www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Humbucker Pe Squier Telecaster


Vali184
 Share

Recommended Posts

Salutare. As vrea sa montez o doza humbucker (normal, nu mini sau hot rail) in pozitia neck la un squier affinity strat. Am luat jos pickguardul si am observat ca in acea cavitate nu pot monta numai un single coil de telecaster... intrebarea mea este daca pot "scobi" cumva sa fac loc pentru un humbucker full size. Operatiunea vreau sa o fac eu acasa, fara prea mari complicatii cu "lutieri".

 

Si daca se poate, si in bridge sa pun un humbucker, sa fac chitara HH (fara coil-split si altele). Am observat ca este de cumparat bridge cu loc de humbucker, dar nu stiu daca este loc in corpul chitarei pentru un humbucker, deci aceeasi poveste.

 

De cumparat alta chitara nici nu se pune problema... dozele stock au prea mult noise si hum, mai ales in pozitia neck.

Link to comment
Share on other sites

Eh, măcar de-ar ieși un FrankenTele din mânuțele dibace ale lui Vali. Sau o fi FrankenStrat? Că una scrie în denumirea topicului, alta în primul post.

Mă rog...

Dacă tot e hotărât să scape de zgomote nedorite ciopârțind chitara, ar trebui să își facă calculele bine: și alea legate de priceperea lui în a efectua cu succes modificările (operaţiunea de frezare propriu-zisă, determinarea dimensiunii corecte a noilor cavităţi şi a poziției noilor doze, modificările părții electrice), și cele legate de costurile aventurii "lutieristice" (dacă-mi permiteți licența poetică) în care se avântă.

Părerea mea.

 

PS: Pentru reducerea zgomotului există soluţii mult mai simple şi mai puţin invazive.

Link to comment
Share on other sites

nu iti trebuie neaparat o freza,poti folosi dalti pt lemn o bormasina si plle pt lemn,va dura mai mult dar cu grija poti ajunge la un rezultat bun oricum cavitatlle sunt acoperite, modificarile sunt permanente daca vei vrea ulterior sa vinzi chitara indiferent de cati bani ai bagat in ea e posibil sa nu aprecieze nimeni si sa nu recuperezi investitia post-10272-0-88555600-1327394489_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

nu iti trebuie neaparat o freza,poti folosi dalti pt lemn o bormasina si plle pt lemn,va dura mai mult dar cu grija poti ajunge la un rezultat bun oricum cavitatlle sunt acoperite, modificarile sunt permanente daca vei vrea ulterior sa vinzi chitara indiferent de cati bani ai bagat in ea e posibil sa nu aprecieze nimeni si sa nu recuperezi investitia post-10272-0-88555600-1327394489_thumb.jpg

 

No no no!

 

Daca vrei sa faci un lucru bun il faci cu o freza. Altfel poti sa-ti iei adio de la instrument.

Freza nu este neaparat sa o cumperi poti sa o imprumuti.

Cel mai corect este sa te duci frumusel la un tamplar care face mobila, cu problaema n=bine definita si cu desenele clare si sa-ti faca o frezare care dureaza maxim 10 minute.

 

Dar tot nu este bine ce vrei sa faci.

Daca te deranjeaza zgomotul poti pune single coils noiseless, dar costa. Insa modificarea cu hambucker costa mai mult (daca vrei sa o faci ca la carte).

Daca vrei doar sa te distrezi ca nu ai ce face cu lopata, spor la treaba, pana la urma orice lutier a stricat o chitara cand a inceput nu?

 

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

As vrea sa montez o doza humbucker (normal, nu mini sau hot rail) in pozitia neck la un squier affinity strat. Am luat jos pickguardul si am observat ca in acea cavitate nu pot monta numai un single coil de telecaster

 

Si pentru telecaster n-am prea gasit doze la mica publicitate (mda, bugetul...)

 

Deci despre ce animal e vorba pana la urma? Affinity Strat sau Telecaster???

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.