www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Exerciþii ªi Tehnici Pentru Death ªi Thrash Metal


Adi M
 Share

Recommended Posts

Salutare!

 

De ceva timp tot mã strãduiesc sã îmi îmbunãtãțesc mîna dreaptã pentru ritmuri din alea percutante, de mitralierã de death ºi thrash metal :) De exemplu, zilele astea am început sã învãț World Painted Blood de la Slayer. Dar sînt abia la main riff, cînd începe Arraya sã cînte :)

 

Am ceva experiențã, cînt de ceva ani, dar nu foarte mult ºi nici tocmai constant (deh, ocupat cu facultatea ºi cariera :) ). Vara aceasta am început DVD-ul lui Andy James cu Metal Rhythm in 6 Weeks ºi am prins ceva vitezã la secvențe de palm mute, ori în note egale, ori galopant (cu trioleți). Sã zicem cã reuºesc "galop-uri" ºi ºaisprezecimi cam la 170-180 bpm (personal best :) ).

 

Cum aº putea sã îmi îmbunãtãțesc tehnica de mînã dreaptã, în special pentru pasaje cu note egale (optimi, ºaisprezecimi), galop-uri sau chiar un tremolo picking curat? Alte idei în afarã de a o lua încet ºi treptat, cu metronomul. Asta fac deja ºi intenționez sã continui, dar mã gîndeam poate apar alte idei.

 

Greºelile mele cred cã țin de rezistențã, în principal. Am impresia uneori cã nu reuºesc sã separ notele bine ºi cã galop-ul acela se aude cam zgîriat. Poate fi din cauza penei tocite sau a ampului nu chiar grozav. Dar poate e ºi de tehnicã. Am sã postez ceva exemple, cred.

 

O altã tehnicã la care lucrez mult e "pedaltone" (nu ºtiu sã traduc). E vorba de lick-uri în care se tot revine la o coardã (de obicei mai groasã). Sã zicem cã avem o idee 7-8-10 pe coarda A ºi dupã fiecare notã bãgãm un 0 pe E. Sigur ºtiți (exemplul clasic - la propriu - Leyenda sau Asturias a lui Albeniz, dar vorbim în metal).

 

Asta despre ritm. Acum despre melodie ºi solo... Am observat cã solo-urile de death ºi thrash, lãsînd la o parte artificii ºi armonice cu tremolo-ul, sînt destul de curate, în sensul cã nu au multe vibrato, bend-uri ºi altele. Sînt mai mult idei de game ºi arpegii. Cum aº putea exersa asta? Pur ºi simplu cîntînd diverse game, apoi din 3 în 3, din 5 în 5 º.a.m.d, arpegii etc. Sau aveți alte propuneri ºi pentru asta?

 

Mulțumesc.

Link to comment
Share on other sites

1. Foarte miºto piesa!

2. Departe, foarte departe de nivelul meu! :)

 

Ideea e cã n-am atîta tehnicã ºi nu mi se pare o idee bunã sã mã iau acum de piesa asta, pentru cã are multe pasaje pe mai mult de 2 corzi, cu skip ºi alte altea :) Eu momentan sînt oarecum la început cu thrash ºi death, deci m-aº rezuma, în urmãtoarea perioadã, la piese care nu implicã salturi aºa mari. De-aia am ºi dat exemplu cu World Painted Blood, care are la vers idee pe o coardã ºi mai apare în a doua jumãtate un fel de pedaltone + refrenul nu niºte octave simple. Problema e viteza.

 

Deci aº vrea sã îmi cresc acuratețea (ºi "tightness"-ul) la mîna dreaptã cu idei simple, de galop ºi tremolo picking, eventual ºi cîteva acorduri ici-colo. Aºa mi se pare natural sã încep. Sugestia ta e extraordinarã, dar deocamdatã aº pune accent pe ceva mai simplu, sã prind fundamentele bine.

 

Iatã ce-s în stare sã scot din versul de la World Painted Blood, cu viteza crescînd de la 70 la 90% din original. Se cam cunoaºte unde încep sã mã pierd - nu mai separ notele bine, nu mai pãstrez tempo-ul ºi ritmul... Bine, n-a fost una dintre cele mai reuºite încercãri pe care am captat-o, dar asta a ieºit acum. ªi am ºi pana cam tocitã, nu mai agațã bine. În fine, ca tot omul, am avut ºi zile (un pic) mai proaste, precum ºi (un pic) mai bune. :)

Sound 2.mp3

Link to comment
Share on other sites

Iti recomand sa te pui sa studiezi albumele Individual Thought Patterns,Symbolic si The Sound of Perseverance de la Death.Ai tot ce vrei si ce nu vrei acolo.

 

Acolo mă gîndeam şi eu, să o iau de la rădăcini. Dar na, nenea Ciac a fost destul de tehnic, aşa că aş încerca mai întîi nişte Slayer care par mai primitivi la idei şi tehnici, dar foarte curaţi şi rapizi, în primul rînd.

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Pai ...asta nici nu este viteza ...doar la 3:50 are o parte si pe la sfarsit .Restul este mai lent de o sarba olteneasca mai focoasa .

 

Trebuie sa exersezi in viteza maxima in care i-ti iese ceva apoi cand ai sincron si claritate/definitie maresti un pic viteza ,,,>>>>> pana se aprind tastele si iese fum...

 

Zakk de la Ozzy sa asculti ....dintre cei cunoscuti ..

http://www.youtube.com/watch?v=AK8y0DywaMM&feature=related

 

si cauta si pa d'astia :...ca sa vezi cam de pa unde vine mama lu tieknika molodioja .

 

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Sau She wolf de la Megadeth.

 

Da, bună şi asta :) Sînt tentat să abordez melodii care-mi vin mie în cap, cînd mi se pune pata pe ele. De-alea de-ţi cîntă mereu în cap după ce le asculţi. De aceea am început cu World Painted Blood. Iau în calcul şi sugestiile voastre, că sînt bune :)

 

Acum, trecînd la partea de solistică... Aveţi alte sugestii în afară de game, crescînd treptat viteza, cu notele cîntate într-o oarecare ordine (normal, apoi din terţă în terţă, din cvintă în cvintă etc), precum şi în dezordine?

 

Mulţumesc.

Link to comment
Share on other sites

Da, bună şi asta :) Sînt tentat să abordez melodii care-mi vin mie în cap, cînd mi se pune pata pe ele. De-alea de-ţi cîntă mereu în cap după ce le asculţi. De aceea am început cu World Painted Blood. Iau în calcul şi sugestiile voastre, că sînt bune :)

 

Acum, trecînd la partea de solistică... Aveţi alte sugestii în afară de game, crescînd treptat viteza, cu notele cîntate într-o oarecare ordine (normal, apoi din terţă în terţă, din cvintă în cvintă etc), precum şi în dezordine?

 

Mulţumesc.

 

Canta ce-ti arata cei in video exemple .I-ti arata si spune de 100 de ori unde sa pui degetul si cum sa executi .

 

Dar mai bine ar fi daca ai invata sa canti la chitara , invata ceva despre armonie ..si nu vei mai intreba ce sa exersezi/ canti ...

Sa inveti 10 riff-uri si cateva pozitii dintr-o gama in 5798 de ore este cam neproductiv .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.