www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

cabluri pt urechi sensibile


estebe
 Share

Recommended Posts

A existat mai demult un topic deschis de Mibu ( daca nu ma insel) despre cabluri de chitara high end. Se pare ca evidence si monster cable au devenit entry level intre timp... :) Pt cine vrea un cablu "bun" de chitara: http://analysis-plus.com/Pages/pro_guitar_...ment_cables.htm Recomand sa dati in josul paginii la preturi. Astept cu interes niste penele din platina poleite cu aur.

Link to comment
Share on other sites

Guest diogrey

vrajeala faptul cas facute din aur nu ajuta cu minic...is cabluri bune dar tona de metale pretioase nu ajuta decat la aspect......is in stare sa va bat la pariu ca nu observati diferenta dintre un cablu de aur si platina si unul de cupru construite la fel.......diferenta ar fi da e insesizabila ....ma bine cumparati un sistem wireless decat sa dau atatia bani pe cablu.......

ihh frate ce nu ar zice uni sa vanda scump

 

daca nu ma credeti vedeti pe http://www.guitarnuts.com/technical/cords/index.php

Link to comment
Share on other sites

diogrey sa stii ca nu-i deloc asa.In primul rand cablul este foarte important, si foarte importanta este si lungimea sa inainte de preamp.Fiecare metal are caracteristicile sale, adica aurul este un foarte bun conducator.Poate ai observat ca multe din sculele profesionale au mufele aurite, pt un contact mai bun.Conteaza de asemenea si calitatea metalului, si caracteristicile lui capacitive.In fond e o arta la mijloc :)

Acu eu am niste cabluri mid-low-end proel, cu niste mufe proel de care sunt foarte multumit.Adica sa-mi calce un coleg de formatie pe mufa unui cablu de 2000$ nu mi-ar cadea bine :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Seraph

e foarte adevarat ce au zis oamenii mai sus. nu compari un cablu/o mufa/ce vrei tu cu elemente aurite (din aur masiv nu am vazut inca, dar s'ar putea chiar sa existe :)) cu unele simple din cine stie ce metal de calitate mai mult sau mai putin indoielnica. diferenta se observa de exemplu la mufe la pret (una 'simpla' e vro 15000 si una aurita e 45000) si se vede clar si la sunet :)

Link to comment
Share on other sites

Guest diogrey

am probat un cablu de chitara de 15$, la insistentele posesorului, eu folosind un cablu original fender. vreau sa spun ca diferenta a fost dramatica. nici eu nu credeam si spuneam ca e vrajeala dar uite ca nu-i asa! :)

nu am comparat cablul asta cu un cablu proel , ca hai s fim seriosi acolo s-ar vedea diferenta...am zis ca daca sar construi un cablu exact dar facut doar din cupru ...nu s-ar observa nici diferenta

 

 

diogrey sa stii ca nu-i deloc asa.In primul rand cablul este foarte important, si foarte importanta este si lungimea sa inainte de preamp.Fiecare metal are caracteristicile sale, adica aurul este un foarte bun conducator.Poate ai observat ca multe din sculele profesionale au mufele aurite, pt un contact mai bun.Conteaza de asemenea si calitatea metalului, si caracteristicile lui capacitive.In fond e o arta la mijloc :)

Acu eu am niste cabluri mid-low-end proel, cu niste mufe proel de care sunt foarte multumit.Adica sa-mi calce un coleg de formatie pe mufa unui cablu de 2000$ nu mi-ar cadea bine :)

nu cred ca mufele aurite ofera un contact cu mult mai bum,plus ca aurul su toceste mai repede ca otelul asa ca mufele aurite trebuie schimbate des (uitate in articolul la care am facut link is explicate toate frumos)

da da cred ca tot mai bine ar fi wireless

Link to comment
Share on other sites

Da-mi voie sa fiu sceptic in ceea ce priveste tonul alterat de mufa :(

Te invit cu mare drag la noi la sala(oricum vroiam sa te invit) sa asculti diferenta intre 2 cabluri George L,de aceeasi lungime,acelasi cablu,cu doua feluri de conectoare(alama si otel).Este o diferenta clara in tonul mufei :) Pretul lor este de altfel acelasi.(in jur de 30 de dolari).La un cablu de rahat,de ex Fender,pierderile sunt atat de mari incat probabil ca nu se mai aude diferenta intre mufe.

Preturile de la analysis sunt,dupa cum am scris si in topicul deschis de Mibu atunci,rezultatul misticismului din industria de scule de ascultat muzica,unde cablurile sunt la mare cautare,formulele magice ale alchimistilor din vechime fiind des folosite in constructia lor,si mai ales in marketingul acestor cabluri.Astept sa vad cu nerabdare anunturi de genul'schimb stack dublu Marshall si Gibson Les Paul cu un cablu de 20 de ft" :):)

Btw,Evidence Audio chiar suna bine de tot,mi-am comandat si io unul,dar inca n-a venit,dar am avut ocazia sa incerc cateva modele mai "ieftine"

Link to comment
Share on other sites

Guest John_OttO

diogrey sa stii ca nu-i deloc asa.In primul rand cablul este foarte important, si foarte importanta este si lungimea sa inainte de preamp.Fiecare metal are caracteristicile sale, adica aurul este un foarte bun conducator.Poate ai observat ca multe din sculele profesionale au mufele aurite, pt un contact mai bun.Conteaza de asemenea si calitatea metalului, si caracteristicile lui capacitive.In fond e o arta la mijloc :)

Acu eu am niste cabluri mid-low-end proel, cu niste mufe proel de care sunt foarte multumit.Adica sa-mi calce un coleg de formatie pe mufa unui cablu de 2000$ nu mi-ar cadea bine :)

Tin sa te anunt domnule Elathan ca platina si aurul sunt cele mai bune conducatoare existente deci diferenta intre cupru si aur este destul de mare dar e normal ca datorita pretului urias un cablu aurit sa coste mult mai mult decat unul "banal" de cupru.Nu ma lansez in alte dispute despre cabluri cert este ca ce zice rares e foarte adevarat s-a incercat un cablu la el la sala si suna sensibil mai bine decat Fender sau alt cablu de 3 la 10 mii.PACE!

Link to comment
Share on other sites

Guest John_OttO

Pai si eu ce-am zis? ai citit pana la capat? :)

Aha cum sa nu am citit tot ca doar nu comentam aiurea.tu ai zis ca aurul e un foarte bun conducator iar eu am precizat doar ca e cel mai bun alaturi de platina diferentele dintre ele sunt destul de mici.Atat si nimic mai mult.PACE!

Link to comment
Share on other sites

Guest diogrey

acuma o chestie interesanta ...daca montez un buffer/preamp ca in sectiunea diy . in interiorul chitari ..schimb inpedanta si mai si bustez putin semnalul ...cat de mult se mai observa diferenta intre un cablu de cupru de calitate buna si unul cu aur :):):)

Link to comment
Share on other sites

elethan, bufferul nu poate sa faca chiar din *** bici... (remember: "shit in, shit out!")

vreau insa sa va spun ca am desoperit o firma american-o poloneza care vinde un cablu, se pare, extrem de bun, pentru chitara (se cheama "the way of sound"). mi-am comandat fara rezerve unul de 8m (costa 54€ cu transport). deocamdata atat, pana nu vine si-l testez cu urechile mele, ca sa nu dau cu mucii-n fasole...

Link to comment
Share on other sites

daca s-a redeschis discutia despre sarme(locuitori ai tarii lui Stefan cel Mare,no offence,ca nu la voi ma refer)

am sa testez zilele astea un cablu Legend,pe care l-am adus de la Frankfurt,si care e din argint masiv,deci nu placat sau poleit sau cum s-o spune.Pana acuma n-am avut timp sa il incerc,sta nedesfacut,dar saptamana asta o sa-l testez,avand ca referinta un cablu Monster Jazz,un Spectraflex care i-a apartinut lui George Lynch si mai sus amintitele George L's.Sunt curios si eu....

Iar bufferele,din umila mea experienta,mai mult strica decat ajuta.Pana nu dai macar 200 de euro pe un buffer,tonul se duce pe apa sambetii.

Si DA,posed un buffer high-end facut de Burghard Lehle,si am incercat si Skrydstrup sau cum l-o chema....

Nimic nu se compara cu un cablu SCURT

Link to comment
Share on other sites

Orice calblu are proprietati "electrice " care se pot defini si masura.

 

Rezistenta in curent continu , Z impedanta specifica Ohm/ml , capacitate , inductanta etc

 

Cabluri bunicele de obicei sunt cele ptr.microfon , cele care au fire de bumbac ca sa reduca capacitatea

parazitara .

 

Se fac ptr Hi Fi cabluri cu particole orientate si sarace in Oxigen etc,,,,,??????

 

Numai impedanta caracteristica are ceva de spus in domeniul AUDIO 20Hz -20KHz , restul sunt

speculatii comerciala gonflate caci este o afacere buna ,

 

Efectul pelicular la un cablu apare pe la Unde Scurte nu in Audio !!

In tehnica radio in banda de "unde scurte" se foloseste lita de inalta frecventa , deci daca o luam asa ar trebui sa folosim cablu cu "centru" din litza de inalta frecventa si eventual Argintate firele separat si dupa acea date cu Email .

 

Dar nici in cazul unui cablu "plin" cu un singur fir , in audio , nu se intampla absolut nimica.

 

Toata " mitologia" s-a preluat din literatura de inalta frecventa si ultra inalta frecventa. Dar nu are nimica comun cu AUDIO.

 

Caracteristicile cablurilor depind de "plasticitate" adica de marimile fizice ale cablului : distanta dintre doua fire , grosimea firelor , diametrul cablului , materialul izolant , calitatea de dielectric al materialului izolant , rezistivitatea conductorului ( pierderi serioase din cauza rezistentei la distante mici sunt neinsemnate).Calitatea tresei de ecranaj ...etc

Pana la 10 m nu prea sunt pierderi mari , la un cablu adaptat prin bufere chiar la distanta mai mare pierderile sunt neinsemnate.

 

Daca avem cablu lung si impedanta de intrare a statiei mare ( 1Mohm ) in cazul unui cablu prost, va culege zgomote si acestea se vor amplifica pe langa semnalul chitarei.

 

Un buffer are impedanta de intrare mare (1Mohm) si cea e iesire mica , in asa fel pe impedanta mica putem folosi cablu mai lung deoarece acesta este mai imun la zgomot ( sa spunem asa mai babeste "shunteaza zgomotele") , si tot datorita impedantei mici nu va colora mult timbrul . Nivelul semnalului fiind ridicat raportuul Semnal/Zgomot se imbunatateste apoi cu o intrare adaptata a statiei se amplifica mai departe.

Asta este singura rezolvare reala a problemelor unui cablu in banda Audio , si mai calitativa se poate cu intrare balansata unde tot zgomotul adunat de cablu se elimina.Dar acesta din urma se foloseste la microfoane care au semnalul mult mai mic decat o chitara ,si banda de frecvent mult mai larga.

 

Cu mufele este OK dar nu avem curent mare asa ca nici pierderile nu sunt mari , un contatct nichelat este super bun .Cele aurite sunt mai kitchuriste , arati mai bogat daca ai mufe aurite .Dar numa daca ai un lant de aur de 2 Kg atarnat la gat.

 

Acum sa vedem la ce folosim cablurile ...la chitara . 100-4500 Hz

 

La ce ne trebuie cablu cu capacitate parazitara mica si inductanta mica cand folosim Humbucker , totul este filtrat si redus la minim .O banda de frecvente foarte ingusta si sunet inchis.Cablul nu mai are ce sa influenteze.

 

La Stratocaster este chiar bine sa avem cablu lung si prost ca sa inchida tonul si sa avem sunetul optim , cam asa a fost proiectat in '54 nu aveau cabluri prea grozave asa ca au facut doze cu multe inalte.

Dupa ultimele cercetari Hank Marvin si Hendrix foloseau cabluri lungi si proaste de aicea tonul plin si bogat.

 

Biuneinteles ca se aude diferenta intre un cablu normal de chitara si un cablu mul mai calitativ care nu este de chitara ,va avea inalte mai multe , in orice caz Strat-ul nu o sa sune bine cu doza bridge.Putem folosi cablu de 50 Ohmi de antena , coaxial special ptr emitator pe unde scurte ,precis o sa sune ceva mai deschis.

 

Puneti u cablu coaxial scurt de max. 1 m lungime de orice tip si veti avea aceiasi schimbare fata de un cablu de 10 m ,,capacitatea paralela a cablului este de aprox 10-20 nF cea ce inchide tonul , apoi depinde de impedanta de intrare a statiei.( adaptarea)

 

Dar !!! , bussinesul merge mai departe , se schimba cablul pe unul "bun" mai apoi sa se vanda "Simulatoare de Cablu Lung "!!!! O cutie cu rezistoare , bobine si condensatoare ce simuleaza cablul normal !!!

 

(cand gasesc link-ul la "cutia" minune o sa postez , am schimbat PC-urile si am linkul pe un HDD aici in fata mea pe raft , ..)_

 

O afacere infloritoare intodeauna se gasesc amatori ca sa cumpere.

 

Cumparati tot ce va place numai incercati sa vedeti daca merita sau daca trebuie , si eu iincerc tot ce misca .

 

Am masurat cabluri de difuzor care costau in jur de 200Euro ( 5+5m ) si am comparat cu cablu ordinar de telefoane ,..nici o diferennta ,nici la auditie si nici la masurat.

Am masurat cu un coleg de la Telefoane cu un wobler de mare precizie ce functioneaza pana la 1GHz si este proirctat chiar pentru masurat cabluri .Este o scula cu memorie digitala si evaluare automata a masuratorilor precum face si comparatiie intre masuratori ptr evaluarea liniilor de transmisie.Se poate testa cu orice fel de semnal , de la zgomot alb , roz, brun , semnal rectangular , impulsuri , trenuri de impuls etc. Pe mai multe impedante standardizate ,50 ,75,150,300,600 ohmi.Are iesire pe port paralel ptr PC sa vizualizezi si sa memorezi datele.

.

Multa ceata si multa abureala in electronica de "entertainement" .

 

Am vazut la un magazin de PC statie 5+1 de 3000 W , totul incape intr-o plasa de cumparaturi mai mare

si nici nu se rupe plasa.Cam de aicea se trag si cablurile cu ultra transparenta .

Link to comment
Share on other sites

Oricine poate auzi diferenta intre un cablu Proel si unul mai bun sa zicem Cordial. Intre unul Cordial si unul de 30 E metrul sincer nu mai sint sigur, eu personal nu am avut ocazia sa incerc.

Hendrix folosea cabluri din alea spiralate, care chiar prin constructia lor de tip bobina atenueaza mult inaltele. Si asta a facut parte clar din soundul lui.

Link to comment
Share on other sites

Oricine poate auzi diferenta intre un cablu Proel si unul mai bun sa zicem Cordial. Intre unul Cordial si unul de 30 E metrul sincer nu mai sint sigur, eu personal nu am avut ocazia sa incerc.

Hendrix folosea cabluri din alea spiralate, care chiar prin constructia lor de tip bobina atenueaza mult inaltele. Si asta a facut parte clar din soundul lui.

 

Chiar, tin minte cand am incercat Cordial de chitara cu Manu, ca nu i-a placut deloc, pentru ca se auzea diferit (mai precis?).

 

Pana la urma, Monster i-o placut :) Dar a schimbat si tot setup-ul intre timp.

Link to comment
Share on other sites

bre, alea nu erau de 75 ohmi? :)

nah, ma bag si io ca proasta :)

 

am scris ca este vorba de cablu super de emitator , e gros diametru de vre-o 15mm are dielectric super

ecranaj super material ce nu imbatraneste expus la intemperii .si are 50 ohmi.

 

cel de TV este de 75 ohmi.

 

In acustica ar trebui de 600 ohmi , ca sa adaptezi la impedanta sculelor de audiofrecventa.

 

Dar mai sunt si cabluri de masurari , cu diametru de 6 mm tot de 50 ohmi din materiale super cu centrul ,din alama+otel ceva aliaj , subtire in asa fel reducand capacitatea parazitara.

 

Dar este vorba de 100-500MHz

 

problema la cablurile de chitara este rezistenta mecanica a cablului , daca este facut din material bun rezista mult si nu se intrerupe .Adevarul ca se gaseste greu cablu din material bun.

Cablurile de radiofrecvente sunt cam rigide din cauza ca centrul este otelos ca sa reziste mecanic ( fiind subtire) si materialul izolant ( dielectricul) este un fel de teflon sau chiar teflon ce este rigid.Deci ptr chitara nu este OK.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/High-end_audio_cables

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Chiar, tin minte cand am incercat Cordial de chitara cu Manu, ca nu i-a placut deloc, pentru ca se auzea diferit (mai precis?).

 

Pana la urma, Monster i-o placut :) Dar a schimbat si tot setup-ul intre timp.

Cordial sucks

avea parametrii excelenti pe hartie,da practica,bat-o vinaaa,a demonstrat ca degeaba,suna cam ca Fender California Piece of Shit.Sa mai zica si Vio,ca i-am dat cablurile mele la un test,dar a tacut malc,mi le-a dat inapoi si gata :) (si si-a comandat spectraflex,nu Monster :) )

Link to comment
Share on other sites

Da, Cordial chiar suna f apropiat de Fender. Amindoua, spre deosebire de Proel, sint niste cabluri decente si utilizabile. De-aia am si facut asa comparatia.

N-am incercat niciodata Proel,vrei sa zici ca-s chiar mai proaste ca Fender?

Link to comment
Share on other sites

Stimati colegi

 

chestia cu suna bine si nu suna bine este ceva nepalpabil ,

 

SURSA : ce chitara , ce impedanta , ce frecventa de rezonanta,

 

Cablu : macar impedanta caracteristica Ohm/ml

 

Intrarea primitoare in care este "introdus" cablul.ce impedanta are ?

 

In ce conditii de adaptare si cum a fost prelevata caracteristica data in prospect .???

 

 

Chestia cu "ACUM TONUL PERFECT PENTRU TINE si NOUL DETERGENT este cam acelasi lucru.

 

Fara aceste date este o abureala neavand termen de comparatie.

Firmelor le place sa abureasca si sa dea caracteristici aiurea , fiecare cum vrea dar in asa fel ca sa nu se opoata face nici o comparatie.

 

Un test se face pe aceiasi scula cu aceiasi chitara si se schimba cablurile.

Daca se poate se face un "Blind" test , fara sa se vada ce cablu este folosit si se noteaza .

 

La mai toate sculele din lume , in cazul de "blind test " ,nu ies sculele super laudate si scumpe ci sciule mult mai " comune" si mai ieftine.

 

Deci "abureli " comerciale cat incape .Totul se bazeaza pe psihologia cumparatorului care " da un ban " ca sa stea in fata .comercianti stiu acest lucru si al alimenteaza, cu succes.

 

Eu am cabluri de chitara ( in jur de 100 ml in total )de la 1 $ la peste 50$ ( nu va speriati le-am primit cadou ) .nici nu m-am interesat ce marca sunt , cred ca scrie pe cabluri ..

 

Le-am testat si incercat si cu toata bunavointa nu am gasit mari diferente ( la chitara)

Super cablul este cam gros si rigid asa ca nu prea al folosesc.

Ptr Voce , microfon de 200Ohmi se simte o pierdere de inalte.( nu-i cablu de microfon)

 

DE CATE ORI PE AN SCHIMBATI CORZILE ????? in cazul corzilor ai pierderi mult mai mari si dramatice , fata de un cablu !!!!!

ASA ca daca schimbi din macar din 3 in 3 saptamani corzile s-ar justifica grija enorma ptr TON .....!!!!

 

 

 

Nu am nimica cu cablurile bune , chiar este bine sa ai un cablu bun , cu ecranaj bun , cu banda de trecere buna , capacitate parazitara mica , adaptata la aparataj . Si din material izolant si dielectric de calitate care inbatraneste mai lent ca sa se mentina caracteristicilew cat mai mult timp. si rezistent mecanic ....etc

Acest lucru am nevoie la nivel de studio unde sa am control asupra zecilor de legaturi si cabluri , sa am siguranta ca nu ma "shunteaza" un "gat de sticla " pe signal flow .

 

Unele au preturi ireale , bazate doar pe tam tam de reclama si nici macar calitatea nu este cea presupusa.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.