www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Amp Buzz


Blacklight
 Share

Recommended Posts

Va salut !

 

Abia m-am intors din Canada,plin de "scule"

 

Mi-am cumparat un amp "Mega MIni Amp"-mic dar puternic

 

Fiind alta tensiune i-am luat un transformator.

 

Rostul acestui topic este acesta:Cand il conectez la chitara are o combinatie intre hum si buzz(humbuzz)

Acest humbuzz inceteaza cand ating input plate-ul chitarii.

 

Cum pot rezolva treaba asta?

 

Multumesc anticipatrespect.gif!

Link to comment
Share on other sites

Vezi sa nu ai masa desprinsa de pot-ul de ton. Ai schimbat vreo doza, pot/poturi de curand? Iti face asa doar cum amp-ul asta sau ai mai testat si altul in pre

 

 

NU am schimbat nimic de curand,nu am luat chitara cu mine.

 

Oricum poturile de ton nu merg :)

(am 5 way switch)

 

Pana acum foloseam chitara pe pc cu GR4(si acolo aveam noise cand miscam de mouse dar hum aproape deloc)

Link to comment
Share on other sites

Guest sebi-zis-sebi

ii simplu de rezolvat problema, ii din alimetare.

 

si eu am avut problema asta cu un amp care l-am facut eu.

 

cea mai simpla si cea mai ieftina rezolvare ii sa iti faci un filtru pt sursa

 

uite aici...nu iti fie frica, nu iti trebuie cine sti ce cunostinte sa faci filtru asta si piesele sunt foarte ieftine

 

numa' ai grija sa nu bagi 220 pe el ca il prajesti ;)

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

AM luat unu de la ei cu 10 dolari

 

Transforma 220 in 110,deci e bun.

Are si mufa pentru impamantare

 

Cand apropii chitara de el iese un hum smooth,dar cand cant stau departe.

 

Se aude doar bazaitul din filmulet

 

Stiu ca 10 dolari ar parea putin,dar de mai mult nu e nevoie din moment ce ampul are 10 w,iar trans merge pana la 50w

 

Se numeste Jensen

Link to comment
Share on other sites

Nu orice face 110 din 220 e bun. Treaba asta se poate face in mai multe feluri, cu transformator, metoda buna pt tine, sau cu un montaj electronic cu tiristoare, triace, etc, care "taie" sinusoidele, ceea ce nu este bun in cazul tau.

Am gresit in primul post, pe firul central e ok sa faca, nu trebuie sa faca cand pui mana pe restul jack-ului. Daca cu chitara deconectata nu face, inseamna ca problema este in chitara.

Link to comment
Share on other sites

Cand scot chitara nu face buzz

 

Am probat ampul,deci n-avea ce sa fie cu el.

 

Chitara e sursa multor probleme,dar eu tot o iubesclaugh.gif

 

NU e ecranata,nu ii merg poturile de ton,e cam galagioasa dar are ton foarte bun si frumos

 

O sa incerc maine sa inversez firele de la input si sa vad daca merge

Edited by Blacklight
Link to comment
Share on other sites

Cand scot chitara nu face buzz

 

Am probat ampul,deci n-avea ce sa fie cu el.

 

Chitara e sursa multor probleme,dar eu tot o iubesclaugh.gif

 

NU e ecranata,nu ii merg poturile de ton,e cam galagioasa dar are ton foarte bun si frumos

 

O sa incerc maine sa inversez firele de la input si sa vad daca merge

 

Daca ai putea sa explici CLAR cum ai incercat cablurile [?]

 

Deci cum ti-sa explicat de un user mai sus

 

cablu ....in statie ...dai volum ....atingi corpul jackului nu trebuie sa aiba buzz ...ba chiar sa se reduca si zgomotul mai slab ce se aude cu cablul cu capatul in gol .( necuplat la chitara sau altceva)

 

Daca atingi bulbul de la capatul jackului trebuie sa se auda zgomotul BUZZZZZ >>BURRRRRR

 

Daca se intampa invers nu-i OK .deci atingerea de corpul jackui nu trebuie sa produca BRUMMM

 

Daca introduci in chitara cablul si atingand corzile ai zgomot inseamna cum ti-a scris un coleg ca nu ai masa catre cablu !!!

 

Nu am auzit in video daca ai semnal catre statie ...daca nu ai masa la jack-ul chitarei sau din jackul cablului catre statie este undeva intrerupta masa ....atunci dface ca si in videoul tau..

 

Ca sa vezi daca cab;ul are continuitate pe linia de masa ...cu cablul in statie dai volum se va auzi ceva zgomot ...te atingi de bulb si trebuie sa se auda BRUMM tare ....atingi cu o sarma sau altceva din mmetal ...ceva conductor ...bulbul de corpul jackului ...trebuie sa se faca "liniste" adica dispare zgomotul captat de cablul cu capatul liber ....

 

daca nu se face liniste este intrerupt traseul de masa ....corp jack>...tresa de ecranaj>...corp jack .

 

La fel introduci cablul in chitara reduci Volumul la "0" trebuie sa dispara orice zgomot ...lucriu ce inseamna ca ai cablul OK si iesirea si potmetru;l de volum este legat la masa .....deci masa dozelor nu-i legata ...

 

Dar cum suna la tine pare-se ca undeva nu ai masa catre statie ..

 

Trafurile nu produc asemenea zgomot sau "figuri" ....trafurile le capteaza doza daca esti prea aproape ..

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Daca ai putea sa explici CLAR cum ai incercat cablurile [?]

 

Deci cum ti-sa explicat de un user mai sus

 

cablu ....in statie ...dai volum ....atingi corpul jackului nu trebuie sa aiba buzz ...ba chiar sa se reduca si zgomotul mai slab ce se aude cu cablul cu capatul in gol .( necuplat la chitara sau altceva)

 

Daca atingi bulbul de la capatul jackului trebuie sa se auda zgomotul BUZZZZZ >>BURRRRRR

 

Daca se intampa invers nu-i OK .deci atingerea de corpul jackui nu trebuie sa produca BRUMMM

 

Daca introduci in chitara cablul si atingand corzile ai zgomot inseamna cum ti-a scris un coleg ca nu ai masa catre cablu !!!

 

Nu am auzit in video daca ai semnal catre statie ...daca nu ai masa la jack-ul chitarei sau din jackul cablului catre statie este undeva intrerupta masa ....atunci dface ca si in videoul tau..

 

Ca sa vezi daca cab;ul are continuitate pe linia de masa ...cu cablul in statie dai volum se va auzi ceva zgomot ...te atingi de bulb si trebuie sa se auda BRUMM tare ....atingi cu o sarma sau altceva din mmetal ...ceva conductor ...bulbul de corpul jackului ...trebuie sa se faca "liniste" adica dispare zgomotul captat de cablul cu capatul liber ....

 

daca nu se face liniste este intrerupt traseul de masa ....corp jack>...tresa de ecranaj>...corp jack .

 

La fel introduci cablul in chitara reduci Volumul la "0" trebuie sa dispara orice zgomot ...lucriu ce inseamna ca ai cablul OK si iesirea si potmetru;l de volum este legat la masa .....deci masa dozelor nu-i legata ...

 

Dar cum suna la tine pare-se ca undeva nu ai masa catre statie ..

 

Trafurile nu produc asemenea zgomot sau "figuri" ....trafurile le capteaza doza daca esti prea aproape ..

 

Sunt ok si cablurile si ampu si tot....am inversat azi firele de la input-ul chitarei si tot zgomotul s-a dus in vacanta:)

 

Oricum va multumesc tuturor pentru ajutor!respect.gif

Link to comment
Share on other sites

E un fel de blind leading the blind pe forumul ãsta.

Sunt peste douãzeci de thread-uri despre diverse zgomote. În cel puțin unul se explicã de ce amplificatoare trebuie alimentate de la o prizã cu împãmântare.

Ai o chitarã susceptibilã la interferențe care stã sã se dezintegreze din ce descrii.

Ai transformator cu "mufã pentru împãmântare" (?!?!?!?!)

Ai zgomot. Quelle fucking surprise!

Link to comment
Share on other sites

E un fel de blind leading the blind pe forumul ãsta.

Sunt peste douãzeci de thread-uri despre diverse zgomote. În cel puțin unul se explicã de ce amplificatoare trebuie alimentate de la o prizã cu împãmântare.

Ai o chitarã susceptibilã la interferențe care stã sã se dezintegreze din ce descrii.

Ai transformator cu "mufã pentru împãmântare" (?!?!?!?!)

Ai zgomot. Quelle fucking surprise!

 

Nu stiam ca vorbesc turceste

 

O sa ma gandesc data viitoare sa imi fac o impamantare special pentru amplificator

 

"Ai transformator cu mufa pentru impamantare?"

 

NU transformator!Am cablu de la amp cu mufa impamantata,ca aici:

 

Nu inteleg.....daca totul s-a rezolvat,,,ce rost mai au comentariile astea?Esti tu administratorul si iti pasa de acest forum asa mult,incat dai comentarii de prisos doar pentru ca "sunt peste 20 de threaduri cu diverse zgomote?

 

I don't think so!

post-16252-0-71913900-1313846046_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Tocmai pentru cã îmi pasã de organizarea eficientã a informației, dar încep sã mã întreb de ce.

Ești al treilea om care întreabã de bâzâit în trei zile. Meriți un premiu.

 

NU e ceva anormal! Si mie imi place ordinea,dar nu am gasit pe acest forum un topic fara astfel de comentarii ironice si jenante!

 

Stiu ca internetul ofera libertate a cuvantului,dar credeam ca oameni cu pasiuni in comun se au ca fratii,mai ales ca in tarisoara noastra draga nu prea se MAI pune accent pe muzica adevarata.

 

Asta e parerea mea,puteti sa o luati sau nu in considerare!

 

O zi buna!rolleyes.gif

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.