www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Tuburi Marshall


srn
 Share

Recommended Posts

Salut,

 

Este vorba despre Marshall Vintage Modern 2266C - http://marshallamps....20hbk%20Eng.pdf

Vreau sa schimb cele 2 tuburi KT66 (unul dintre ele s-a ars) cu altele noi dar pe care nu le-am cumparat inca. Cred ca o sa le schimb cu Gold Lion KT66. Cele originale sunt Shuguang din cate am inteles. Si, da trebuie refacut biasul . Eu am multimetru dar nu ma bag :)

 

V-as ruga si un pret estimativ daca se poate. Multumesc !

Edited by srn
Link to comment
Share on other sites

Nu, ampul tau este single ended, cu auto bias.

Lampile de preamp se inlocuiesc pur si simplu (in orice amp), dar nu te grabi sa le schimbi in afara de cazul ca vrei sa experimentezi sau au o problema. Acestea au o durata de viata mult mai mare decit cele de putere.

Aceste din urma se schimba, in functie de cit cinti, la 2-3 ani. La ampul tau este una singura, un EL84.

Link to comment
Share on other sites

O sa iti trimit o oferta de pret pe PM. Vis a vis de achizitionarea tuburilor, ai grija sa fie pereche / imperechiate pentru ca altfel o sa fie ... bai, nu mare dar o sa fie in timp.

 

Cu respect,

Gabriel Tudoran

Analog Sound

 

Ce inseamna imperecheate mai exact? Am vazut ca vin la set de cate 2 sau 4 si credeam ca e de ajuns...

Link to comment
Share on other sites

Ce inseamna imperecheate mai exact? Am vazut ca vin la set de cate 2 sau 4 si credeam ca e de ajuns...

 

Daca vin la set de 2 sau de 4 atunci este ok, in principiu trebe sa fie imperechiate de catre cei care le vand.

 

Cu respect,

Gabriel Tudoran

Analog Sound

 

PS: lasa-mi te rog un id de messenger sau un nr de telefon pe PM ca sa putem comunica mai usor.

Edited by AnalogSound
Link to comment
Share on other sites

Nu, ampul tau este single ended, cu auto bias.

Lampile de preamp se inlocuiesc pur si simplu (in orice amp), dar nu te grabi sa le schimbi in afara de cazul ca vrei sa experimentezi sau au o problema. Acestea au o durata de viata mult mai mare decit cele de putere.

Aceste din urma se schimba, in functie de cit cinti, la 2-3 ani. La ampul tau este una singura, un EL84.

 

merci :respect:

Link to comment
Share on other sites

:) Culoturile tuburilor si pinoutul este identic la acelasi model de tub - indiferent de producator (nu iti dai seama ce haos iesea daca fiecare le facea dupa capul lui?) Lasand deoparte faptul ca e o diferenta de vreo 200ron intre ele (la quartet si 100ron la duet). Nu cred ca am vazut vreodata octal in care sa nu intre orice tub octal pe care l-am bagat ...

 

 

Cu respect,

Gabriel Tudoran

Analog Sound

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.