www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitara Noua


da3mon
 Share

Recommended Posts

Salutare vreau sa achizitionez o chitara pana in 5 miliaone sa zic asa...De preferat neagra sa albastra (ca culoare)...Ideea e ca eu am un ibanez grx daca nu ma insel electric si o chitara clasica Hora Reghin destul de veche care si-a facut treaba de minune...Acuma , nu sunt un geniu in ale muzici cu atat mai putin in al instrumentelor muzicale, nici macar nu stiu ce se intelege intre suna bine si suna prost....Asa ca as dorii un mic ajutor...

 

 

 

 

Eu am gasit asa ceva http://www.mcmusic.ro/product_view.php?BrandsID=2&BrandCategsID=205&BrandProductID=1218 ... Daca aveti sugestii ar fii apreciate...Ideea e sa nu sara peste 5 milioane si de preferat neagra sau albastra ca culoare :)(...Va multumesc

 

 

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

m-am cam saturat sa am casa de sunet atat de bombata...pe mine unu ma ingreuneaza caut ceva care sa nu fie asa bombat mai plat daca ma intelegi.

 

Nu știu ce e aia "casã de sunet", însã dacã te referi la ce cred eu cã te referi, Takamine G320 și Ibanez V72 au aceleași dimesiuni fizice, Takamine fiind mult mai bunã ca sunet și construcție.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Dacã ții neapãrat sã fie neagrã, cautã un Fender CD-60, cred cã existã și neagrã. Nu mã simt în stare sã te conving cã negrul ãla pe care îl vrei nu influențeazã sunetul cu nimic.

Link to comment
Share on other sites

Alea rosii suna misto, roz nu mai zic...

 

Daca vrei ceva nu bombat si mai plat, ca sa te citez, de ce nu-i buna chitara electrica pe care o ai deja? E mai plata si nu prea bombata...

 

Na, inteleg si ideea asta, trebuie sa te si atraga instrumentul sa vrei sa canti la el, iar daca tu nu te simti atras de culoarea lemnului, e ok. Dar daca tu ai deja doua chitare, clasica si electrica si inca nu stii cum ti-ar placea sa sune o chitara, tare mi-e ca nici a treia nu te va ajuta prea mult...

 

Era un Fender CD-60 negru de vanzare la mica publicitate. Nu te lua numai dupa aspectul asta, de exemplu gasesti niste Harley Benton-uri sau Maxine-uri negre si albastre, o frumusete, asta nu inseamna ca sunt si bune.

Link to comment
Share on other sites

http://forums.rgc.ro...oua-la-500-lei/ poti incerca asta. nu stiu de ce vrei vopsita, culoarea naturala arata foarte bine pe acustice.

 

"As a rule of thumb, dyed wood tends to muffle the sound on lower end guitars." sursa aici...bine, internetul e plin de balarii, dar mai stii, poate au dreptate. Incearca sa iei ceva natur si cu lemn solid pe fata, nu material laminat, pe spate si parti conteaza mai putin. Oricum, la 500 lei, poti gasi doar la sh asa, si asta prin vreun noroc, dar incearca.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Alea rosii suna misto, roz nu mai zic...

 

Daca vrei ceva nu bombat si mai plat, ca sa te citez, de ce nu-i buna chitara electrica pe care o ai deja? E mai plata si nu prea bombata...

 

Na, inteleg si ideea asta, trebuie sa te si atraga instrumentul sa vrei sa canti la el, iar daca tu nu te simti atras de culoarea lemnului, e ok. Dar daca tu ai deja doua chitare, clasica si electrica si inca nu stii cum ti-ar placea sa sune o chitara, tare mi-e ca nici a treia nu te va ajuta prea mult...

 

Era un Fender CD-60 negru de vanzare la mica publicitate. Nu te lua numai dupa aspectul asta, de exemplu gasesti niste Harley Benton-uri sau Maxine-uri negre si albastre, o frumusete, asta nu inseamna ca sunt si bune.

 

nu am zis ca nu stiu cum mi-ar placea sa sune, am zis ca inca nu stiu cum ar trebuii sa sune corect...tot ce am invatat am invatat singur la chitara...Drept urmare nu prea stiu daca ce inteleg eu prin a suna bine inseamna chiar ca suna bine :)...Si electrica ma enerveaza ca e grea cu draci =)), cel putin a mea.

Link to comment
Share on other sites

Guest OratioMentis

Fender CD-60, vreo 475 lei la GuitarShop. Si au si neagra, si-a cumparat o buna prietena acum cateva luni si este foarte multumita de ea. Mai multe nu spun, in casa de rezonanta nu ma bag...

Link to comment
Share on other sites

nu am zis ca nu stiu cum mi-ar placea sa sune, am zis ca inca nu stiu cum ar trebuii sa sune corect...tot ce am invatat am invatat singur la chitara...Drept urmare nu prea stiu daca ce inteleg eu prin a suna bine inseamna chiar ca suna bine :)...Si electrica ma enerveaza ca e grea cu draci =)), cel putin a mea.

 

Nu exista instrument care suna "corect". Exista gusturi. Iti place cum suna, este perfecta pentru tine. Daca ar exista o chitara care "suna corect", am canta cu totii pe ea, n-ar mai exista atatea tonuri, atatea amplificatoare si atatea instrumente. Singurele chestii corecte pot fi din punct de vedere al freetbuzz-ului si a actiunii (distanta dintre corzi si freetboard). Sa n-aibe freetbuzz si sa aiba o actiune care sa te satisfaca.

Se recomanda de obicei Fender, Takamine si alte firme de genul in primul rand pentru raportul pret/calitate. Se folosesc materiale mai bune si sunt sanse sa nimeneresti o chitara buna mai mari decat la alte firme mai necunoscute. Mai buna constructiei cu cat mai putine erori.

Link to comment
Share on other sites

ma refer la dimensiunile casei de resonantan, nu stiu exact cum sa ma exprim....poti sa imi recomanzi o takamine undeva la 5 miliaone ?...ceva solid care sa fie de preferat negru sau albastru.

Cutie de rezonanta .

 

Cred ca t-ar fi buna o copie de Tele semiacustic dar nu stiu daca gasesti la 500 Ron.Am vazut cateva la Muzikia nu mai tin minte pretul.

http://www.imuso.co.uk/Information-Menu/Reviews/Semi-Acoustic-Guitar-Reviews/17412-/Review-of-the-Squier-Master-Thinline-Telecaster-Semi-Acoustic-Guitar

Sunetul bun il faci tu . Corzi bune ..Filtre efecte ambientale bune si ai sunetul bun .

Sunetul vine din tine .Gustul simtul artistic te va conduce la un sunet ce se integreaza in muzica pe care o canti .

Mai citesti pe net cum au realizat uni cate un sound care este apropiat gustului tau .

 

Deci TU asculti si tu alegi ,,nu altii pot alege ce-ti place tie.

Link to comment
Share on other sites

Am fost in Bucuresti nu demult ...este vechiul magazin Muzica , vizavi este inca unul , iar dupa colt la 60m MCMusic..atatea chitare sunt de am obosit numai sa ma tot uit la ele.

Am vazut un Squier Strat cu un gat super .cu fibrele perpendiculare pe tastiera ..in rest minunata ...

Am vzut si o chitara "cadru +scandura | cu nylon ..deci electrica cu piezo nu am incercat ..pretul mi-sa parut cam exagerat 2300 Ron ...dar daca intrebam poate aflam ca are un Pentium VI Intel Inside ..hehe .In orice caz parea ideala ptr ton de acistica amplificata in concet rock.

 

Deci nu trebuie numai sa ai rabdare , CMusic era inchis ( sambata la ora 14 )celelalte doua deschise ..vanzatori foarte prietenosi si amabili ..Vizavi de Muzica ( Garcea) in magazin un vanzator canta la o acustica ..apoi a venit si celalalt d la tigara si am mai discutat de una alta ...abea asteapta sa vina cineva sa le arate si sa le vanda o chitara .

 

Cum am spus este plin de nu stii la ce sa te uiti...

 

Daca vrea cineva sa cumpere merge acolo si incerca sau roaga pe vanzatori sa incerce .

Asa poate sa-si alega ce-i place.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Doua chitare am vazut pana acum care au alta distanta intre corzi ...toate celelalte deci 95 % (sa zicem )au distanta standard .

 

Cred ca erau /sunt chitare cu gatul /scala mai scurta ceva gen 3/4 ..o sa si intreb .Am avut chitara Iolana cu gatul mai scurt si cu distanta ceva mai mica intre corzi...

 

Diferente cred ca sunt la chitarele clasice ...dar nu am masurat la calus ..pare -se ca la calus distanta este aceiasi doar gatul este mai lat la nut...

 

Am vazut si la MCMusic o chitara din aceasta 3/4 .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.