www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Nazalitate!


Guest Rockaholic
 Share

Recommended Posts

Guest Rockaholic

Buna, m-ar interesa niste mici "rezolvari" sau exercitii/sfaturi de reducere a nazalitatii enervante din cantat (cantatul pe nas, "calitatea" nazala a notelor). Am incercat tot felul de lucruri din diferite video-uri de pe youtube si internet in general dar fara rezultate. E bine primita si parerea unuia care le are cu cantatul sau lectiile de canto dar orice sfat e bine primit. Multumesc anticipat!:D

Link to comment
Share on other sites

Buna, m-ar interesa niste mici "rezolvari" sau exercitii/sfaturi de reducere a nazalitatii enervante din cantat (cantatul pe nas, "calitatea" nazala a notelor). Am incercat tot felul de lucruri din diferite video-uri de pe youtube si internet in general dar fara rezultate. E bine primita si parerea unuia care le are cu cantatul sau lectiile de canto dar orice sfat e bine primit. Multumesc anticipat! :D

 

Sunt cateva vedete care canta nazal ...Bob Dylan ,Tom Petty ,Andy Williams , Ricky Nelson ......au ajuns bogati ...deci nu e nici o problema

mai sunt si altii

Link to comment
Share on other sites

Guest Rockaholic

@

Sunt cateva vedete care canta nazal ...Bob Dylan ,Tom Petty ,Andy Williams , Ricky Nelson ......au ajuns bogati ...deci nu e nici o problema

mai sunt si altii

 

Probabil ca pe mine nu ma deranjeaza DOAR nazalitatea propriu zisa, o frustrare a mea ar putea fi ca nu mi-am gasit inca stilul vocal, avand un timbru cu o oarecare nazalitate. O sa incerc sa-i studiez pe cei enumerati de tine. Am sa revin cu cateva inregistrari ale vocii mele.

Edited by Rockaholic
Link to comment
Share on other sites

@

 

Probabil ca pe mine nu ma deranjeaza DOAR nazalitatea propriu zisa, o frustrare a mea ar putea fi ca nu mi-am gasit inca stilul vocal, avand un timbru cu o oarecare nazalitate. O sa incerc sa-i studiez pe cei enumerati de tine. Am sa revin cu cateva inregistrari ale vocii mele.

Cel mai important lucru la un vocalist de pop/rock/ sa aiba timbru cat mai exotic /interesant /aparte .

Verzi si pe basistul de la Rush ...

Daca ai o voce aparte interesanta /enervanta ...altceva te tineminte lumea ,si ai castigat.

Cu o voce perfecta dar comuna nu iesi in evidenta .

Asa ca este un castig sa nu ai o voce comuna..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

pai treaba e cam asa... Cantatul pe nas se intampla de obicei atunci cand cutiile de rezonanta nu sunt stapanite corect si incepe de obicei cand canti note foarte sus sau foarte jos pentru timbrul tau. Apoi tendinta se extinde. De exemplu cand canti jos in loc sa deschizi gura o inchizi ca sa dai la aer mai multa presiune deoarece "nu se aude tare". Ceea ce se intampla de fapt este ca tu te auzi mai tare pt ca in cutia craniana unde auzi tu sunetul sunt mai multe vibratii cu gura inchisa decat deschisa. De fapt te auzi mai incet fata de ceilati care te asculta at cand ovalizezi si inchizi. La fel se intampla si sus cand in loc sa tii sunetul la nivelul gurii il ridici la nivalul nasului (sinusurilor). Pentru ca sa il poti da afara. Oricum e dificil de explicat in scris si sunt o gramada de discutii despre cum se cant corect, cum se formeaza zgomotele, ce timbru sa ai, ce tehnica sa folosesti, si crede-ma nu vrem sa ne ducem acolo - e ca o cearta intre musulmani si crestini.

 

Ca sfat general, incearca sa canti cat mai "lat" poti - cu alte cuvinte ranjeste cat de mult cand canti. Ti se va parea foarte tampita faza dar ajuta. De asemea nu impinge aerul prin gat pt ca se duce direct pe fosele nazale si muschii gatului sau ce mai e pe acolo iti inchid gaurile nasului la radacina. Si de aici un cerc vicios care se extinde de la notele de sus sau de jos pe tot registrul vocal. Cat despre cum sunt unii staruri si totusi canta pe nas, in mod sigur nu pentu ca ar canta pe nas sunt staruri. Exista mult mai multe staruri care NU canta pe nas decat care canta. Oricum nu vreau sa intru in polemica cu nimeni. E adevarat ca daca ai un timbru mai special esti avantajat dar stii cum e, gusturile nu se discuta - asta pana la limita bununului gust - dupa aia...

Link to comment
Share on other sites

Mmmm, zice bine ce zice Ursu, dar, poate ai polipi, deviatie de sept, etc (aici intervine ORL-istu) si nu rezolva mereu problema, acum, ca ai tu un timbru nazal, asta e si Jon Bon Jovi are si uite cate femei il viseaza...

p.s. eu cant la fel, nazal, asa e vocea mea, so fucking what?

Link to comment
Share on other sites

faza cu ranjitu si cu aeru pe gat e foarte adevarata cum spunea ursu brun.insa din ce spui tu daca nu esti obisnuit cu vocea ta inseamna ca esti la inceput deci treaba cu nazalitatea ar fi spre ultimele lucruri la care sa te gandesti.si mie mi-ar placea sa sun ca george michael dar asta e.

despre faza cu problema medicala e si asta o explicatie.eu am deviatie de sept si sunt depenedent de olinth de vreo 10 ani.iti inchipui ce greu imi e sa cant saturat de picaturi si asa mai departe.nu ma operez de frica si din cauza ca sunt obisnuit cu vocea mea.poate ca daca ma operez o sa sun mai bine sau dimpotriva,poate o sa sun spart.n-am de unde sa stiu.oricum un control orl daca crezi ca ai probleme e destul de ieftin si concludent

Link to comment
Share on other sites

Guest Rockaholic

Mmmm, zice bine ce zice Ursu, dar, poate ai polipi, deviatie de sept, etc (aici intervine ORL-istu) si nu rezolva mereu problema, acum, ca ai tu un timbru nazal, asta e si Jon Bon Jovi are si uite cate femei il viseaza...

p.s. eu cant la fel, nazal, asa e vocea mea, so fucking what?

pai treaba e cam asa... Cantatul pe nas se intampla de obicei atunci cand cutiile de rezonanta nu sunt stapanite corect si incepe de obicei cand canti note foarte sus sau foarte jos pentru timbrul tau. Apoi tendinta se extinde. De exemplu cand canti jos in loc sa deschizi gura o inchizi ca sa dai la aer mai multa presiune deoarece "nu se aude tare". Ceea ce se intampla de fapt este ca tu te auzi mai tare pt ca in cutia craniana unde auzi tu sunetul sunt mai multe vibratii cu gura inchisa decat deschisa. De fapt te auzi mai incet fata de ceilati care te asculta at cand ovalizezi si inchizi. La fel se intampla si sus cand in loc sa tii sunetul la nivelul gurii il ridici la nivalul nasului (sinusurilor). Pentru ca sa il poti da afara. Oricum e dificil de explicat in scris si sunt o gramada de discutii despre cum se cant corect, cum se formeaza zgomotele, ce timbru sa ai, ce tehnica sa folosesti, si crede-ma nu vrem sa ne ducem acolo - e ca o cearta intre musulmani si crestini.

 

Ca sfat general, incearca sa canti cat mai "lat" poti - cu alte cuvinte ranjeste cat de mult cand canti. Ti se va parea foarte tampita faza dar ajuta. De asemea nu impinge aerul prin gat pt ca se duce direct pe fosele nazale si muschii gatului sau ce mai e pe acolo iti inchid gaurile nasului la radacina. Si de aici un cerc vicios care se extinde de la notele de sus sau de jos pe tot registrul vocal. Cat despre cum sunt unii staruri si totusi canta pe nas, in mod sigur nu pentu ca ar canta pe nas sunt staruri. Exista mult mai multe staruri care NU canta pe nas decat care canta. Oricum nu vreau sa intru in polemica cu nimeni. E adevarat ca daca ai un timbru mai special esti avantajat dar stii cum e, gusturile nu se discuta - asta pana la limita bununului gust - dupa aia...

Cel mai important lucru la un vocalist de pop/rock/ sa aiba timbru cat mai exotic /interesant /aparte .

Verzi si pe basistul de la Rush ...

Daca ai o voce aparte interesanta /enervanta ...altceva te tineminte lumea ,si ai castigat.

Cu o voce perfecta dar comuna nu iesi in evidenta .

Asa ca este un castig sa nu ai o voce comuna..

 

va multumesc tuturor pentru raspunsuri, am sa incerc sa "ranjesc" mai mult si sa imi experimentez mai mult vocea si timbrul:) voi reveni in viitorul apropiat cu un topic.

Edited by Rockaholic
Link to comment
Share on other sites

Ai primit niste sfaturi foarte bune.

Uite inca unul:

- repeta in prezenta cuiva pe care il autorizezi sa te opreasca de fiecare data cand depasesti limita cu nazalul. Cineva care sa-ti atraga atentia pe loc fara sa te superi. In maxim 20 de sedinte de repetitie scapi de acest obicei (daca nu ai si o problema medicala).

Link to comment
Share on other sites

Guest Rockaholic

Ai primit niste sfaturi foarte bune.

Uite inca unul:

- repeta in prezenta cuiva pe care il autorizezi sa te opreasca de fiecare data cand depasesti limita cu nazalul. Cineva care sa-ti atraga atentia pe loc fara sa te superi. In maxim 20 de sedinte de repetitie scapi de acest obicei (daca nu ai si o problema medicala).

multumesc de sfat, am sa incerc cu siguranta!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Nazalizare inseamna mult prea mult aer care iese pe nas, in detrimentul gurii. Modifica raportul. Si invata sa folosesti si rezonanta de piept, care trebuie sa faca parte din componentele sunetului unui cantaret, chiar daca se canta cu precadere pe registrul acut. De curand, tocmai am rezolvat doua asemenea cazuri printre studentii mei.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.