www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

teapa pe Ebay


Ezra
 Share

Recommended Posts

Salut la toata lumea de fe forum!

Cum scrie si in titlu topicului vreau sa atrag atentia la toata lumea in legatura cu anumite tepe care se dau pe Ebay. Am lictat pentru un Gibson Les Paul care spre bucuria mea temporara era la banii pe care eu as fi putut sa-i dau pe aceasta scula. Dupa o cercetare a feedbeck urilor am constatat ca omul cu cateva saptamani in urma tocmai cumparase pe Ebay inscriptii aparent autentica Gibson Les Paul pe care ulterior a aplicat-o pe chitara care urma sa fie vanduta, concomitent cu o alta copie tip stratocaster pe care de asemenea aparea inscriptia Fender Strato.

L-am contactat pe MIBU care m-a sfatuit sa renunt iar in felul acesta am reusit sa evit aceasta neplacere

Atentie mare

Edited by Ezra
Link to comment
Share on other sites

Salut la toata lumea de fe forum!

Cum scrie si in titlu topicului vreau sa atrag atentia la toata lumea in legatura cu anumite tepe care se dau pe Ebay. Am lictat pentru un Gibson Les Paul care spre bucuria mea temporara era la banii pe care eu as fi putut sa-i dau pe aceasta scula. Dupa o cercetare a feedbeck urilor am constatat ca omul cu cateva saptamani in urma tocmai cumparase pe Ebay inscriptii aparent autentica Gibson Les Paul pe care ulterior a aplicat-o pe chitara care urma sa fie vanduta, concomitent cu o alta copie tip stratocaster pe care de asemenea aparea inscriptia Fender Strato.

L-am contactat pe MIBU care m-a sfatuit sa renunt iar in felul acesta am reusit sa evit aceasta neplacere

Atentie mare

 

In gneeral e o idee buna sa ceri o fotografie cu seria chitarei/grifului.

Link to comment
Share on other sites

Nu conteaza numarul activitatilor derulate, doar ca daca-i ieftin trebuie verificat riguros. Tipul avea 100%pozitiv feedback. Am scris administratiei Ebay si spre surprinderea mea nu au blocat produsul. Tipul avea mai multe chitari contrafacute

 

Iti dai seama ca e greu pentru cei de la ebay sa aiba expertiza in domeniul asta, sa decida daca respectiva chitara este sau nu fake.

Nu mi-ai raspuns cite tranzactii avea tipul... Si de ce nu ne spui numele lui de utilizator? Sa stim si noi.

Link to comment
Share on other sites

http://cgi.ebay.it/Gibson-Lespaul_W0QQitem...1QQcmdZViewItem

 

http://cgi.ebay.it/Fender-Stratocaster_W0Q...1QQcmdZViewItem

 

http://cgi.ebay.it/ws/eBayISAPI.dll?ViewIt...item=7393169693

 

aici la ultima adresa este data in care a achizitionat autocolantele fender respectiv Gibson

 

ediltoscana( 18)

 

l-am intrebat de una dintre semnele distinctive la les Paul si anume cheile de plastic si modelul care apare pe placuta dintre chei si anume daca-i studio special standard si omul a zis ca nu apare deoarece este un gibson les paul 'japonez"

Link to comment
Share on other sites

Dupa cum vezi, pentru multe din tranzactii tipul a fost cumparator, deci neconcludent pentru tranzactia de vanzare. "18" din care si mai putine vanzari e o cantitate mult prea mica pentru a fi sigur ca n-ai probleme.

Te sfatuiesc ca pentru chestii importante cum ar fi chitari, sa folosesti magazine care au un feedback de la 700 in sus cu pozitiv 97%.

Link to comment
Share on other sites

iarta-ma ca intervin dar, daca te-ai fi priceput, cat de cat, la identificarea acestor chitare, ti-ai fi dat seama ca sunt fake-uri din prima si aici nu-ti dau decat doua elemente: la gibson, voluta head-ului este falsa iar la fender logo-ul este grosolan falsificat (niciodata nu s-au alaturat logo-ul de tip "spaghetti" cu scrisul "sfarsitului anilor `60 pana in 83" respectiv fender si stratocaster. alaturarea adevarata se poate vedea in logo-urile de achizitie-nici pe alea gata facute, ca originalul, n-a fost in stare sa le respecte). :)

ca o parere malitioasa: probabil ca ala care incerca sa le vanda era roman... :)

Edited by StratMan
Link to comment
Share on other sites

iarta-ma ca intervin dar, daca te-ai fi priceput, cat de cat, la identificarea acestor chitare, ti-ai fi dat seama ca sunt fake-uri din prima si aici nu-ti dau decat doua elemente: la gibson, voluta head-ului este falsa iar la fender scrisul este falsificat (niciodata nu s-au alaturat scrisul de tip "spaghetti" cu scrisul "sfarsitului anilor `60 pana in 83" respectiv fender si stratocaster). :)

ca o parere malitioasa: probabil ca ala care incerca sa le vanda era roman... :)

Stratule, da' pretu nu spune nik?

Omu zice ca-s replici fidele... eu n-am vazut sa scrie ca-s originale

Anyway... acu ne bagam si noi in zeama :)

Link to comment
Share on other sites

Problema ridicata de mine nu era faptul ca ma pricep sau nu, asta conteaza mai putin si tocmai acesta este si unul dintre lucrurile pozitive pe acest forum si anume ca ai posibilitatea sa dai o mana de ajutor sau a incuraja pe cineva daca acesta se afla la nevoie.

Poate s-at putea deschide un nou topic in legatura cu semne distinctive particularitati etc la diferite modele de chitari

Link to comment
Share on other sites

@malex-cum sa fie "replici fidele" cu asemenea erori si sa scrie aceleasi logo-uri ca pe original? asta inseamna facatura pe fatza!-indiferent de pret.

 

@Ezra-nu am avut in intentie sa te atac sub nici un motiv, doar ti-am facut doar o expunere de motive reale pt. care ai cazut in plasa. i s-ar fi putut intampla oricui, care nu poseda aceste cunostinte si nu este obligatoriu sa le ai si nu se se pune problema de nimic altceva. :)

in privinta identificarii chitarelor, asta nu este, deloc, dar deloc, o problema simpla. este foarte mult de studiat in aceasta privinta si dureaza destul de mult pana sa ajungi sa te descurci in multitudinea de elemente, atunci cand vrei sa faci identificarea unei chitare de marca.

Edited by StratMan
Link to comment
Share on other sites

in privinta identificarii chitarelor, asta nu este, deloc, dar deloc, o problema simpla. este foarte mult de studiat in aceasta privinta si dureaza destul de mult pana sa ajungi sa te descurci in multitudinea de elemente, atunci cand vrei sa faci identificarea unei chitare de marca.

 

din cauza asta avem nevoie de pricinosi, meticulosi, obsedati (in sensul bun al cuvantului) s.a.m.d.

din cauza asta ne bucuram de cate ori posteaza oamenii care au intr-adevar ceva de zis, cu toata experienta si in cunostinta de cauza

din cauza asta apreciem post-urile unora dintre voi (StratMan, Mibu...Karpi....si altii al caror nume nu-mi vine acum in cap)

 

offffffff..... asta a fost cam ca aia "Sefu, aveti o scama pe rever.... lasa-ti-ma sa va curatz"

 

da' ati prins voi ideea

Link to comment
Share on other sites

Nu e nici o teapa , oameni scriu exact ce scriu si firmele producatoare " chitara Les Paul ...fabricat DE XY.. ,

Singura chestie necinstita ,cum zice si StratMan , ar fi lipirea logourilor .Dar intr adevar acestea nu seamana cu cele originale si sunt ptr copii ,sa scrie si pe chitara lor la fel ca si pe a celor "mari".un fel de tricouri Superman.

 

Altfel cred ca este o chitara buna pana la 250 Euro , merge .Tu vrei sa canti sau vrei un fel de titlu "nobiliar" ?

In primul rand sa te interesezi din ce lemn e facuta chitara , am mai scris cum ca mai bine un Reghin "vintage" decat chinezismele din lemn prost .

Gatul sa nu fie vopsit si sa fie dintr-o bucata .Gat vopsit sa nu dai mai mult de 50 Euro , nu stii ce lemn este.

 

Cauta copii cu gat din "artzar" , sau "mahon" , exista si asa ceva, firmelwe noi la inceput se strofoca sa prinda piata si mai gresesc folosind materiale bune.

Daca nu ai lemn bun nu vei pute acorda chitara ,incontinuu se va dezacorda .daca nu se si indoaie !! ( sau se stramba )

De altfel stiu doua chit bass care s-au indoit , chitari de firma . originale !!!! cu pretul in jur de $2000 .

Asa ca , bafta ..

Link to comment
Share on other sites

din cauza asta avem nevoie de pricinosi, meticulosi, obsedati (in sensul bun al cuvantului) s.a.m.d.

din cauza asta ne bucuram de cate ori posteaza oamenii care au intr-adevar ceva de zis, cu toata experienta si in cunostinta de cauza

din cauza asta apreciem post-urile unora dintre voi (StratMan, Mibu...Karpi....si altii al caror nume nu-mi vine acum in cap)

 

offffffff..... asta a fost cam ca aia "Sefu, aveti o scama pe rever.... lasa-ti-ma sa va curatz"

 

da' ati prins voi ideea

...sau mai degraba: Sefu, lasati-ma sa va curat reverul, in curand veti avea o scama... :)

Link to comment
Share on other sites

Problema nu e cu aceste chitari de 2 lei,ci cu alea care in poza arata identic cu un Gibson,si nu iti dai seama decat atunci cand le ai in mana ca sunt fakeuri.Din pacate am vazut una de curand la un prieten,pana si seria corespundea.Sunt curios cate asemenea Gibsonuri si-au gasit cumparator de buna credinta,care e convins ca a luat originalul.

Link to comment
Share on other sites

E de mare ajutor ce ai pus tu aici,Cearny.Totusi chitara pe care si-a luat-o prietenul meu nu era grosolan facuta,ca cele despre care e vorba aici,logoul Gibson nu era mai gros,truss rod coverul era in 2 suruburi,ba mai mult,era chiar original,doar ca era zgariat si se vedea ca e mai vechi decat restul chitarii,avea caseul din anii 90,maro cu interior roz,care corespundea cu seria,chitara era vanduta din Germania,si nici eu nu mi-am dat seama din poza,doar dupa ce am luat-o in mana,am vazut ca erau alte materiale,mai ales plasticurile.Dupa ce am desfacut-o,am vazut ca poturile nu erau americane,iar cablul de la doze era mai subtire ca cel de la Gibson,chiar daca era invelit intesatura metalica,asa ca originalul.AA,si a costat 1000 de euro :)

Link to comment
Share on other sites

E de mare ajutor ce ai pus tu aici,Cearny.Totusi chitara pe care si-a luat-o prietenul meu nu era grosolan facuta,ca cele despre care e vorba aici,logoul Gibson nu era mai gros,truss rod coverul era in 2 suruburi,ba mai mult,era chiar original,doar ca era zgariat si se vedea ca e mai vechi decat restul chitarii,avea caseul din anii 90,maro cu interior roz,care corespundea cu seria,chitara era vanduta din Germania,si nici eu nu mi-am dat seama din poza,doar dupa ce am luat-o in mana,am vazut ca erau alte materiale,mai ales plasticurile.Dupa ce am desfacut-o,am vazut ca poturile nu erau americane,iar cablul de la doze era mai subtire ca cel de la Gibson,chiar daca era invelit intesatura metalica,asa ca originalul.AA,si a costat 1000 de euro :)

 

Prin ani '80 Boita a cumparat o minunatie de Ibanez LP vopsea .metalizata componente aurite etc ..o chitara de lux ,cu serie etc..

 

Vine Boita zice ce sa faca ca parca nu are sustain , zic eu hai sa desfiintam "talpici" ( asemanatoare cu cele de la chitare semiacustice) de la calus si facem filet in lemn ca sa aiba "priza" mai buna si o sa aiba sustain mai bun , si ton mai echilibrat .Altfel avea ton inchis ptr Jazz ,cu humbuckeri cu cutie ecranaj din metal ( cele aurite).

 

Zis si facut , dam jos capacele de la doze sa deschidem tonul , cand ajungem la calus ami vine ideea sa zgarii lemnul ....LEMNUL ...era PAL adica rumegus ..!! pai de unde sa aiba sustain si "ton" ...de atuncea ma feresc de instrumentele vopsite frumos unde nu se vede din ce lemn este confectionat.

A fost prima faza de chitara contrafacuta ce am vazut.

 

La Gibson LP original asa stiu ca headstockul are pe partea de "sus" cel cu logoul firmei o placa de ceva plastic grafitat ce este lipit peste lemn si este reziztent la zgarieturi ( la schimbat corzile) .Dar si la Gibson parca am vazut si fara acesta placa , la unele serii speciale aniversare .(?)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.