www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

G. Cash Stratocaster


Guest Ludwig Horst Alin
 Share

Recommended Posts

Guest Ludwig Horst Alin

Seara buna domnilor!

 

Cu riscul de a primi ban pentru canibalism si barbarism, doresc sa va prezint proiectul meu.

Chitara a fost achizitionata de la un amic bun, intr-o stare nu excelenta, destul de zgariata, cu multe locuri cu vopseaua zburata, asa ca am decis sa o fac unica.

Uni vor zice ca a fost un gest barbar,dar avand in vedere ca era intr-o stare destul de proasta am deci sa ma pun pe treaba.

post-17165-0-33751700-1328110796_thumb.jpg asa arata cu mult inainte sa ajunga la mine.

 

Mhoh deci am dat jos grif, corzi, pickguard-ul butoane etc...

si am inceput sa slefuiesc, cu smirglu dur si atat, nu am avut aces la alte scule.post-17165-0-32448800-1328111067_thumb.jpg

 

Apoi mi-a venit o idee din senin, stiind ca mi-am facut un polizor din motorul unei masini de spalat, stiind sa lucrez cu el etc. am decis sa fac ceva in sensul asta cu corpul.... si a iesit asta :Dpost-17165-0-73149200-1328111144_thumb.jpg

post-17165-0-61899500-1328111232_thumb.jpg

post-17165-0-56655300-1328111251_thumb.jpg aici am pus placa doar de forma sa vad cum ar arata :) toate acele scobituri le-am facut la polizor a fost destul de greu dar multumit de rezultat:D

 

apoi am continuat cu griful, l-am slefuit frumos tot cu smirglu fin manual, si dupaia 2 straturi de lac nu foarte groase.

post-17165-0-11285400-1328111464_thumb.jpg

 

Apoi am trecut la pickguard, l-am ecranat cu folie de aluminiu, post-17165-0-52520800-1328111624_thumb.jpg

 

apoi fata pickguard-ului am zapacito cu folie autocolanta muhaha la fel si capacele dozelor. si a iesit cam asa.: post-17165-0-66908200-1328111884_thumb.jpg

post-17165-0-68198900-1328111899_thumb.jpg

post-17165-0-59163900-1328111965_thumb.jpg

mnoh le-am montat toate cele inapoi am duso la Tibi de la M&C la setat etc a pus-o la punct din punct de vedere tehnic. cam asa arata acum post-17165-0-50894200-1328112351_thumb.jpg in poza asta este un bun prieten, care si-a dorit poza cu chitara hehe.

 

 

Haha nu ma ucideti, mi-am dorit sa am o chitara unica in lume ca design, daca era noua chitara sau nu avea zgarieturi majore sau ciobituri cu siguranta nu o modificam

Link to comment
Share on other sites

Arata bine.

Si eu am facut ceva asemanator, doar ca: am dat jos toata vopseaua, am dat straturi succesive de ulei, am stat cu chitara asa o perioada lunga, cat sa fie absorbit uleiul de lemn sau uscat,

apoi am dat straturi diferite de vopsea, din care apoi am smirgheluit. Nu mi-ar fi greu sa dau un strat de lac, insa parca nu-mi vine.

Link to comment
Share on other sites

Guest Ludwig Horst Alin

Am vazut ce ai facut si imi place :D am vrut o chitara unica si mai extreme mnoh here i have it:)) curand va avea si 2 humbukere in nek si brige muhaha, si dozele de pe ea suna foaarte bine, sunt foarte multumit de ele doar ca mnoh, mai evoluez si eu.

oricum daca ar fi fost noua sau cu zgarieturi putine si fine clar nu faceam asa cv ca nu sunt dement(defapt sunt dar incerc sa ascund) hahaha

 

Astept pareri si impresii (injuraturile se vor trimite pe PM)

multumesc pentru intelegere :respect::clown::banana5::))))

Edited by Ludwig Horst Alin
Link to comment
Share on other sites

Sper sa am vreme(at some point) sa iti scobesc si eu chitara si sa ajustez stuff :lol: cablez, etc, dar astea iti sunt dozele :D

 

Un jackson CVR2 pasiva, si LZ3 de pe ibanez RGA activa(probabil facem cu baterie gen de ceas dinaia buna japoneza la 3 V, ca asa e doza asta; ramane de vazut)

 

100_6022.JPG

100_6023.JPG

Edited by Razvan S.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Guest Ludwig Horst Alin

ai ai ai cata bere tre sa pun deoparte:))) yeyyy mee in culmea fericirii :X daca maine soseste si bijuteria de pedala de la GT o sa faca echipa buna :D sarumanaaa!!!!

Link to comment
Share on other sites

Mai ramane de decupat si pickguardul, facut cablajul si gasita ceva baterie de 3 V sa se potriveasca, probabil montata in cavitatea arcurilor de trem cu un suport pentru a fi schimbata usor in timp

 

momentan, mai ,,primitiv'' am facut-o HSH, fata de HSS cum era (H-ul din bridge era putin neincapator si trebuia si el ciopartit putin :lol: )

 

Am facut cat am putut de ok in cavitatea mica, cu scule simple, dalta, cutit, etc. Lemnul are deasupra un strat de placaj si a fost cam slab ca esenta, dar e ok

 

100_6047.JPG

100_6044.JPG

Edited by Razvan S.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest Ludwig Horst Alin

daaaa griful l-am slefuit finisat am mai facut cateva scalop-uri apoi finisat si lacuit cu 2 straturi de lac, o supt gagica tot haha :))) dap grifu e lacuit, RAZVANEEEEEEEEEEEEEEE e BETON :X:X like like like

Link to comment
Share on other sites

Guest Ludwig Horst Alin

inainte de a pune razvan doza activa in brige si cea pasiva in nek ,singlecoil-urile mele chiar sunau foarte bine ,acum si eu sunt curioscum va sunahee. oricul asteptam de la razvan ceva sample hehe, iar scobiturile le-am facut la polizorul meu de banc.

Link to comment
Share on other sites

E si gata cablata (99%), si fixat suportul de baterie. Totul merge cum trebuie :D

 

Acel 1 % ramas cuprinde montatul chitarei si pus pickguardul la loc; singura problema e ca nu am gasit cautand la toate magazinele din tm o porcarie de mufa mama pt jack stereo sa pot intrerupe alimentarea la baterie. In cel mai rau caz voi baga un switch, dar am sa caut, poate mai am chiar unul stereo ramas.

 

Suportul de baterie in spate la tremolo:

 

000_0156.jpg

000_0155.jpg

 

Am sa postez si poze cu wiringul cand sunt gata complet, mai am niste shrink tubes de pus pe firele de la baterie-doza+ acel stereo jack.

Link to comment
Share on other sites

Guest Ludwig Horst Alin

Danmmmm :o tu da bi da best! Genial ABSOLUT GENIAL!!!! :wee::catwub: hehe stiu ca nu va place multora cum arata, dar pentru mine e chitara perfecta, deci e ok :D Multumim Stimabile Razvan!!! :1st: Inca odata m-ai lasat cu gura casca!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.