www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

cabluri pt urechi sensibile


estebe
 Share

Recommended Posts

io am un reghin vechi,sau Fender,parca,nu stiu cat am dat pe el,l-am primit cadou,dar e vechi si rablagit.Mai am o chitara ceva mai noua,una Gibson asa cred ca-i zice ,si am statii facute ,de un tip din Anglia,da acuma am auzit ca nici macar nu le facea el,ca era tobosar,ci dadea la unii sa le faca,dupa care zicea ca le-a facut el,unu Jim nu mai stiu cum,Mareshal parca.Mai am doua statii tot asa tzeapa,facute de niste tipi care lucrau la unu Leontin Fender,da is vechi tare si alea.Mania mea is cablurile,ca daca-i prost cablu,nu mai am distors destul din statie,si se impuleca corzile groase,si daca trebe,dau si bani mai multi ca sa nu se impulece si sa aibe k@#ie sunetul,stiu ca as putea rezolva mai simplu daca mi-as lua un procesor bun,de exemplu GT3 sau V amp sau asemanator,dar n-am momentan bani de asa ceva.

A,era sa uit,anul trecut am schimbat pe chitara cu care cant numai in concert 34 de seturi de corzi.o fi bine,n-o fi,nu imi dau seama.

Link to comment
Share on other sites

io am un reghin vechi,sau Fender,parca,nu stiu cat am dat pe el,l-am primit cadou,dar e vechi si rablagit.Mai am o chitara ceva mai noua,una Gibson asa cred ca-i zice ,si am statii facute ,de un tip din Anglia,da acuma am auzit ca nici macar nu le facea el,ca era tobosar,ci dadea la unii sa le faca,dupa care zicea ca le-a facut el,unu Jim nu mai stiu cum,Mareshal parca.Mai am doua statii tot asa tzeapa,facute de niste tipi care lucrau la unu Leontin Fender,da is vechi tare si alea.Mania mea is cablurile,ca daca-i prost cablu,nu mai am distors destul din statie,si se impuleca corzile groase,si daca trebe,dau si bani mai multi ca sa nu se impulece si sa aibe k@#ie sunetul,stiu ca as putea rezolva mai simplu daca mi-as lua un procesor bun,de exemplu GT3 sau V amp sau asemanator,dar n-am momentan bani de asa ceva.

A,era sa uit,anul trecut am schimbat pe chitara cu care cant numai in concert 34 de seturi de corzi.o fi bine,n-o fi,nu imi dau seama.

:) heheheheehe

Link to comment
Share on other sites

.

A,era sa uit,anul trecut am schimbat pe chitara cu care cant numai in concert 34 de seturi de corzi.o fi bine,n-o fi,nu imi dau seama.

 

Deci una din conditii este sa ai corzi noi ,si curate .altfel nu are nici un sens cablul super.

34 de garnituri = aprox 10.000.000 lei

 

incepatori care chiar cred totul despre cabluri , trebuie sa cunoasca si alte probleme

asa ca cinstit este sa le destainuim si problema cu corzile.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest mibu

ok. a venit cablul! l-am testat si comparat cu altele. diferenta este impresionanta... notele suna egal, oriunde canti pe chitara, sunetul este mai clar, totul suna mai prezent, iar volumul a crescut putin, ca si cum as fi pus un mini-booster reglat la amplificare minima. cablul este directional, adica mantaua de ecranaj e legata doar la unul dintre jack-uri, astfel ca doar intr-o singura directie se obtine calitatea maxima a sunetului si protectia cea mai buna la RF si toate celelalte. ca si cum n-ar fi de-ajuns, cablul si jackurile (switchcraft) incapsulate sunt si foarte frumoase... :)

 

iata cum arata tarashenia:

 

post-249-1152188892_thumb.jpg

 

 

site-ul firmei (adam laboga e un american care face ampuri si cable in polonia) este cam "subtire" in informatie, dupa parerea mea, insa produsul de fata face toti banii (56€ pentru 8m de cablu).

 

http://www.labogaamps.com/cables/english/

 

daca sunteti interesati in comparatii live, veniti la scena (pe unde ma gasiti...) si stam de vorba. daca vine cineva la festivalul de la garana, acolo vom avea cred timp sa punem tara la cale si sa ne lamurim cum stau lucrurile.

Link to comment
Share on other sites

Guest mibu

intotdeauna ecranul se leaga la capatul care iese in ceva. deci, nu la jack-ul ce iese din chitara, ci la cel care intra in amplif (sau ce-o fi pe-acolo...)!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

teckus, din pacate raspunsul este da, conteaza... dar cel mai important e sa te conformezi zicalei "shit in, shit out", adica cel mai important este sa intri cu cel mai bun semnal posibil in amplificator. deci, daca ai pedale, trebuie ca toate cablele sa fie din cele foarte bune, inclusiv cablul care leaga pedalboardul de amp.

 

dass101, eu pot sa aduc cable Laboga, la preturi mult mai mici decat ale cablelor celebre din State. insa este obligatoriu un test inainte de a cumpara! ar fi ideal sa compari mai multe tipuri de cable si sa decizi singur care este cel mai bun pentru tine.

Link to comment
Share on other sites

ca tot a fost reinviat topicul asta, vreau si eu sa imi fac un set de cabluri mai spre profi, e pacat sa tot upgradez restul si sa ma zgircesc la cabluri. Pina la urma e cineva la noi care aduce cabluri BUNE? Nu vreau aurite, poleite, etc, vreau cabluri serioase, facute de firme cu renume in domeniu.

Buzz me,buzz me

George L's Spectraflex si Monster,le gasesti la mine

Link to comment
Share on other sites

mai rares, ar trebui sa facem un open summit pentru testat cable bune! m-ar interesa foarte tare asa ceva. ce zici?

Link to comment
Share on other sites

mai rares, ar trebui sa facem un open summit pentru testat cable bune! m-ar interesa foarte tare asa ceva. ce zici?

Pai da,doar nu stiu cum sa facem asta tehnic(adica sa ne intalnim)Tu nu mai ai drum prin Bucuresti?Mi s-a adunat o geanta de cabluri :) ,si as vrea sa vad si Laboga ala,ca am o banuiala,dar n-o zic pana nu vad,ca poate dau cu mucii in fasole...Evidence Audio ala tot n-a venit inca,e comandat si platit din primavara.

Link to comment
Share on other sites

rareshul, probabil numai prin toamna s-ar putea sa vin prin bucuresti. da' numai bine - poate-ti vine si evidence-ul pana atunci...

Link to comment
Share on other sites

Poate am eu drum in TM pana atunci,ca tare as vrea sa vad si ampul ala Bucataresc.Offtopicus Maximus:ce parere ai de pedalele Barber?mie mi-a placut low gain overdriveul lor(LTD) mai mult ca XoticAC Booster(sau DC ,ca le incurc tot timpul,ma rog,ala care nu e clean Boost ci celalalt)

Link to comment
Share on other sites

super! te astept cu bratele deschise! sa nu uiti sa aduci cablele cu tine...

 

am o parere foarte buna despre ele (desi nu sunt "pedalar" de felul meu...). eu am primit BB Preampul de la Xotic (ultimul model - atentie, astea suna mult mai bine decat modelul initial!...) si sunt extrem de incantat de el. mai ales de faptul ca e foarte transparent - lucru foarte rar la pedalutze. imi trebuia pentru un mic plus de drive pentru solo-uri, impreuna cu ampul Gabriel. ´

Link to comment
Share on other sites

Se simte rau de tot.Ai procesor?ca atunci nu e asa grav,dar daca esti,ca mine,din categoria puristilor,atunci poti sa-l uiti,am incercat si am si avut o gramada de wirelessuri,dar toate distrugeau tonul,ba mai mult,majoritatea au un noise gate care nu poate fi eliminat,ca sa scada zgomotul de emisie-receptie.

Link to comment
Share on other sites

vreau sa trec de la cabluri(monster cable) la wireless.se pricepe cineva ?sa poata sa-mi spuna daca merita sa fac schimbul.se simte la ton?eu nu prea ma pricep la chestii din astea. :)

tenchiu

 

Sunt OK wireless -urile ,dar nu cele ce functioneaza pe la 170MHz , cele care sunt pe la 800 MHz , si bineinteles ceva profi , care sa nu aiba zgomot si sa nu fii pacalit de noisgate integrat ( si fara acces la reglajele noisegate-ului ) .Nu stiu daca a-ti merita ? costa pe la 10-15 millioane unul acceptabil si Stereo (?)

La ton nu ar trebui sa se simta absolut nimica daca este de calitate. un emitator FM duce intr-o veslie

16KHz /stereo semnal analogic cu dinamica semnal/zgomot 55dB minimum.

 

 

Samson Wireles ...sunt vestite , dar nu prea dau specificati ? ! , doar despre LED-uri si Jack-uri ..preturi

de la 90 Euro ...la 300 Euro ptr chitara .

Link to comment
Share on other sites

mersibemol oameni buni.

inca o intrebare:ce lampi folositi voi?eu am ales la intamplare groove tubes din ce puteam sa iau.am inteles ca dupa vreo 2 ani de forjare trebuie schimbate.sa ma duc tot pe astea?e vorba de o copie jcm 800,facuta de oliver(cluj).am tot intrebat incoace si-ncolo sa -mi fac o parere.mie imi place cum suna astea,dar cu cat incerci mai multe ,ai de unde alege.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Cat de mult conteaza calitatea cablului pt. doze active? Conteaza?

Care dintre cablurile astea merita?

1. http://www.thomann.de/de/cordial_csi_9_rp_silent.htm

2. http://www.thomann.de/de/planet_waves_pwagra20.htm

 

Care ati folosit mufele "silent" is bune de ceva sau chestia "silent" ii o gaselnita fara rost?

 

Mersi :)

Link to comment
Share on other sites

Cat de mult conteaza calitatea cablului pt. doze active? Conteaza?

Care dintre cablurile astea merita?

1. http://www.thomann.de/de/cordial_csi_9_rp_silent.htm

2. http://www.thomann.de/de/planet_waves_pwagra20.htm

 

Care ati folosit mufele "silent" is bune de ceva sau chestia "silent" ii o gaselnita fara rost?

 

Mersi :)

Mufele silent sunt niste jucarii dragute, folositoare in cazul ampurilor sensibile si/sau volum mare. Daca, accidental, iti sare mufa "silent" din chitara/amp/pedale/stuff, taie semnalul, deci nu mai pacane amp'ul.

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu
Mufele silent sunt niste jucarii dragute, folositoare in cazul ampurilor sensibile si/sau volum mare. Daca, accidental, iti sare mufa "silent" din chitara/amp/pedale/stuff, taie semnalul, deci nu mai pacane amp'ul.

domnule expert Vektor nu imi raspunzi la topicul despre "pcb-uri" ?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.