www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Care Este Lemnul Ce Ofera Cea Mai Buna Rezonanta?


Guest Negru Vlad
 Share

Recommended Posts

Guest Negru Vlad

Sunt incepator...Am o chitara electrica Xp care falseaza foarte rau asa ca as vrea sa imi iau alta...As vrea sa stiu care ar fi cea mai buna alegere (700 lei) Multumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

presupun ca nu din cauza lemnului falseaza chitara ( mi se pare absurd ) ci din mai multe cauze ca reglaj de bridge, taste prost puse, nut, cheitele nu tin bine ! daca ai o chitara care falseaza dar e facuta dintr-un lemn care rezoneaza mai bine o sa ai o chitara care falseaza mai bine :P ! ca si idee mahonul avantajeaza joasele, iar maple, inaltele ! ce chitara ai tu XP ? Dean ML XP ? seria XP de la ibanez ? astea nu-s chitari tocmai proaste si amandoua au corp de mahon ! poate ti-ar folosi f mult un reglaj bun al chitarei ! depinde si ce vrei sa canti cu ea : in 700 ron poti sa iti iei un ibanez , sau squier affinity sau epiphone special !give us more details :) !

Edited by liviusnop
Link to comment
Share on other sites

Guest Negru Vlad

presupun ca nu din cauza lemnului falseaza chitara ( mi se pare absurd ) ci din mai multe cauze ca reglaj de bridge, taste prost puse, nut, cheitele nu tin bine ! daca ai o chitara care falseaza dar e facuta dintr-un lemn care rezoneaza mai bine o sa ai o chitara care falseaza mai bine :P ! ca si idee mahonul avantajeaza joasele, iar maple, inaltele ! ce chitara ai tu XP ? Dean ML XP ? seria XP de la ibanez ? astea nu-s chitari tocmai proaste si amandoua au corp de mahon ! poate ti-ar folosi f mult un reglaj bun al chitarei ! depinde si ce vrei sa canti cu ea : in 700 ron poti sa iti iei un ibanez , sau squier affinity sau epiphone special !give us more details :) !

 

nu stiu ce fel de xp e.... in orice caz e o copie de stratocaster...unde ii pot face un reglaj?sau de unde pot invata sa fac asa ceva?

Link to comment
Share on other sites

Sustin si eu ideea sa incerci s-o repari decat sa iti iei alta; incearca sa o duci la cineva care se pricepe; in principiu mai ales daca esti incepator orice chitara ar trebui sa fie suficienta... nu stiu daca-i chiar o idee buna sa te preocupi care e lemnul cel mai bun... foarte mult timp nu asta va reprezenta o problema

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.