www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Am nevoie de un "second opinion"


Recommended Posts

Guest DarkMan2004

in afara de faptul ca ai luat-o cu un semiton mai sus...da treble-ul un pic mai jos si baga ceva basi

Link to comment
Share on other sites

Guest Hetfield_escu

Eu n-am inteles nimik.De unde pana unde pantera?Poate f bine sa semne cu orice alt riff sau distors de la oricare alta trupa....

Link to comment
Share on other sites

Guest DarkMan2004
Eu n-am inteles nimik.De unde pana unde pantera?Poate f bine sa semne cu orice alt riff sau distors de la oricare alta trupa....

huh??? :)

ce-ai vrut sa spui cu asta?...

ce a facut el acolo a fost i'm broken de la pantera (pentru cunoscatori)

Link to comment
Share on other sites

:):):):(

Eu intrebam doar daca tonul asta voua va suna a Pantera.

 

Este inceputul de la I'm Broken, intradevar. Dar eu nu stiu bine piesa, nici macar nu conteaza. Ideea era ca am pus in Amplitube toate setarile "cunoscute" ale lui Darrel: amp '100W solid-state', preamp 'solid-state lead' , eq 'californian', cab 'modern closed 4x12". Teoretic, ar trebui sa sune foarte aproape. Curiozitatea mea era daca il recunoasteti "din prima"ca fiind specific Dimebag Darell. Practic ar fi toar un test ptr. Amplitube.

Ptr. inregistrare am folosit un Les Paul cu doza EMG-81 si preamp cu conv. A/D Apogee. Restul este Amplitube.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Guest ovibas

Suna prost pentru ca e mono in primul rand.

 

Da vad ca tzie si Talisman itzi suna a Pantera

Link to comment
Share on other sites

Ce ziceti, m-am apropiat de sound-ul 'pantera'?

pantera.mp3 :)

Soundul Pantera este al trupei nu a unei chitare trase sec , acesta trebuie integrat in "trupa" etc ,trupa mai are chit bass, tobe , reflexii ..QuasiStereo etc.

Apoi cantatul , interpretarea nu suna a Pantera

 

http://www.youtube.com/watch?v=ClfojUwtZL8&search=pantera

 

asta suna a Pantera , mana chitaristului da totul timbrul se poate schimba dar attackul vine din incheietura maini si mai are "gate +compresor/expandor" ca sa se "opreasca" tonul sa nu rezoneze corzile .

 

aicea are timbru mai deschis

 

dar stilul si interpretarea da totul

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Suna prost pentru ca e mono in primul rand.

 

Da vad ca tzie si Talisman itzi suna a Pantera

 

Amice, daca te grabesti sa faci aprecieri fara sa stii mai nimic despre persoane esti un idiot. Chiar m-am ofticat acum. Parca ai fi scris special cu chef de flame, sau asa e caracterul tau. Chitara in sine e mono. Subiectul acestui post pe vremea cand a fost scris era sa-si dea lumea cu parerea despre cum suna Amplitube fara nici o alta procesare. Mi se pare normal sa nu iasa un ton de Pantera ca nu aveam cu ce, ideea in discutie fiind sa primesc si alte opinii despre cat de departe e ca sound, nu sa primesc injurii de la toti nesimtitii prost crescuti.

@Karpi: Foarte adevarat. Totul e in mana. Sculele sunt si ele importante, dar omul face aproape tot. Daca as fi fost in stare sa cant ca Dime, acum eram departe.... :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.