www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pedala Efect


metallicu
 Share

Recommended Posts

M-am decis sa imi iau pentru moment o pedala de efecte BOSS DS-1, asta pana strang bani sa iau un AMP bun. Ce credeti este buna pentru ceva metal? In fond am nevoie decat de distors, momentan nu am nevoie de multe efecte. Cred ca e o alegere buna ca o pot lua cu mine oriunde si o pot conecta la orice sistem, daca am cablul necesar si ea imi da efectul dorit.

Edited by metallicu
Link to comment
Share on other sites

eu am un MXR Fullbore Metal si ce scot din ea nu seamana cu nimic ce gasesc pe net ca si sound example.

conteaza foarte mult amp-ul, mie nu mi-a placut MXR in fata la Marshall MG30DX, dar in fata Calss 5 este super okay.

cel mai bine, daca poti, sa o probezi in magazin cu chitara ta si un amp asemanator cu al tau.

o pedala care mi-a placut in fata la un amp pe tranzistori a fost MXR Zakk Wylde overdrive.

Link to comment
Share on other sites

eu am un MXR Fullbore Metal si ce scot din ea nu seamana cu nimic ce gasesc pe net ca si sound example.

conteaza foarte mult amp-ul, mie nu mi-a placut MXR in fata la Marshall MG30DX, dar in fata Calss 5 este super okay.

cel mai bine, daca poti, sa o probezi in magazin cu chitara ta si un amp asemanator cu al tau.

o pedala care mi-a placut in fata la un amp pe tranzistori a fost MXR Zakk Wylde overdrive.

Corect -conteaza cu ce amp o folosesti foarte mult . Spune-ne ce amp si de ce buget dispui .

Link to comment
Share on other sites

Omule daca nu ai amp nu ai ce sa faci cu o pedala de efecte! E risipa aiurea de bani...i-ati un procesor, ca sa poti conecta casti la el (sau difuzoare). Pedala nu o poti conecta la orice lol :w00t: (de ce ai scris cu font atat de mic? sa nu putem citi cum trebuie topicul?) ... semnalul care iese din ea nu e suficient de mare ca sa poate fi reprodus fidel in casti/boxe...uite ia comboul de la Cristi_vulpe...are 3 sau 4 moduri de distorsiune (include si ds-1!!!) si e dirt cheap!

Edited by Draykor
Link to comment
Share on other sites

M-am decis sa imi iau pentru moment o pedala de efecte BOSS DS-1, asta pana strang bani sa iau un AMP bun. Ce credeti este buna pentru ceva metal? In fond am nevoie decat de distors, momentan nu am nevoie de multe efecte. Cred ca e o alegere buna ca o pot lua cu mine oriunde si o pot conecta la orice sistem, daca am cablul necesar si ea imi da efectul dorit.

 

Omule daca nu ai amp nu ai ce sa faci cu o pedala de efecte! E risipa aiurea de bani...i-ati un procesor, ca sa poti conecta casti la el (sau difuzoare). Pedala nu o poti conecta la orice lol :w00t: (de ce ai scris cu font atat de mic? sa nu putem citi cum trebuie topicul?) ... semnalul care iese din ea nu e suficient de mare ca sa poate fi reprodus fidel in casti/boxe...uite ia comboul de la Cristi_vulpe...are 3 sau 4 moduri de distorsiune (include si ds-1!!!) si e dirt cheap!

 

Cred ca nu am citit eu cu atentie din prima . Deci tu nu ai deloc amplificator ?

Atuncea ar fi aiurea sa iti iei o pedala cu a spus si Draykor.

Mai bine canti prin computer .

 

PS : acum mi-am amintit de pedalele amt http://www.amtelectr...amp_series/e-1/

au semnal mare de iesire deci pot fi folosite in mai multe situatii !

Edited by Cristi_Vulpe
Link to comment
Share on other sites

au semnal mare de iesire deci pot fi folosite in mai multe situatii !

Dar nu în boxe pasive.

 

99% din toate efectele au "semnal mare de ieșire", sunt alimentate la 9 V, for Fuck's sake! O intrare de linie "profi" acceptă nominal 1,5 VRMS, iar una "consumer" (e.g. pt. boxe multimedia) 0,3 VRMS. De amplificatoare pentru instrument nu mai zic.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ai gresit.

Acum sa o pastrezi pana o sa-ti iei si un amplifiactor bun, macar sa te alegi cu ceva.

 

Iata care este problema: un sunet bun cu distorsion/overdrive trebuie injectat intr-un amplificator de chitara (ideal pe lampi) care este dotat cu o boxa cu un difuzor de chitara. Sunetul este obtinut din amp si difuzor, pedala nu face decat o preamplificare si o distorsiune initiala care, daca este inregistrata direct, suna ca porcul. De-aia exista simulatoare de amplificatoare, si iesiri directe cu simulatoare de speaker (boxa, difuzor). Pedala ta nu are.

Dar pune-o la colectie, iti va folosi mai tarziu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mi-am luat o pedala de distors BOSS DS-1 si impreuna cu mixerul meu Vlliodor DS-9702 PM1, face treaba multumitoare pentru mine momentan.

 

Ai gresit.

Acum sa o pastrezi pana o sa-ti iei si un amplifiactor bun, macar sa te alegi cu ceva.

 

Iata care este problema: un sunet bun cu distorsion/overdrive trebuie injectat intr-un amplificator de chitara (ideal pe lampi) care este dotat cu o boxa cu un difuzor de chitara. Sunetul este obtinut din amp si difuzor, pedala nu face decat o preamplificare si o distorsiune initiala care, daca este inregistrata direct, suna ca porcul. De-aia exista simulatoare de amplificatoare, si iesiri directe cu simulatoare de speaker (boxa, difuzor). Pedala ta nu are.

Dar pune-o la colectie, iti va folosi mai tarziu.

 

Daca lui ii place, care-i baiul? Vine sa-ti cante tie la nunta cu sculele lui naspa si fara lampi?

 

Baga, metallicule, acolo, tie sa-ti placa.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

(ideal pe lampi)

 

Iar începeți?! De ce e ideal?

 

Mai multe detalii despre ce explică dgeekoo: http://forums.rgc.ro/topic/53623-amplificatoare-pentru-incepatori/page__p__520118

Cu controlul Tone și filtrele de pe mixer se poate chinui un fel de cabsim. Dacă te mulțumește e OK, așa se nasc noi trend-uri. Poate în 10 ani toată lumea va vrea să sune ca tine.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

^_^ Man boss ds1 e pedala buna si Steve Vai a folosit inaite sa apara Jemini.Si eu vreau sami iau unul in vara cat despre procesoare ..eu am o teorie a mea poate ca gresesc ..sa luam un procesor asa mai decent ..Boss ME25 . Un procesor cauta sa acopere mai multe efecte ..deci 24 de efecte impartit la 8 mil da cam 3 mil pe efect ... asta e un caz mai fericit.Pedala face un singur efect sau maxim 2-3 ...cum e gazul Ds1 face blues rock,metal.

 

 

Eu zic cai o pedala mai mult decat buna si merita bani! So stapanesti sanatos

Link to comment
Share on other sites

deci 24 de efecte impartit la 8 mil da cam 3 mil pe efect

Maică, tu cu cine faci matematica?

Da, o foloseau/folosesc și Vai și Satriani și mulți alții. După ce termini de învățat ecuațiile de gradul I ia interesează-te în ce circumstanțe o folosesc aceștia. Tare mă tem că nu prea seamănă cu situația tânărului metalic.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

^_^ Man boss ds1 e pedala buna si Steve Vai a folosit inaite sa apara Jemini.Si eu vreau sami iau unul in vara cat despre procesoare ..eu am o teorie a mea poate ca gresesc ..sa luam un procesor asa mai decent ..Boss ME25 . Un procesor cauta sa acopere mai multe efecte ..deci 24 de efecte impartit la 8 mil da cam 3 mil pe efect ... asta e un caz mai fericit.Pedala face un singur efect sau maxim 2-3 ...cum e gazul Ds1 face blues rock,metal.

 

 

Eu zic cai o pedala mai mult decat buna si merita bani! So stapanesti sanatos

 

Ai luat bac-ul ?sau inca nu te-au primit la liceu ?

 

24/8M =0,000003

 

8M total cele 24 efecte =>Lei 8Mtotal /24bucati efecte =333333,333333333..3 (Lei vechi)=33 Ron /efect.

 

Grea e geografia asta! Sau o fi vorba de topologie ?

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.