www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Lutier In Romania Pentru Chitara Custom


Pierre
 Share

Recommended Posts

Intre anii '90-2000 era unul in Buzau, foarte cunoscut in acele vremuri, numele coincide cu cel al personajului controversat ! nu stiu daca este sau nu aceeasi persoana...

Dar era foarte apreciat, am avut pe mana instrumente confectionate de el si erau executate impecabil !

Nu stiu daca te ajuta cu ceva aceasta informatie, amicii care si-au confectionat chitari la el spuneau ca era destul sa intrebe taximetristii de respectivul mester si erau ghidati imediat .respect.gif

 

Edit: daca sunt colegi care au informatii mai amanuntite despre acel lutier, ii rog sa intervina !

Edited by stratosaurus
Link to comment
Share on other sites

Intre anii '90-2000 era unul in Buzau, foarte cunoscut in acele vremuri, numele coincide cu cel al personajului controversat ! nu stiu daca este sau nu aceeasi persoana...

Dar era foarte apreciat, am avut pe mana instrumente confectionate de el si erau executate impecabil !

Nu stiu daca te ajuta cu ceva aceasta informatie, amicii care si-au confectionat chitari la el spuneau ca era destul sa intrebe taximetristii de respectivul mester si erau ghidati imediat .respect.gif

 

Edit: daca sunt colegi care au informatii mai amanuntite despre acel lutier, ii rog sa intervina !

 

Din cate stiu Grosu e din Buzau , dar as vrea sa aflu si eu daca Fanache este chitaristul de care vorbesti .

Edited by korko
Link to comment
Share on other sites

Din cate stiu Grosu e din Buzau , dar as vrea sa aflu si eu daca Fanache este chitaristul de care vorbesti .

 

Intradevar, Grosu era numele lutierului !

Nu-l cunosc pe d-l Grosu, pe actualul Grosu, cel "controversat", si nu stiu daca este sau nu aceeasi persoana, dar acel lutier despre care am scris mai sus era un mester adevarat !

 

Stiu chitaristi din trupe consacrate, trupe care activau in acei ani, care foloseau copii de instrumente confectionate de acel Grosu, si le dadeau drept "originale" ! si nu exagerez deloc...

 

Am cantat pe copii "Fender", "Ibanez", facute de el, am vazut si copii "Gibson", erau identice cu originalele ! absolut toate amanuntele erau cuprinse in "executie" !

 

Numele "Fanache" nu-mi spune nimic, poate a fost, si nu am auzit eu de el ! nu ca ar avea vreo importanta asta...laugh.gif

 

respect.gif RGC

Link to comment
Share on other sites

Intradevar, Grosu era numele lutierului !

Nu-l cunosc pe d-l Grosu, pe actualul Grosu, cel "controversat", si nu stiu daca este sau nu aceeasi persoana, dar acel lutier despre care am scris mai sus era un mester adevarat !

 

Stiu chitaristi din trupe consacrate, trupe care activau in acei ani, care foloseau copii de instrumente confectionate de acel Grosu, si le dadeau drept "originale" ! si nu exagerez deloc...

 

Am cantat pe copii "Fender", "Ibanez", facute de el, am vazut si copii "Gibson", erau identice cu originalele ! absolut toate amanuntele erau cuprinse in "executie" !

 

Numele "Fanache" nu-mi spune nimic, poate a fost, si nu am auzit eu de el ! nu ca ar avea vreo importanta asta...laugh.gif

 

respect.gif RGC

 

 

Nu te duce la Grosu. Aceeasi greseala am facut-o si eu.

 

O sa-ti zica ca chitaristii de pe RGC sunt mancatori de c***t si ca vorbesc ca sa se afle in treaba, etc, si o sa fie numai lapte si miere pana-i dai banii pe chitara, dupa care o sa faca tot posibilul sa te f**a pe la spate.

 

Mie mi s-a stricat ceva la chitara si mi-a refuzat garantia, spunand ca "eu nu am cum sa dovedesc ca e vina lui ca s-a stricat chitara".

 

Grija mare.

Link to comment
Share on other sites

Nu te duce la Grosu. Aceeasi greseala am facut-o si eu.

 

O sa-ti zica ca chitaristii de pe RGC sunt mancatori de c***t si ca vorbesc ca sa se afle in treaba, etc, si o sa fie numai lapte si miere pana-i dai banii pe chitara, dupa care o sa faca tot posibilul sa te f**a pe la spate.

 

Mie mi s-a stricat ceva la chitara si mi-a refuzat garantia, spunand ca "eu nu am cum sa dovedesc ca e vina lui ca s-a stricat chitara".

 

Grija mare.

 

Subliniez faptul ca nu fac reclama vreunui lutier bine cunoscut pe RGC ! departe de mine gandul .

Am scris mai sus ca nu-l cunosc pe actualul lutier Grosu, asa cum nu l-am cunoscut nici pe Grosu de care vorbesc ! Este vorba despre o coincidenta de nume, lutierul actual este cu siguranta prea tanar ca sa fie aceeasi persoana ! instrumentele care au fost in posesia mea au ajuns la mine prin intermediari, iar acei intermediari spuneau ca respectivul era deja, atunci, un om destul de varstnic .

 

Si nu am precizat numele Grosu inca din primul meu post tocmai pentru a nu fi banuit ca sunt vreun fan al lui !

Link to comment
Share on other sites

salut

intr-adevar in acei ani era in buzau un lutier renumit Stefan (Fanache) tare priceput (facea instrumente de la a-z ,confectiona taste din sarma de inox avand o masinarie hand made,confectiona inclusiv humbuckers copii Dimarzio etc);cred ca printre primele instrumente facute de Fanache a fost o chitara cumparata de toni seicarescu (directia 5 ...);multi chitaristi au trecut pe la el(nutu olteanu,adi ordean etc) si au plecat incantati de serviciile sale;in acele vremuri mai toti chitaristii din buzau (si nu numai!) mergeau la el pentru mici reparatii sau pentru instrumente noi;dupa revolutie am inteles ca a plecat din tara iar fratele lui a preluat job-ul dar calitatea lucrarilor nu mai era aceeasi;acum nu stiu daca a mai ramas ceva acolo (Fanache traia intr-o casa pe jumatate daramata!);despre celallat lutier din buzau puteti citi mai multe aici pe forum;

Link to comment
Share on other sites

"Intr-un spatiu de cativa metri patrati, unde isi are magazinul de prezentare si atelierul, Cristi Grosu si-a schimbat numele intr-un renume: chitarele electrice Grosmann. Totul a inceput pe vremea lui Ceausescu, in Buzau, unde a facut liceul si Scoala Populara de Arta. Un domn cu numele Fanache, de la Fane, facea chitare pentru marile trupe de rock ale vremii. Fanache era liber-profesionist, taia chitarele pe la ateliere de tamplarie, mergea pe la fabrica de la Nehoiu, de unde se aproviziona cu lemn. La Fanache si-a facut si Cristi Grosu o chitara pentru ca lutierul buzoian facea instrumente mult mai bune decat cele de la Reghin. De la Fanache a "furat" primele secrete, realizand, inainte de 1989, primele chitare. "Pe vremea aceea, se confeseaza Cristi Grosu, cantam la chitara, in trupa Simplu, la Buzau, cu Gelu Ionescu la clape. Fanache m-a botezat Grosmann, de la Grosu, si asa mi-a ramas numele in lumea chitaristilor". In atelierul sau, Cristi Grosu face pe luna 3-4 chitare unicat."

 

;)

Link to comment
Share on other sites

salut

intr-adevar in acei ani era in buzau un lutier renumit Stefan (Fanache) tare priceput (facea instrumente de la a-z ,confectiona taste din sarma de inox avand o masinarie hand made,confectiona inclusiv humbuckers copii Dimarzio etc);cred ca printre primele instrumente facute de Fanache a fost o chitara cumparata de toni seicarescu (directia 5 ...);multi chitaristi au trecut pe la el(nutu olteanu,adi ordean etc) si au plecat incantati de serviciile sale;in acele vremuri mai toti chitaristii din buzau (si nu numai!) mergeau la el pentru mici reparatii sau pentru instrumente noi;dupa revolutie am inteles ca a plecat din tara iar fratele lui a preluat job-ul dar calitatea lucrarilor nu mai era aceeasi;acum nu stiu daca a mai ramas ceva acolo (Fanache traia intr-o casa pe jumatate daramata!);despre celallat lutier din buzau puteti citi mai multe aici pe forum;

 

 

 

Intradevar, amicii care si-au confectionat chitare la acel lutier ziceau ceva de o casa darapanata !

Dar aceeasi amici precizand ca mesterul lutier nu era chiar tanar, si pomenind numele de Grosu, iar eu citind si cele scrise de @KorKo. sesizez unde era confuzia : deci d-l Grosu mai facea cateodata pe intermediarul intre d-l Fanache si eventualii doritori de ceva instrumente !... iar acei clienti ramaneau cu impresia ca d-l Grosu le confectiona, probabil fiind doar ajutat de Fanache .

Misto, inseamna ca avea comertul in sange de pe atunci...

Link to comment
Share on other sites

interesant site-ul lor/lui...are si optiunea accesarii in japoneza .

 

parerea mea (nefundamentata pe absolut nimic) ar fi mai degraba nu (asa e si in cazul lui Grosu) .

 

edit : btw , de curiozitate...are/a avut cineva de pe forum o chitara facuta de Fanache ?

 

 

Daca are sau a avut cineva o chitara facuta de Fanache ...

 

Din cele citite de mine in acest topic, si din ceea ce am raspuns pana acum , rezulta faptul ca eu am avut de fapt instrumente construite de Fanache, si nu de alt lutier !

Mai pe scurt, am avut :

1) o copie Fender Strat, configuratie SSS, corp alb, pickguard alb, griff maple, inscriptionat pe head-stock cu sigla amintita, dar fara serie pe revers !

Extraordinar de bine finisata, foarte comoda, cu griff-ul foarte bine realizat (cel putin pentru mana mea) action mic, fara frett buzz, fara falseuri, etc... din cate imi povestea amicul care mi-a vandut-o (si care a avut-o la prima mana) mesterul l-a pus sa probeze felurite tipuri de griff-uri ( latime tastiera + grosime/forma in sectiune) si a echipat corpul dorit cu tipul de griff care se potrivea cel mai bine pe mana lui ! si norocul meu a fost ca se potrivea si cu mana mea ...

Acest instrument a fost folosit , prin anii "94-"96 din cate imi amintesc, de chitaristul solo al unei trupe bine cunoscute din Sibiu, "R.ff", dar avand dozele schimbate cu DiMarzio... a fost "chitara vietii mele", si acum regret ca nu o mai am ...

2) copie Ibanez Blazer, era una de vanzare la sectiunea "Mica Publicitate" acum ceva timp, identica cu respectiva, deasemenea foarte bine realizata, nu am avut probleme cu ea atat cat am avut-o in proprietate, respectiv 2-3 luni ! am avut ocazia sa o compar cu un instrument "original", si nu am gasit vreo diferenta notabila .

 

rulez.gifrespect.gif

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Si ca sa inchei povestea chitarei de mai sus, respectiv copia de Strat, vin cu completarea ! ...cred ca mai bine ii statea in topic-ul "povestiri" decat aici ...

 

Eram in febra unei viitoare participari la un festival, "fete de la musique", si nu aveam idee cu ce dreaq chitara sa particip, aveam un "aparat" Reghin modificat, dar trupele participante ( Franta, Italia) aveau , clar, scule de scule ! sa ma fac de cacao ???

Mi-am amintit de amicul de care am pomenit, care avea acea chitara ! ...dar nu era moka deloc... mi-am vandut geaca de blugi pe care o aveam, mandria mea ( pe vremea aia o geaca de blugi facea diferenta intre un "fraier" si un "baiat de baiat" rulez.gif) ...si am inchiriat chitara ! asa de bine a mers show-ul, si asa de mult mi-a placut chitara (chiar daca configuratia sss nu era chiar pe placul meu, eu fiind orientat spre hh sau hsh, ...mneah... metale...) ca mi-am vandut mult mai multe lucruri din casa doar ca sa o cumpar . Si nu mi-a parut rau deloc, dupa cum am mai spus si acum regret ca am vandut-o !

 

Rog sa nu aruncati cu legume/fructe in mine, am vrut doar sa va povestesc acea "esperienta". respect.gif

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Prin 92-93 am avut un coleg care avea o chitara facuta de lutierul din buzau. Nu stiu daca il chema fanache dar stiu unde sta sau mai bine zis unde statea. Grosu stiu ca era un basist nu lutier. Eu aveam pe vremea aceea o chitara Yamaha si pot sa spun ca suna mai prost decat explorerul facut in buzau si cu doze facute tot de el. daca te intereseaza exact sta pe strada colonel Buzoianu sau pe strada Pacii. Contacteaza-ma daca vrei sa-ti spun

exact unde sta.

 

 

Sau poti sa incerci in Anglia pe ecest site:

 

http://www.deadlightdesigns.co.uk/#/order-form/4544784800

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

o alta chitara facuta de fanache a fost o copie de gibson explorer pe care canta adrian visteanu(trupa demos) si suna demential!

;cred ca mai exista si acum aceasta trupa prin buzau(banuiesc ca el acum are alt instrument);fanache a plecat din ro dupa revolutie (nu cred ca a mai revenit)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 5 weeks later...
  • 1 month later...

@dan costache

Printr-un concurs de intamplari, Adi Visteanu mi-a fost oleaca de sef prin '94-'95 (era asesor de tineret la Casa Stiintei si Tehnicii, Casau cum o stiau buzoienii) si cam tot atunci i-a adus o cumnata de-a lui un Ibanez direct din SUA, a costat atunci cam 700 de dolari, mi-a zis el si un procesor micut de il instala pe stativul microfonului (un POD, cred, ce model habar n-am). Sa fiu al naibii daca nu il intreb ce s-a intamplat cu Explorerul de la Fanache cand ma intalnesc cu el!

Link to comment
Share on other sites

sunt nascut crescut in buzau.confirm ca lutierul de care vorbiti este fanache care intr-adevar a plecat din tara,fratele lui ramanand si ocupandu-se cu confectionarea chitarelor.il stiu si pe grosu(care nu e fanache) care prin 90 mi-a vandut un lemn flying-v vopsit cam cu bidineaua in alb,complet nefunctional,caruia cand am incercat sa-i pun si corzi i s-a rupt capul grifului,pt care am platit 1700 lei(cam un salariu atunci).chitara lui fanache de care se tot vorbeste era o copie explorer, albastru metalizat.o splendoare pe care am pus si mana si-am zdranganit cateva minute.era un vis frumos,dupa care ma intorceam la realitate alaturi de reghinul metal-scandal.

vremuri de rockoteca ,cu adi visteanu,cu grosu,cu simplu,cu demos.cu Peste Fatza si Carmol,legendele olimpului!

 

Prin 92-93 am avut un coleg care avea o chitara facuta de lutierul din buzau. Nu stiu daca il chema fanache dar stiu unde sta sau mai bine zis unde statea. Grosu stiu ca era un basist nu lutier. Eu aveam pe vremea aceea o chitara Yamaha si pot sa spun ca suna mai prost decat explorerul facut in buzau si cu doze facute tot de el. daca te intereseaza exact sta pe strada colonel Buzoianu sau pe strada Pacii. Contacteaza-ma daca vrei sa-ti spun

exact unde sta.

 

 

Sau poti sa incerci in Anglia pe ecest site:

 

http://www.deadlight...form/4544784800

prunarule,tu nu cumva esti adi prunaru? pt ca numai el(tu) avea o yamaha neagra in 92-93,in buzau.iar daca esti tu,eu ti-am fost vecin in bloc. ia ghici cine sunt! :confused:

Edited by stelica
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Salutare tuturor!

 

Am cateva intrebari legate de Dl Cristi Grosu (Grossman) .

Am inteles ca face chitari custom. As vrea sa aflu daca este de incredere, si ma pot baza pe el.

 

Zilele astea chiar ma gandeam sa vorbesc, sa merg la fata locului si sa dau o comanda pentru o chitara Gibson Explorer 90. Am ales modelul in cauza pentru ca nu se mai produce de mult, si chiar si pe ebay si alte site-uri este foarte rara.

 

Intrebarea mea e daca aveti idee ca dl Grosu poate realiza asa ceva. Chitara este din mahon, si are 90% din dimensiunea Gibson-ului Explorer original,are 24 de freturi, si bridge Floyd Rose.

 

 

http://www.guitarist...92907-1-big.jpg Poza cu chitara.

Edited by Jean793
Link to comment
Share on other sites

Nu.

Nu am avut experiente directe legate de domnul grosu vizavi de instrumente,insa din "ce vorbeste lumea" mi-a lasat o impresie foarte proasta.

Intr-o perioada il aveam in lista de mess si ma trezeam mereu cu tot felul de povesti pe care doar el le putea crede despre anumite instrumente "facute de el".Intamplator sau nu mai stiu niste persoane care se ocupa de asa ceva si..la o confruntare a povestilor ,nea cristi isi cam insusea ce nu era al lui,ba mai ii si denigra pe ceilalti.

Multi useri s-au plans de calitatea lucrarilor in comparatie cu tarifele pe care le percepe.

Umbla mitul in ultimii ani ca ar lucra bine pentru "aia mari" si in special "aia de afara" si pe piata interna isi cam bate joc,si mai cere si o caruta de bani la schimb.

Edited by radu_guitar96
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.