www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Firma Noua De Chitare "es"


Guest Metalzone91
 Share

Recommended Posts

In sfirsit o companie care le va face concurenta serioasa celor de la BC Rich cind vine vorba de chitare urite cu spume. Ramine de vazut cine va cistiga. Pina atunci, permiteti-mi sa ma basesc.

 

Ba, chiar ca-i urita cu spume. Acu' ca ma uitai mai atent la ea... arata ca dracu. Ca un Flying V mincat de soareci.

 

Oh da. 999 de parai pentru o doza si floyd licentiat? Nigga, please...

Edited by Ironside
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Oh da. 999 de parai pentru o doza si floyd licentiat? Nigga, please...

 

 

Lol eu am dat 220 lei pe o doza si floyd licentiat :lol: (inclusiv jaghina de chitara)

 

On topic: probabil sunt copil :D dar imi place forma aia (inclusiv headstockul)

Atat doar: am impresia ca , colturile alea de la headstock se vor rupe/distruge foarte usor.

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

Guest OratioMentis

Dupa ce mi-am facut de cateva ori cruci, as spune ca astia se straduie sa produca un fel de Bianca Dragusanu, varianta aplicata instrumentelor...

Oricum, mi-a placut in mod deosebit una din ele. Daca ii iei si husa pe masura, te opreste politia sa te intrebe pe cine vrei sa tai...

Link to comment
Share on other sites

chiar ca par mancate de soareci. copiaza oarecum designul esp custom-shop (care au unele modele la care te miri cum de au putut fi nascocite asa spurcate). in ideea asta si numele firmei pare mancat de soareci: ES si P-ul l-au mancat soarecii lol.

Edited by barbarossa
Link to comment
Share on other sites

Eu pun pariu ca nu suna ca o drujba. Asa, de dragul aflatului in treaba.

Na, acum si astia au aparut cam la fel: http://www.chapmanguitars.co.uk/

Dar diferentele mi se par enorme. Adica inteleg ideea de inovatie. Dar cand e facuta doar pentru a fi mai cu 3 oo decat altii, mi se pare ineptie. Daca te uiti la marii producatori, cele mai bine vandute modele tot cele clasice sunt. ST, Les Paul, SG, Flying V, Explorer, si or mai fi doua, trei pe care le-am omis. Dar daca iei o de-asta si te-apuci sa dai gauri in ea, absolut fara nici o utilitate practica, mi se pare o prostie. Exemplu ar fi Flying V. Cred ca singurele forme mai ciudate care au prins, sunt warlock-urile. Dar alea arata extraordinar fata de tiganiile astea.

La baietii astia modelul "de top" are cruci desenate pe el...

Astia cam vor sa faca concurenta celor de la Carvin la sectiunea de chitare pentru metale. Dar la Carvin poti sa-ti alegi lemnul, finish-ul, neck-ul, inlay-uri, etc. La ES astia sunt foarte mandri sa spuna ca poti sa-ti alegi tu dozele Seymour Duncan si sistemul bridge-ului. :death:

Eu cred ca o sa dispara asa cum au aparut.

Link to comment
Share on other sites

Il urmaresc pe Rob C. de 1 an pe youtube.ma uit cu interes la fiecare video de-al lui. Din cate stiu are 3 modele de chitari cu variatii (poti comanda cu floyd/cu sustaniac etc si ti le monteaza ei gratuit) ,2 low budget (ml 1 /ml2) si una mai expensive ( un fel de explorer cu ghost frets ). Chitarile lui sunt facute cu bun gust, sunt simple si nu sunt deloc overpriced. Chiar am purtat o conversatie cu el si e un tip decent, deloc laudaros , si iti raspunde la mailuri . Pentru preturile oferite as proba /as cumpara oricand o chitara de-a lui .

 

Si ca sa fiu complet pe subiect, parerea mea despre chitarile astea ES : cine ar fi asa prost sa faca o firma de asta?si sa scoata ceva "inovator" ? la 1000 $ -jucaria aia de chitara pentru incepatorii infocati care vor sa cante metal pe corzi de 13?zau? Pana si firmele cu renume care aveau chitari scumpe fac acum chitari budget ieftine la 300-400 $ (un exemplu ar fi Dean ) si ii da peste nas prostiei asta "mancata de sobolani". E urata din punctul meu de vedere, cat despre speccificatii adunati si voi cat costa piesele sa vedeti ca iesit sub jumate pretul (cum zicea si Razvan un floyd rose licentiat nu-i mare branza, e ieftin, si un SD invader e deja invechit )

Link to comment
Share on other sites

Astia imi aduc aminte de idiotii din orasul meu minunat. O sa va dau doar doua exemple, pentru a nu va plictisi. Asadar, e o strada care face conexiunea intre centru si alt cartier, strada unde nu exista treceri de pietoni din cauza faptului ca pur si simplu nu sint pietoni. Lumea merge cu masina p-acolo. Rar vezi pe cineva mergind pe jos. E, exact acolo, undeva la mijlocul strazii, s-a gasit un destept sa isi construiasca magazin. A facut cladirea, a stat o vreme, dupa care a dat faliment. Au urmat ZECI de inspirati, care mai de care mai afacerist insetat de imbogatire rapida. Toti au dat faliment. Ce-o fi in capul lor, nu inteleg... mai ales astia ultimii, care, din tot ce se putea face acolo, au ales sa faca sex-shop. Minunat.

Sex shop intr-un loc pe unde nu trece lumea, unde nu ai cum sa opresti masina pentru ca nu ai unde parca... singura cale de acces e pe jos, iar asta inseamna vreo zece minute de mers din orice directie ai lua-o.

 

Mai sint altii prin centru, pe un bulevard, intr-o zona unde AAAAAAAABSOLUT TOATE MAGAZINELE sint cu rochii de mireasa!!! Pe o distanta de 500 de metri sint numai magazine cu rochii de mireasa. Nu-mi vine sa cred. Si ca sa fie treaba treaba, cind zici c-ai scapat de rochiile alea nenorocite (pe care oricum nu le cumpara nimeni), intrii in zona chiuvetelor si a wc-urilor. Cam 1km din strada aia e ocupata ori de rochii de mireasa, ori de chiuvete. Nu tu tigari, nu tu bere, nu tu chips, nimic.

Eu daca as vrea sa ma fac patron de magazin de chiuvete mai mult ca sigur nu mi-as face sandramaua intre alte zece magazine care vind tot chiuvete.

 

Deci prostie exista. Exemple sint cacalau. Astia cu chitarele or fi zis ca dau ei lovitura. Apai sincer, cel putin mie chiar mi-au dat-o: asociez chitarele lor cu un sut in koaye, ambele treburi dorindu-mi-le in aceeasi masura.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.