trezim ca pleznesc ca si popcornul. puf. ok se mai intampla din senin 1/1000000, dar asta nu inseamna nimic pana la urma. o fi destinul. stratul ala de lac, mai ales pe cele cheap din asia contribuie si el la rezistenta/soliditate, chiar considerabil. probabil este si motivul pt care folosesc finisare tot mai goasa si mai plastic pe masura ce e mai cheap chitara.e normal sa foloseasca lemn de mai prost la modele cheap, da acuma chiar sa faca multe "puf!" din senin, e exagerat, zic eu...

in rest se rup daca sunt ajutate. e un design flaw, e adevarat, dar daca o ingrijesti si nu o folosesti cu corzi de bass, esti ok. un coleg a avut parca o problema cu un neck dezlipit din joint la un glp. o fi fost aliniate gresit planetele, ca nu e un lucru pe care sa il intalnesti in fiecare deceniu la un gibson...:)

offtopic...oricum e fun sa asisti la toate valurile de opinii tip turma si de moda care apar de-a lungul timpului pe forumul asta, gen " blade care bate la fund orice fender, tokai care bate la fund orice gibson, fantasticul vintage care bate la fund orice epi, apoi atentie vintage-urile vin cu gatul twisted, si eternul epi peste gibson si squier peste fender" si mai nou epi puf! :). si la final ce se intampla?apa trece pietrele raman omul tot la fender sau gibson ajunge. macar nu ne plictisim si noi :)

Edited by barbarossa
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Nu cunosc reputatia lui ed roman

Am gasit articolul si l/am dat mai departe. Daca spune sau nu adevarul despre Gibson nu mai stiu. Interesant este faptul ca nu are aceeasi reactie la produsele Fender desi inceasca sa ii concureze direct cu modelul pearlcaster.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
  • 1 month later...

ce te opreste atunci sa-i adaugi si 4 holzsuruburi???

 

Daca te uiti la amprenta gatului in zona de imbinare ai sa vezi ca nu ai cum sa adaugi suruburi si sa fie eficiente.

 

Lipiciul de lemn in multe cazuri este mai rezistent decat lemnul pe care il lipeste. LP-urile abuzate nu se dezlipesc ci se rup. Nu am vazut nici macar la chinezarii sa se dezlipeasca gatul de corp.

Edited by serby
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.