www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Probleme Cu Amplitube


 Share

Recommended Posts

Programul imi funcioneaza ok, chitara se aude, efectele merg doar cand folosesc driverul original al placii de sunet. In schimb, latency-ul este foarte mare, pentru ca tin Buffer size la 2048 (sub valoarea aceasta gajaie rau). Am inteles ca asio4all ar trebui sa rezolve problema cu latency-ul, am instalat driverul, dar cand il selectez din Amplitube, difuzoarele incep sa o ia razna si nu se percepe decat un zgomot de fond care variaza de la sunet de pickhammer la unul de bombardament :lol: (chitara nu se aude de nicio culoare). Sa fie placa de sunet de vina? (nu e cn stie ce dispozitiv, e integrata). Multumiri anticipate

Link to comment
Share on other sites

Guest OratioMentis

Programul imi funcioneaza ok, chitara se aude, efectele merg doar cand folosesc driverul original al placii de sunet. In schimb, latency-ul este foarte mare, pentru ca tin Buffer size la 2048 (sub valoarea aceasta gajaie rau). Am inteles ca asio4all ar trebui sa rezolve problema cu latency-ul, am instalat driverul, dar cand il selectez din Amplitube, difuzoarele incep sa o ia razna si nu se percepe decat un zgomot de fond care variaza de la sunet de pickhammer la unul de bombardament :lol: (chitara nu se aude de nicio culoare). Sa fie placa de sunet de vina? (nu e cn stie ce dispozitiv, e integrata). Multumiri anticipate

Ca idee, dupa ce m-am plictisit sa folosesc o mie de lucruri ca sa fac mizeriile alea sa functioneze, am sters totul si m-am intors la cub si procesor. Nu cred, sub nici o forma, ca programele de gen se pot constitui intr-o alternativa viabila. Macar doar in ceea ce ma priveste.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Programul imi funcioneaza ok, chitara se aude, efectele merg doar cand folosesc driverul original al placii de sunet. In schimb, latency-ul este foarte mare, pentru ca tin Buffer size la 2048 (sub valoarea aceasta gajaie rau). Am inteles ca asio4all ar trebui sa rezolve problema cu latency-ul, am instalat driverul, dar cand il selectez din Amplitube, difuzoarele incep sa o ia razna si nu se percepe decat un zgomot de fond care variaza de la sunet de pickhammer la unul de bombardament :lol: (chitara nu se aude de nicio culoare). Sa fie placa de sunet de vina? (nu e cn stie ce dispozitiv, e integrata). Multumiri anticipate

 

probabil te poate ajuta ramurel in aceasta chestiune daca il lasi :D

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

Setarile acestea nu merg, difuzoarele fac ca toti dracii, pe cand acestea merg "bine" dar latency-ul este mare. Din meniul Amplitube cu device-uri nu pot selecta la input/output difuzoarele si microfonul laptopului pentru ASIO, singurele posibilitati sunt alea cu "HD Audio Mic" sau "HD Audio". Mentionez ca nu am line-in si nici preamp

Link to comment
Share on other sites

sustin ceea ce spune oratio(nici un program nu se compar cu un cub propriu-zis si eventual un procesor sau niscai pedale)

http://forums.rgc.ro...page__p__515329

http://forums.rgc.ro.../page__p__51326

"Hai să vorbim vorbe."

 

Mentionez ca nu am line-in si nici preamp

Și totuși vrei să sune bine...

Edited by FiveseveN
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ca idee, dupa ce m-am plictisit sa folosesc o mie de lucruri ca sa fac mizeriile alea sa functioneze, am sters totul si m-am intors la cub si procesor. Nu cred, sub nici o forma, ca programele de gen se pot constitui intr-o alternativa viabila. Macar doar in ceea ce ma priveste.

 

 

 

 

Tu stii ca eu sunt adeptul chestiilor ,,analogice'', dar cu toate astea,Amplitube mi se pare FOARTE bun!

Daca te chinui sa reglezi acolo, sa adaugi elemente in acel rack, sa pozitionezi altfel microfonul, altfel de cabinet, etc...iese ceva ţiţi de miţi :rulez:

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

Guest OratioMentis

Tu stii ca eu sunt adeptul chestiilor ,,analogice'', dar cu toate astea,Amplitube mi se pare FOARTE bun!

Daca te chinui sa reglezi acolo, sa adaugi elemente in acel rack, sa pozitionezi altfel microfonul, altfel de cabinet, etc...iese ceva ţiţi de miţi :rulez:

 

 

 

 

Bre om, crede-ma, m-am jucat al naibii de mult cu Amplitube si GuitarRig, dar din nefericire nu m-au multumit. Na, cred ca aici tine de gusturi. Nu ca as avea vreun mare procesor, dar pur si simplu consider ca ceea ce scot din el este peste ceea ce aud din softuri. Asta este, na :) Acum, nu am negat o singura clipa ca, pentru unii, varianta asta este cea mai buna. Am discutat strict de mine :) In plus, nu vad de ce trebuie sa transpir pentru un ton. Mi-l aduc aproape mult mai repede, chiar daca nu este strict cel dorit, ci "pe aproape" :)

 

http://forums.rgc.ro...page__p__515329

http://forums.rgc.ro.../page__p__51326

"Hai sã vorbim vorbe."

 

@fireseven, sa inteleg ca omul nu are dreptul la opinia lui pentru ca tu stii mai bine cum este el, ce prefera el, ce considera el? Maine-poimaine, o sa ajungem sa ne vedem impuscati pentru ca nu facem cu totii parte din aceeasi oala. Fiecare este cu ale lui. Tie iti place ceva. Lui si mie, altceva. Problema ar fi...unde? Asa pot sa incep si eu sa fac misto de faptul ca trebuie sa forjezi calculatorul la maximum pentru un ton, cu coispe ferestre deschise uneori, dar ma abtin, pentru ca-i respect pe cei care fac asta. Respecta-i si tu pe cei care au ales sa apeleze la simplitate. Nu cred ca ne dorim chiar toti sa devenim un fel de Marius Moga ai chitarii :)

Edited by OratioMentis
Link to comment
Share on other sites

Așa, și... de ce ar fi relevantă experiența ta? :)

 

PS: la simplitate mă gândeam și eu. Mă gândeam recent dacă n-ar fi mai ușor să folosesc netbook-ul și un footswitch MIDI decât pedalierul. Poate nu ești conștient cât de mult ar putea face un PC rulând astfel de software față de o unitate hardware, fie ea și digitală.

Edited by FiveseveN
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest OratioMentis

Așa, și... de ce ar fi relevantă experiența ta? :)

 

PS: la simplitate mă gândeam și eu. Mă gândeam recent dacă n-ar fi mai ușor să folosesc netbook-ul și un footswitch MIDI decât pedalierul. Poate nu ești conștient cât de mult ar putea face un PC rulând astfel de software față de o unitate hardware, fie ea și digitală.

 

Ai avut senzatia ca am spus undeva ca experienta mea este relevanta si ca in afara ei nu mai exista nimic? Zi-mi si mie unde m-am considerat aprioric, ca nu ma prind foarte bine... Mdeah... Cat despre PC, poate stiu sa-l folosesc la fel de bine ca tine, te-ai gandit la asta? De fapt, stand si uitandu-ma in CV, cred ca lectiile de PC sunt ultimele pe care as accepta sa le primesc. Dar trecem peste asta. Repet intrebarea: unde am spus ca in afara de parerea mea nu mai exista alta si ca eu sunt singurul relevant? Ca na, eu stiu ca am vorbit DOAR DIN PUNCTUL MEU DE VEDERE, in general pe restul ii las sa se descurce singuri, nu sunt avocatul tuturor...

 

In alta ordine de idei, ma bucur ca anul acesta s-a decis sa nu se mai ofere bacalaureatul tuturor cretinilor. Poate ca de aici incepe reconstructia a ceea ce ar trebui sa insemne ratiune.

 

La final, intrebare: de ce ar fi relevanta experienta ta? Doar pentru ca ai cont pe RGC si scrie pe el "veteran"? Fiecare este asa cum este. Ma rog, nu chiar. Unii stiu sa nu-si exacerbeze existenta.

 

 

Edited by OratioMentis
Link to comment
Share on other sites

@ OratioMentis: uite cum vãd eu situația: tu ai spus cã n-ai reușit sã obții tonuri satisfãcãtoare. Nici nu mai amintesc natura subiectivã a aprecierii calitãții de "satisfãcãtor". Întrebarea mea e de ce ai ținut sã împãrtãșești experiența și opinia ta?

Nici eu nu am reușit sã obțin fuziune nuclearã eficientã (încã? :)). Crezi cã noi ãștia care nu reușim suntem relevanți sau ãia care reușesc?

 

 

@Draykor: în cel mai rãu caz îți cumperi o interfațã audio cu suport ASIO, eventual și cu preamp de instrument integrat, ca sã mai scapi de o grijã. Acum existã diverse astfel de produse pe piațã, pentru toate nevoile și buzunarele.

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Programul imi funcioneaza ok, chitara se aude, efectele merg doar cand folosesc driverul original al placii de sunet. In schimb, latency-ul este foarte mare, pentru ca tin Buffer size la 2048 (sub valoarea aceasta gajaie rau). Am inteles ca asio4all ar trebui sa rezolve problema cu latency-ul, am instalat driverul, dar cand il selectez din Amplitube, difuzoarele incep sa o ia razna si nu se percepe decat un zgomot de fond care variaza de la sunet de pickhammer la unul de bombardament :lol: (chitara nu se aude de nicio culoare). Sa fie placa de sunet de vina? (nu e cn stie ce dispozitiv, e integrata). Multumiri anticipate

Ne poti spune modelul laptopului, sistemul de operare si versiunea de Amplitube? E bine sa dai cat mai multe detalii cand vrei sa lamuresti o problema.

 

Ca idee, dupa ce m-am plictisit sa folosesc o mie de lucruri ca sa fac mizeriile alea sa functioneze, am sters totul si m-am intors la cub si procesor. Nu cred, sub nici o forma, ca programele de gen se pot constitui intr-o alternativa viabila. Macar doar in ceea ce ma priveste.

Cred ca FiveseveN incearca sa spuna ca raspunsurile de acest gen nu sunt prea folositoare pentru micsorarea latentei. Plus ca in afara de interfata, mizeriile din procesor nu sunt foarte diferite de cele din program.

Link to comment
Share on other sites

Guest OratioMentis

Citez, ca vad ca se intind problemele de vedere: "Macar doar in ceea ce ma priveste.". Am rezolvat problema sau continuam sa consideram ca trebuie sa ne fu*** unii pe altii doar pentru ca receptionam diferit experientele? Din ce vad, nu am negat nimic. Am vorbit de mine si atat. Si vine un Kunta Kinte care trebuie sa ne lamureasca, na, ca nu suntem relevanti daca nu-i adoptam IQ-ul. Wow, m-am udat tot! Pe bune, asta este forum, adica isi poate spune toata lumea parerea sau trebuie sa ne incolonam si s-o molfaim comunist, conform dorintelor celor mai vechi pe aici? Nu de alta, dar ar fi bine de stiut, ma exprim si pe alte forumuri si nu am vazut problema asta...e drept, acelea sunt forumuri straine, nu rromanesti, asa ca poate fi o treaba legata de civilizatia acceptarii parerii celuilalt...

 

 

 

 

 

 

@ OratioMentis: uite cum vãd eu situația: tu ai spus cã n-ai reușit sã obții tonuri satisfãcãtoare. Nici nu mai amintesc natura subiectivã a aprecierii calitãții de "satisfãcãtor". Întrebarea mea e de ce ai ținut sã împãrtãșești experiența și opinia ta?

Nici eu nu am reușit sã obțin fuziune nuclearã eficientã (încã? :)). Crezi cã noi ãștia care nu reușim suntem relevanți sau ãia care reușesc?

 

 

@Draykor: în cel mai rãu caz îți cumperi o interfațã audio cu suport ASIO, eventual și cu preamp de instrument integrat, ca sã mai scapi de o grijã. Acum existã diverse astfel de produse pe piațã, pentru toate nevoile și buzunarele.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Guest OratioMentis

Ne poti spune modelul laptopului, sistemul de operare si versiunea de Amplitube? E bine sa dai cat mai multe detalii cand vrei sa lamuresti o problema.

 

 

Cred ca FiveseveN incearca sa spuna ca raspunsurile de acest gen nu sunt prea folositoare pentru micsorarea latentei. Plus ca in afara de interfata, mizeriile din procesor nu sunt foarte diferite de cele din program.

 

 

 

 

MastaGi, cred ca sunt foarte putin interesat de ceea ce vrea Fiveseven sa spuna, de vreme ce seamana a "nu gandesti ca mine, esti idiot".

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Mda a fost o mica gafa sa zic asa...dupa ce am citit de cateva ori threadul mai vechi al lui Cosu, am ramas cu ochii pe fraza "Se instaleaza driverii ASIO ce se gasesc la http://www.asio4all.com. Se restarteaza calculatorul (neaparat!)." Asa ca am dezinstalat asio, restartat, reinstalat, restartat and...BINGO. Cheers

Link to comment
Share on other sites

Ca sunetul sa "iasa" ok dintr-un PC, este clar ca e nevoie de o placa audio potenta.

Eu am rulat vreo 2 ani de zile pe un creative audigy 2zs, insa cand am testat un M-audio...am ramas masca.

Daca ai si un preamplificator, atunci se schimba totul.

 

Ca sunetul sa "iasa" ok dintr-un PC, este clar ca e nevoie de o placa audio potenta.

Eu am rulat vreo 2 ani de zile pe un creative audigy 2zs, insa cand am testat un M-audio...am ramas masca.

Daca ai si un preamplificator, atunci se schimba totul.

Link to comment
Share on other sites

Ca sunetul sa "iasa" ok dintr-un PC, este clar ca e nevoie de o placa audio potenta.

Argumenteazã. Sau, de fapt, explicã ce înseamnã "ok".

Când a apãrut caseta magneticã era "mai ok" decât vinilul. Când a apãrut Audio CD-ul era "mai ok" decât caseta. Când a apãrut DVD-Audio se zice cã era "mai ok" decât CD-ul. Cãt de "ok "e suficient? Pãi, se poate mãsura (în baza limitelor fiziologice ale percepției auditive umane), și mãsurãtorile spun cã 44.1/16 sau 24 biți e suficient, mai mult decât suficient de la adolescențã în sus: http://en.wikipedia.org/wiki/Presbycusis

În schimb partea creierului care a dat banii pe interfațã poate minți partea creierului care apreciazã calitatea sunetului la orice vârstã. Rãspunsul în frecvențã și neliniaritãțile plãcii audio pot fi mãsurate.

Și nu uita cã sistemul de monitorizare e cel puțin la fel de important ca semnalul care-l bagi în el.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Am incercat sa amplific bassul prin calculator, dar am renuntat la aceasta idee pentru ca se auzea cu ceva intarziere sunetul dupa ce ciupeam coarda. Se poate rezolva cumva aceasta problema? Am citit undeva ca daca instalez un driver asio4all ar merge. Nu stiu daca placa mea de sunet suporta acel driver si fara acel asio4all ar mai fi alta varianta?

Edited by tavisays
Link to comment
Share on other sites

2 variante :

 

1. Instalezi asio4all e compatibil cam cu orice .

2. iti cumperi o interfata audio care are suport asio - preturi incepand de la 50 ron - pana al cat vrei tu exemplu de intarfata : behringer ucg102 - cu interfata audio reduci considerabil latency-ul . poti avea 10 ms , cu driverul asio4all o sa reduci din latency dar inca o sa fie sesizabil putin.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  1. ASIO driver trebuie sa aiba toate "interfetele audio externe " asa am la toate cele USB ,plus unele au si iesire digitala ce intra in placa de sunet si functioneaza de minune .Dar efectele hardware de pe placa de sunet nu functionau in bucla cu CUBASE numai cu ASIO .Dar nu le folosesc .
  2. Cred ca intarzierea / latenta ce "mai ramane " o fi de la program de la timpul deprelucrare /procesare "realtime"
  3. ...Am interfete cu ASIO si latentza ZERO .Deci orice latentza in realtime poate sa vina de la softul procesor ..ce poate fi de la program nasol sau putere de prelucrare al CPU insuficient ..dar mai poat fi si tot felu fde probleme de arhitectura al PC-ului ..tipul de BIOS si d'astea .Sau poate cele firewire cu foarte multe canale (96 canale ) pot realiza transfer de date mai bu mai rapid , legaturi virtuale rapide ...USB este cam limitat la cateva canale ..banuiesc ca o fi ceva cu rutarea efectelor pe aceste canale.
  4. Pe Win 7 pe un PC cu CPU dualcore si RAM cat incape ..merge ca porcu un rahat de MIDI .Synth si Drumpad Am incercat cu ..ASIO4ALL ce a blocat PC-ul cand am vrut "pe propria raspundere " sa micsorez latentza ..rezulltatul => BLUE SCREEN ca si in anii de inceput al PC-urilor , Am mutat pe un PC mult mai slabut cu putere de procesare sub 1/2 fata de cel anterior amintit dar cu XP si merge de minune cu propriul ASIO ..tobele si cu latentza 5ms , shynt-ul daca incarc cu un sound "multi" necesita un buffer mai mare ..
  5. Din aceste motive nu prea am incredere in procesare realtime cu efecte soft .Sunt OK ptr invatare si incercat diferite sounduri ca dupe ce te-ai hotarat si chiar ai nevoie sa i-ti cumperi acea scule reala.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

2 variante :

 

1. Instalezi asio4all e compatibil cam cu orice .

2. iti cumperi o interfata audio care are suport asio - preturi incepand de la 50 ron - pana al cat vrei tu exemplu de intarfata : behringer ucg102 - cu interfata audio reduci considerabil latency-ul . poti avea 10 ms , cu driverul asio4all o sa reduci din latency dar inca o sa fie sesizabil putin.

Jig, daca stii tu o interfata audio la 50 lei si imi poti da un link... vad ca exemplul pe care l-ai dat tu costa 150 lei, peste limita bugetului meu momentan.

Link to comment
Share on other sites

E doar un exemplu gasit in graba , incearca sa gasesti de pe ebay.uk.com sau pe site-urile din europa (ca sa fi scutit de vama) , scrie guitar interface link la search : http://www.ebay.com/...=item231dff1050

 

 

Daca ai comanda sub 10$ nu se percep taxe vamale , chiar daca e comanda din afara Europei.Succes

Edited by Jig
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.